Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1009376 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1610 : 09 Şubat 2020, 00:21:17 »
Bizimkilerin motor konusunda neden strese girdiğini de anlamıyorum... Zaten ej-200 yapsak da ej-230 yapsak da GE-129 yapsak da F-404 yapsak da Pancar motorunu MMU'ya taksak da makarnacı propaganda mekanizmaları anında devreye girip "Dünya'nın en iyi motorunu yaptık" diyecekler. Yani motorun ne olduğunun önemi yok , dolayısıyla strese de gerek yok...

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1611 : 10 Şubat 2020, 16:34:15 »
Tfx başlığında bu kadar yazıyı görünce acaba ilk uçuşu mu yaptı diye merakla geldim ama  ;D hayaller paris gerçekler Sincan.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1612 : 25 Şubat 2020, 13:18:38 »
Milli savaş uçağı için yüksek gerilim sınavı

Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında, sayılı ülkede bulunan ve hava platformlarının yıldırım etkilerine karşı test edilmesine imkan sağlayan Yıldırım Test Tesisi, Türkiye'ye kazandırılacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile Hızal LTD arasında imzalanan sözleşme doğrultusunda kurulacak Yıldırım Test Tesisi Türkiye için ilk olacak.

Yıldırım Test Tesisi'nde yer alacak laboratuvarlarda, uçak, helikopter, insansız hava aracı (İHA) platformları, alt sistemleri, bileşen ve malzemeleri doğduran ve dolaylı yıldırım etkilerine karşı test edilecek. Bin volttan milyon voltlara kadar darbe gerilimleri üretebilecek kapasitede test cihazları yer alacak tesiste, tüm sistemler milli olacak ve yerli imkanlarla kullanıma sunulacak.

Tesis; uçak, helikopter ve İHA'ların komple test edilebileceği boyutlarda, altyapıda, kapasite ve donanımda olacak.

Yıldırım Test Tesisi ile Türkiye, özgün uçar platformlar tasarlayan her ülkenin sahip olduğu bir kabiliyet ve altyapıya kavuşacak. Gerçek yıldırım şartları ve etkilerinde yapılacak testler doğrultusunda dizayn, tasarım ve üretimler gerçekleştirilebilecek. Tasarım ve üretimler, ilgili uluslararası askeri teknik standartlarda test edilip doğrulanabilecek.

Bu tesis sayesinde daha önce yurt dışında yapılan askeri platformların yıldırım testleri Türkiye'de yapılacak. Bu durum ekonomik olarak maliyetleri aşağı çekecek, test süreçlerine ilişkin süreleri kısaltacak, kritik ve stratejik tasarımlarda gizlilik sağlayacak. Tesiste yürütülecek çalışmalarla uzman eleman ve yönlendirilmiş enerji alanlarında uzman mühendis ve teknisyen yetiştirilecek.

Tesiste, Yüksek Gerilim Yıldırım Direkt Etkileri Test Laboratuvarı, Yüksek Gerilim Yıldırım Dolaylı Etkileri Test Laboratuvarı, yüksek akım ve yakıt test sistemi testleri, test ölçüm sistemlerinin kontrol odaları, atölye ve destek birimleri, personel alanları yer alacak.

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi üyesi yüklenici firma Hızal LTD, Yıldırım Test Tesisi'nde yer alacak laboratuvarların yüksek gerilim ve yüksek akım jeneratörleri ile birlikte test ölçüm sistemlerinin tasarımı ve üretimini üstlenecek.

Tesisinin işletmeye alınmasında da eğitim ve danışmanlık hizmetlerini yerine getirecek Hızal LTD, aynı zamanda eğitim ve entegre lojistik destek konularında OSTİM Teknik Üniversitesi ve OSSA üyesi Molekulas AŞ ile ortak imalat, tasarım, ileri seviye mühendislik analiz ve hizmet alımları gerçekleştirecek.

Hızal LTD, 1972'den bugüne çeşitli model ve güçlerde 3 bine yakın yüksek gerilim ve yüksek akım makinesi, test ve ölçüm sistemini yurt içi ve dışında (Portekiz, Rusya, Malezya, Suudi Arabistan, Özbekistan) sanayi ve üniversitelerin hizmetine sundu. Şirket, yüksek gerilim teknolojileriyle 2000 yılından bu yana savunma sanayisi projelerinde danışman, çözüm ortağı olarak yer alıyor.

https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/teknoloji-haberleri/milli-savas-ucagi-icin-yuksek-gerilim-sinavi-6151870
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1613 : 25 Şubat 2020, 18:14:16 »

MMU bu binada mı yapılıyor?

İsmail Demir bir süre önce MMU'nın hava giriş alıklarının tasarımının ve bazı parçalarının tasarım ve rüzgar tüneli testlerinin yapılmaya başladığını açıklamıştı...

Mock-up yapıldı , yani şu anda parça tasarım mı , parça kesimleri mi veya neler yapılıyor hiç haber var mı? Yoksa MMU da çalışmalar durdu mu?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1614 : 25 Şubat 2020, 18:16:27 »

MMU bu binada mı yapılıyor?

İsmail Demir bir süre önce MMU'nın hava giriş alıklarının tasarımının ve bazı parçalarının tasarım ve rüzgar tüneli testlerinin yapılmaya başladığını açıklamıştı...

Mock-up yapıldı , yani şu anda parça tasarım mı , parça kesimleri mi veya neler yapılıyor hiç haber var mı? Yoksa MMU da çalışmalar durdu mu?

Sence?
MMU'da çalışmalar dursa neden böyle bir tesis yapsınlar ve basına duyursunlar ki?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1615 : 25 Şubat 2020, 18:35:38 »
Ama bu resim 2016'dan... Proje ofisi tamam yapıldı da şu anda tasarım-çalışmalar hangi aşamada acaba?

Bence birden MMU uçağı ortaya çıkıverecek GE motorlu prototip ...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1616 : 25 Şubat 2020, 20:09:31 »
Sn Serkan1976 ,
Çok iyimsersiniz! İnşallah dediğiniz gibi olur.
Ancak Altay’da da 5 tane prototip yaptılar. Ama hala motoru yok! Kendisi de Yok!
Tek olumlu tarafı MMU yu Tusaş yapacak. Ama onun da motor işini BMC li TRMotor ‘a verdiler.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1617 : 25 Şubat 2020, 20:15:52 »
Sn Serkan1976 ,
Çok iyimsersiniz! İnşallah dediğiniz gibi olur.
Ancak Altay’da da 5 tane prototip yaptılar. Ama hala motoru yok! Kendisi de Yok!
Tek olumlu tarafı MMU yu Tusaş yapacak. Ama onun da motor işini BMC li TRMotor ‘a verdiler.

Şu an geliştirme onlarda bir bakarsınız Baykar üretir ,😂 Şakası bir yana bu iş için Tai çok fazla tesis açtı.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1618 : 25 Şubat 2020, 20:56:05 »
25/02/2020 saat 20:45... Bu tarihi bir yere yazın... :D

MMU , projesi çok gizli bir şekilde ilerliyor.İngiliz ve Türk mühendisler hummalı bir şekilde çok şıkı çalışıyor. En büyük sorun olan motorlar zaten geldi. Benim iddiam o ki MMU ilk prototip olarak kesinlikle hangardan 29 Ekim 2023 tarihinde çıkacak... Yer testleri 1 yıl sürecek ve ilk uçuş 2024'de yapacak... Ama bu ilk prototip GE motor nedeniyle stealth özellikleri kısıtlı bir versiyon olacak... Buna ister iyimserlik ister hayalcilik deyin biz bu uçağı kesinlikle 2023'de prototip de olsa yapacağız...

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1619 : 09 Mart 2020, 20:30:08 »
Alıntı
TUSAŞ Gm Prof.Dr.Temel Kotil.

MMU 2023'te hangardan çıkacak. 2025'te ise uçacak. 2022'de ise Hürjetimiz uçacak. Ekim 2021'de Gökbey'in teslimatına başlayacağız. Atak 2, 2023'te uçuşa başlayacak.
https://mobile.twitter.com/ssomrk/status/1237061731152728068