Gönderen Konu: İran Ekranoplanı  (Okunma sayısı 5215 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sky_warrior

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: İran Ekranoplanı
« Yanıtla #10 : 30 Eylül 2010, 12:44:46 »
Buda radara yakalanmıyorsa ... Kendinden büyük motoru var.

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #11 : 30 Eylül 2010, 14:18:47 »
Kağıttan uçak bu kadar basit.Biraz kafa çalıştırıp VTOL sistem yapsaydılar daha iyi iş görürdüler bu ne mühimmatı taşıyor ? Sapanmı ?

Çevrimdışı orko_8

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 3
« Yanıtla #12 : 30 Eylül 2010, 15:03:31 »

Bu araçlar Wing In Ground Effect denen, Ekranoplan olarak da bilinen yüksek süratli deniz taşıtları. İran'ın ürettiği bu araçlar, Ruslar'ın 1970'lerde geliştirdiği ESKA-1 aracının devşirilmesi ile oluşturulmuş. http://www.se-technology.com/wig/html/main.php?open=showcraft&code=&craft=33

ESKA-1'in esas amacı arama kurtarma ve göl, iç deniz gibi sularda irtibat, haff nakliye. Rusya 1960-70'lerde bu tür irili ufaklı çok sayıda uçak üretti, değişik görevlerle.

ESKA-1 boyutlarında bir aracında denizde, radardan tespit edilmesi gerçekten de kolay değildir. Araç deniz yüzeyinden 30cm ile 1.5m yüksekte hareket ediyor. Boyut açısından oldukça tıknaz. Bir savaş gemisinin üzerine 100 - 150kg patlayıcı ile donatılmış böyle bir araçtan değişik yönlerden 15 - 20 tane geldiğini, bir yandan da bu geminin etrafında irili ufaklı çok sayıda tanker, kuru yük gemisi, sivil ve askeri hava aracı, çeşit çeşit bomba yüklü dronlar uçtuğunu varsayalım. Radarı tüm bu hedefleri tespit etse bile hepsime aynı anda angaje olamaz. USS Vincennes böyle bir hengamenin ortasında yolcu uçağı düşürmüştü, F-14 IFF kodu ile karıştırıp.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2010/09/576401_orig.jpg

Buna satürasyon saldırısı denir. Bir savaş gemisi neyse ama Basra Körfezindeki petrol trafiğini felç etmek bu tür araçlarla çok daha kolaydır. Şortlu sandaletli, Somalilier Skiff'lerle destroyerlerin, firkateynlerin arasında tavşan - tazı oynuyor. Bu tür daha komplike, daha atik ve hızlı araçlarla çok daha etkili sonuçlar alınabilir. ABD'ye karşı çatışırken şehit olmayı arzulayan fedai bulmakta da bir sıkıntısı olacağını sanmıyorum İran'ın.

Kaynağı işkembe olarak gözüken yorumlar dolmuş, kimisi saçmalık sınırlarını zorlamış burada, ama işin aslı öyle değil. Yukarıdaki linkini verdiğim fotografta 12 adet WIG araç var. Sizi bilmem ama ben bu fotografta Basra Körfezi petrol trafiği ve mesela LCS'ler için çok ciddi bir tehdit görüyorum.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #13 : 30 Eylül 2010, 16:21:29 »
Yazdıkların doğrudur orko. İran amacına uygun araçlar yapıyor. Yapabileceğinin en iyisini. Ancak bunu yaparken de dünyaya aşırı derece abartılı sunuyor. İşte işkembe yorumlar o işkembe sunumlar nedeniyle oluyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #14 : 30 Eylül 2010, 19:44:00 »
Ben de tasarımı orjinal sanmıştım. Hiçbir fark yok Ruslarınkiyle.

Çevrimdışı the demons

• DefenceTurk
  • *
  • -2
« Yanıtla #15 : 18 Ekim 2010, 22:38:58 »
herkese selamlar
bu araçlar bana kamikazeler ile ikinci dünya savaşı sırasında italyan donanmasının kullandığı insanlı torpidoları hatırlattı

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #16 : 25 Ekim 2010, 19:49:04 »
Yapılmış yapılmıştır. Savaşta en azından dikkat dağıtır, kaldı ki ben daha fazla iş görebileceğini düşünüyorum bu uçan mantarların.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #17 : 03 Kasım 2010, 15:55:40 »
Iran denizdeki savas stratejisini Basra korfezinde savasacak sekilde kurmaya calisiyor.ve onun icin bu turden kucuk platformlara ustunluk vermis ola bilir.Bu platformlari hem uretmek kolay hemde fazla ar-ge calismalarina ihtiyac duymuyor.
Bunun icin zamaninin olmadiginida dusunursek hicde mantiksiz diyil.

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #18 : 03 Kasım 2010, 16:39:46 »
Bence İran bunlarla ancak Basra Körfezindeki petrol tankerlerine saldırır.Savaş gemilerine saldırsa başarılı olacağını zannetmem. Abd'nin elindeki radarlar hadi diyelim çok uzaktan tespit edemedi savunma füzelerini rahatlıkla kullanabileceği belli bir mesafede kesin tespit eder ve ördek gibi avlar. Füzeden de hızlı değil ya bu araçlar.

Belli ki İran olası bir savaşta Basra Körfezi petrol trafiğini alt üst ederek yüksek petrol fiyatları ile dünyadan abd ve israile gelecek tepkileri artırmayı hesaplıyor. Nasıl olsa intihara meyilli tipleri de bulmakta zorlanmıyorlar.