Gönderen Konu: Boeing’den Embraer’e ortaklık teklifi  (Okunma sayısı 2709 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
Boeing’den Embraer’e ortaklık teklifi
« : 26 Kasım 2010, 21:49:55 »

Brezilya‘nın yeni nesil çok rollü av-bombardıman jet uçağı ihalesi F-X2 için Boeing kulis yapmaya devam ediyor. Boeing, Embraer‘e “Birlikte Üretim” çağrısında bulundu.
Bu ayın başında Brezilya‘nın mevcut başbakanı Luiz Inacio Lula de Silva, Brezilya‘nın milyar dolarlık ihalesinin sonucuna halefi Dilma Roussef ile birlikte karar vereceklerini, ancak teknoloji transferi göz önünde bulundurulduğunda Rafale‘in favorileri olduğunu ifade etmiş, yerel basın ise Brezilya Hava Kuvvetleri’nin fikirlerinin Gripen NG yönünde olduğuna dair bazı sızıntıları kamuoyuna duyurmuştu.

Bu haberler ve söylemlerde F/A 18-EF Super Hornet‘ın adının hiç geçmemesi üzerine atağa geçen Boeing, Brezilya‘nın teknoloji transferi önceliklerini göz önünde bulundurarak yeni bir paket önerisinde bulundu ve Brezilya‘nın milyar dolarlık yeni nesil av-bombardıman jeti ihalesinde Boeing, Embraer‘e ortaklık teklif etti.

Boeing‘in elindeki teklif dosyası 10 ayrı kalemde ortaklık içeriyor. Bu kalemlerden birisi de Boeing‘in F-X2 ihalesi için önerdiği F/A-18 Super Hornet için  Brezilya‘da burun, kuyruk ve kanatlarının üretilmesi üzere yeni bir tesis kurulması. Toplamda 36 adet yeni nesil muharip uçak için ihaleye giren diğer firmalar Rafale çözümü ile Dassault ve Gripen NG çözümü ile Saab.

Boeing‘in ilgili bölgeden sorumlu satış sorumlusu McAndrew, bu teklifi “Boeing Brezilya‘ya daha önce böylesine temiz ve net bir teknoloji transferi önermemişti” diye nitelerken, Kongrenin ve Savunma Bakanlığı’nın bu tarz bir transferi veto etmeyeceğinden de emin olduğunu belirtti.

Rekabeti kızıştırma taktiği mi?

Brezilya Cumhurbaşkanı, Luis Inacio Lula da Silva 4 Şubat 2010 tarihinde de, Dassault firmasının Rafale çözümünün uygun olduğu ve 36 uçaklık ihaleyi Dassault‘un alabileceğini belirtmişti. Yine Brezilya Askeri çevreleri hükümetin aksine ifadelerde bulunmuştu. Bunun üzerine tekliflerde de bazı revizyonlar gerçekleşmişti.

Daha önce  Brezilya F-X2 İhalesi Bu Ay Sonuçlanıyormu? başlığıyla verdiğimiz bilgilerde (Ulaşmak İçin Tıklayın) de söylemiş olduğumuz gibi:

İlk olarak, Brezilya Hava Kuvvetleri’nin favorisi JAS-39 Gripen NG’nin İsveçli üreticisi Saab cazip teknolojik transfer ve hat safhada yerli üretim payı ile karşı yatırım teklifinde bulundu. Buna göre: uçağın Ar-Ge projesine kısıtlamasız katılım ve tüm teknolojilerin tam transferi yanında, Brezilya tarafından seçilecek her türlü silah sisteminin entegrasyonu, motor bakım ve idame yeteneklerinin kazandırılması, dahasında uçağın gövdesinin 80%’ninin Brezilya‘da üretimi ve Brezilya‘da Gripen NG üretim tesisleri inşaa edilerek uçağın Güney Amerika pazarına üçüncü ülkelere satışında işbirliği gibi unsurlar yer alıyordu.

Daha sonra ABD‘den Boeing de, siyasi/ekonomik açıdan şansının azaldığını farkedince ek bir cazip teklifte bulundu. Teklifin ekonomik ve karşı yatırım boyutu, teknolojik ve üretim kısmından çok daha ağır basıyordu. Zira üretim açısından sunulan Boeing teklifine göre: F/A-18E/F Super Hornet uçağının sadece radom ve kanatları Brezilya‘da üretilecek, bunun dışında motorun bu ülkede sadece montaji gerçekleşecek ve idame kabiliyeti sağlanacak, bunun dışında teklif Brezilya‘nın tercih ettigi İsrail’in Rafale yapımı hava-hava amaçlı kızılötesi güdümlü mühimmatlardan Python ve Derby füzelerinin sertifikasyonları ile sınırlıydı ve burada kaynak kodları dahi kısıtlamasız verilmiyordu.

Boeing bu teklifinin çok da cazip olmadığını çok iyi bildiğinden dolayı, son haberler ABD‘nin F/A-18E/F Super Hornet seçilmesi halinde 200 adet Embraer üretimi EMB 314 Super Tucano tipi tek prop motorlu eğitim/yakın destek uçağı almayı vaadettiği yönünde.

İhalede siyasi açıdan başından beri en şanslı aday olarak gösterilen Fransız Dassault cephesinden de yine bir adeta son dakika teklifi geldi ve buna göre Rafale uçağı satışında maliyet bazında 30 yıllık bakım süreci de dahil toplam 2 milyar dolar ($ABD) birden indirim yapıldı.

Görünen o ki Brezilya, kendi ülkesi adına en iyiyi alabilmek için aynı taktiğe devam ediyor olabilir

http://www.savunmasanayi.net/boeingden-embraere-ortaklik-teklifi/boeingden-embraere-ortaklik-teklifi/

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #1 : 27 Kasım 2010, 11:06:39 »
Ben diyorum 10 seneye Embraere Boing Airbus 3 büyük firma olacak.

Çevrimdışı Loneatilla

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 27 Kasım 2010, 17:10:46 »
Aslında saab ng brezilyaya yaptığı öneriyi Ülkemize yapsa süper olurdu nedense coğu kişi saabın vaad ettiği tek transferine değer vermiyor gibi...yada ülkemiz belkide saab ng yi hava kuvvetleri icinmi yeterli bulmuyor acaba...