Gönderen Konu: İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ  (Okunma sayısı 143525 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
Ynt: İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #170 : 26 Haziran 2020, 02:40:44 »
Tahran da patlama meydana geldiğini söylüyorlar ve patlamanın da nükleer santralden olduğunu söylüyorlar. Hadi bakalım buyur.

(Gaz tankından meydana geldiğini söylüyorlar yetkililer.)
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2020, 02:45:42 Gönderen: Commander »
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #171 : 26 Haziran 2020, 03:07:32 »
Tahran'da nukleer santral yok.

Saldiri falan degildir. İceriyi konsolide etmek istemislerdir.

Abd-İsrail'in mecali kalmadi. Bolgeden gidiyorlar. Kimseye bulasmazlar.

Bop bitti!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #172 : 26 Haziran 2020, 10:04:14 »
Tahran'da nukleer santral yok.

Saldiri falan degildir. İceriyi konsolide etmek istemislerdir.

Abd-İsrail'in mecali kalmadi. Bolgeden gidiyorlar. Kimseye bulasmazlar.

Bop bitti!

Hoppala paşam malkara keşan😴😴😴

Uyuma emojisini de mesajı saat 03'de yazdığınız için koydum...
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2020, 10:05:40 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
İran uzun menzilli kanatlı güdüm kitini test etti
« Yanıtla #173 : 03 Ağustos 2020, 11:53:48 »
İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC), 29 Temmuz Çarşamba günü ülke genelinde icra edilen askeri tatbikatlar esnasında uzun menzilli kanatlı güdüm kitini test etti.

Edinilen bilgiye göre; İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC)’na ait bir Sukhoi Su-22 (NATO Rapor Adı: “Fitter”) savaş uçağı, 29 Temmuz tarihinde uzun menzilli bir kanatlı güdüm kitini test etti. Söz konusu kanatlı güdüm kitinin, İran tarafından daha önce geliştirilen ve 60 kilometre menzili bulunan Yasin isimli kanatlı güdüm kitine göre daha hassas güdüm yeteneğine ve daha uzun menzile sahip olduğu öğrenildi. İddiaya göre söz konusu yeni güdüm kitinin menzili, 100 kilometreye kadar ulaşabiliyor.

İran, yeni güdüm kiti ile mevcut güdümsüz uçak bombalarına güdüm yeteneği kazandırmayı ve menzil artırımı sağlamayı amaçlıyor.

Dünyada birkaç ülke tarafından üretilen kanatlı güdüm kitleri, Türkiye’de de TÜBİTAK-SAGE tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirildi. TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan Kanatlı Güdüm Kiti (KGK), azami 110+ kilometre menzile sahip ve Mark serisi genel maksat bombalarının akıllı hale getirilmesi için kullanılıyor. KGK’nin dairesel sapma (CEP) değerinin oldukça az yani vuruş kabiliyetinin çok hassas olduğu biliniyor.

Öte yandan İran tarafından geliştirilen akıllı mühimmatların CEP değerleri ise güdüm ve navigasyon teknolojisindeki yetersizliklerinden ötürü bir hayli yüksek. İran’ın komuta kontrol (C2) alanındaki yetersizliği de başka bir sorun. Son birkaç ay içerisinde İran, hava savunma sistemi ile Ukrayna’ya ait yolcu uçağını vurması ve kendi gemisavar füzesi ile kendi savaş gemisini vurması sebebiyle gündem olmuştu.

https://www.savunmasanayist.com/iran-uzun-menzilli-kanatli-gudum-kitini-test-etti/

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #174 : 03 Ağustos 2020, 12:02:22 »
İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC), 29 Temmuz Çarşamba günü ülke genelinde icra edilen askeri tatbikatlar esnasında uzun menzilli kanatlı güdüm kitini test etti.

Edinilen bilgiye göre; İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC)’na ait bir Sukhoi Su-22 (NATO Rapor Adı: “Fitter”) savaş uçağı, 29 Temmuz tarihinde uzun menzilli bir kanatlı güdüm kitini test etti. Söz konusu kanatlı güdüm kitinin, İran tarafından daha önce geliştirilen ve 60 kilometre menzili bulunan Yasin isimli kanatlı güdüm kitine göre daha hassas güdüm yeteneğine ve daha uzun menzile sahip olduğu öğrenildi. İddiaya göre söz konusu yeni güdüm kitinin menzili, 100 kilometreye kadar ulaşabiliyor.

İran, yeni güdüm kiti ile mevcut güdümsüz uçak bombalarına güdüm yeteneği kazandırmayı ve menzil artırımı sağlamayı amaçlıyor.

Dünyada birkaç ülke tarafından üretilen kanatlı güdüm kitleri, Türkiye’de de TÜBİTAK-SAGE tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirildi. TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan Kanatlı Güdüm Kiti (KGK), azami 110+ kilometre menzile sahip ve Mark serisi genel maksat bombalarının akıllı hale getirilmesi için kullanılıyor. KGK’nin dairesel sapma (CEP) değerinin oldukça az yani vuruş kabiliyetinin çok hassas olduğu biliniyor.

Öte yandan İran tarafından geliştirilen akıllı mühimmatların CEP değerleri ise güdüm ve navigasyon teknolojisindeki yetersizliklerinden ötürü bir hayli yüksek. İran’ın komuta kontrol (C2) alanındaki yetersizliği de başka bir sorun. Son birkaç ay içerisinde İran, hava savunma sistemi ile Ukrayna’ya ait yolcu uçağını vurması ve kendi gemisavar füzesi ile kendi savaş gemisini vurması sebebiyle gündem olmuştu.

https://www.savunmasanayist.com/iran-uzun-menzilli-kanatli-gudum-kitini-test-etti/

Buna benzer durumlari yasamaya devam ediyorlar.  Noor gemi savar füzeleri 50 denizciyi beraberinde götürmüstü. Saglikli komuta kontrol eksikligi baslarini daha cok agritacak.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
İran Martyr Hajj Qassem ve Martyr Abu Mahdi füzelerini tanıttı
« Yanıtla #175 : 20 Ağustos 2020, 19:18:27 »
İran Devlet Televizyonu, İran savunma sanayii kuruluşları tarafından geliştirilen bir adet balistik füze ile bir adet seyir füzesinin görüntülerini paylaştı.

İran Devlet Televizyonu, İran tarafından geliştirilen “Martyr Hajj Qassem” isimli Orta Menzilli Balistik Füze (MRBM) ile “Martyr Abu Mahdi” isimli denizden atılan seyir füzesinin görüntülerini paylaştı. İran’ın Kasım Süleymani suikastı esnasında hayatlarını kaybeden komutanların isimlerini verdiği füzeler, 1400 ve 1000 kilometre menzile sahipler. Edinilen bilgiye göre; 1400 kilometre menzile sahip olan “Martyr Hajj Qassem” isimli Orta Menzilli Balistik Füze (MRBM), füze savunma sisteminden başarılı bir şekilde kaçabiliyor.

Öte yandan 1000 kilometre menzilli “Martyr Abu Mahdi” isimli füzenin ise deniz platformları tarafından karada belirlenen hedeflere yönelik icra edilecek taarruzlarda kullanılması planlanıyor.

<a href="http://youtu.be/MHB3t476QA8" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/MHB3t476QA8</a>

https://www.savunmasanayist.com/iran-martyr-hajj-qassem-ve-martyr-abu-mahdi-fuzelerini-tanitti/

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #176 : 20 Ağustos 2020, 22:27:08 »
İran silahlarına Acem palavrası yada hurdaların tekrar montajlanması, makyajlanması diye haklı eleştirilerde bulunabiliyor.

Fakat füze konusunda ileri teknolojiye sahipler.

Üstelik balistik füzeler ve seyir füzeleri gibi kritik alanlarda bize mtcr diye verilmeyen teknolojıler sözkonusu İran olunca balistik füze teknolojileri çin den seyir füze teknolojileri ise Rusya ve ukraynadan giderebiliyor bkz. Kh55serisi seyir füzeleri. Aslında bölgedeki gelişmelere bakınca bizim 1500km menzilli iskender-e gibi balistik füzeler yine stratejik tomahawk yada kh-55tarzı 1000-1500km menzilli seyir füzelerin illa bizimde İran gibi hava kuvvetleri işletecek gücümüzün olmaması lazım balistik füze ve seyir füzelerin yatırım yapmamız ne bekleniyorki ne düşünülüyor seninde İran gibi bunlara ihtiyacın var. İlla başımızda mollalar mı olması gerekiyor çağdaş cumhuriyetimizin bunun çoktan üstesinden gelmesi gerekirdi
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2020, 22:57:25 Gönderen: Deniz16 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
İran Devrim Muhafızları Birliği 188 İHA aldı
« Yanıtla #177 : 25 Eylül 2020, 22:18:50 »
Devlete ait FARS Haber Ajansı'na göre, İran yapımı 188 insansız hava aracı (İHA) ülkenin İran Devrim Muhafızları Birliği (Islamic Revolution Guards Corps (IRGC)./ IRGC) deniz kuvvetlerine teslim edildi.

Tören sırasında, dikine kalkış ve iniş (VTOL)yeteneğini haiz Shahab-2 ve Hodhod-4 yeni insansız hava araçları tanıtıldı.

https://www.c4defence.com/Gundem/iran-devrim-muhafizlari-birligi-188-iha-aldi/10904/1

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
İran 700 Km Menzilli Yeni Balistik Füzesini Tanıttı
« Yanıtla #178 : 30 Eylül 2020, 15:06:21 »
İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) 700 kilometreden fazla menzile sahip yeni deniz balistik füzesini tanıttı.

"Zülfikar Başer" adı verilen yeni balistik füze Tahran'daki IRGC Havacılık ve Uzay Dairesi'nin Kalıcı Başarı ve Yetenekler Sergisinde sergilendi.

Yeni nesil 'Basra Körfezi' füzelerinin en son versiyonu olarak bilinen Zolfaqar Basir, 700 kilometrenin üzerinde bir menzile sahip ve savaş başlığında bir optik arayıcı bulunuyor.

IRGC’nin önceki deniz füzeleri ‘Basra Körfezi’ ve ‘Hürmüz’ füzelerinin menzili sırasıyla yaklaşık 300 ve 250 km idi.

https://www.c4defence.com/Gundem/iran-700-km-menzilli-yeni-balistik-fuzesini-tanitti/10929/1

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
İran’dan Geniş Çaplı İlk İHA Tatbikatı
« Yanıtla #179 : 06 Ocak 2021, 19:51:51 »
İran’da bugün (5 Ocak 2021) başlayan büyük ölçekli tatbikatta, ülkenin yerel kaynaklarla geliştirdiği çok sayıda insansız hava aracı görücüye çıktı.

Tatbikatta, havadan havaya füzelerin kullanılması, yer hedeflerinin bomba ve füzelerle imha edilmesi ve kamikaze İHA’ların kullanımı gibi çeşitli operasyonlar icra edilecek. Ayrıca İHA’lar ülkenin güneyinde düşman hedefleri imha tatbikatı icra etmek için uzun menzilli sortiler yapacak.

ABD Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, İran’ın muhtemel saldırılarından etkilenmemesi için daha önce bölgeden çekileceği açıklanan “USS Nimitz” uçak gemisinin, Orta Doğu’da kalmasına karar verdiklerini duyurmuştu. İran’ın büyük ölçekli tatbikatı bu açıklamanın ardından geldi.

Tatbikatta Göze Çarpan İHA’lar:

– Güdümlü tanksavar füzesi ile donatıldığı düşünülen Ababil-3’ün geliştirilmiş yeni versiyonu olduğu düşünülen “AB4-1-10” seri numaralı İHA

Taktik İHA Mohajer-4B

Mohajer-2N

Ülke sınırlarının ötesindeki hedefleri tespit edip taarruzda bulunması için tasarlanan Kian İHA

https://www.c4defence.com/iran/