Gönderen Konu: 300 bin profosyonel asker herkese 3 ay askerlik  (Okunma sayısı 6380 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 39528
 • 353
300 bin profosyonel asker herkese 3 ay askerlik
« Yanıtla #10 : 07 Kasım 2010, 14:45:39 »
2 bin TL maaşla paralı asker...

Sözleşmeli erler, 10 yıl kesintisiz görev yapacak. 2 bin TL maaş alacak erler bekârlardan seçilecek
07 Kasım 2010 Pazar, 12:07:15
2 bin TL maaşla paralı asker...

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün bütçe görüşmeleri sırasında açıkladığı profesyonel orduda "sözleşmeli er" modeli çalışmasının ayrıntılarına ortaya çıktı.

Sabah gazetesinin haberine göre yeni model kısa dönemler halinde, genç ve dinamik bir kadronun sınır bölgelerinde görev yapmasını öngörüyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan çalışmaya göre askerlik hizmetini tamamlayan gönüllü erlerden fiziki kabiliyetleri uygun olanlar profesyonel orduya katılacak. 3-10 yıl arasında görev yapacak erlere 2 bin - 2 bin 250 TL arasında maaş ödenecek. 10 yıl kesintisiz görev yapan erlere 60 bin TL'ye kadar ikramiye verilecek. Görev süresini tamamlayan sözleşmeli erler daha sonra cezaevlerinin korumasından sorumlu olacak. Kısa süre sonra Bakanlar Kurulu'na sevk edilmesi beklenen "Sözleşmeli Er" sisteminin detayları şöyle,

BEKÂRLARDAN SEÇİLECEK
Dağda görev yapmak isteyen profesyonel askerlerde lise mezuniyeti şartı aranacak. Gönüllüler, önce yazılı, daha sonra fiziki sınava tabi tutulacak. Sözleşmeli erler ağırlıklı olarak medeni durumu bekâr olanlardan seçilecek.

3 AY EĞİTİM
Sözleşmeli er olmaya hak kazananlar Isparta Dağ ve Komando Okulu'nda 3 aylık özel eğitimden geçecek. Eğitimleri tamamlananların birliklere atamaları yapılacak.

3 -10 YIL ARASI GÖREV
Sözleşmeli erler, dağda en az 3, en fazla 10 yıl görev yapacak. Sözleşmeli ramboların maaşları ek ödemelerle 2 bin 250 TL'yi bulacak.

60 BİN TL İKRAMİYE
Sözleşmelerini tamamlayan profesyonel erlere görev sürelerine göre ikramiye ödenecek. 10 yılı tamamlayanlara en az 60 bin TL ikramiye ödenmesi planlanıyor.

SONRA ÖZEL GÜVENLİK
Teröristle mücadele edecek sözleşmeli erlerin tecrübelerinden cezaevi korumasında da yararlanılacak. Görevlerini tamamlayan rambolara, cezaevlerinin dış güvenliğinden çekilen jandarmanın yerine sözleşmeli özel güvenlik olması teklif edilecek. Profesyonel askerler, cezaevi korumasını üstlenecek.

10 BİN ASKER ALINACAK
İlk etapta 10 bin sözleşmeli er istihdam edilecek. Ağırlıklı olarak sınır birliklerinde görev yapacak askerlerin sayısının 30 bine kadar çıkabileceği belirtiliyor. TSK'nın ihtiyacına göre her birlikte görevlendirilebilecek sözleşmeli erler öncelikle "Hakkâri Dağ Komando Tugayı, Siirt 3'ncü Komando Tugayı, Tunceli 4'ncü Komando Tugayı, Hakkâri Yüksekova 21. Jandarma Sınır Tugayı, Şırnak Çakırsögüt Jandarma Komando Tugayı"nda görev alacak.

MEMURİYET HAKKI YOK
Sözleşmelilere, uzman erbaşlardan farklı memuriyet hakkı tanınmayacak. Yaş haddi ya da sağlık problemleri nedeniyle TSK'dan ayrılan uzman erbaşlara tanınan "kamu alanlarında memuriyet hakkı" sözleşmeli erlere verilmeyecek.

KADROLU OLABİLECEKLER
Sözleşmeli er kadrosundaki askerlerden üstün başarı gösterenlere TSK kadrosunda kalma şansı da tanınacak. Sicil amirleri tarafından olumlu sicil verilen sözleşmeli erlerden açılacak sınavda başarı gösterenler uzman erbaş kadrosuna geçebilecekler.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/569110-2-bin-tl-maasla-parali-asker
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı EfsaneAsker

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 992
 • 1
300 bin profosyonel asker herkese 3 ay askerlik
« Yanıtla #11 : 07 Kasım 2010, 22:18:07 »
Bence bir bakıma iyi bir şey olmuş. Adam 10 yıl görev yapacak ve çoğu sınırda görev yapacak. Bunları donattın mı savas makinesi olurlar ama 25-26 yaşı geçirmemeliler alıdklarında.

Çevrimdışı Loneatilla

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 127
 • 0
300 bin profosyonel asker herkese 3 ay askerlik
« Yanıtla #12 : 09 Kasım 2010, 17:04:39 »
Zorunlu askerlik eğitimi kaldırmak yerine 3 er aydan her sene tekrarlanan 35 yasına kadar devam eden askeri eğitime gecilebilir..oradan edilen tasarrufla belki 300.000  ama 100.000 kişilik prof ordu rahat donatılabilir .şu anın şartları ile..

Komsu ülkelerden suriyede lise cağında okulda  yanılmıyorsam temel askeri eğitim verilmeye başlanıyor..İsvicrede hersene 3 er aylık periyodlar ile askerlik eğitimi tekrarlanıyor..

eğer maksat sivillere savaş anında ülkelerini savunacakları becerileri vermek ise bu hersene tekrarlanan 3 er aylık periyodlar ile kendi bulundukları şehirlerde evlerine yakın yerlerde  de yapılabilir..

tasarruf etmek icin prof orduya gecilmesi yada daha acık anlam ile kara ordumuzun sayısının düşürülmesi yerine tasarruf edilecek başka kalemlerde rahatlık ile bulunabilir.

Zaten milli savunma sanayisinin temel görevi orduya güncel etkin,maliyeti az cözümler üretmek ise ilerleyen zamanlarda milli savunma sanayi gelistikce dışa bağımlılık azaldıkca gerekli kaynaklar rahatlıklada sağlanabilir..Yoksa topla vergileri ver MKE ye bekle bir piyade tufeğini 3 sene cözümü bu ülkeye zaman kaybından o kurumuda etkisizleştirmekten başka birsey değildir..

Ama bunun icin bazı şirketlerin kendilerine kaynak yaratma zorunlulukları var..sivil projeler üretip dünyaya acılıp kazanclarını askeri argelere ve üretimlere kaydırma zorunlulukları var..yoksa prof orduya gecip her gereksinimin dışarıdan karşılanması birşeyi değiştirmeyecektir .

kara ordumuzun sayısal mevcudun azaltılması kolay cözümdür..Zor olanı bu ülkede sanayiciyim diye gecinenleri askeri üretime ve argelere teşvik etmektir..Elimizde güzel başarı örnekleri mevcut yoncaa onuk,aselsan,roketsan vs vs ..

Ülkemizde Büyük sanayicilerde kurumsallaşmış vaziyette bankaları fabrikaları ile mevcut.. koc holding , Bmc gibi sabancıda , boynerde yada adını sanını duymadığımız sanayicilerimizde ellerini taşın altına koymalı..eksiklik olan konuda tekkelleri kaldırıp serbest müteşşebbüslerinde önünü politik engeller koymadan acmak zorundayız..

saygılar
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2010, 18:11:24 Gönderen: Loneatilla »

Çevrimdışı QRI

 • QRI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 515
 • 0
300 bin profosyonel asker herkese 3 ay askerlik
« Yanıtla #13 : 09 Kasım 2010, 17:54:32 »
4-6 ay normal asketlik ve 100 bin profosyonel kara ordusu iyi olurdu bence.

Çevrimdışı Falcon

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1560
 • 0
 • Akıl herşeyindir-Falcon
300 bin profosyonel asker herkese 3 ay askerlik
« Yanıtla #14 : 09 Kasım 2010, 20:00:59 »
İlk etapta 50 bin asker alıcaklarmış.
Profesyonel orduya  geçiş aralıkları işte.Abd gibi yada ab ülkelerinin ordularını inceleyerek kendi sistemimize uygun bir şekilde düzenleme yapılcakmış...

Çevrimdışı Loneatilla

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 127
 • 0
300 bin profosyonel asker herkese 3 ay askerlik
« Yanıtla #15 : 11 Kasım 2010, 14:15:34 »
niyet ve fikir olarak makul gözükse bile coğu ab ülkesinde benzer sistem uygulansa bile bizim ülkemizdeki yansıması farklı olabilir ...askerliği prof hale dönüştürmek ile ekipmansal olarak uzun vadede negibi kazanımlar olabilirki??yada tassarruf edilecek bir kalemmi yaratılmak isteniyor??bunun icin sayı azaltımına gercekten gerekmi var ?? yoksa devletin savunma sanayinde aktif üretim yapabilecek şirketlere vergi indirimi ,ssk pirimleri indirimi ,serbest bölge, vergisiz bölge ,gerekirse elektirik indirimi,bir sürü cazip şart sunma olanağımı yok??işin temelinde ekonomi ve üretim yatıyorsa sayısal değişikliklerden önce üretimsel ,ve teşvikler ile 75 milyonluk bir ülkenin cok rahat su andaki kuvveti daha cağdaş ekipmanlara kazandırabileceği inancındayım..

daga taşa yatan bir sürü teşvik oldu bu ülkede örnek turizim sanayi..vasıfsız aslında az bir katma değer olan bu tip hizmet sektörlerinin önü hep acık tutuldu..benzer şartların yerli ve ulusal savunma şirketlerine uygulanması gerekmektedir..

saygılar