Gönderen Konu: Mig-21  (Okunma sayısı 18891 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Mig-21
« Yanıtla #30 : 26 Eylül 2019, 09:39:06 »
Pakistan'ın Hindistan ile savaşmasına gerek yok çünkü Hindistan Hava Kuvvetleri tel tel dökülüyor.  :) :) :)

Hocam kınamayalım adamları bizimde F-4'ler malum.

Hocam Sadece Mig-21 ile kalsa gene iyi, Mig-27'siydi,en modern olanlardan Su-30'uydu, AN-32'siydi 2018 ve 2019 yıllarında çok fazla sayıda savaş uçağı ve daha başka hava aracı kaybettiler bu normal bir sayı değil.

Filo hacimleri bize oranla fazla ama böyle şeylerin fazla olması beklenebilir.

ABD ve Rusya gibi ülkelerin filo hacimleride bizden kat kat fazla fakat bu kadar çok olaya rastlanmıyor bu ya hava araçlarının bakımlarındaki beceriksizlik yada Hint Hava Kuvvetleri'nin bu kadar karman çorman bir yapıya sahip olmasının sonuçlarından biride olabilir, daha başka sebeplerde olabilir bunu biz bilemeyiz tabiki....

Hocam sen Amerikan hava kuvvetlerinin bakım, idame, eğitim standartlarıyla Hindistanı bir tutma bence.

Bir değildir anlıyorum fakat milyon dolarlar verip aldığın hava araçlarının bakımlarını düzgün şekilde yapmak ve pilotlarını doğru şekilde eğitmek zorundasın. Burada Hindistan gibi devasa bir ülkeden bahsediyoruz.

Hindistan tarihi boyunca coğrafi koşulları gereği o kadar işgale uğramış ki ve bu durum onların belirgin bir ulusal benlik ve karakterlerinin oluşmamasına sebep olmuş. Bu olgu toplum yapısı ve oluşmayan milliyetçilik anlayışı ülkenin tüm kanallarına enjekte olmuştur. Bknz : ciddiyetsizlik .

Çin eyvallah asırlardır üreten vs bir devlet ama sakın Hindistan'ın geçmişteki üretim kabiliyetini de hafife almayın. Bu konuda örneğin yeni çağın başında Osmanlı, Hindistan ve Çin dünyanın Tekstil devleriydiki Tekstil o dönem sanayi otomotivi gibi bir şeydi.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #31 : 26 Eylül 2019, 11:11:51 »
Anladığım kadarıyla Hindistan, teknik olarak yeterli bilgiye sahip değil. Aşağıda 2016 yılından bir haber var. Bu tarihe kadar Hindistan 6 Su-30 uçağını kaybetmişti. Motor arızası konusunda üretici ile temasa geçerek bazı geliştirmeleri uyguladıklarında beri sadece 1 uçak kaybettiler. Yeterli bilgiye sahip olsalar, sorunların tamamını kendileri tespit eder, çözümleri de kendileri bulurlar. Kendi çözemeyecekleri konularda da üreticiden yardım talep ederler.

Ama üretici önermese, önleyici bakımı bile yapmayacaklarmış anladığım kadarıyla!

Hint Su-30'larında Motor Sorunu

Hindistan Hava Kuvvetleri'nde (IAF) görev yapan Sukhoi 30 MK-I uçakları son iki yıl içerisinde ciddi motor sorunlarıyla karşılaştı. 31 Mart 2016 -  1 Nisan 2014 tarihleri arasında uçuş sırasında motor arızası yaşayarak tek motorla inmek zorunda kalınan 34 olay gerçekleşti.

Operasyonel güvenilirlik iyileştirme programı Rus Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM) ile düzenli olarak takip edilmektedir. Rus OEM motor problemlerine yol açmış olan teknik sorunları çözmek için bir dizi tedbir tanıttı.

OEM yeni uçak motoru üretiminde ve motorların revizyon sırasında uygulanması için bazı değişiklikler ya da teknolojik gelişmeleri teklif etti. Rus tasarımcılar tarafından önerilen revizyon ve üretim sürecinde değişiklikler, HAL ve OEM de uygulamaya konuldu. OEM Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) tarafından uygulanmakta olan uçak motoru işletilmesi sırasında önleyici bakım tavsiye etti. Ayrıca, IAF operasyonel kullanım için uçağın durumunu iyileştirmek amacıyla Rus OEM'lerle uzun vadeli onarım anlaşması imzaladı.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Sırbistan’da MiG-21 düştü
« Yanıtla #32 : 25 Eylül 2020, 22:04:34 »
Sırbistan’ın Lozniçe şehri yakınlarında, Sırbistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Mikoyan Gurevich MiG-21 (NATO Rapor Adı: “Fishbed”) tipi savaş uçağı düştü.

Edinilen bilgiye göre olay, Türkiye saati ile bu sabah saat 10 sularında meydana geldi. Rutin uçuş faaliyeti gerçekleştiren Sırbistan Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-21 Fishbed tipi savaş uçağı, henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü Sırbistan’ın batısında bulunan Loznica şehri yakınlarına düştü. Tamamen parçalanan ve infilak eden uçağın pilotu, uçaktan atlamayı başaramadı ve hayatını kaybetti. Bir evin bahçesine düşen uçak, ev sahibinin de yaralanmasına sebebiyet verdi. Sırbistan Savunma Bakanlığı, olayla ilgili olarak soruşturma başlattı.

https://www.savunmasanayist.com/sirbistan-mig-21-dustu/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Hindistan’da ölümlü MiG-21 kazası
« Yanıtla #33 : 20 Mart 2021, 16:49:34 »
Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) Komutanlığı’na ait bir MiG-21 tipi savaş uçağı, geçtiğimiz günlerde henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düştü. Olayda, pilot hayatını kaybetti.

Konuyla ilgili olarak Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, “IAF’a ait bir MiG-21 Bison uçağı, bu sabah (17 Mart 2021) Hindistan’ın merkezindeki bir hava üssünde muharebe eğitimi görevi için kalkarken ölümcül bir kazaya karıştı. IAF, trajik kazada Yüzbaşı A Gupta’yı kaybetti. Kazanın nedeninin belirlenmesi için tahkikat başlatılması kararı verildi.” ifadelerinde bulunuldu.

Hindistan Hava Kuvvetleri, sürekli olarak kaza sonucu kaybedilen hava araçları ile gündemde. Hatta 2021 yılında düşen ilk savaş uçağı bile Ocak 2021’de düşen IAF MiG-21’i oldu. Hem hemen her ay bir adet savaş uçağı kaybı yaşayan Hint Ordusu, geçtiğimiz yıl da kendi hava savunma füze sistemi ile kendi Mi-17 helikopterini vurmuş ve olayda hayatını kaybeden askerler olmuştu. Hindistan’da yaşanan kazaların sebepleri arasında, koordinasyon eksikliği ve eğitim personeller öne çıkmakta. Buna ilaveten lojistik sıkıntıların da bu kazaları etkileyen başka bir faktör olduğu tahmin edilmekte.

Tüm bu kazalara rağmen Hindistan Hava Kuvvetleri, altyapısını güçlendirmek yerine ilave savaş uçağı tedarik etmeye devam ediyor. Kısa süre önce Fransa’dan ilk Rafale savaş uçaklarını teslim alan Hindistan Hava Kuvvetleri, Rusya Federasyonu’ndan da Su-30MKI tedarikine bir yandan devam etmekte. Dünyanın en fazla savaş uçağına sahip ilk 10 ülkesi arasında bulunan Hindistan Hava Kuvvetleri’nin, alt yapısını güçlendirmediği sürece bu kazalara engel olamayacağı düşüncesi ağır basmakta.

https://www.savunmasanayist.com/hindistanda-olumlu-mig-21-kazasi/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
2021 yılı içerisinde üçüncü Hindistan MiG-21 kazası
« Yanıtla #34 : 22 Mayıs 2021, 11:19:37 »
Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF)’ne ait bir MiG-21 savaş uçağı; bugün sabah saatlerinde, Hindistan’ın Punjab Eyaleti’nde bulunan Moga şehri yakınlarında düştü.

Hindistan Hava Kuvvetleri, 2021 yılı içerisindeki üçüncü MiG-21 kazasına sahne oldu. Bugün sabah saatlerinde rutin eğitim uçuşu için havalanan bir MiG-21 Bison savaş uçağı, henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düştü. Düşen uçağın pilotu ise ağır bir şekilde yaralandı. Hindistan Savunma Bakanlığı, kaza ile ilgili olarak inceleme başlattı.

Hindistan Hava Kuvvetleri, sürekli olarak kaza sonucu kaybedilen hava araçları ile gündemde. Hatta 2021 yılında düşen ilk savaş uçağı bile Ocak 2021’de düşen IAF MiG-21’i olmuştu. Yine 17 Mart 2021 tarihinde bir MiG-21 daha düşmüş ve pilotu hayatını kaybetmişti.

https://www.savunmasanayist.com/ucuncu-hindistan-mig-21-kazasi/

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 22 Mayıs 2021, 11:55:46 »
Dış güçlerin özellikle Pakistanlıların parmağı olabilir bu uçak düşmelerinde ... (Bu bahane Hintlileri biraz daha oyalar :D)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #36 : 22 Mayıs 2021, 13:46:38 »
Bu uçaklar artık uçmamaları gereken yaştalar. Hindistan da bunun farkında ve çoğunu kullanım dışına çıkardığı bu uçakların yerlerini dolduramadıkları için kullanmaya devam ediyorlar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 22 Mayıs 2021, 15:22:13 »
hindistan kadar savaşmadan uçak kaybeden ikinci bir ülke daha yok şu dünyada

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 22 Mayıs 2021, 16:52:16 »
Hindistan hava kuvvetleri komutanlığının pilot eğitim konusundaki yaklaşımları, pilotların uçaklarda devamlı canlı olarak çok yönlü savaş manevraları yapmaları ve uçakların limitlerini de zorlamaları yönünde. Her jet motorunun yüksek ve sert manevra anında zorlandığı ve sıcak bölümlerine çok stres uygulandığı bilinen bir gerçek. Kullanım ömürleri kısa olan Rus menşeli motorların bu agresif eğitim uygulaması sonucunda havlu atmaları normal karşılanmalı derim. Tabii bunun üzerine uçakların yaşları ve de altyapı ve bakım sıklığındaki eksiklikler de göz önüne alınacak olursa yüksek kaza kırım adedi kaçınılmaz oluyor.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #39 : 22 Mayıs 2021, 22:56:52 »
Hindistan hava kuvvetlerin corba envanterine bakarak ucaklarin yogun kaza kirimlara ugramalari sasirtici degil.