Gönderen Konu: "İstiklal Marşımıza karşı alınan Şura kararı düzeltilsin"  (Okunma sayısı 1792 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
"İstiklal Marşımıza karşı alınan Şura kararı düzeltilsin"

Türk Eğitim-Sen: "Milli Eğitim Bakanlığı, milli değerleri koruması gerekirken, aksini yapıyor"
10 Kasım 2010 Çarşamba, 00:17:55
"İstiklal Marşımıza karşı alınan Şura kararı düzeltilsin"

Türk Eğitim-Sen İstanbul Bölge Başkanı Hanefi Bostan, 18. Milli Eğitim Şurası'nda kabul edilen maddeyle, öğrencilerin sabahları okuduğu İstiklal Marşı ve Andımız ile milli bayramlarla ilgili kutlama programlarına katılımın zorunlu olmaktan çıkarıldığını belirterek, bu kararın düzeltilmesi için başvuruda bulunduklarını bildirdi.

Bostan, yaptığı yazılı açıklamada, 18. Milli Eğitim Şurası'nda, ''Törenler ve toplantılar paylaşma, bütünleşme, denetim ve kontrol mekanizmaları olup, okul yönetimi tarafından, kültürü etkileme, değiştirme ve yeni değerlerin paylaşılması amacıyla rutin ve zoraki katılıma dayalı etkinlikler olmaktan çıkarılıp, yoğun olarak ortak duygu ve değerlerin paylaşımını sağlayacak şekilde düzenlenmelidir'' şeklindeki maddenin kabul edildiğini belirtti.

Böylece öğrencilerin sabahları okuduğu İstiklal Marşı ve Andımız ile milli bayramlarla ilgili kutlama programlarına katılımın zorunlu olmaktan çıkarıldığını vurgulayan Bostan, şunları kaydetti:

''Milli Eğitim Bakanlığının, milli değerleri koruması gerekirken, aksine bu değerleri ortadan kaldırmaya yönelik faaliyetlerin içine girmesi ve bu maddeyi Şura kararı olarak el altından geçirmesi eğitim camiasında şaşkınlık, üzüntü ve büyük bir infialle karşılandı. Cumhuriyet Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, İstanbul'un Fethi, 23 Nisan Çocuk Bayramı ve İstiklal Marşımız ile Andımız hangi 'paylaşma' ve 'bütünleşme'yi önlüyor. Hangi kültürü etkiliyor ve değiştiriyor. Bunlar milletimizin 'ortak duygu ve değerleri' değil midir? Milli hassasiyeti güçlendirecek, canlı tutacak her değer Milli Eğitim Bakanlığını ve bazı çevreleri neden rahatsız ediyor? Çocuklarımızın ve gençlerimizin milli değerlerimize sahip çıkmaları ve milli şuurla donanmaları neden istenmiyor? Ne olduğunun, nereden geldiğinin, hangi kültüre ait olduğunun farkında olmayan, vatan ve millet sevgisinden nasiplenmemiş bir nesil mi yetiştirilmek isteniyor? Türk Eğitim-Sen olarak bugün, İstiklal Marşımıza karşı alınan MEB şura kararının düzeltilmesini istedik. Maddenin Şura kararından çıkarılması için hem Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya hem de Şura Genel Sekreterliğine yazılı başvuruda bulunduk.''

AA
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com