Gönderen Konu: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız  (Okunma sayısı 182591 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
Ynt: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız
« Yanıtla #460 : 27 Ocak 2024, 16:56:05 »

İniş videosu ...  Muhtemelen 90 yaşında felan iyi olmuş şehit vermeden PERT oldu

Küçük bir bilgi notu gireyim araya, askeri ekipmanlar PERT olmaz , HEK olur, o şekilde hizmet dışına çıkarılırlar

Bu HEK kavramı birşeyin kısaltılmış hali mi?

Hek/Hurda Malzeme Ve Ekonomik Ömrünü Doldurmuş malzeme gibi birşey yazıyor internet

Fransızca kökenli bir kelime olan 'pert', Türk Dil Kurumu'na göre değersizleşme, zarar görme şeklinde tanımlanır. Günümüzde bir aracın, trafik kazası ya da herhangi bir olay sonrasında kullanılamaz hale gelmesini tanımlamak için kullanılır.

Kelime Kökeni
Fransızca perte totale "tam hasar" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca perte "kayıp, hasar" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen perditum sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince perdere ""boşa vermek", kaybetmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince dare "vermek" fiilinden per+1 önekiyle türetilmiştir.

Sabah sabah yeni bir şey öğrendik..

Evet mevzuata göre tanımı ; “Hizmette kullanılabilme vasfını kaybeden veya arızalı hale geldiklerinde onarımları ekonomik olarak mahzurlu olan taşıt, silah, mühimmat, makine ve teçhizat ile mal ve malzeme”dir

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Konya'da eğitim uçağı düştü! Bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildi

Konya' da eğitim uçağı düştü, ihbar üzerine bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildi. Uçağın pilotu paraşütle atladı ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Konya’da eğitim uçuşu yapan Hava Kuvvetlerimize ait bir NF-5 uçağımız saat 12.51’de henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. çağın düştüğü bölgede pist onarım çalışması yapan bir personelimiz şehit olmuştur" denildi.

Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan Türk Hava Kuvvetlerine ait NF-5 eğitim uçağı, (Türk Yıldızları Uçağı) üs içerisindeki şantiye alanına düştü. İhbar üzerine Konya Valisi Vahdettin Özkan da olay yerine gitti. Ayrıca olay yerine Emniyet, Jandarma, Sağlık, AFAD, İtfaiye ekipleri ve arama-kurtarma ekipleri sevk edildi.

ŞANTİYE ALANINDA 1 PERSONEL ŞEHİT OLDU

Uçağın düştüğü şantiye alanındaki iş makinesini kullanan askeri personelin şehit olduğu, uçağın pilotunun atladığı ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Son dakika: Konyada eğitim uçağı düştü Bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildi
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Konya’da eğitim uçuşu yapan Hava Kuvvetlerimize ait bir NF-5 uçağımız saat 12.51’de henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Kaza kırıma uğrayan uçağımızın pilotu atlayarak kurtulmuş, hastaneye sevk edilmiştir. Uçağın düştüğü bölgede pist onarım çalışması yapan bir personelimiz ise şehit olmuştur. Konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk, CNN TÜRK canlı yayınında "Pilot Şükrü Gümüş Türk Yıldızları ekibine yeni katılmıştı. F5'in inişi esnasında uçak düştü. Pilot o esnada fırlatma koltuğunu devreye alıp inişini sğaladı. Sağlık durumu iyi. Uçak düştüğü esnada onarım çalışması vardı. Burada parçalar bir kişinin üzerine isabet etti. Şantiyede iş makinesi var, minibüs var. Oraya uçak parçaları isabet etiyor ve bir uzman çavuşumuz şehit oluyor" bilgilerini aktardı.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-konyada-egitim-ucagi-dustugu-ihbari-bolgeye-kurtarma-ekipleri-sevk-edildi-42423943
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #462 : 14 Mart 2024, 14:26:56 »
F-5 leri ömrü yeterince doldu, Hürjete acil ihtiyaç var, ya da Türk yıldızları için başka bir çözüm bulmak gerekli

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #463 : 14 Mart 2024, 16:09:09 »
Ölen kişiye Allah rahmet etsin.

Hürjet nasılsa gelir, eli kulağında zaten. Asıl bize acilen Kaan lazım.
« Son Düzenleme: 14 Mart 2024, 16:11:52 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #464 : 14 Mart 2024, 22:02:47 »
Hava gösterilerinin daha risksiz yapılması gerekiyor. Kimsenin çok akrobatik gösteriler izlemek istediğini yada izlediği şeyden anladığını sanmıyorum. Biraz uçak görmek düşük riskli şeyler görmek yetecektir. Yüksek G çekmeler uçakların bir birine yakın geçişleri filan hiç gerekli şeyler değil kimsenin anladığıda yok önemsediğide yok.

Şuna ne gerek var mesela kim anlıyor ki yada ihtiyaç bu mu uçak sesi duy biraz göz teması kur lazım olan o kadar. Bir kaç tono filan yeterde artar bile gerisi uçak şöleni olsun cambazlık gerçekten gereksiz anlamıyor zaten izleyenlerin % 99 u o zorluğu. Kalp filan yapıyorlarya öyle şeyler iyi mesela yada etrafa saçılıyorlar basit risksiz şeyler yeterlidir

Böyle şeyler yeterde artar bile
« Son Düzenleme: 14 Mart 2024, 22:07:33 Gönderen: putty »

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #465 : 14 Mart 2024, 22:08:01 »
Olur mu öyle şey hava gösterisi denildiğinde pilot tüm hünerlerini göstermeli uçağın tüm limitlerini kullanmalı ve zorlamalı.Bunu yapmayacaklar da Türk yıldızlarının kapısına kilit vursunlar.

Aslında cgas sistemi Türk yıldızlarının uçaklarında olması lazım..ama bunu akıl edicek kafa lazım.