Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997159 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2400 : 27 Ocak 2022, 18:00:16 »
Bu yıl sonuna kadar MMU ortaya çıkacak , fiziksel olarak göreceksiniz...demiş Temel Kotil...

Demekki Hürjet aksine proje büyük gizlilikle yürüyor  , parça üretimleri hızla tamamlanıyor... Birden ortaya çıkaracaklar MMU'yu ...

MMU tanıtımına İoannis Theodoratos'ı da davet etmek gerekir... :D :D :D

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2401 : 27 Ocak 2022, 18:41:03 »
MMU tanıtımına İoannis Theodoratos'ı da davet etmek gerekir... :D :D :D

Hem de onur konuğu olarak! Ama davete icabet edeceğinden kuşkuluyum.  ::)

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2402 : 27 Ocak 2022, 19:35:42 »
Soyle bir 10-20 tane seri uretim envantere girdikten sonra cagirsak daha dogru olur..

Nazar degecek diye korkuyorum hic konusmayalim su MMU yu :)
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2403 : 29 Ocak 2022, 00:46:02 »
Ola ki son anda bu cihazın teslimi engellendi, MMU yine de yoluna devam edecektir.

Çünkü, aynı parçaları presleme metoduyla üretebilecek olan ve tek parçalı kalıp kullanan pres makinesi, eş anlı olarak Konya'da geliştirildi.

https://www.researchgate.net/publication/320118034_Design_of_sheet_hydroforming_press_body

Buradaki yenilikçilik, bu presin 2 parçalı kalıp kullanan değil, tek parçalı kalıp kullanan olmasında yatıyor. Bu sayede büyük levhaları preslemek için gereken 50+ tonluk basınçlara çıkılması mümkün oluyor. Santimetrekare başına 50+ tondan bahsediyorum, dikkat! O kadar yüksek basınçlarla mermer blokları suyla kesiyorlar.  ;D

Altta çelik kalıp var. Onun üstüne titanyum levha konuluyor ve sonra yukarıdan hidrolik yağı ile basınç uygulanıyor. Çok sıcak ve çok yüksek basınçlı olan bu yağ, titanyum levhayı alttaki çelik kalıbın üzerine resmen hamur gibi sıvıyor. Dahiyane bir yöntem doğrusu!
Türkiye'de üretilen en büyük hidrolik pres 10.000 ton diye biliyorum. İki tane 5.000 tonlukta vardı diye okuduydum.

F-35 Bulkhead parçalarını bütün olarak işleyen pres 50.000 tonluk. Böyle bir pres makinesini her ülke yapamıyor, teknoloji gerekli.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2404 : 29 Ocak 2022, 01:21:23 »
ioannis theodoratos

Türkiyede meshur oldu yav

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2405 : 29 Ocak 2022, 08:37:20 »
F-35 Bulkhead parçalarını bütün olarak işleyen pres 50.000 tonluk. Böyle bir pres makinesini her ülke yapamıyor, teknoloji gerekli.

+1. En altta görülen büyük kalıba dikkat ediniz, tek parçalı kalıp. Yüzey alanı çok büyük olduğu için pres de dev gibi. Resimde görülüyor zaten. Hidroforming press olarak adlandırılıyor bu işlem.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2022, 08:50:01 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2406 : 29 Ocak 2022, 09:31:21 »
Ola ki son anda bu cihazın teslimi engellendi, MMU yine de yoluna devam edecektir.

Çünkü, aynı parçaları presleme metoduyla üretebilecek olan ve tek parçalı kalıp kullanan pres makinesi, eş anlı olarak Konya'da geliştirildi.

https://www.researchgate.net/publication/320118034_Design_of_sheet_hydroforming_press_body

Buradaki yenilikçilik, bu presin 2 parçalı kalıp kullanan değil, tek parçalı kalıp kullanan olmasında yatıyor. Bu sayede büyük levhaları preslemek için gereken 50+ tonluk basınçlara çıkılması mümkün oluyor. Santimetrekare başına 50+ tondan bahsediyorum, dikkat! O kadar yüksek basınçlarla mermer blokları suyla kesiyorlar.  ;D

Altta çelik kalıp var. Onun üstüne titanyum levha konuluyor ve sonra yukarıdan hidrolik yağı ile basınç uygulanıyor. Çok sıcak ve çok yüksek basınçlı olan bu yağ, titanyum levhayı alttaki çelik kalıbın üzerine resmen hamur gibi sıvıyor. Dahiyane bir yöntem doğrusu!
Türkiye'de üretilen en büyük hidrolik pres 10.000 ton diye biliyorum. İki tane 5.000 tonlukta vardı diye okuduydum.

+1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2407 : 29 Ocak 2022, 12:34:59 »
"Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Dünyanın en büyük Metal Elektron Işınlı 3 Boyutlu (3D) Yazıcısı’nı tedarik etti.

ABD merkezli Sciaky şirketi, TUSAŞ’ın dünyanın en büyük metal elektron ışınlı 3 boyutlu yazıcısını sipariş ettiğini açıkladı. Söz konusu makine, 6 metre uzunluğundaki titanyum hava aracı parçalarını 3D olarak basabilecek. 3D Yazıcı, Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nde kullanılmak üzere tedarik edildi."

https://www.savunmasanayist.com/dunyanin-en-buyuk-3d-yazicisi-tusas-yolcusu/

Haberde "sipariş "etti" diyor sonra da "tedarik etti - tedarik edildi" diyor ...

Türkiye'ye geldi mi , Sciaky şirketine sipariş mi verildi ? Doğrusu ne ki.... Sciaky şirketi sitesinde ;
"Bu çok amaçlı EBAM (Seri Elektron Işını Eklemeli İmalat sistemi) için teslimat detayları halen tamamlanma aşamasındadır." yazıyor...

Benim anladığım alet yapılmış , teslimat planlaması yapılıyor şeklinde....

Bir de Sciaky şirketi ABD hükümetinin ambargosuna takılabilir mi? Sonuçta sivil uçak parçası da üreteceğiz diyebilir bizimkiler ... Ambargodan böyle kurtulunabilir mi?

Sciaky's Electron Beam Additive Manufacturing (EBAM™) Solution    videosu...
Error 404 (Not Found)!!1

« Son Düzenleme: 29 Ocak 2022, 12:44:41 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2408 : 29 Ocak 2022, 13:10:31 »
Sciaky ne yazdıysa doğrusu odur. Benim anladığım makine henüz gelmedi.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2409 : 29 Ocak 2022, 17:09:47 »
"Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Dünyanın en büyük Metal Elektron Işınlı 3 Boyutlu (3D) Yazıcısı’nı tedarik etti.

ABD merkezli Sciaky şirketi, TUSAŞ’ın dünyanın en büyük metal elektron ışınlı 3 boyutlu yazıcısını sipariş ettiğini açıkladı. Söz konusu makine, 6 metre uzunluğundaki titanyum hava aracı parçalarını 3D olarak basabilecek. 3D Yazıcı, Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nde kullanılmak üzere tedarik edildi."

https://www.savunmasanayist.com/dunyanin-en-buyuk-3d-yazicisi-tusas-yolcusu/

Haberde "sipariş "etti" diyor sonra da "tedarik etti - tedarik edildi" diyor ...

Türkiye'ye geldi mi , Sciaky şirketine sipariş mi verildi ? Doğrusu ne ki.... Sciaky şirketi sitesinde ;
"Bu çok amaçlı EBAM (Seri Elektron Işını Eklemeli İmalat sistemi) için teslimat detayları halen tamamlanma aşamasındadır." yazıyor...

Benim anladığım alet yapılmış , teslimat planlaması yapılıyor şeklinde....

Bir de Sciaky şirketi ABD hükümetinin ambargosuna takılabilir mi? Sonuçta sivil uçak parçası da üreteceğiz diyebilir bizimkiler ... Ambargodan böyle kurtulunabilir mi?

Sciaky's Electron Beam Additive Manufacturing (EBAM™) Solution    videosu...
Error 404 (Not Found)!!1

Makinenin ücreti Amerikan meclis onayını gerektirecek sınırın altında, bu yüzden meclis onayı gerekmiyor. Sınır tam hatırlamıyorum, 10 milyon veya 20 milyon dolar gibi bir şeydi.