Gönderen Konu: BM İsrail'i suçlu buldu  (Okunma sayısı 2811 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
BM İsrail'i suçlu buldu
« : 30 Eylül 2010, 20:43:24 »
BM Mavi Marmara baskını ile ilgili, İsrail'in uluslararası hukuku ihlal ettiğini bildirdi.

BM uzmanları, İsrail'in, Gazze Şeridi'ne yardım konvoyuna baskında ve sonrasında  "uluslararası insan hakları yasası" da dahil uluslararası hukuku ihlal ettiğini bildirdi.

BM İnsan Hakları Konseyinin bilirkişi heyeti, İsrail'in, insani krizin yaşandığı bir dönemde Filistin toprağına deniz ablukası uygulamasının "yasa dışı" olduğunu belirtti.

Üç uzmandan oluşan heyet, İsrail'in yardım filosuna verdiği askeri karşılığın "orantısız" ve "kabul edilemez gaddarlık düzeyinde" olduğunu kaydetti.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yardım götüren filodan Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskında 9 Türk hayatını kaybetmişti. AA
 Amerika hayır demiş Avrupa birligi ülkeleri ise çekimse  oy kullanmıştır

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
BM İsrail'i suçlu buldu
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2010, 20:52:31 »
Şİmdi özür dileme ile tazminat kaldı :).

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
BM İsrail'i suçlu buldu
« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2010, 20:57:01 »
Geliyor geliyor az kaldı   ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
BM İsrail'i suçlu buldu
« Yanıtla #3 : 30 Eylül 2010, 20:58:06 »
Ha demek ki o zamanlar forumda savaş çığırtkanlığı yapanlar haksızmışlar değil mi? Bir savaş çıkmış olsa ne kadar masum insan hayatını kaybedecekti. Ne kadar maddi zarar olacaktı. Herşeyin bir yolu, yordamı varmış değil mi? Devlet yönetmek yan mahalledeki veletleri dövmek gibi değilmiş değil mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
BM İsrail'i suçlu buldu
« Yanıtla #4 : 30 Eylül 2010, 21:01:00 »
Ha demek ki o zamanlar forumda savaş çığırtkanlığı yapanlar haksızmışlar değil mi? Bir savaş çıkmış olsa ne kadar masum insan hayatını kaybedecekti. Ne kadar maddi zarar olacaktı. Herşeyin bir yolu, yordamı varmış değil mi? Devlet yönetmek yan mahalledeki veletleri dövmek gibi değilmiş değil mi?
Çok dogru gerçekten dogru yollarla hakkımızı ararsak nasılda almasını biliyoruz aynen devlet yönetmek yan mahalledeki veletleri dövmek gibi degil

Çevrimdışı süvari

• Süvari
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
BM İsrail'i suçlu buldu
« Yanıtla #5 : 01 Ekim 2010, 01:13:47 »
 herkese merhaba

adetim olduğu üzere yine madde madde düşüncelerimi anlatacağım...

1-BM kararında ingiltere,fransa ve ispanya'nın çekimser kalması türkiye'nin ab çevrelerinde bile bu olayı anlatamadığının bir göstergesidir.kaldı ki sayın başbakan erdoğan ispanya başbaka'ı zapatero ile medeniyetler ittifakı projesi üstünde çalışırken ispanya'nın bu tavrı gerçekten düşündürücüdür.demek ki medeniyetler ittakı projesinde bir arpa boyu yol ancak gidilmiş.ya da bu ittifak projesi sadece bir görüntü...

2-abd'nin tavrına değinmeye bile gerek yok. olayın ardından 24 saat içinde abd israil yanlısı tavrını belli etmişti.zaten aksini beklemek saflık olur ki aynı şey ingiltere içinde geçerli.

3-arkadaşlar israil BM'nin 1967 tarihli kararında başlayarak hiç bir BM kararını tanımamıştır.doğal olarak bunu komisyon raporunu da tanımayacaktır.abd'nin açık red oyu vermesi israil'in bu pervasızlığını sürdüreceğinin işaretidir.

4-israil filistin'in özerk statüde olmasını dolayısıyla gazze karasularında kendi tasarruf hakkının olduğunu öne sürerek bu baskını yaptığını ilan etmişti.daha doğrusu baskın öncesinde kendisinde bu yardımı engelleme hakkı gördüğünü açıklamıştı.bu kadar pervasız hareket eden daha doğrusu dış politikasında kararlılık adına dünyayı karşısına alan israil'den abd'nin ret oyuna rağmen özür açıklaması duymayı istemek bence biraz saflık olur...
EY TÜRK İSTİKBALİNİN EVLADI!
İŞTE,BU AHVAL VE ŞERAİT İÇİNDE DAHİ, VAZİFEN; TÜRK İSTİKLAL VE CUMHURİYETİ'Nİ KURTARMAKTIR!
MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET, DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı aslanbey_44

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • İstikbal göklerdedir...
BM İsrail'i suçlu buldu
« Yanıtla #6 : 03 Ekim 2010, 20:16:33 »
Türkiye'de istikrarlı bir siyaset olmadıkça uluslararası kuruluşların İsrail gibi bir devlete karşı yapacağı kınamalar vede alınan hukuki kararlar etkili olmayacaktır.İsrail bu kararı asla ve asla önmesemez.Türkiye,İsrail ilişkilerinde ilk hatayı İsrail'in kurulduğu dönemde yapmıştır.Türkiye, 1947 Kasımında BM’de Filistin’in bölünmesine karşı çıkmış ve Genel Kurul’da Araplardan yana olmasına rağmen 28 Mart 1949’da İsrail’i resmen tanıyan ilk “Müslüman” ülke olmuştur.
Böyle bir kriz ilk olmuyor.Bağdat Paktı (1955),Süveyş Krizi’nin (1956),1969 yılında Mescid-i Aksa’nın yakılması,1982’de Lübnan’ı işgali ve Filistinlilere ait Sabra ve Şatilla kampalarında gerçekleştirdiği katliamlarda her zaman kriz çıktı.Peki ne oldu sonuç itibari ile belli bir süre sonra sustuk.Yani bu karar İsrail'i bağlamaz.
İsrail'i asıl tedirgin eden Türkiye’nin tehdit algılarının 1990’lı yıllara göre önemli ölçüde değişmesi, İsrail’le stratejik ilişkilerin geri plana atılması ve Türkiye'nin Ortadoğu'da daha doğrusu bölgesinde etkin güç olmasını istemesi.
İsrail,Türkiye'den özür dilerse(-ki bunu yapacağını düşünmüyorum) bunu BM kararı için değil Ortadoğu’da İran’ın revizyonist politikalarına karşı,Türkiye dengeleri gözetmesi ve bölgenin istikrarına önem vermesi içindir.
Benim fikrime göre İsrail ve Türkiye sıkıntılı bir sürece giriyor çünkü ABD’nin Irak’tan çekilmesiyle İsrail’in Kuzey Irak’a yönelik olası faaliyetlerini arttırması Türkiye-İsrail ilişkilerinin gelişimini zora sokabilir....

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
BM İsrail'i suçlu buldu
« Yanıtla #7 : 03 Ekim 2010, 22:48:39 »
İsrail'in de Türkiye’nin tehdit algılarının içine girmesi sevindirici bir bilgi bence.