Gönderen Konu: Merkava IV  (Okunma sayısı 23157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
Ynt: Merkava IV
« Yanıtla #50 : 05 Kasım 2023, 10:21:01 »
Kaç tane tank kaybettiler acaba? Duyan bilen var mı?

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 05 Kasım 2023, 11:40:08 »
Kaç tane tank kaybettiler acaba? Duyan bilen var mı?
Bunun ile İsrail devleti resmî bir açıklama yaptı mı yapıldığını duyan varsa paylaşım yaparsa çok iyi olacaktır.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 05 Kasım 2023, 13:25:51 »
RPGlerin ne kadarı zırhtan içeri nüfus edip tamir edilemeyecek zarar oluşturdu bilmem ama, Trophy aktif koruma sınıfta kaldı. Belki Trophy olduğu için tankların yakınında da piyade koruması yok, ama bu çatışmalardan ders alınması gerektiğini düşünüyorum. Bizde de AKKOR, Pulat olduğu düşünüldüğünde dost piyade belli bir uzaklıkta da olsa mutlaka tanklara eşlik etmeli. Belki AKKOR radarında da asimetrik savaş senaryolarına karşı güncellemeler yapılabilir.

Ben artık tüm radarların yazılım güncellemelerinin düzenli olarak üretici tarafından bedelsiz veya cüzi bedelle özellikle kullanıcı talepleri doğrultusunda yapılması gerektiğini düşünüyorum. Tabi yerli kullanıcı bakımından
...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 05 Kasım 2023, 14:00:24 »
Evet sn.mehmet05 aktif koruma sistemleri şu an sınıfta kalmış gibi gözüküyor.Akkor için minimum hedefi imha menzili 15 metre diye aklımda kalmış,demek ki bu sistemin yanında piyade dolaştırılır anlamına geliyor.

Açık konuşayım artık Tanklar için lazerli imha sistemleri gerçekleştirilecektir diye düşünüyorum.bence o yöne doğru gider çalışmalar.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #54 : 05 Kasım 2023, 15:07:53 »
Çözüm basit aslında. Akkor veya benzeri sistemlerdeki radarı sarp gibi insansız kuleleri de öz savunmaya dahil ederek hafif hedeflere namlulu uçaksavar sistemi ile tesir etmek gerek. Kamikaze silahlar dronlar ve piyadeye karşı uçaksavarı daha etkin kullanmak lazım. 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #55 : 05 Kasım 2023, 15:10:46 »
Her zaman diyorum; tanklar artık savaş alanlarının kralları değiller. Çok hantallar ve günümüz savaş ortamlrında kolay av oluyorlar. Aktif koruma sitemleri tanları, üzerlerine gelen tanksavarlardan koruma amaçlı tasarlanmış. Ancak bugünün savaş koşulları özellikle kent ortamında ve yoğun ateş altında kalmaları anlamına geliyor. Zaten hantal olan bu araçlar binalar arasında güçlükle manevra yapabilirler.

Paylaştığım iki videodaki gibi arazide bile olsa, görüldüğü üizere yanıan yaya olarak gelen biri tarafından konulan roket ile imha edilebiliyor. Bunu önlemek için tankın yanında piyade bulundurmak demek, o piyadeleri de ateş altında açık hedef haline getirmek demek.

Eski bir film vardı; Savaş canavarı...

https://www.tafdi4.com/film/22578-the-beast-of-war-turkce-dublaj-izle

1988 yapımı bu filmde Ruslar'ın Afganistan'da tanklarıyla yaptıklarına örnekler görülebilir. İzlemeyenler için tavsiye ederbilirim. Güzel bir savaş filmi. Filmin bir sahnesinde, tankın içerisindeki radar ekranında tankın etrafını kuşatan birşeylere ait sinyalleri görüyor ve hemen kuleyi 360 derece döndürüp alev ve makinelü tüfekle ateş ediyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam bir geyik sürüsünü katletmişlerdi düşman sanarak.

Bu kadar eski bir filmde bile beğenmediğimiz bir antika Rus tankının, kendisine yaklaşabilecek bir düşman piyadesini algılabileceğini görebilirsiniz.

Ancak son teknoloji Merkava 4 ve diğer modern tanklarda böyle bir sistemin varlığı sorgulanabilir!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 05 Kasım 2023, 15:30:36 »
Cok yakindan atış yapılıyor. Koruma sistemi algılaması , değerlendirmesi ve tepki zamanı na kadar roket hedefe varıyor sanki.!

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 05 Kasım 2023, 15:50:10 »
hocam,  aktif koruma sistemlerindeki mühimmat sayısı bellidir.
bu mühimmatlar ziyan olmasın diye  atılan her  şeye karşı koruma mühimmatı harcanmaz.

yanlış bilmiyorsam sistem boyuta göre  hangi tehdite karşı  koruma mühimmatı atılacağını seçiyor.
ATGM  dediğimiz füzelerin boyutları 1 metreye yakın.  ,  bu boyutlardan küçük olan roket gibi  hedeflerin tankı delemeyeceği düşüncesiyle,  o roketler sistem tarafından görülse bile koruma mühimmatı ateşlenmiyor  olabilir.
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2023, 15:52:54 Gönderen: korsan2 »

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 05 Kasım 2023, 16:12:37 »
Arkadaşlar ben 2016-17 yılında RETİNA PTR radarını üreten firmayı aradım ve bu radarın atak helisine montesinin yapılması ile bu helilerin MANPADS füzelerinden korunabileceğini belirttim aynı şekilde bu radarı tankın uygun yerine monte edildiği durumda arazi şartlarına göre en az 100 en fazla 5-5 km öteden insanları tespit edip %100 koruma sağlanabilir böylelikle açıkta piyade olmasınınında önüne geçilebilir ki bu durumda en az 100 en fazla 4 km ye kadar asker yaklaşamaz ve roket atarla vuramazlar...

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 05 Kasım 2023, 16:52:07 »
Çözüm basit aslında. Akkor veya benzeri sistemlerdeki radarı sarp gibi insansız kuleleri de öz savunmaya dahil ederek hafif hedeflere namlulu uçaksavar sistemi ile tesir etmek gerek. Kamikaze silahlar dronlar ve piyadeye karşı uçaksavarı daha etkin kullanmak lazım.
+1