Gönderen Konu: Mig-21  (Okunma sayısı 18851 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Mig-21
« : 23 Eylül 2010, 17:55:37 »
Mig-21

Hırvatistan'da iki savaş uçağı düştü

Hırvatistan Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-21 tipi iki savaş uçağı, tatbikat sırasında düştü.
23 Eylül 2010 / 15:55

Hırvatistan Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-21 tipi iki savaş uçağı, tatbikat sırasında düştü.

Pilotlardan biri güvenli biçimde uçaktan atlamayı başarırken, diğeri kayboldu.

Savunma Bakanlığı açıklamasında, uçakların havada arızalandığı ve ikisinin de düştüğü kaydedilirken, uçakların çarpışıp çarpışmadığı belirtilmedi.

Hırvatistan’ın orta kesimlerindeki Plaski yakınlarında yapılan hava kuvvetleri tatbikatı sırasında düşen uçaklardan birinin pilotunun, uçaktan atlayarak güvenli şekilde yere indikten sonra üsle temasa geçtiği ancak diğer uçağın pilotundan henüz haber alınamadığı kaydedildi.

http://www.haber3.com/hirvatistanda-iki-savas-ucagi-dustu-608190h.htm
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2013, 00:38:18 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destiny

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Hırvatistan'da iki savaş uçağı düştü
« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2010, 18:11:42 »
Garip ... Nasıl kaybolur ki bir pilot  ???

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
Uçakların yere çakıldığı ülke
« Yanıtla #2 : 16 Ağustos 2011, 16:50:32 »

8 Ağu, 2011 | Kategori: Kısa Kısa / Özet Haber | haber@savunmasanayi.net
2 Ağustos’ta bir adet Sovyet yapımı Mig-21′ini kaybeden Hindistan, 5 Ağustos’da da bir adet İngiliz yapımı Sepecat Jaguar uçağını kaybetti.

Sadece 2010 yılındaki kazalarda 10 muharip uçağını, 1991 yılından bu yana ise yaklaşık 200 uçağını kazalarla kaybeden Hindistan, 2011 yılında da kayıplara devam ediyor. Kayıplarının yüzde 40′ının pilotaj hatasından kaynaklandığını belirten Hint Hava Kuvvetleri yetkilileri gerekçe olarak modern jet eğitim uçaklarının olmadığını, bundan dolayı temel uçuş eğitimlerinin kısa sürmesini gösteriyor. Hindistan Savunma Bakanlığı bu sorunu çözmek için BAE Systems ile anlaşmış, BAE lisansı altında HAL (Hindustan Aeronautics Limited) tarafından üretilecek 57 adet Hawk 132 jet eğitim uçağı için imza atmıştı. Uçakların üretimi devam ediyor.

Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı KingWarrior

• KingWarrior
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
Hindistan bir haftada iki savaş jeti kaybetti.
« Yanıtla #3 : 16 Ağustos 2011, 18:19:36 »
Hintli pilotlar o kadar beceriksiz miymiş yahu, pilotaj hatasından düşen uçak sayısına bakın.  :o :o

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
Uçakların yere çakıldığı ülke
« Yanıtla #4 : 23 Mart 2012, 21:19:31 »

21 Mar, 2012 | Kategori: Hava Savunma Sanayi | kilincoezge@googlemail.com

Hemen hiç bir ülkenin hava kuvvetlerinin kaza/kırım istatistikleri bu kadar içler acısı durumda değil. Burada dünyanın nüfus bazında ikinci, yüzölçümü açısındansa yedinci sıradaki, süper güç olma adayı ve nükleer silahı bulunan Hindistan söz konusu.

Hindistan, sadece son üç yılda 33 savaş uçağı ve 10 helikopterini kaybetti ve bu barış zamanı kaza/kırım oranları açısından son derece vahim bir bilanço. Düşen uçaklar arasında emektar ve lisans üretimi MiG-21′ler başı çekiyor. Üç senede tam 16 tane MiG-21 uçağı düşmüş.

Bu istatistiklere göre en iyi durumda olan filo Jaguar uçaklarının ve bu filo sadece bir uçak kaybetmiş. Mirage 2000′ler açısındansa durum biraz garip. Her ne kadar bu bir tesadüf olsa gereksede, Hindistan’ın Rafale uçağını Ocak 2012 sonu seçmesinin hemen ardından, geçtiğimiz Şubat ayında ve bu ay içinde, iki hafta içerisinde iki adet Mirage 2000 düştü.

Düşen diğer uçaklar arasında üçer adet Su-27 ve Su-30′lar da bulunuyor. Kazalarda 13′ü pilot olmak üzere 26 askeri personel hayatını kaybetmiş. Bunların haricinde yerdeki enkaz tahribatları sonucunda da altı sivil ölmüş.

Kazaların birinci sebebinin insan hatası, ikinci nedenininse teknik arıza olduğu dile getirilirken, söz konusu insan hatalarının da yetersiz eğitimden kaynaklandığı ve Hindistan’ın acilen modern eğitim uçaklarına ihtiyaç duyduğu vurgulanıyor. Hindistan uzun zamandır İsviçre’den PC-7 Pilatus tipi turboprop eğitim uçakları almak istiyordu fakat buna karşı Güney Kore KT-1 uçaklarının lisans eğitim teklifiyle şiddetle karşı atakta bulunuyor.

Hindistan hava gücünde halen önemli miktarlarda donanmanın gelişmiş 60′a yakın MiG-29K/KUB ‘Fulcrum’ ve hava kuvvetlerinin modernize edilmekte olan 50 kadar Mirage 2000-5 Mk.II yanında, halen güncel sayılabilecek modernize edilmiş 105 kadar Sepecat Jaguar ve 100′ün üzerinde modernize MiG-21-93 ‘Bison’ ile demode denilebilecek 110 kadar MiG-27 ‘Flogger’ ve 105 kadar da çağ dışı klasik MiG-21 ‘Fishbed’ tipi muharip jetleri bulunuyor.

Rusya’dan da fazla Su-30 tipi savaş uçağına sahip Hindistan Hava Kuvvetleri IAF halen dünyanın açık ara en önemli 'Flanker-C' kullanıcısı konumundadır
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Mig-21 Üretimi Sona Erdi
« Yanıtla #5 : 31 Mayıs 2013, 14:52:10 »
Mig-21 Üretimi Sona Erdi

Çin yaklaşık 50 yıldır ürettiği orijinal Rus tasarımının gelişmiş bir türü olarak kabul edilen Mig-21 klonu J7 uçaklarının üretimini yakın bir tarihte sonlandırdı. Çin Rus Mig-21 uçaklarını lisans altında üretmeye 1964 yılında başladı. Ama uçağı J7’ye dönüştürmek ve seri üretime hazır hale getirmek 10 yılını aldı. 2400’ün üzerinde uçak üretildi. İlk J7’ler, Rusya’nın Mig-21’in son modellerine ait teknolojinin transferine izin vermedikleri için o dönemki Mig-21’lerden daha düşük seviyede özelliklere sahiptiler. 1980’lerde Çin J7’leri Rus Mig-21’leri seviyesine ulaştı. Bu Rusları rahatsız etmedi, çünkü 11.000’den fazla Mig-21 üreten Rusya 1985’de üretimi durdurdu. O tarihten itibaren Mig-21 isteyenler için tek kaynak Çin’in üretimine devam ettiği J7 oldu. Çin son üç yılda Gövde mekanizması ve daha iyi elektronikler üzerinde çalışarak J7’nin yeteneklerini artırdı. Üretilen J7’lerin çoğu Çin Hava Kuvvetleri’nde kullanıldı. Bu uçakların %20’si 14 ülkeye ihraç edildi. Şu an 12 ülke halen bu uçakları kullanıyor.

İki yıl önce Çin J7'leri kullanımdan çıkarmaya başladı. Bu sürpriz olmadı. Dört yıl içinde bu Çin’in modern savaş uçağı sayısı (J-10, J-11, Su-27, Su-30 ve J8F) yaklaşık iki katı artarak 500'den 1.200’e çıktı. Altı yıl önce Çin Hava Kuvvetleri 2.000 civarında Rus MiG-19 kopyası J6 ve MiG-21 kopyası J7 uçaklarına sahipti. Bugün halen yüzlercesi kullanımda. Çin Rus Su-27’lerin yapımına ve Su-30’ların alımına devam ederek bunları J6 ve J7 uçaklarının yerine kullanıyor.

Çin en büyük MiG-21/J7 kullanıcısı olmuştur. Çin bu yıl kadar J7s ihracatına devam etti ama hızla hizmet kalan J7 uçaklarını emekliye ayırıyor. Çin’in kendi J7 tasarım geliştirmesiJ7, birçok bakımdan MiG-21’in en gelişmiş versiyonunu üretmesine neden oldu. 13.000 'den fazla üretilen Mig-21 ve J7 yüzyılın en çok üretilen jet uçağı konumunda. Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağıldığında Rusya'da halen hizmette 186 Mig-21 vardı. Bu MiG-21’ler birkaç yıl sonra emekli edildiler. Son büyük kullanıcı Hindistan’dakiler de emeklilik sürecindeler.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Mig-21 Düştü
« Yanıtla #6 : 16 Temmuz 2013, 13:17:08 »
Mig-21 Düştü

Pazartesi günü Hindistan hava Kuvvetleri'ne IAF ait bir Mig-21 Bison Savaş uçağı ülkenin kuzeyindeki Rajasthan en Barmer bölgesinde Uttarlai hava üssünde iniş sırasında düştü. Rutin bir eğitim uçuşundan dönen uçağı teğmen rütbesindeki pilotu hayatını kaybetti. Savunma Bakanlığı sözcüsü yerel saatle 09:30'da düşen uçak ile ilgili  olarak Albay SD Goswami bir soruşturulma başladığını söyledi.

Hindistan Hava Kuvvetleri bu yıl 6 kaza gördü. Bu kazalarda bir Mig-29, bir MiG-27, bir Su-30MKI uçağı ve bir Mi-17V5 helikopterini kaybetti. Geçen ay da aynı üste bir Mig-21 uçağı daha düşmüş, pilotlar yaralı olarak kurtaılmıştı. Yaklaşık 40 yıldır görev yapan bu uçaklar oldukça eksimiş durumda. Hindistan Hava Kuvvetleri envanterine 40 yıl boyunca 900 civarı Mig-21 girdi. Bunların yarıya yakını çeşitli kazalar ve teknik arızalar nedeniyle kullanılamaz durumda.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2013, 20:19:55 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Hindistan'ın Son Mig-21'leri Emekli Oluyor
« Yanıtla #7 : 09 Aralık 2013, 20:43:27 »
Hindistan'ın Son Mig-21'leri Emekli Oluyor

Hindistan Hava Kuvvetleri için "süpersonik dönemi" habercisi, ikonik delta kanatlı avcı uçağı Mig-21FL, 11 Aralık 2013 tarihinde son kez kükreyecek. Bu tarihte son uçuşunu gerçekleştimesiyle Hindistan Hava Kuvvetleri'nde önemli bir dönem tarihe karışacak. Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı ve Hava Başkanı Mareşal NAK Browne'in katılacağı törenle uçaklara veda edilecek. Törende dört Mig-21FL kutu şeklinde uçarak izleyicileri son defa selamlayacaklar. Hindistan Hava Kuvvetleri'nde görev yapan Mig-27ML ve Sukhoi-30 MKI uçakları da hava kuvvetlerinde en fazla görev yapan bu savaş efsanesi için saygı uçuşu yapacaklar.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Libya'da Mig-21 Düştü
« Yanıtla #8 : 03 Eylül 2014, 15:46:15 »
Libya'da Mig-21 Düştü

Libya'nın güneyindeki Tobruk kentinde dün akşam bir savaş uçağının düşmesi sonucu en az 3 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı. Uçağın yerleşim birimine düşme anı, saniye saniye amatör kameraya yansıdı. Uçağın parlamento binasının sadece 1 kilometre güneyinde yere çakıldığı bildirildi. Askeri yetkililer, geçen hafta düşen başka bir uçakta hayatını kaybeden pilotun onurlandırıldığı askeri tören sırasında olayın yaşandığını bildirdi. Uçağın neden düştüğü henüz bilinmiyor. Yaralılar Tobruk'taki hastanelerde tedavi altına alındı.

O anlar ise amatör kamera tarafından saniye saniye işte böyle görüntülendi.
<a href="http://youtu.be/4Z9jjzFzG-g" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/4Z9jjzFzG-g</a>

http://kokpit.aero/libya-da-mig-21-dustu

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Hindistan'da Mig-21 Savaş Uçağı Düştü
« Yanıtla #9 : 31 Ocak 2015, 15:07:30 »
Hindistan'da Mig-21 Savaş Uçağı Düştü

Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait bir Mig-21 savaş uçağı, bugün Jamnagar ilçesinde Bed köyü yakınlarında düştü. Jamnagar ilçesi polis başkomiseri Neeraj Badgujar'ın verdiği bilgiye göre, kaza Jamnagar'a 20 km mesafedeki Bed köyü yakınlarındaki Rasoolnagar bölgesinde gerçekleşti. Uçağı güvenli bir şekilde terk eden pilot, yakınlardaki deniz suyundan tuz elde edilen bir gelgit havuzuna paraşütle indi. Polis ve İtfaiye birimlerinin hemen ulaşığı olay yerine gelen Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait bir helikopter, hafif yaralı pilotu alarak uzaklaştı.

2012 yılında Bed ve Samrath köyleri arasında bulunan aynı bölgede, Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait iki helikopter havada çarpışmış ve 9 personel hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz salı günü de  Rajasthan'ın Barmer bölgesinde bir Mig-27 savaş uçağı düşmüştü.

Hindistan Hava Kuvvetleri Aralık 2013'de son Mig-21 uçaklarını törenle emekliye ayırmıştı. Ancak halen bazı Mig-21 filolarının kullanımına devam ediliyor!

DefenceTurk.com