Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1007898 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1680 : 21 Mart 2020, 17:06:23 »
Tam İrana döndük... Yalan dolan... "MTU ile zaten anlaştık , tabi hükümet izinleri almak,bürokrasi zaman alıyor" diyorlar tam hadi inanalım bekleyelim diyoruz haftası olmadan bu sefer aynı adam çıkıp bu seferde  "Arkadaşlar alternatif motorlara bakıyorlar" diyor.  Delirmemek elde değil...

EJ ile fuarda iyi niyet anlaşması yapıyorlar ama EJ konsorsiyumunun yarısının bu anlaşmadan haberi olduğunu da düşünmüyorum.

Bu tip kritik savunma alımlarında  önce hükümetler ikna edilir.

Bizimkiler tezgahtarı ikna ediyor kasaya gidip patrondan olumsuz yanıtı alınca  şok yaşayıp kasanın önünde baygınlık geçiriyor....

Millet eleştirince cehape zihniyetini  suçluyorlar :D

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1681 : 21 Mart 2020, 17:15:20 »
Ben şahsen motor sözleşmeleri kesin olarak imzalanmadan artık hiçbir yazılan veya söylenene inanmıyorum.
Bkz. Hürjet için afişlerde sırasıyla 17000lb,19200lb şimdi de sizin dediğiniz 20200lb yazılıyor-konuşuluyor.
Ben üzülerek ve endişeyle MMU için prototiplerde kullanılacak ve geldiği söylenen GE-110 motorlarının temin edildiği sözlerine de güvenemiyorum...

Kanıt olarak da Altay projesi için yetkililerin söylediği" Zaten ilk paket mtu motoru konusunda bir sorun yok,anlaşma imzalandı"yalanını gösteriyorum...

Bunların söyledikleri 3 gün yaşamıyor....

Konu dışına çıkacağız ancak büyük ihtimal Altay'ın sadece motor/şanzıman sorunu yokki , ilk defada aklıma gelenler ;

1- Motor /Şanzıman

2- Altay'ın son idefteki hali'nin gelişimi ve testleri bitmemiş olabilir.

3- Akkor ?

4- Bmc'nin hala yeterli seviye ve sayıda mühendis toplamaya çalışması

5- Söz konusu abmk'nin üretime hazır olmaması .
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1682 : 21 Mart 2020, 17:52:08 »
GE-110 yani F-16 motoru 29000lbf gücünde.

Bu motor  lojistik avantaj sağlayacağı için  Hürjet  uçağında kullanılamaz mı? yazılımlar  ile güç-dolayisiyla yakıt  tüketimi azaltılabilir mi?
diye sormuştum....

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1683 : 21 Mart 2020, 20:34:28 »
Hürmjet te ej200 kullanılacaksa mmu da cift ej200 kullanılmalı. Prototiplerde böyle olur. Ej230 hürmjet için,  cif t ej230 mmu için kullanılır. Zaten altay için cat motoru da kullanilabilir.  Iyi olur.
Mmu motoru için ge110 motoru kullanılıp,bundan gelistirilecekse, hürmjet için de şimdilik ge110 kullanılıp, geliştirilen motorla devam ettirilir.hurjetler pek tabiki f4lerin yerine kullanılabilir

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1684 : 21 Mart 2020, 21:16:01 »
Hürmjet te ej200 kullanılacaksa mmu da cift ej200 kullanılmalı. Prototiplerde böyle olur. Ej230 hürmjet için,  cif t ej230 mmu için kullanılır. Zaten altay için cat motoru da kullanilabilir.  Iyi olur.
Mmu motoru için ge110 motoru kullanılıp,bundan gelistirilecekse, hürmjet için de şimdilik ge110 kullanılıp, geliştirilen motorla devam ettirilir.hurjetler pek tabiki f4lerin yerine kullanılabilir

Gayet mantıklı... Ama ufak bir detay var... ABD motoru için sadece ABD'yi ikna etmek yeterli ama EJ motoru için 3 ülkeyi ikna etmek gerek....

Ben kesinlikle GE-110 ile her iki uçakta da devam edilmesini , ilerleyen 15-20  yıllık süreçte de GE-110 motoru temelli bir motorun yerlileştirilerek üretilmesi gerektiğini savunuyorum...
ABD motoru alacaksak başka bir ABD motoru alma macerasına girilmemesi ve ABD ile savunma sanayi bağının bu motorla son bulması taraftarıyım...
Çünkü inşallah bu adamlarla artık motor harici bir bağımız-bağımlılığımız kalmayacak , az kaldı , buna inanıyorum...

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1685 : 21 Mart 2020, 21:54:03 »
Hürjet 19200 lb motor için tasarlandı. Şimdi 29000 lb ye geçmek ne kadar olabilir. Tasarımın değişmesi gerekir. Ayrıca eğitim uçağı ve maliyet etkin CAS yapsın derken F-110 motoru ile F-16 gibi bir uçak olur ki. Uçağın amacı o değil. Biz muharip uçak olarak bunu kullanmayacağız. Belki başka ülkeler bu amaçla kullanabilir. Neticede gelişmiş aviyonikleri var ve gökdoğan, bozdoğan gibi hava hava füzeleri taşıyabilecek.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1686 : 21 Mart 2020, 23:50:08 »
Bizim öyle bir derdimiz yok ki. "Hürjet düşūk güçlü bir motorla uçarsa eğitim uçağı ; güçlü bir motorla uçarsa hafif saldırı uçağı yaptık" der geçerler bizim yağdanlıklar...

Bana birisi sabahtan beri soruyorum cevap alamıyorum. Hürjet için yazılan ,hürjet bu motora göre hazırlandı denilen bu 19200lbf motoru hangi motor? Hazır alınacak bu motor hangi uçakta kullanılmış bir  motor?

Daha da önemlisi bu motorun hak sahipleri bizim bu seçimimizden haberdar mı? 🤨🤨🤨🤨

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1687 : 22 Mart 2020, 02:22:14 »
Bizim öyle bir derdimiz yok ki. "Hürjet düşūk güçlü bir motorla uçarsa eğitim uçağı ; güçlü bir motorla uçarsa hafif saldırı uçağı yaptık" der geçerler bizim yağdanlıklar...

Bana birisi sabahtan beri soruyorum cevap alamıyorum. Hürjet için yazılan ,hürjet bu motora göre hazırlandı denilen bu 19200lbf motoru hangi motor? Hazır alınacak bu motor hangi uçakta kullanılmış bir  motor?

Daha da önemlisi bu motorun hak sahipleri bizim bu seçimimizden haberdar mı? 🤨🤨🤨🤨

Hocam yazdım ya o bir blöftü büyük ihtimal, İdef 2019'da hürjet'in mühendisleri motor için hala karar verilmedi diyordu ancak şu an görüntü ej-200'e doğru gidiyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1688 : 22 Mart 2020, 02:37:49 »

Hocam yazdım ya o bir blöftü büyük ihtimal, İdef 2019'da hürjet'in mühendisleri motor için hala karar verilmedi diyordu ancak şu an görüntü ej-200'e doğru gidiyor.

Elinde sinek ikilisi varken blöf cekilmez. Masadan baya bir hafiflemis olarak kalkarsin. Cümle alem biliyor ortalikta dolaşan örtülü ambargoyu. Godot'yu bekler gibi tedarikçi mi bekliyorduk?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1689 : 22 Mart 2020, 10:30:41 »

Hocam blöf şöyle olur  bu konuda; İki seçenek var Hürjet için , bunu İsmail Demir de söyledi: F404 ile EJ200, ikisinden biri seçilecek. Siz de yazmıştınız galiba , "zaten bu iki motordan biri seçildi ama fiyat-üretm payı vb. konularında pazarlık olması için açıklanmıyor sonuç" diye... Buraya kadar anladım da bu iki motor da 19200lbf değil ki neden Hürjet için uydurma bu küsüratlı güç değeri hala yazılıp çiziliyor onu anlamıyorum...