Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1550 : 06 Aralık 2019, 10:10:47 »
Beyin Göçü'nü önlemek basit. Sadece bir mühendis neden yurtdışına gider bunu çözmek lazım. Bununda belirli sebepleri var.

1- Maaş kaygısı ; Kritik konumdaki personele yeterli maaşı vermekle çözülür.
2- Torpile sahip olamamaktan liyakatla istediği yere gelememek ; Çözümü malum.
3- Hayat pahalılığı ; vergileri düşüreceksin lüks sayılan nesnelerin fiyatlarını alınabilir kılacaksın.
4- Güvenlik Kaygısı ; Evet böyle bir durum var. Bayağıda gidenlerde etken. Neden ? Adam okumuş etmiş bir mühendis, eğer yolda bu herifin önüne kıran bir beli silahlı hanzo varsa ve bu adama ailesi yanında istediğini yapıyorsa ve sen bu adamı gerektiği şekilde cezalandıramıyor ve adamın ifadesini alıp bırakıyorsan , çocuğa tecavüz eden cinayet işleyen 10 senede çıkıyorsa. Bu adam gider abi. Ne yapacak ? Oda dalsa silah çekse adam tüm kariyerini hayatını bir hanzo için feda edecek. Ya toprakta ya cezaevinde çürüyecek.
5- İnsanların sinirlileşmesi, kabadayılaşması , agresifliği; abi sen devamlı tvlerden, sosyal medyadan diğer ortamlardan toplumun agresifleşmesini tetikleyen, hoşgörüsüzlüğü üstün kılan bir kültür oluşmasına engel olmazsan , insanlar anlayışlı, modern, sevecen olmayı zayıflık adlederse o zaman o adam gider.

Ve kimse onu suçlayamaz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1551 : 06 Aralık 2019, 10:49:40 »
6- Cocuklari icin daha iyi bir egitim ve gelecek olanagi
7-Aile icin yasam kalitesini yukseltmek
8-Meslek dalinda gelismeye ve arastirmaya daha genis olanak ve imkan
9-.....

Bu liste uzar ama kisalmaz , yurtdisina cikip calismak veya goc ise bazen zorunluluk olsa da genelde kisinin bir tercih meselesi. Ne zaman sizlerin de siralamis oldugu konularin cogunu ortadan kaldirabilirsek ve listeyi kisaltirsak iste o zaman beyin gocunun oldukca onune gecmis oluruz. Beyin gocu konusu gidenin yerine yenisi yerlestirilebilme olarak sadece dusunulmemeli . Giden her nitelikli eleman ulkemiz icin kayiptir.  Bu tur insanlari yetistirmek zaman ve para gerektirir
yenisinin yetisebilmesi veya bir gidenin yerini doldurabilmemiz icin zamana ve paraya ihtiyac duyulur . Ulke olarak ne yetistirdigimiz hazir nitelikli elemanlari  ne de kaybedecek zamanimizin pek olmadigi gorusundeyim.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1552 : 11 Aralık 2019, 20:34:57 »
Alıntı
Türkiye ve İngiltere TF-X projesini hızlandırma konusunda anlaşmaya vardı: Çavuşoğlu

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1553 : 11 Aralık 2019, 20:38:40 »
Alıntı
Türkiye ve İngiltere TF-X projesini hızlandırma konusunda anlaşmaya vardı: Çavuşoğlu

Kısaca musluğu açtık daha fazla gavur mühendis gelecekmidir bu ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1554 : 12 Aralık 2019, 20:09:05 »
Kale Grubu ve İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce uçak motoru üretmek için teklif verdikleri ama bu teklifin telif  veya kullanım hakları konusunda uzlaşılamadığı yazılmıştı...

Bu grubun teklifi neydi acaba?

Rolls-Royce , bizimkilere ne teklif etti? Motorun mülkiyet hakları bende olacak , sen istediğin kadar benden bu motoru kısıtlama olmadan alabileceksin ama başka ülkeye satışında İngiliz hükümetinin izni mi gerekli dediler?

Yada İngilizler ben sana motoru yaparım ama bu motorun teknolojisini öğretmem mi dedi? Motorda geliştirme benim iznime mi bağlı dedi?

Kafamda bir sürü soru var , acaba kulislerden bu sorularıma verilmiş bir cevap alındı mı?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1555 : 12 Aralık 2019, 20:22:54 »
Alıntı
Sn....... (ah şu isminizi de bir okuyabilsem), bu çok güzel haber! Paylaşım için teşekkürler.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1556 : 12 Aralık 2019, 20:26:39 »
Kale Grubu ve İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce uçak motoru üretmek için teklif verdikleri ama bu teklifin telif  veya kullanım hakları konusunda uzlaşılamadığı yazılmıştı...

Bu grubun teklifi neydi acaba?

Rolls-Royce , bizimkilere ne teklif etti? Motorun mülkiyet hakları bende olacak , sen istediğin kadar benden bu motoru kısıtlama olmadan alabileceksin ama başka ülkeye satışında İngiliz hükümetinin izni mi gerekli dediler?

Yada İngilizler ben sana motoru yaparım ama bu motorun teknolojisini öğretmem mi dedi? Motorda geliştirme benim iznime mi bağlı dedi?

Kafamda bir sürü soru var , acaba kulislerden bu sorularıma verilmiş bir cevap alındı mı?
Motoru ben Kale ile lisans altında ama tüm satış hakları TC ye ait olarak üreteceğim. Hem motoru hem de uçağı üçüncü şahıslara satabilirsin. Ama teknik detayını üçüncü şahıslara veremezsin demişti RR. Yani IP hakları bende demişti.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1557 : 12 Aralık 2019, 21:15:23 »
IP hakları ne demek?

a-) "Kullanacağın motoru ben  geliştireceğim , üreteceğim .

Üretilecek motorun teknik bilgileri bende kalacak , bu teknik bilgileri sana vermeyeceğim mi" dedi İngilizler?

Yoksa teknik bilgileri sana da vereceğim ama  3. ülkelere bu teknik bilgileri veremezsin mi demiş İngilizler?
Burasını anlamadım...

b-) Sen ürettiğim motorlardan  istediğin kadar alabilir ve 3. ülkelere bu motoru satabilirsin.

c-)Bizimkiler ; motoru geliştir ,üret , teknik bilgileri bize ver ki biz sen olmadan bile bu motoru yapacak teknik bilgiye sahip olalım demişler o zaman

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1558 : 13 Aralık 2019, 01:40:14 »
IP hakları ne demek?

a-) "Kullanacağın motoru ben  geliştireceğim , üreteceğim .

Üretilecek motorun teknik bilgileri bende kalacak , bu teknik bilgileri sana vermeyeceğim mi" dedi İngilizler?

Yoksa teknik bilgileri sana da vereceğim ama  3. ülkelere bu teknik bilgileri veremezsin mi demiş İngilizler?
Burasını anlamadım...

b-) Sen ürettiğim motorlardan  istediğin kadar alabilir ve 3. ülkelere bu motoru satabilirsin.

c-)Bizimkiler ; motoru geliştir ,üret , teknik bilgileri bize ver ki biz sen olmadan bile bu motoru yapacak teknik bilgiye sahip olalım demişler o zaman
Ip = intellectual property
Yani üretim teknolojisinin sahibinin kim olduğunu belirleyen haklar.
Teknik bilgileri Kale ve bende olacak diyor. Biz sana satıp kar edeceğiz. Sen ne kadar istersen üreteceğiz ve istediğine sat. Ama benim teknik bilgilerimi üçüncü şahıslarla paylaşamazsın. Diyor. Şu anda TEİ nin blackhawk helikopterleri için ürettiği motorlar gibi. TEİ , GE ile ortak üretiyor ve bize satıyor. Yalnız orada belli bir kontrat dahilinde sayılı bir üretim yapılıyor ve yerlilik oranı %60-65 arası.
Ama burada RR üçüncü şahıslara satışı engellemiyor. Üretim için kısıtlama getirmiyor. Motorun tamamını Kale ile birlikte yapıyor. En önemlisi TEİ de olduğu gibi, Kale bu işi öğrenip kendi motorunu geliştirebilir ileride yeni yapacağımız bir uçak için.
a şıkkında yazdıklarınız bir parça doğru! Üretim teknolojisini Kale’ye vereceğim. Ama hakkı bende mahfuz olmak üzere. 3üncü ülkelere veremeyeceksin diyor.
c şıkkında yazılan zannedersem bizim isterlerimiz. Ama adam aptal mı? Niye elindeki kazanç kapısını sana bedavaya bağışlasın.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2019, 11:16:28 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1559 : 13 Aralık 2019, 11:41:34 »
Aşağıdaki yazıyı okudukça tfx in ne kadar hızlı bir şekilde üretime alınması gerekliliği ve f35 leri alamayarak nasıl büyük bir dertten kurtulduğumuz ortaya çıkıyor.
http://www.kokpit.aero/askeri_havacilik/emekli-tumgeneral-f-35-aciklama