Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1010924 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KingWarrior

• KingWarrior
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #180 : 23 Ağustos 2011, 13:07:57 »
Milli Savaş Uçağı projesi başlıyor

Yeni nesil uçaklar 2020 sonrası ihtiyaçları karşılayacak
23 Ağustos 2011 Salı, 11:15:10
Milli Savaş Uçağı projesi başlıyor!

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arasında Milli Savaş Uçağı Geliştirme Projesine ilişkin sözleşme imzalanacak.

TAİ TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TAI) Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, yaptığı açıklamada, geçen yıl gerçekleştirilen Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacının karşılanması amacıyla, ilk Türk savaş uçağının kavramsal tasarımının yapılması ve bu çerçevede, Tusaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasının kararlaştırıldığını anımsattı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığının koordinasyonunda imza töreni yapılacağını ifade eden Dörtkaşlı, bu projenin çok iddialı olduğunu kaydetti. Önlerinde büyük hedefler olduğunu belirten Dörtkaşlı, ''Milli savaş uçağı geliştirme projesini başlatıyoruz. Bu sadece TAI'nin değil, Türkiye'nin bir projesi olacak. Tüm savunma sektörü, TAI, Havelsan, Roketsan, Aselsan, özel sektördeki savunma kuruluşları, enstitüler, üniversiteler, SSM ve Milli Savunma Bakanlığı gibi herkesin ortak bir projesi olacak'' dedi.

Bu prestijli projenin altından kalkabilmeleri için nitelikli insan gücüne ihtiyaç duyduklarını anlatan Dörtkaşlı, ''Bizim mevcut projelerimizde yetişen kadrolarımızın yanı sıra yurt dışında görev yapan, bu işte tecrübeli olan çocuklarımızı evlerine davet etmemiz ve memlekete hizmet etmelerini temin etmemiz lazım'' diye konuştu.

Bu arada, milli savaş uçağı yeni nesil olacak ve F4 uçaklarının görev sürelerinin bitişini karşılayacak şekilde F16 ve F35'lerle beraber görev yapabilecek.

YERLİ UÇAKTA, TAI VE TEI ÖNCÜ KURULUŞLAR OLACAK
Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağının tasarım ve imalatı aşamalarında, Tusaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI) ve Tusaş Motor Sanayii A.Ş (TEI) öncü kuruluşlar olacak.

2015 yılından itibaren uçak motorları tasarlamayı ve üretmeyi hedefleyen TEI, dünya standartlarında tasarım imkanına sahip TAI ile milli uçak tasarımına yoğunlaşacak.

TAI ve TEI'nin, yerli savaş uçağı projesi tasarım sürecinde, tasarım mühendisi istihdamını enaz iki kat artırmak zorunda kalacağı belirtiliyor.
AA

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/662152-milli-savas-ucagi-projesi-basliyor

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #181 : 23 Ağustos 2011, 13:19:25 »
Çok güzel bir haber, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum, inşallah sonu gelir.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #182 : 23 Ağustos 2011, 14:13:01 »
f-16 ve  f-35 ile birlikte  görev  yapacak   ::)  hadi  bakalım   hayırlısı  olsun

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #183 : 23 Ağustos 2011, 15:34:06 »
2020 yılına kdar 9 yılımız var, acele etmeden, yavaş yavaş, öğrene öğrene yaparız. Malın iyisi 6 ayda çıkarmış :) Hem rahmetli ananemin de bu konuyla ilgili bir lafı vardı, "Hızlı koşan atın b..ku seyrek düşer" derdi. Rahmet olsun canına :)

Çevrimdışı amonyak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #184 : 23 Ağustos 2011, 17:23:05 »
Annenene Allahtan rahmet dilerim kanas 9 sene cok uzun ya bizim bir güne bile tahamüllümüz kalmadi her gün sehitleri görmekten kan aglar olduk neyse hayirlisi yerli olsun sobaborusu olsun  ;D
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #185 : 23 Ağustos 2011, 18:47:19 »
yerli olsun sobaboRusu olsun  ;D

Sağol amonyak, ayrıca uçan sobaborusu yapmak daha zor :) UFO falan zannedip taşlar bizim millet :)

Spiker köylülere soruyor, "Uzaylılar neredeydi" Cevap: "50 metre ilerde, aha şu tarladaydı" Spiker: "Siz ne yaptınız?" Cevap: "Taş attık kaçtı"

Gerçekten bak, ben bu diyaloğlu birkaç sene önce TV'de seyrettim :)

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #186 : 23 Ağustos 2011, 22:05:31 »
Hayırlı olsun gerçekten güzel olacaktır biraz bakalım 9 yıl sonra tahminlerim tutucakmı diye düşünmeye başladım.Soba borusunu merak ediyorum.Hayırlı olsun şimdiden kolay gelsin kurumlarımızıa.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #187 : 24 Ağustos 2011, 12:50:42 »

Alıntı
JET EĞİTİM UÇAĞI VE MUHARİP UÇAK KAVRAMSAL TASARIM PROJESİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Ankara, 23 Ağustos 2011 – Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında 23 Ağustos 2011 tarihinde “Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak Kavramsal Tasarım Projesi” sözleşmesi imzalanmıştır.

TUSAŞ Balgat Tesisleri’nde gerçekleştirilen imza törenine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hava Kuvvetleri Komutanı Mehmet Erten, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ile birlikte Genelkurmay, MSB, SSM, Hv.K.K., TSKGV ve Savunma Sektöründen askeri ve sivil yetkililer katılmıştır.

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 15 Aralık 2010 tarihindeki toplantısında; Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2020’li yıllardan sonraki Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak ihtiyacının milli bir geliştirme projesi olarak karşılanması maksadıyla ilk aşamada kavramsal tasarım yapılması için TUSAŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmiştir.

Bu karar doğrultusunda yürütülen çalışmalar sonucunda, söz konusu kavramsal tasarım projesine ait sözleşme ve ilgili teknik / idari dokümanlar hazırlanmış ve taraflarca müzakere edilerek üzerinde uzlaşma sağlanmıştır.

Süresi iki yıl olan sözleşme kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2020’li yıllardan sonraki Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak ihtiyacına yönelik olarak;

• Harekat ihtiyaçları belirlenmesi,
• Gereksinim analizi çalışmaları,
• Hava aracı ve sistem / alt-sitemlerinin kavram tanımlaması,
• Milli imkan ve kabiliyetler ile yapılabilirliğin araştırılması,
• Uluslararası işbirliği modelleri

çalışmaları gerçekleştirilecektir. Sözleşme’nin sonunda, gerçekleştirilen teknik ve idari çalışmaların çıktıları Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından değerlendirilerek Proje’nin bir sonraki aşaması için nihai karar oluşturulacaktır.

http://www.tai.com.tr/news.aspx?contentDefID=151

Çevrimdışı amonyak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #188 : 24 Ağustos 2011, 18:27:27 »
Ben bizimkileri cözdüm proje baslamis olmasi lazim yani en azindan bir yildir fili olarak bu konuda calismislardir simdi acikliyorlar imzalar atiliyor
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.

Çevrimdışı Ayyuk

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #189 : 24 Eylül 2011, 17:20:28 »
Hazarfen veya Lagari nasıl? İlk uçan insanlara bir selam çakmak mahiyetinde?