Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1010680 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2310 : 04 Kasım 2021, 19:13:10 »
Harika gelişme...Allah yüzümüzü kara çıkarmasın...

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2311 : 04 Kasım 2021, 22:20:37 »
Allah devamını getirsin inşallah. 2023'te hangardan çıktığını 2026'da da ilk uçuşunu da yaptığını göreceğiz inşallah.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2312 : 05 Kasım 2021, 18:49:11 »
Gerek Hürjet gerekse de özellikle MMU motoru konusunda Altay tankındaki gibi hataya düşmemek için şimdiden alternatif motorlar konusunda çalışma başlatılmalıdır.Abd F-16 ları satmayı reddederse bilelim ki ne Hürjet için me de MMU için motor vermeyecek demektir.Milli 35000 lbflik turbofan motorunun üretimi uzun zaman alacağından MMU ilk etapta hazır ithal motorlarla uçacaktır.F110 motoru verilmeyip alternatif motor da bulunmazsa Altay tankında yaşanılan sıkıntıların aynısının yaşanması son derece yüksek ihtimaldir.Bu durumda Altay tankında olduğu gibi bir iki prototip uçurmaktan öteye gidemeyecektir MMU projesi.Her ne kadar bu sefer Altay tankı motoru konusunda düşülen hataya düşülmeyip motor çalışmaları erken başlamış olsa da bu işin takvimi çok uzundur.Artık  F110 yerine SU-35 lerde kullanılan AL-41F1 motoru mu olur Çinlilerin WS serisi motorları mı olur bilemem ancak abd motorları verecek olsa bile bu alternatifler elimizin altında hazır bulunmalıdır.Dünyanın bin türlü hali var 2.bir Altay vakasını hele de MMU gibi hayati bir konuda bu ülke kaldırmaz kaldıramaz.Sana kendi malı uçağını satmayan adam bize kendi uçağımızı uçuracak motoru verir mi bir değil bin kere düşünmek lazım değil mi! O yüzden Hürjet ve MMU nun seri üretim aşamasına geldiğinde Altayda olduğu gibi motor diye debelenmemek için alternatif motor konusu çok önemlidir.Kaynakları çeşitlendirmek elzemdir.Ama biz ne yapıyoruz umudumuzu en sorunlu olduğumuz bize yaptırımlar uygulayan ülkeye bağlıyoruz.Aynı durum gemi tahrik sistemleri için de geçerlidir.Bu konuda da alternatif kaynaklar belirlenmeli ki zaten geciken İstif sınıfı fırkateynler ve TF-2000 ler daha fazla gecikmesin!

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2313 : 05 Kasım 2021, 19:45:05 »
Aynı hataya düşmemek gerekir tabiki... Ama maalesef aynı hataya yine düşmüşler gibi...

21/08/2021'de  İsmail Demir : " MMU 'un prototip ve prototipten sonraki belli sayıda uçağın motorlarının hazır alımı bizi rahatlattı(!) " demişti...

Bu açıklamaya güvenmemiz için 40 tane F-110 motorunun TEİ tesislerine inmiş olması gerekirdi...

« Son Düzenleme: 05 Kasım 2021, 19:47:15 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2314 : 05 Kasım 2021, 23:40:44 »
Aynı hataya düşmemek gerekir tabiki... Ama maalesef aynı hataya yine düşmüşler gibi...

21/08/2021'de  İsmail Demir : " MMU 'un prototip ve prototipten sonraki belli sayıda uçağın motorlarının hazır alımı bizi rahatlattı(!) " demişti...

Bu açıklamaya güvenmemiz için 40 tane F-110 motorunun TEİ tesislerine inmiş olması gerekirdi...

Bildiğimiz prototipler içşn 6 adet motor alındı öule 40 tane falan değil.Ha elde F-16 lar için alınan yedek motorlar var tabi ama onlar F-16 ları idame ettirmek için adı üstünde.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2315 : 05 Kasım 2021, 23:45:36 »

Bildiğimiz prototipler içşn 6 adet motor alındı öule 40 tane falan değil.Ha elde F-16 lar için alınan yedek motorlar var tabi ama onlar F-16 ları idame ettirmek için adı üstünde.

Hocam altı çizili yerden ben sizin çıkardığınız sonucu çıkarmadım...Özellikle prototipler(5-6 adet) hariç , MMU seri üretimi için belli sayıda F-110 alındı diye anladım...
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2021, 23:46:30 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2316 : 06 Kasım 2021, 00:00:13 »

Hocam altı çizili yerden ben sizin çıkardığınız sonucu çıkarmadım...Özellikle prototipler(5-6 adet) hariç , MMU seri üretimi için belli sayıda F-110 alındı diye anladım...
   Sanmıyorum öyle 40 civarı motor alındığını sadece prototipler için alındı.Yoksa duyardık bir şekilde.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2317 : 06 Kasım 2021, 00:47:13 »

Sanmıyorum öyle 40 civarı motor alındığını sadece prototipler için alındı.Yoksa duyardık bir şekilde.
Sn Demir, “seri üretimin ilk bölümü için gerekli f110 motor işini halletmiş olmamız” şeklinde bir cümle kullanmıştı bir konuşmasında. Buradan anlaşılan ilk 4+ nesil MMU ların motoru hazır demek oluyor sanki!
Satın alınmamış dahi olsalar, GE ile ortak üretim anlaşması yapılmış olabilir.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2318 : 06 Kasım 2021, 01:12:01 »

Sn Demir, “seri üretimin ilk bölümü için gerekli f110 motor işini halletmiş olmamız” şeklinde bir cümle kullanmıştı bir konuşmasında. Buradan anlaşılan ilk 4+ nesil MMU ların motoru hazır demek oluyor sanki!
Satın alınmamış dahi olsalar, GE ile ortak üretim anlaşması yapılmış olabilir.
   GE ile anlaşmak yetmez abd kongresinin hükümetinin onayı gerekir.Onay verilmezse üretim falan olmaz ve büyük ihtimalle de prototip haricinde motor vermeyecekler bize Altay tankında olduğu gibi

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2319 : 06 Kasım 2021, 03:39:34 »
Belli sayıda motor tedarik edildiyse bu ilk parti 4,5. nesil TF-X içindir. 5. nesil versiyon için yerli motor illa ki şart.

Öte yandan ABD'den bir destek falan beklemeyin. Daha dün Senatör Bob Menendez denilen Ermeni ve Yunan lobilerinin tasmalı iti; Türk SİHA'larının Amerikan çıkarlarına zarar verdiğini, bölgeyi istikrarsızlaştırdığını, İnsan haklarını ihlal ettiği ve Türk SİHA'larında ABD menşeli parçaların olup olmadığının araştırılması varsa satışının durdurulması için önerge verdi. Adamlar senin SİHA yapmana bile tahammül edemiyorken gelip TF-X için motor falan vermez. Prototipler için gereken motorlar zaten daha önce tedarik edildi. Bugün olsa bunları da vermezlerdi. Ben F-16 vermelerini dahi beklemiyorum.

Biz kendi AESA radarlarımızı F-16'lara takalım. Hürjet ve MMU için kendi motorlarımızı üretelim. Türkiye artık kimseden bir eyvallah, bir destek falan beklememeli. Kendi göbeğini kendimiz kesmeliyiz.

Bölgede birilerinin planlarını bozuyoruz, birilerinin hamlelerini geciktiriyoruz. Mevcut konjonktürde adamlar bize savunma sanayinde kullanılacak bir vida bile satmazlar ki bırakın motoru.

Türkiye tam bağımsız olmak istiyorsa askeri teknolojide kendi kendine yeter düzeye gelmeli. Yoksa bu bölgede bizi sıkıştırmak için uzuvlarımızı budamak için kapıda bekliyorlar. Biz projelerimizi başarıyla noktalarsak bizi hiçbir şey ile tehdit edemezler. Ne Yunan, ne Rus, ne Amerika hiçbir şey yapamazlar. Ama bu projeler Allah korusun başarısız olursa İran gibi uçaksız kalırız. O nedenle devlet MMU, Hürjet gibi bağımsızlık projelerini adeta çocuğu gibi görüp üstüne titremeli.
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2021, 03:51:57 Gönderen: Archangel99 »