Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1009958 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2160 : 06 Mayıs 2021, 13:30:03 »
F-110 ayarında bir motor yapsınlar , bu mühendislerimizin isimlerini Çanakkale'ye yazdıralım...

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2161 : 06 Mayıs 2021, 16:09:52 »
Mühendislerin yanına sanayinin kurdu olmuş ustalar konmalı diye düşünüyorum.  Mühendisler ile ustaların kafa yapıları birbirinden çok farklı... Buna birçok kez şahit oldum. Mühendis bir sorun oluştuğunda mevzuyu çözmek için uzunca muddet teknik konular düşünüyor,  usta elinde kaynakla geliyor hiç olmayacak yere bir kaynak atıyor mevzu bitiyor. Bu usta mühendisten daha iyi biliyor demek anlamına gelmesin ama ustalar sorun çözmede mühendisten daha hızlılar diye düşünüyorum.  Birinin düşünmediğini diğeri hayat tecrübesi ile diğerinin tecrübesinin yetmediği şeye diğeri teknik zekasıyla sorunları çözebilirler..  Ustaları önemsiyorum

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #2162 : 06 Mayıs 2021, 21:10:42 »
Mühendislerin yanına sanayinin kurdu olmuş ustalar konmalı diye düşünüyorum.  Mühendisler ile ustaların kafa yapıları birbirinden çok farklı... Buna birçok kez şahit oldum. Mühendis bir sorun oluştuğunda mevzuyu çözmek için uzunca muddet teknik konular düşünüyor,  usta elinde kaynakla geliyor hiç olmayacak yere bir kaynak atıyor mevzu bitiyor. Bu usta mühendisten daha iyi biliyor demek anlamına gelmesin ama ustalar sorun çözmede mühendisten daha hızlılar diye düşünüyorum.  Birinin düşünmediğini diğeri hayat tecrübesi ile diğerinin tecrübesinin yetmediği şeye diğeri teknik zekasıyla sorunları çözebilirler..  Ustaları önemsiyorum

Şantiyede veya soruna çözüm odaklı spesifik makine üreten şirketlerde belki dediğiniz gibi saha veya üretim tecrübesi elbette etkili ama böyle bir projede ustanın (ki teknisyenden altı pek olmaz heralde) elinde çekiçle gelip “şefim burayı biraz eğeyim yüksek hızda yalpa yapar” demesi çok zor ihtimal olsa gerek.  As built uygulamaları daha çok testlerle ortaya çıkar diye düşünüyorum.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2163 : 07 Mayıs 2021, 12:10:53 »
Alıntı
TUSAŞ TF-X için Kaska Entegre Gösterge geliştiriliyor.

TUSAŞ tarafından yürütülen Milli Muharip Uçağı Programı kapsamında geliştirilen TUSAŞ TF-X savaş uçağı, Kaska Entegre Gösterge Sistemi’ne sahip olacak.

Edinilen bilgiye göre; Milli Muharip Uçak’ın Uçuş Kontrol Sistem Sensörleri ve Kaska Entegre Gösterge Sistemi, ASELSAN tarafından geliştirilecek. Konuyla ilgili olarak sözleşme görüşmelerine devam eden ASELSAN, 2021 yılı içerisinde söz konusu sözleşmeyi imzalamayı hedefliyor.

Ayrıca ASELSAN, yine MMU Programı kapsamında; Bütünleşik EO Sistem (BEOS) Tek. Gel. Projesi Mühendislik Çalışmalarına; Bütünleşik RF Sistemi Geliştirme Projesi kapsamında hem kritik teknoloji geliştirme, hem de ürüne yönelik gereksinim tanımlama faaliyetlerine; Bütünleşik Haberleşme Seyrüsefer Tanıma-Tanıtma (ICNI) Projesi’nin tamamlanması faaliyetlerine ve hem MWIR hem LWIR (Uzun Dalgaboyu Kızılötesi) MCT dedektör geliştirme faaliyetlerine devam ediyor.

Ayrıca ASELSAN, TUSAŞ ile imzalamış olduğu sözleşme kapsamında; Minyatür Bomba, Akıllı Çoklu Salan ve Lazer Güdümlü Bomba’nın Milli Muharip Uçağa entegrasyonu çalışmalarına başladı.
https://www.savunmasanayist.com/tusas-tf-x-icin-kaska-entegre-gosterge/

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2164 : 07 Mayıs 2021, 12:45:21 »
MMU için ayrı bir Aesa radar projesi var mı yoksa F-16 için geliştirilen Aesa radar mı kullanılacak MMU'da...
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2021, 12:46:42 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #2165 : 07 Mayıs 2021, 13:39:04 »
F16 için geliştirilen aesa radarını gören var mı ?

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2166 : 07 Mayıs 2021, 18:31:27 »
Alıntı

TÜBİTAK-SAGE Müdürü @gurcan: "MMU'nun fırlatma koltuğunun milli imkanlarla TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilmesi için çeşitli görüşmeler gerçekleştiriyoruz."
https://mobile.twitter.com/SavunmaSanayiST

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2167 : 07 Mayıs 2021, 18:32:33 »
MMU için ayrı bir Aesa radar projesi var mı yoksa F-16 için geliştirilen Aesa radar mı kullanılacak MMU'da...
MMU da kullanılacak Aesa radar f16’dakinden daha büyük olacak. Akıncı, f16 ve MMU için değişik ebatlarda Aesa radar olacak.

https://www.sanalsavunma.com/aesa-radar-aselsan-bayraktar-akinci-f-16-mmu/

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2168 : 07 Mayıs 2021, 22:00:03 »
MMU da kullanılacak Aesa radar f16’dakinden daha büyük olacak. Akıncı, f16 ve MMU için değişik ebatlarda Aesa radar olacak.

https://www.sanalsavunma.com/aesa-radar-aselsan-bayraktar-akinci-f-16-mmu/

:) Bayağı büyük olacak hem de.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2169 : 14 Mayıs 2021, 21:48:39 »
İngiltere'de 50'yi aşkın milletvekilinden mektup: 'Türkiye'deki insan hakları ihlallerine karşı daha aktif duruş sergilenmeli'

Eyvah eyvah  ... En büyük korkum gerçekleşiyor... Türkiye-İngiltere askeri işbirliği (BEA System) riske girebilir....