Gönderen Konu: NATO’nun Bilgi Sistemini Türkler Kuracak  (Okunma sayısı 2285 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ASPARUK

  • YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 41
  • 0
NATO’nun Bilgi Sistemini Türkler Kuracak
« : 25 Şubat 2011, 14:38:40 »
NATO’nun Bilgi Sistemini Türkler Kuracak

Türk mühendisler, geliştirdikleri bir çözümle, Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri Türkiye organizasyonu ile birlikte NATO Hava Komuta Kontrol Bilgi Sistemi ihalesini kazandı.

Türkiye'de NATO için yapılacak en büyük bilgi teknolojileri projesi olma niteliğini taşıyan ve toplam 3 fazdan oluşan projenin birinci fazı ile ilgili sözleşme, Belçika'nın başkenti Brüksel'de imzalandı.

Tamamı Türk mühendislerden oluşan bir takım tarafından en son teknolojiler kullanılarak geliştirilecek NATO Hava Komuta Kontrol Bilgi Sistemi birinci faz projenin yaklaşık 20 milyon Euro'ya mal olacağı ve 30 ayda tamamlanacağı belirtildi.

Stratejik Hava Komuta Kontrol Bilgi Sistemi'ni Siemens Türkiye'ye emanet eden NATO;Projeyi geliştiren Türk mühendislerine de güvendiğini göstermiş oldu.Siemens IT Çözümleri ve HizmetleriTürkiyeDirektörü Orhan Akbulut, yaptığı açıklamadaTürk mühendislerine olan inancı bir kez daha teyit eden bu başarının, uluslar arası rekabette hedefledikleri konuma ulaşmak açısından önemli bir adım olduğuna işaret etti.

PİLOT UYGULAMANIN ARDINDAN 2013'TE TÜM NATO'DA

Orhan Akbulut, Türkiye'den NATO'ya yapılacak en büyük bilgi teknolojileri projesi olma niteliğini taşıyan ve toplam 3 fazdan oluşan projenin birinci fazının yaklaşık 20 milyon avro'ya mal olacağı ve 30 ayda teslim edileceğini söyledi.

Benzer büyüklük ve süreler öngörülen 2. ve 3. fazların da projenin mevcut ekibi ile projenin devamı olarak sağlanmasının planlandığını ifade eden Akbulut, "Birinci fazının ardından geçilmesi öngörülen 2. ve 3. aşamalarıyla birlikte çok daha yüksek bir iş potansiyelinin hedefliyoruz. 2012 sonunda pilot olarak kurulacak olan sistem, 2013 yılı içerisinde NATO'nun farklı ülkelerde konuşlu 25 birimine yaygınlaştırılacak. Bu modern sistemler sayesinde NATO Hava Harakatının stratejik ve operasyonel düzeydeki yönetimi etkin bir şekilde gerçekleştirilecektir. Ayrıca proje kapsamında, NATO Balistik Füze Savunma Sistemi ile olan ara yüzü de en son teknolojiler kullanılarak geliştirilecek ve bu altyapı ileride Füze Savunma Sistemi için kullanılabilecektir." dedi.

Projede alt yüklenici olarak yer alacak olan Savunma Teknolojileri ve Mühendislik (STM) A.Ş. Genel Müdürü Recep Barut da, "AirC2IS, NATO'nun geliştirdiği Ağ Destekli Yetenek konseptine uygun olarak tasarlanan ilk sistem olacak. Bu modern yapı, ileride NATO'nun stratejik ve taktik seviye sistemleri için örnek teşkil edecek. Bu sözleşme Türkiye'de yurt dışına yapılacak ihracata yönelik savunma sanayindeki işbirlikleri için çok önemli bir başlangıç olacak." izahını yaptı.
http://www.samanyoluhaber.com/h_502506_natonun-bilgi-sistemini-turkler-kuracak.html

« Son Düzenleme: 25 Şubat 2011, 20:46:50 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı amonyak

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 224
  • 0
NATO’nun Bilgi Sistemini Türkler Kuracak
« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2011, 16:43:49 »
Güzel haber tesekkürler
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.