Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1008458 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1590 : 29 Ocak 2020, 16:29:04 »
Sayın forumdaşlar bilmediğimden soruyorum. Biz istesek TEİ'nin Amerikan şirketi GE'ye ait  olan hisselerini alabilir miyiz?

GE nin rızası olmadan uluslar arası ticaret anlaşmalarına göre alamazsın...
GE den istersin o satar o olur ama onun dışında cebren alamazsın

Aslinda alirsin. Ortaklik %50-50 sanirim.

Uluslararasi ticaret mahkemesine gidersin. Dersin ki heyete "bu adam benim is yapmami engelliyor." Hakem heyeti de GE'nin genel merkezinin Tr olmamasini göz önüne alarak muammen bir bedel belirler. Sen de o parayi GE'nin hesabina yatirirsin.

Amerikali calisanlar valizlerini toplar gider!

Toeride mümkün ama pratikte bunu yapabilmek delillendirmek hele hele bunu uluslar arası bir mahkemede yapabilme ve GE gibi bir firmaya çok zor

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1591 : 29 Ocak 2020, 16:44:14 »
Hayır Tei'deki GE hisselerini alsak ne olacak? GE Türkiye'den çıkıp tüm şirket tamamen Türk olsa 3 yıl sonra 5.nesil motor mu üretecek bu şirket?
Yine gidip GE şirketine "bize bir motorunuzun lisans altında üretim iznini verin ne olur !" demeyecek miyiz?
 Arge'ne güveniyorsan zaten yeni bir şirket kurup motor üretirsin. GE'nin TEİ'deki %50 hissesi mi bizim motor yapmamızı engelliyor?
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2020, 16:45:08 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1592 : 29 Ocak 2020, 19:53:23 »
Sayın serkan1976

Bütün olay Tei dururken uçak motoru üretmek için Trmotor adlı şirketi kurup riski arttırmak,ek maliyet çıkarmak (koca bir fabrika)  ve işlerin ters gitmesi durumunda altay tankında olduğu gibi zaman kaybına uğramak. Bu gelecekte Hvkk ve TSK'yı çok zor duruma düşürebilir. Ezcümle bu işi Türkiye de yapabilecek tek kurum  Tei ..

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1593 : 29 Ocak 2020, 20:05:57 »
TRMotor Güç Sistemleri San. A.Ş. 20 Nisan 2017 tarihinde Türkiye’nin ihtiyaçları doğrultusunda turbo motor teknolojileri alanında tasarım ve geliştirme faaliyetlerini gerçekleştirmek için sermayesi yüzde yüz  SSB’ye ait olan SSTEK A.Ş tarafından kurulmuştur.

Türkiyenin uçak motoru ihtiyacının karşılanması için yeni nesil motor tasarımı ve geliştirilmesi hedeflenmiştir.

Şirketimizin %55 i ana sermayedar olan  BMC Power Motor ve Kontrol Teknolojileri A.Ş’ ye, %35 i TAI’ye ,geri kalan %10’luk kısmı ise SSTEK A.Ş ye aittir.

Siz hala TEİ'den motor bekleyin dostum ...  :-[     1987'den beri havacılık sanayi için motor parçası üreten bu şirket dururken yepyeni, sakallı bir şirketimiz oldu... Bilin bakalım yerli jet motoru üretim ihalesini kime verecekler...?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1594 : 29 Ocak 2020, 20:27:10 »
TRMotor kuruldu çünkü, TÜrkiye’den kanunu delmeden motor imalatından rant edebilmenin yegane yolu buydu. 
Katar’a kanuni yoldan para transferinin kılıfı TRMotor. Bu kadar basit.
Altay tankında tank üretimini hiç yapmamış BMC de de durum aynı.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2020, 20:33:29 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1595 : 29 Ocak 2020, 20:42:24 »
Mesele sadece o değil ki... Motor yapsınlar rantı da afiyetle yesinler helal olsun diyeceğim ama gerçekten motor yapabilecekler mi acaba?

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1596 : 29 Ocak 2020, 23:26:27 »
... Motor yapsınlar rantı da afiyetle yesinler helal olsun diyeceğim ama...

Adam çalıyor ama çalışıyor(!) Bakış açımız bu olmamalı... Oysaki ben tam tersini söylüyorum. Çalan, çırpan, hırsızlık-yolsuzluk yapan, yetim hakkı yiyen, milletin malını milletten kaçıran, gözünün çiçeğine baka baka millete yalan söyleyen insanlardan artık bu milletin kurtulması lazım. Endüstrileşmek, ahlaklı bir toplum olmak, güçlü bir devlet olmak için gerekli olan reçete budur. 

Geçen, yaşça büyük abilerimizle sohbet ediyoruz; 80' öncesi dönemde bu kadar ahlaksızlık yoktu, toplum bu kadar çürümemişti diyorlar. Aklıma hemen o an için -NUR İÇİNDE YATMASIN!- Turgut ÖZAL geldi. Henüz 80' darbesi üzerinden üç sene geçmiş; memleket ilk defa Genel Seçimlere gidecek. Ve yapılan açık oturumda Turgut Özal diyor ki (henüz O dönem için Başbakan falan değil yani...seçimler henüz yeni yapılıyor) ''Onuda satarım, bunu da satarım, köprüyü de satarım; (mealen) bi' tane KİT bırakmam tamamını özelleştiririm'' deyiverdi.

Linki de ahacık burada: https://www.youtube.com/watch?v=P0ei580fjhI

Milletin malını satan; milleti de satar, devleti de satar, vatan toprağını da satar.. Ve nitekim bunların tamamının satıldığına şahit olmuş bulunuyoruz. En nihayetinde devlet çökme noktasına gelmişken, yine bu necip millet; devleti ayak altından kurtarmıştır.

İYİDE ARKADAŞ! BU NECİP MİLLET NE ZAMAN KENDİSİNİ KURTARACAK?

Konuyla alakası yok gibi görünüyor ama bu bakış açısı her zaman için beni rahatsız etmiştir. O nedenle anti parantez not düşme ihtiyacı hissettim.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2020, 23:28:03 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1597 : 30 Ocak 2020, 02:56:27 »
Sn Partikül,
Çok güzel söylemişsiniz. Ben 50 li ve 60 lı yılların çocuğuyum. İnsanlarımız temizdi. Çalışkandı, Dürüsttü. (Aynen yüce liderimizin dediği gibi - Türk milleti Dürüst dür, Türk milleti çalışkandır) . O zamanlar yerli malı günleri olurdu okulda haftada bir. Eğitim seviyesi yüksekti. Lise bitirme imtihanı soruları Ankara’dan gelirdi. Devlet liselerimiz , üniversitelerimiz azdı ama eğitim seviyesi yüksekti.
Şimdi hertaraf “imam hatip” lisesiyle dolmuş vaziyette. Üniversite imtihanlarında başarı oranı %4 ama iş bulma oranları %90.
Kısa sürede köşe dönme sevdalısı tüm ülke. Liyakata değil kayırmaya dayalı bir sistem. Bu kafaylamı tank yapacağız, MMU yapacağız? 
Gelişmekte olan ülkelere bakın , başarılı olanları eğitimde doğru adımları atmış olanlardır. Çin, Kore bunlara en güzel örnektir.
Rant kültürünü silip atmadıkça, bu ülke adam olmaz. Artık yeter demesi lazım  ülkenin!
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2020, 12:21:35 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1598 : 30 Ocak 2020, 11:29:30 »
Büyük bir holdingin sahibi çocuklarını iyi eğitmemiş ise, vefatından 5 yıl sonra o holding kolayca batar.
Ülkeler de buna benzer, çok iyi silahınızın olması veya Akdeniz de petrol bulmanız gelecek için maalesef yeterli olmaz.
Eğitim, günümüzde en büyük zenginlik , en tehlikeli silah. Bir ülkeyi batırmak isterseniz, sınavda kopya çekmelerini sağlamak yeterli.
Tanınmış bir üniversitenin ekonomi profesörü dostumla yemek yerken ,kendisine en hızlı geri dönen yatırım aracını sormuştum, cevabı ‘’eğitim’’ oldu.
Türkiye, sanki Cumhuriyetin  ilk yıllarında olduğu gibi, yılda 100.000 öğrenciyi yurt dışına eğitime yolluyor.
Hazmedilmesi  büyük bir sayı, büyük bir bedel.
Arada ki fark, Cumhuriyetin ilk döneminde yurt dışında eğitim görenler geri dönüyordu.
 Yukarda, yazılan yazılara katılıyorum.
 Bu konu, belki ayrı bir başlık altında daha detaylı incelenebilir.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1599 : 30 Ocak 2020, 12:02:51 »
Memleketin siyasi profiline bakın! normal şartlarda yolda görsen selam vermeyeceğin insanlar; memleketi idare eder duruma getirilmiş. Ama hiç ayırmadan, parti gözetmeksizin söylüyorum. Bu şekilde olmamalıydı, başımıza getirdiğimiz insanlar, memleketin en akıllı, en zeki, en ahlaklı insanları olmalıydı ki bir arpa boyu yol alabilelim.

Büyük Atatürk diyor ki,

Efendiler! sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki; bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!

İşte bütün mesele bu! Niye Tank yapamıyoruz, niye uçak yapamıyoruz, niye fabrika yapamıyoruz, niye yeni bir şeyler icat edemiyoruz! Çünkü toplumun arkasında devlet politikası olması lazım. Toplum dinamiklerini harekete geçirecek, atıl kaynakları verimli kullanacak, yetişmiş insan gücünü sevk ve idare edebilecek ve yeni insanlar yetiştirecek... ne yazık ki bunların hiçbiri yok. Hacılarla, hocalarla, imamlarla günlerimizi boşa geçiriyoruz. Arkada! hacı hoca takımının refere edeceği yer öteki taraf; daha biz bu dünyanın işlerini halledemedik. Sabahtan akşama kadar hacı-hoca takımını gözümün içine kadar sokmaya mecbur musunuz! İşte olacağı bu... Ne motoru, ne uçağı! Afedersiniz hiç bir halt olacağı yok. Zaten aklı başında insanlar memleketi terk ediyor. İnsan sermayemizi günden güne yitiriyoruz. Memleket, bereketsiz Arap çöllerine döndü.