Gönderen Konu: ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ  (Okunma sayısı 181966 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ
« Yanıtla #60 : 04 Şubat 2012, 11:56:37 »
En iyi rum ölü olandır.

Çevrimdışı Mizan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #61 : 04 Şubat 2012, 15:54:25 »
Aydın, az önce dini bir kitaptan bahsetmiştin. Anladığım kadarıyla müslümansın. Bir müslümana ırkçılık yakışmaz. Irkçılık haramdır, Yasaktır, Günahtır.

Yavuz Sultan Selim Çerkez asıllı Memluklulerden Mısırı alınca oraya yine bir Çerkez vali atamış. Bunun üzerine bir vezir "Çerkezden aldık yine Çerkeze verdik" gibi birşeyler söylemiş. Bunu duyan Yavuz "Sen ırkçılık fitnesi uyandırdın. Biz o paşayı çerkez diye değil iyi bir paşa diye oraya atadık" demiş. Ve o paşayı idam ettirmiş.

Yavuz seni görse kimbilir ne yapardı. Ama esas korkman gereken Yavuz değil Allah.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #62 : 26 Şubat 2012, 02:25:21 »
HOCALI KATLIAMINI KINIYORUZ

AZERBEYCANLI KARDESLERIMIZIN HER ZAMAN YANINDAYIZ...

1991 yılında Azerbaycan Parlamentosu’nun halktan gelen baskılar karşısında Dağlık Karabağ’ın özerk bölge statüsünü ilga etmesine karşılık Dağlık Karabağ Parlamentosu bir referandum düzenleyerek cevap vermiştir. Çoğunluğu Ermenilerin oluşturduğu bölgede referandum sonucunda Dağlık Karabağ Parlamentosu bağımsızlığını ilan etmiştir. 1992’de Sovyet birlikleri de bölgeden çekilmiştir.

Hocalı’da gerçekleştirilen katliama giden süreçte, Ermenileri Rusların desteklediği yönünde ciddi bulgular bulunmaktadır. Ermeni gönüllülerden oluşan silahlı gruplar Karabağ’a yerleştirilmiştir. Ardından Gorbaçov, 25 Temmuz 1990’da yayımladığı bir kanun ile SSR (Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti) kanunları dahilinde olmayan silahlı grupların kurulmasını yasaklamış ve kanunsuz olarak saklanan silahlara el konulmasını sağlamıştır. Bu kanunla birlikte Azerbaycan’ın bütün bölgelerinde av silahları da dahil olmak üzere silahlar toplanmış, Dağlık Karabağ’da ise bu görev Rus askerleri tarafından yerine getirilmiştir. 1990 yılının Ağustos ve Eylül aylarında Ermeniler saldırılarını doğrudan Azerilere yöneltmeye başlamışlar, otobüs baskınları, yol kesme gibi terör eylemlerine kalkışmışlardır. 1990 yılı başlarında yaklaşık 186 bin Azeri, Ermenistan’dan Azerbaycan’a gitmeye zorlanmıştır. Ekim 1991’de ilk Azeri köyü Ermenilerce ele geçirilmiştir. Hocalı Katliamı, Rus askerlerinin desteğiyle 25–26 Şubat 1992’de Hocalı’ya ulaşan Ermeni kuvvetlerince gerçekleştirilmiştir. Rusya olaylarla ilgisinin olmadığını iddia etse de, Rus ordusuna ait 366. alayın 1991’in sonbaharından beri Ermenilerin safında savaştığı, alaydan kaçan dört askerce doğrulanmıştır.

10 bin nüfuslu Hocalı’da olaylar sırasında yaklaşık 3.000 Azeri bulunmaktaydı. Saldırıda ölenler hakkında verilen resmi rakam 613 kişi olmakla birlikte, katledilen toplam Azeri sayısının 1.300 kişi olduğu söylenmektedir. Saldırılar sırasında Hocalı’da yaşayan Ahıska Türkleri de evlerinde yakılarak öldürülmüştür. Kadın, çocuk ve yaşlılar da dahil olmak üzere siviller katledilmiştir. Katliamın ilk gecesinde sekiz aile bütün fertleriyle öldürülmüş, 700’den fazla çocuk anne ya da babasını kaybetmiştir. Yaralılar ise 1.000’in üzerindedir. Katliama tanık olan bir gazeteci, yaşananları şu şekilde aktarmaktadır:

“Dağlık Karabağ’ın Hocalı kentinin düşüşünü bir gün boyunca yaşadım. Görüntülerle belgeledim ve video çekimleriyle bir günde 1.300 Azerbaycan Türk’ünün Ermeni çetecilerce öldürülüşünü bütün dünyaya duyurdum. Hocalı katliamı anlatılamaz bir vahşetti. Azerbaycan yönetimi ve Cumhurbaşkanı Ayaz Mütellibov, olayı dört gün boyunca kamuoyundan gizlemeye çalıştılar. Bütün Azerbaycan şok olmuştu. Ermeni bıçaklarından, kurşunlarından kurtulmayı başaranlar; kadınlar, çocuklar, ihtiyarlar karlı dağlarda tipi altında Agdam’a gelmeyi başardıklarında çoğunun ayakları donmuştu. Bazılarının ayakları ise kangrenden dolayı kesilmişti. Ermeniler vahşetin her türlüsünü sanki ibret olsun, örnek olsun diye yapmışlardı. İhtiyar dedelerin, yaşlı anaların yüzleri jiletlerle doğranmış, genç kadınların göğüsleri peynir gibi kesilmiş, bebeklerin kafa derileri yüzülmüştü. Hocalı ile Agdam arasındaki 12 kilometrelik orman boyunca cesetler dizilmişti.”

Gelişmelere seyirci kalan BM ve Batılı devletler, Ermenilerin yaptıkları katliamlara ve işgal hareketlerine ciddi bir tepki göstermemişlerdir. Ermenilerin Mayıs 1992’de Nahçıvan’a saldırmalarından sonra Türkiye 1921 Kars Anlaşması çerçevesinde bölgeyi korumak için askerî müdahalede bulunabileceğini açıklamıştır. Uluslararası toplum, ancak Ermenilerin nüfusu 60 binden fazla olan Kelbecer’e saldırmasıyla harekete geçti. BMGK, 822 sayılı kararı ile Ermeni kuvvetlerinin işgal altındaki topraklardan çekilmesini istedi, ancak bu sonuç vermedi. Kararın ardından AGİT bünyesinde arabuluculuk çalışmaları başlatıldı.

1994 yılında iki taraf arasında ateşkes ilan edilmiştir. Savaş sonrası çözüme kavuşturulamayan bir diğer sorun da, ülke içerisinde yerinden edilen ya da sığınmacı durumuna düşen bir milyon civarı Azeri’dir. Bunların büyük bir çoğunluğu Azerbaycan sınırları dahilinde yaşamaktadırlar. Azerbaycan nüfusunun %10’undan fazlası ülke içinde yerinden edilmiş sığınmacılardan oluşmaktadır ki bu, kişi başına dünyada yerinden edilmiş en büyük nüfus hareketlerinden biri anlamına gelmektedir. Bu insanlar hâlâ Ermenilerce işgal edilen topraklarda bulunan evlerine geri dönmeyi beklemektedirler. Azerbaycan Cumhuriyeti’nde yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalan veya başka ülkelerden Azerbaycan’a gelen Azerbaycan vatandaşları, Azerbaycan hükümeti tarafından “göçkün” olarak adlandırılmaktadır. Sorunlarına hâlâ kalıcı çözümler bulunamayan göçkünler; mesken, iş, yiyecek, sağlık, eğitim ve can güvenliği gibi birçok sorunla karşı karşıyadırlar. Bu kişiler Bakü ve çevresinde, zor koşullar altında çadırlarda, barakalarda, okul ve yurtlarda, pansiyonlarda, dükkanlarda, yük vagonlarında, hatta yol kenarlarında yaşam mücadelesi vermektedirler.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #63 : 26 Şubat 2012, 21:31:14 »
Taksim'de dev miting

Hocalı katliamının 20. yılında, katliam kurbanları çok sayıda etkinlikle anıldı
26 Şubat 2012 Pazar, 10:32:37
Taksim'de dev miting

Hocalı katliamının 20. yılı nedeniyle birçok şehirde çok sayıda etkinlik düzenlendi. “Hocalı Katliamını Anma Gönüllüleri Komitesi” etkinlikleri organize etti.

TAKSİM'DEKİ MİTİNGE BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Azerbaycan'da 613 Azeri vatandaşın öldürüldüğü Hocalı katliamı, 20'inci yıldönümünde Taksim'de toplanan binlerce kişi tarafından protesto edildi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de mitinge katılmak üzere Taksim’e geldi. Çok sayıda vatandaş, sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin destek verdiği mitinge katılanlar ellerinde Türk ve Azerbaycan bayrakları ile çeşitli sloganlar atarak Taksim Meydanı’na kadar yürüdü.

Azerbaycan'da Ermeni askrerler tarafından 1992 yılında Hocalı'da 613 Azeri vatandaşı öldürmesinin 20'nci yıldönümünde binlerce kişi sabah erken saatlerden itibaren Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde toplandı. "Hocalı Katliamını Anma Gönüllüleri Komitesi" tarafından organize edilen mitinge, komşu illerden de katılımlar oldu. Güney Azerbaycan Birlik Komitesi, Ahde Vefa 78 Gençliği ve Azerbaycan Diyalog ve Kardeşlik Derneği'nin de aralarında bulunuduğu çeşitli sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan göstericiler, Galatasaray Meydanı'ndan Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Kalabalıkta bebek arabasındaki minik eylemciden gazilere, mehteran takımına kadar her kesimden vatandaş yer aldı. Polis, Fransız konsolosluğu önünde herhangi olumsuz bir duruma karşı yoğun güvenlik önlemi aldı. Bir polis helikopterinin havadan meydanı kontrol ettiği gözlendi.

Fransız Başkonsolosluğu ve Ermeni kilisesi gibi hassas yerlerde sivil ve resmi ekipler, önlemleri artırdı. Bir grup Fransız Konsolosluğu'na siyah çelenk bıraktı. Protestocu grup ardından konsolosluğa ayakkabı attı. Gerginlik fazla büyümeden bitti.

Grup, "Karabağ bizimdir, bizim olacak", "Bir millet iki devlet", "Ermeni yalanına sessiz kalma" şeklinde sloganlar atarak katliamı protesto etti. Görevliler tarafından dağıtılan üzerinde "Sarkozy tuvalet kağıdı" yazılı tuvalet kağıtları yerlere atılarak ezildi. Yaklaşık 2 saat süren protesto gösterisinin sonunda ise siyah balonlar uçuruldu.

İÇİŞLERİ BAKANI: "AZERBAYCAN'DAKİ ACI, BİZİM ACIMIZDIR"

Hocalı katliamını protesto etmek için Taksim'de toplanan binlerce kişiye destek vermek için Taksim Meydanı'na gelen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, vatandaşlara hitap etti.

Bakan Şahin, Türk milletinin haksızlığa ve zulme tahammül edemeyeceğini belirterek, "Afrika'da da olsa Asya'da da olsa, Balkanlar'da da olsa bu Türk milletini ilgilendirir. Çünkü biz sadece kendimiz için değil yeryüzündeki bütün canlılar ve bütün insanlık için çalışan, onları seven, onları kabul eden bir milletiz. İnancımız bir, kültürümüz bir, dinimiz bir, yolumuz bir, akımız bir, sevdamız bir. Azerbaycan'daki acı bizim acımızdır. Azerbaycan'da akıtılan kan bizim kanımızdır. 20 yıl önce bugün kan içiciler, katiller, acımasızlar, merhametsizler, yüreksizler, korkaklar Hocalı' da 613 tane insanın, kadın demeden, çocuk demeden, yaşlı demeden, haklı-haksız demeden kanını içtiler. Bu kan o günden, bugüne kadar yerde kalmadığı gibi bundan sonrada kalmayacaktır. Bu kanın mücadelesini hep beraber İstanbul'da Bakü'de yeryüzünde hak davasına, adalet davasına kim inanıyorsa hep birlikte takip edeceğiz" dedi.

TÜM YURTTA ANILDILAR
Hocalı katlimı tüm yurtta eylemlerle anılıyor. Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve vatandaşların katılımıyla Ardahan, Edirne, Yozgat, Nevşehir, Kayseri, Antalya, Bursa, Iğdır, Erzurum, Sivas ve daha birçok ilde Hocalı katliamı kurbanları mitingler, toplantılar ve dualarla anıldı.

HOCALI'DA NE OLMUŞTU?
Azerbaycan'ın, Ermeniler tarafından işgal altında tutulan Yukarı Karabağ bölgesinde önemli bir yerleşim merkezi olan Hocalı şehri, coğrafi konumuyla stratejik bir öneme sahipti. Bulunduğu bölgenin tek havaalanına sahip olması ve bağlantı yolları üzerinde yer alması, ilçenin önemini artıran etkenlerdi. Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrasında, Ermenilerin Azerbaycan topraklarına saldırısında, yoğun bir artış meydana geldi.

1988 yılında, Sovyetler dağılmadan önce başlayan saldırılar 1992 yılında doruk noktasına ulaştı. Saldırıların en acımasızı Hocalı'ya yapıldı. 25-26 Şubat'ta şehre giren Ermeniler ve Ruslara ait 366. Motorize Piyade Alayı, hiçbir ayırım yapmadan, 106'sı kadın, 63'ü çocuk 70'ten fazlası yaşlı olmak üzere 613 Azerbaycan Türk'ünü öldürdü.

Binlerce insan, şehri terk etmek zorunda kaldı. Bu katliam, Karabağ savaşında ve sorunun kökleşmesinde de önemli rol oynadı.

AJANSLAR
http://www.haberturk.com/gundem/haber/719385-taksimde-dev-miting
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı armata

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #64 : 29 Şubat 2012, 21:32:01 »
Hocalı katliamında ölen kardeşlerimizi anıyoruz;ancak faşist provakatörler yine azmış taksimde.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #65 : 17 Mart 2012, 15:23:51 »
Afganistan'daki Helikopter Kazasında Şehit Olan Askerlerimiz

Hava Binbaşı Şükür Bağdatlı

Binbaşı İsmail Cem Yakınlar

Harita Binbaşı Mithat Çolak

Üsteğmen Okan Melikoğlu

Üsteğmen Murat Yıldız

Astsubay Kıdemli Çavuş Mehmet Akbaş

Piyade Uzman Çavuş Önay Vurucu

BİNBAŞI SERKAN DOĞAN
Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan
İKMAL YÜZBAŞI İLKER
Üsteğmen Tahsin Barutçu
SAĞLIK KIDEMLİ BAŞÇAVUŞ SALİH HELVACI

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #66 : 17 Mart 2012, 15:35:39 »
Tüm Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine de sabır diliyorum...

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #67 : 21 Mart 2012, 21:15:36 »
Tüm milletimizin başı sağolsun..Allah geride kalanlarına sabır versin..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #69 : 26 Ekim 2014, 17:29:30 »
Yüksekova'daki Üç Şehidimiz

Hakkari'nin Yüksekova ilçe merkezinde, sivil kıyafetleriyle çarşı iznindeyeken yüzleri maskeli iki teröristin silahlı saldırısına uğrayarak Şehit düşen üç askerimiz.

Adı Soyadı: Ramazan GÜLLE
Rütbesi: J.Uzm.Çvş.

Adı Soyadı: Ramazan KÖSE
Rütbesi: J.Er

Adı Soyadı: Yunus YILMAZ
Rütbesi: J.Er