Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1008521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2410 : 29 Ocak 2022, 18:53:03 »
@baryshx;

Bunun bir önemi yok. ABD bu satışı gerçekten engellemek isterse, başka bürokratik yollar da kullanabilir. ABD dış işleri bakanlığı, eğer yanlış hatırlamıyorsam, Çin'e kritik teknoloji satan bir şirkete kallavi bir ceza kesmişti.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2022, 21:10:44 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2411 : 29 Ocak 2022, 19:41:46 »
Bu press makinasını alırsak Hürjet, MMU , Hürkuş vb. uçakların üretim hızı ve uçağın dayanıklılığı-kalitesi artar mı?
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2022, 19:42:17 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2412 : 29 Ocak 2022, 19:49:22 »
Bu press makinasını alırsak Hürjet, MMU , Hürkuş vb. uçakların üretim hızı ve uçağın dayanıklılığı-kalitesi artar mı?
Bu pres makinelerini satabileceklerini sanmıyorum, stratejik ürün olarak gözüküyor. Teknoloji transferi de zor, üniversite ve devlet ortaklığında yapılıp geliştirilmeli, bu da zaman gerektirir. Özel bir şirket geliştirebilirse ne ala...

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2413 : 29 Ocak 2022, 20:47:43 »
hocam,  hiç  olmadı,  gümrükleri kapatır,  istemezse yine yollamaz.
sonra iş sadece bu   makine değilki,   hangi birini  sayacaksın?
sözün  özü,  ABD bu uçağı yapmamızı  istemezse her türlü  sıkıntıdayız,  en azından  karışmama  noktasına  getirmek gerek.
karışmama   noktasına gelirlerse,   oradan onu,  buradan bunu toparlayıp   çıkabiliriz  bu işin içinden.

ama ben,  öteden beri,  eski küreselcilerin  bir  noktada  sesini  yükselteceklerini  tahmin ediyordum,  bu  son  iddialar da beni haklı çıkartıyor.
Amerika'ya  müttefik gerek;  hem de her zamankinden daha fazla gerek.
önümüzdeki  süreçte ABD  müttefik ve dost erozyonu  yaşayacak,    benim gördüğümü  eski küreselciler de görüyor  muhakkak.
yeni  başkan da,  özellikle Çin  ile,  Trump kadar  aktif  bir  politika  yürütemedi,  yürütemiyor.
   bitik durumdaki bir Rusya  ile  bile  gerektiğince   pazarlık edemiyor yeni yönetim.
Amerika dış  politikasında gidişat  iyi değil,  gözüne  ışık tutulmuş tavşana  benziyor  dış  politikaları.
kaya  gazı  konusunu  bile  bir dış  politika  aracına dönüştürürdü  eski küreselciler,  bu  toy  çocuklar  bunu  bile beceremiyor.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2414 : 29 Ocak 2022, 21:12:25 »

Pres makinesini değil, 3D yazıcıyı alıyoruz. Pres makinesi için gereken teknolojiyi yerli olarak geliştirdik. 3D yazıcı gelmezse onu devreye sokacağız.

O bulkheadlar yoksa, uçak da yok demektir. Öyle veya böyle yapılacak onlar. Mesela Ruslar özel bir alaşım kullanarak sıradan CNC ile üretiyorlar. Amerikalılar, F-14 uçağının bulkheadlarını 70'lerin ikinci yarısında daha ufak titanyum parçaları elektron ışını kaynağıyla kaynatarak ürettiler. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı.

Bu 3D yazıcı aynı zamanda elektron ışını kaynağı da yapabiliyor. Esnek bir teknoloji.

Akla şu soru gelebilir: Neden titanyum parçadan yekpare olarak CNC ile üretilmiyor? Bildiğim kadarıyla titanyum CNC'de işlemesi sıkıntılı bir malzeme. https://infotron.com.tr/metal-eklemeli-imalat-mi-cnc-isleme-mi/

Ruslar, benim anladığım kadarıyla CNC'de işlemeye uygun, hafif ve aynı zamanda titanyum sağlamlığına yakın bir sağlamlık vaad eden özel bir alaşım geliştirdiler.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2022, 22:57:13 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2415 : 29 Ocak 2022, 22:46:31 »
Yok pres makinası demem yanlış oldu şu ABD'den gelen 3D yazıcı demek istedim...

Peki kamuoyuna gösterilen MMU bulkhead'ları nasıl yapıldı acaba?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2416 : 29 Ocak 2022, 22:54:53 »
Yok pres makinası demem yanlış oldu şu ABD'den gelen 3D yazıcı demek istedim...

Peki kamuoyuna gösterilen MMU bulkhead'ları nasıl yapıldı acaba?

Plastik olabilir. Sonuçta sadece fikir versin diye sergilenen bir şey.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2417 : 30 Ocak 2022, 08:03:12 »
Merzifonlu hocam eğer plastikse yüzyılın skandalı olur...Sanmıyorum plastik olduklarını...

"Tören kapsamında TUSAŞ tesislerini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, TUSAŞ tarafından üretilen Milli Muharip Uçak’a ait ilk parçalar taktim edildi.

Sergilenen parçalar arasında MMU’ya ait taşıyıcı omurga, omurga kirişleri ve basınç duvarı yer aldı. Her bir parçanın malzeme numarası ve kullanılan malzemeler de açılan stantlarda sergilendi."

Bu kadar curcuna yapıldıysa plastik olamaz parçalar...
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2022, 08:04:12 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2418 : 01 Şubat 2022, 01:45:17 »
Alıntı
SSB Başkanı Demir’den Rusya ile Savunma Sanayii'nde İş Birliği Açıklaması.

> MMU projesinde Rusya ile iş birliği olasılığı?

Demir, Rusya’nın Milli Muharip Uçak (MMU) projesine olası katkılarına karşı Türkiye’nin kapıyı kapatmadığını kaydetti.

“Kapı Açık”
“Kapı açık dedik, belirli projelerimizde risk analizi yapıyoruz. Risk analizi neticesinde risk olması muhtemel konularda alternatifler oluşturmakla ilgili tedbirleri alıyoruz. Bu çerçevede risk azaltma yönünde o tür kapının açık olduğunu yol haritasının masada olduğunu belirtmek isterim.”

Geçtiğimiz yıl içerisinde Rusya’nın Türkiye’ye MMU projesinde yardımcı olabileceğini belirten Rus yetkili Şugayev, bu yardımın Rusya’nın ulusal çıkarlarının tehlikeye girmemesi karşılığında olacağını vurgulamıştı.

https://www.savunmasanayist.com/ismail-demirden-rusya-ile-savunma-sanayii-is-birligi-aciklamasi/

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2419 : 07 Şubat 2022, 03:09:25 »
Alıntı
SSB Başkanı İsmail Demir: MMU’nun motoruna ilişkin tedarik riski bulunmuyor.

- “İlk parti siparişlerimizin de teslimatları başlamışken bir risk olmasını beklemiyoruz ama yine de alternatif çalışmalarımız var”
- “Bu konuda risk yönetimi yapıyoruz, zamanı gelince duyuracağız”
youtu.be/l14hsxK-y6Y
https://mobile.twitter.com/SSDergilik/status/1490391826011983881?cxt=HHwWksC42YTe964pAAAA