Gönderen Konu: İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ  (Okunma sayısı 143478 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #40 : 02 Temmuz 2011, 18:10:27 »
Eger Irak cografyasına bakarsak  çöl ve düz ilerlemek araçlar ve askerler ile kolay ama İran cografyası öyle degil daglık alan çok yani
daha çok masraf ve savaş asılda karada bitirmek demektir

Şu kısıma kesinlikle katılıyorum, çok doğru.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı falcon16

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #41 : 02 Temmuz 2011, 22:12:49 »
Irak, Çöl Fırtınası operasyonu gerçekleşmeden önce scud füzelerine çok fazla güveniyordu ancak savaş sırasında bunların yüzlercesi fırlatılmasına rağmen düşmana ciddi bir hasar veremediği ortaya çıktı. Amerika ve müttefikleri Irak'ı Kuveyt'den püskürtürken sadece hava kuvvetleri ile inanılmaz sayıda sorti yaptı ve karada da turist gibi ilerledi. Sonuç? Irak'ın kaybı 300 bin asker (ordusunun %80lik bölümü). Ayrıca bütün zırhlı birlikleri ve hava kuvvetleri imha edildi, bazı uçaklar yere gömüldü ya da Iran'a kaçtı, tabi İran bunlara el koydu. Amerika'nın ve müttefiklerinin kaybı ise 1500. Burada önemli olan ülkelerin adı değil bence Amerika veya başkası fark etmez. Bir savaş durumunda İran örneğinin de bundan farklı olacağını düşünemiyorum ben. Doğru coğrafyası dağlık ve kara işgaline uygun değil. Ama uçak saldırısıyla dümdüz edilmiş bir ülkeyi barışa zorlayabiliyorsunuz günümüzde. Şu noktada İran, sadece nükleer güce kavuşursa güçlü ve caydırıcı güce sahip kabul edilebilir. 

Çevrimdışı alpagut

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #42 : 03 Temmuz 2011, 04:21:32 »
Bakin Iran bir fuze ulkesi hava kuvvetleri 0 denicek kadar yok cok eski envarterleri var bunlar ciddi bir savasa cok dayanamazlar ayrica bu balistik fuzeler caydiricilik acisindan guzel birsey ancak unutmamak gerekirki balistik fuzeler her 100 km 1 km sapma oluyor yani 2000 km sahaplarda siz dusunun ama Iran fuzeleri hakkinda bir dedikodu vardi sovyetler dagildiginda bu fuze ile ilgilenen uzmanlar Iran´a kacti gibi soylentiler mevcuttu ama adamlari kucumsememek lazim devlet tvsine cikip yer altindaki fuze rampalarini gosterdiler bu buyuk birsey iyisiyle kotusuyle adamlar yapiyor.
çinin  uzun menzilli  balistik füzeleri  destroyer  ve  uçakgemilerini  yok etmek amacına uygun şekilde üretilmiş  yani  1000 km mesafeden  bir destroyeri  vurabilen  balistik füzenin   cap  dediğimiz   hedeften sapma mesafesi  en fazla  10 metredir ,  aksi taktirde  balistik  füzelerin kullanılmasının hiçbir mantığı olmaz.
çinin  başka bir  balistik füzesi  800 km  irtifadaki 1m² lik uyduyu  düşürmüş  , demekki  800 km de  1 metre bile  hata yapmamış  ???
iranın  balistik  füzelerinin cap  dediğimiz hedef sapma  mesafesinin  2000 km de  30 metreden fazla  olduğunu sanmıyorum , 2000 km menzilli balistik  füzelerindeki  savaş başlığı  geniş alanlardaki hedefleri tahrip  etmek  amacıyla  başlığın içerisine  yerleştirilmiş 1400 bombacıktan  oluşur  yani  birkaç  km  yükseklikteyken başlık açılır ve içindeki bombacıklar  geniş alanlara  dağılarak  düştüğü noktada patlar  yani  böyle bir başlık için  30 metrelik sapma   hiçbir  sorun teşkil etmez.
+++++++++++++++++

Öncelikle herkeze selamlar bu benim ilk mesajım.
Bu nasıl balistik füze?seyir füzesi midir ki bu 1000 km den gemi vursun???

Çevrimdışı Bertazoo

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #43 : 03 Temmuz 2011, 10:03:18 »
100 km lik her füzenin 1 km sapması çok mantıksız.

Çevrimdışı alpagut

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #44 : 03 Temmuz 2011, 14:26:29 »
Her füze 100 km de 1 km sapmıyor tabi.Ama bu tip füzelerin sapma payı yüksektir.
Mesela iyi bir seyir füzesi olsa 100 km de en fazla 2-3 metre sapar.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #45 : 03 Temmuz 2011, 17:07:14 »
Nasil mantiksiz?Konustugumuz balistik fuze seyir fuzesi degilki hedefi tam gorsun hepsinde demiyorum ama balistik fuzelerde 100 km 1 km sapma olur helede Iran gibi sallamasyon bir ulkede.
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı kara4915

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #46 : 03 Temmuz 2011, 20:08:28 »
anlamadıgım şey iran kaç yıldır füze teknolojisi ile ugraşıyorda 1000,2000,5000 km menzilli füze yaparken kendi olanakları ile uzaya giderken Türkiyenin 30-40 yı ugraştıgı söylenirken hala füzelerimiz 300 km menzilli bu işte büyük bir vatan hainligi vr k.sizlık var yada 30 yıl boyunca bu ülkenin insanlarının IQ larını kıstılar

Çevrimdışı KingWarrior

• KingWarrior
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #47 : 03 Temmuz 2011, 21:14:05 »
anlamadıgım şey iran kaç yıldır füze teknolojisi ile ugraşıyorda 1000,2000,5000 km menzilli füze yaparken kendi olanakları ile uzaya giderken Türkiyenin 30-40 yı ugraştıgı söylenirken hala füzelerimiz 300 km menzilli bu işte büyük bir vatan hainligi vr k.sizlık var yada 30 yıl boyunca bu ülkenin insanlarının IQ larını kıstılar

Anlaşılmayacak birşey yok. İran'ın bunları yapmaktan başka bir seçeneği yok. Çünkü yıllardır ambargo altında. Bugün abartarak bahsettikleri pek çok şey aslında eski sistemlerden başka birşey değil. Bizim durumumuz çok farklı.

Çevrimdışı Bertazoo

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #48 : 03 Temmuz 2011, 22:49:26 »
Nasil mantiksiz?Konustugumuz balistik fuze seyir fuzesi degilki hedefi tam gorsun hepsinde demiyorum ama balistik fuzelerde 100 km 1 km sapma olur helede Iran gibi sallamasyon bir ulkede.
Diyelim ki füze 1 km sağa sapıyor ben de ona füze mi bir kaç santim yada metre ölçüyü bilmiyorum sola kaydırırım değişen birşey olur mu

Çevrimdışı alpagut

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #49 : 03 Temmuz 2011, 23:53:20 »

Niye???İran gibi ambargo yemedik diye mi(kaldı ki iranın çok zengin petrol ve doğal gaz yatakları da var  enerji konusunda bizim gibi dışa bağımlı da değil)...?

Gece gündüz yaz kış her türlü koşulda operasyon yapabilen bir ordumuz var diye mi?

koşularımız içinde "buna iran da dahil" en güçlü hava kuvvetlerimiz var diye mi?

İran gibi dökülen bir hava kuvvetlerimiz yok diye mi???
iran gibi eski teknolojiler kullanmıyoruz diye mi?

Gayet modern tank, saldırı helikopteri, iha ,savaş gemisi,seyir füzesi vs... projelerimiz/ürünlerimiz var diyemi???

Neden???
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2011, 23:55:23 Gönderen: alpagut »