Gönderen Konu: Erdogan Time !!  (Okunma sayısı 19472 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Erdogan Time !!
« Yanıtla #10 : 05 Eylül 2019, 01:33:58 »
Nükleer silah bence şart.

Ancak nükleer silahın amacı onu birilerinin kafasında patlatmak olmamalı. Bu olasılığı hissettirerek caydırmak olmalı. Nükleer silaha sahip bir ülkeye saldırmak, sahip olmayan bir ülkeye saldırmaktan milyon kez daha caydırıcı.

Tabi "bizde nükleer istiyoruz" diye dünyaya yayın yaparsanız bu devirde, sonumuz İran veya Kuzey Kore gibi olabilir. Biz alışkınız da dünya alışkın değil bu söylemlere. Ancak kısa sürede onlar da alışıp pek umursamamaya başlayacaklar gibi geliyor bana.  ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 05 Eylül 2019, 03:46:28 »

Ancak nükleer silahın amacı onu birilerinin kafasında patlatmak olmamalı. Bu olasılığı hissettirerek caydırmak olmalı. Nükleer silaha sahip bir ülkeye saldırmak, sahip olmayan bir ülkeye saldırmaktan milyon kez daha caydırıcı.

Tabi "bizde nükleer istiyoruz" diye dünyaya yayın yaparsanız bu devirde, sonumuz İran veya Kuzey Kore gibi olabilir. Biz alışkınız da dünya alışkın değil bu söylemlere. Ancak kısa sürede onlar da alışıp pek umursamamaya başlayacaklar gibi geliyor bana.  ;D
Ben ise tam tersini düşünüyorum. Dünyanın umursamadıgını biz yaptıgımızda o şey dünyanın en önemli hadisesi haline gelir.. Ahaber izleyenlere nükleer yapacagız diyince ne kazanacaksın ? Bugün elektrik üretmek için kuracagın her nükleer tesis dünyada nükleer füze mi yapacaklar acaba kafası yaşatacak. Bu atraksiyona ne gerek var ? Neden devamlı ülkeyi saçma bir aksiyona sokma gereği duyuyor insanlar. Ortadoguda yaşıyoruz diye hayatımız james bond filmi gibi mi olmak zorunda. İnsanların yaşam kalitesi konuşulsun , ekonomi konuşulsun , kadın hakları konuşulsun , çocukların daha mutlu olabilecekleri bir Türkiye konuşulsun. Bu ülkenin en üst makamında oturuyorsan bunları konuş tvden. Nükleer konuşma. Menbiçi konuştun konuştun , ansızın gireceğimiz o bir gece binbirgece masalına döndü..
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2019, 03:52:36 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #12 : 05 Eylül 2019, 08:32:01 »

Ben ise tam tersini düşünüyorum. Dünyanın umursamadıgını biz yaptıgımızda o şey dünyanın en önemli hadisesi haline gelir.. Ahaber izleyenlere nükleer yapacagız diyince ne kazanacaksın ? Bugün elektrik üretmek için kuracagın her nükleer tesis dünyada nükleer füze mi yapacaklar acaba kafası yaşatacak. Bu atraksiyona ne gerek var ? Neden devamlı ülkeyi saçma bir aksiyona sokma gereği duyuyor insanlar. Ortadoguda yaşıyoruz diye hayatımız james bond filmi gibi mi olmak zorunda. İnsanların yaşam kalitesi konuşulsun , ekonomi konuşulsun , kadın hakları konuşulsun , çocukların daha mutlu olabilecekleri bir Türkiye konuşulsun. Bu ülkenin en üst makamında oturuyorsan bunları konuş tvden. Nükleer konuşma. Menbiçi konuştun konuştun , ansızın gireceğimiz o bir gece binbirgece masalına döndü..

Şu iletini okuyunca tam tersini değil, neredeyse aynısını düşünüyormuşsun gibi geldi.  ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 05 Eylül 2019, 09:50:11 »

Nukleer silahin caydiriciligi ve sart oldugu konusunda fikir ayriligimiz oldugu kesin. " Her konuda da fikirlerimiz ortusmemesi o da guzel farklilik yaratir ve tartisacak konu cikar"

Kisi olarak Kitle imha silahlarinin her turunun karsisindayim. Yuzyillardan beri savasmanin da bir etigi oldugunu kabul edecek olursak .TSK nin de yillardan beri olasi bir savas durumunda dahi sivil halkin minimum maduriyetine ve olasi can kayibini her zaman oncelikli olarak goz onunde bulundurmasi, savas alanindaki savas disi kalan kisilerin yerlesim bolgelerinin doga ekolojik dengesine hassasiyetle yaklastigini biliyoruz ve bununla da hakli olarak gurur duymaktayiz.

Ulke ve TSK yaklasimimiz bu dogrultuda iken bunyemizde halen bulunmayan kitle imha silahlarini bunyemize dahil etmek benim kisisel gorusume gore yanlis.

Ben Kitle imha silahllarinin caydiricilik tezinin TC icin gecerli olabilecegine inanmamaktayim.

Caydiricilik teorisi iki nukleer guc arasinda gecerli olur dusuncesindeyim. Yani nukleer silahi olan bir ulke bir baska bir baska nukleer silahli ulkeye saldirdigi zaman karsilik gorme olasiliginin yuksek oldugunu ve bundan da kendi halkinin da etkilenecegini bilir.

Bu felsefeden yaklasarak ve TC nin yayilmaci emparyal bir devlet olmadigi gorusu ile yakin cografyamizdaki ulkeler ile olasi gerginlik ve savas durumunda TSK nin gorevini basari ile yapabilecegi kanisindayim. " Eksikliklerini ve ihtiyaclarini  saglamak sureti ile"

Bizden sonraki nesillere de yasanilabilecek bir dunya birakmak dogru olur kanisindayim.

Uzun oldu pardon

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #14 : 05 Eylül 2019, 10:09:24 »
Uzun olsun, daha güzel. :)

Caydırcılık konusunun iki nükleer güç arasında geçerli olacağı tartışmasız. Ama her iki tarafın da nükleer güce sahip olmasına da gerek yok. 2. Dünya Savaşında Japonya'nın elinde yoktu mesela! Ama Japonlar ABD'nin böyle bir silaha sahip olduğunu bilseydi, Atom bombasının etkisini tam olarak bilselerdi gerçekten Pearl Harbour baskınını yapmaya cesaret edebilirler miydi? Belki canlı örneği görülmediği için evet!

Her şerde bir hayır vardır. O atom bombaları ile binlerce masum insan hayatını kaybetti. Ama bu gücün varlığını hisseden insanoğlu, bu olaydan sonra bir dünya savaşı daha yaşamadı! Kimse, özellikle de büyük devletler birbirlerine saldırmaya cesaret edemedi. Belki bu yüzden milyonlarca hayat kurtuldu!

Geçenlerde ana muhalefet lideri S400 konusunda ilginç bir açıklama yaptı. Bu sisteme sahip olmanın gereksiz olduğunu vurgulamak istedi kendince ve dedi ki " bize kim saldıracak".

Esasen Türkiye'nin jeopolitik konumu, toplumsal yapısı, askeri gücü vs bir çok etkenden dolayı haklılık payı var. Bu çağda Türkiye'ye savaş açmak pek akıl karı değil! Türkiye'ye saldıran kim olursa olsun, karşısında Türkiye haricinde pek çok devlet bulacağı kesin! Ancak bu durum şimdilik geçerli ve kesin olarak caydırıcı değil!

Caydırıcılığımız artırmak için çok etkili silahlara sahip olmamız gerekli. Ki bence silahların esas amacı öldürmek değil caydırmaktır. Öyle ki neredeyse her sene bir ülkeyle savaşın eşiğine geliyoruz. 3. Dünya savaşı buralarda başlarsa şaşırmam. Nükleer güç olursak sık sık savaşın eşiğine geldiğimiz ülkelerin bize saldırma konusundaki fikirlerinde çok daha temkinli davranacakları kesin! Mesela İsrail, ya da Rusya... Bunlar nükleer güce sahipler. Belki buna İran da eklenebilir! Belli mi olur müttefik ABD bile gerilim peşinde hep.

Nükleer silaha sahip olmaktan yanayım. Onu birilerinin kafasında patlatmaktan değil! Kullanmaktan değil. Gücümüze güç katar. Caydırıcılığımızı katlayarak çoğaltır.
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2019, 10:11:03 Gönderen: SKYWOLF »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 05 Eylül 2019, 11:03:30 »

Şu iletini okuyunca tam tersini değil, neredeyse aynısını düşünüyormuşsun gibi geldi.  ;D
Tam tersini düşünüyorum dediğim kısım dünyanın umrunda olmaz dediğin kısımdı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #16 : 05 Eylül 2019, 11:11:04 »
O cümleyi şaka amaçlı söylediğim için sonunda şu  ;D var.
 ;)

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 05 Eylül 2019, 11:30:04 »
Nükleer silaha sahip olup, Pakistan gibi bir ülke olma ihtimali de var. Üstelik bizim bir değil iki tane Afganistan' ımız var; Suriye ve Irak... Aslında bizim asıl korkumuz ''iç savaş'' olasılığıdır. Dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehdidi nükleer caydırıcılıkla engelledik diyelim... ya içeride ki tehdit! Asıl tehdit içeridedir. Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti; geçmiş defterlerin bir türlü kapatılmadığı ülkedir. Her kesimin geçmişle bir çeşit hesabı var... Bu durumdan nasıl kurtuluruz; belli değil! Galiba başımıza bir çeşit musibet gelmesi gerekiyor. Oraya doğru gidiyoruz.

Nükleer caydırıcılık konusuna tekrar dönersek; CB durduk yerde niye böyle bir şey söyledi? O da ilginç bir durum. En büyük caydırıcılık ortamının; endüstrileşmiş, üretken, iç barış ortamını tesis etmiş, hukuk normlarına göre yönetilen, denetlenebilir, şeffaf ve demokratik bir bilim toplumundan geçtiğini düşünüyorum. Bunları başarabilen bir toplum zaten nükleer başlık etkisi yaratacaktır. Caydırıcılığı geçtim, ülke cazibe merkezi haline gelecektir. Cazibe merkezi haline gelen bir ülkeye de hiç bir güç bulaşmak istemeyecektir. Çünkü çıkarlar ve ittifaklar silsilesi; O ülke için kalkan görevi görecektir. Buna rağmen nükleer başlığa sahip olursa, o da yanında tereyağlı ballı ekmek olur... Öteki türlü Pakistan!   

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 05 Eylül 2019, 11:33:47 »
O cümleyi şaka amaçlı söylediğim için sonunda şu  ;D var.
 ;)
Bende ciddi ciddi neresi aynı diyip tekrar okudum iki yazıyıda :.))) Gerçi nükleeri kafasına koyacagımız füzenin motorunu dahi yapmak 10 yıllar alacagı için pek ciddiye almıyorum bu söylemleri. Dün bir arkadasımız burda yazmıştı Som'un biten motoru KTJ3500 bile yok ortalarda diye hakvermiştim kendisine. Bu tür füzelerin motorlarını roketsan yapıyormuş , Motor üzerine çalışan TEİnin kabiliyetini az biraz biliyoruz Roketsanı TEİ üzerinden ele aldıgımda sonuc hiç iç açıcı çıkmıyor.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 05 Eylül 2019, 11:44:05 »
Bu işin teknolojik yönü çok sıkıntı nükleer yapmak yerine 1.000-2.000 km balistik füze yapsak daha iyi olur şu an için nükleer hayal
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.