Gönderen Konu: Mig-21  (Okunma sayısı 18529 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Vietnam Mig-21’lerini batı yapısı uçaklarla yenileyecek
« Yanıtla #10 : 06 Haziran 2015, 02:06:32 »
Vietnam Mig-21’lerini batı yapısı uçaklarla yenileyecek

Vietnam Mig-21’lerini batı yapısı uçaklarla yenileyecek!
1960 ve 1970’lerin başında Vietnam Mig-21’leri ile Amerikan uçakları ölümüne bir hava savaşındaydı. Şimdi Vietnam emektar Mig-21’leri batı yapısı uçaklarla değiştirecek!

Vietnam Mig-21’lerini batı yapısı uçaklarla yenileyecek!
Vietnam, batı yapısı savaş uçağı, deniz karakol uçağı ve insansız hava araçları almak üzere Amerikan ve Avrupalı imalatçılarla masaya oturdu. Çin tehdidine karşı silahlanan Vietnam, geçtiğimiz yıllarda denizaltı filosunu da 2,9 milyar dolara yenilemişti.

Vietnam Hava Kuvvetleri, Mig-21’lerin yerine Saab, Eurofighter, Lockheed Martin ile görüşmelere başladı. Halen envanterinde 100’ün üzerinde Mig-21 bulunan Vietnam ayrıca Rus Sukhoi Su-30 tipi yeni nesil savaş uçaklarından da kullanıyor.

ABD, uzun yıllar sonra geçtiğimiz ekim ayında Vietnam’a hafif silahların satışıyla ilgili ambargoyu kaldırmıştı.

DENİZ KARAKOL UÇAKLARI ALINACAK

Vietnam’ın savaş uçaklarıyla birlikte gündeme getirdiği bir başka alım ise deniz karakol uçakları. Özellikle Çin sınırında görev yapması planlanan uçaklar ile bölgeyi daha iyi kontrol altında tutmak isteyen Vietnam, Saab’ın Embraer 145 ve Saab 2000 uçaklarının üzerine yerleştirdiği radar ve sistemlerin yanı sıra Amerikan Lockheed Martin ile C-130 ve Boeing’le P-8 uçakları için görüşmeler yapıyor.
http://kokpit.aero/vietnam-bati-ucagi-alacak
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2015, 08:28:45 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Bulgaristan'ın Son Mig-21 Uçakları da Emekli Oldu
« Yanıtla #11 : 05 Ocak 2016, 12:48:29 »
Bulgaristan'ın Son Mig-21 Uçakları da Emekli Oldu

Bulgaristan Hava Kuvvetleri, kullanımda olan son Mig-21 uçaklarını 18 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen törenle emekliye ayırdı. İki tek kişilik MiG-21bis ve bir çift koltuklu MiG-21UM1 eğitim uçağı Graf Ignatievo hava üssünde görevlerine veda ettiler. Bu uçaklar, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere bu hava üssünde depolanmış şekilde bekletiliyorlar artık.

Bulgaristan esasen Mig-21 uçaklarını 2012 yılında tamamen görevden almayı planlamıştı. Ancak Bulgaristan Hava Kuvvetleri'nde görev yapan Mig-29 uçaklarında yaşanan sorunlar nedeniyle bu planlarını erteleme yoluna gitmişlerdi. Kullanımda kalan Mig-21 uçakları, genel olarak 1981-1982 yıllarında üretilen uçaklardı.

Bulgaristan Hava Kuvvetleri; 1963-1990 yılları arasında, 89 adedi ikinci el olmak üzere 10 farklı varyantta 226 Mig-21 uçağına sahip oldu. 1966-2003 yılları arasında toplam 42 Mig-21 uçağı düştü ve 25 pilot hayatını kaybetti.

Bugün dünya genelinde 18 ülkede halen 550 civarında Mig-21 uçağı göreve devam ediyor.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İran'da Savaş Uçağı Düştü
« Yanıtla #12 : 28 Nisan 2016, 08:33:00 »
İran'da Savaş Uçağı Düştü

İran devlet televizyonu, İsfahan 8'inci Hava Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F-7 tipi savaş uçağının Nayin ilçesinde düştüğünü açıkladı. Olayda can kaybı olmadı.

İran devlet televizyonu IRINN'ın haberine göre, İsfahan 8'inci Hava Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F-7 tipi savaş uçağı Nayin ilçesinde boş bir araziye düştü. Olayda can kaybı yaşanmadı.

MÜRETTEBAT PARAŞÜTLE ATLADI

İran devlet televizyonu IRINN'ın haberine göre, İsfahan 8'inci Hava Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F-7 tipi savaş uçağı Nayin ilçesinde düştü.

Haberde, uçaktaki iki kişilik mürettebatın paraşütle atladığı, uçağın boş araziye düşmesiyle olayda can kaybının olmadığı belirtildi.

TEKNİK BİR ARIZA YÜZÜNDEN DÜŞTÜ

Uçağın teknik bir arıza nedeniyle düştüğü açıklandı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-iran-da-savas-ucagi-dustu-2-8390528/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
MiG-21 Düştü
« Yanıtla #13 : 21 Haziran 2016, 17:56:28 »
MiG-21 Düştü

Libya Hava Kuvvetlerine ait bir Mig-21 savaş uçağı eğitim uçuşu sırasında düştü.  Uçak, eğitim uçuşu sırasında meydana gelen teknik bir arıza nedeniyle Tobruk'daki Cemal Abdül El Nasır Hava Üssü'ne inmeye çalışırken düştü. Uçakta bulunan pilotlardan Albay Mohamed Rabie hayatını kaybederken, diğer pilot Yüzbaşı Abdulgader Ali ufak sıyrıklarla atlattı.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Çok fazla düşen uçak var!
« Yanıtla #14 : 23 Haziran 2016, 22:30:55 »
Son bir iki aydır dünya genelinde ne çok düşen hava aracı var. Şöyle bir düşünelim hangi kazalar olmuştu!

Nisan ayında İran'a ait bir Mig-21...
6 Nisan Irak'da bir Mi-35 düştü...
22 Nisan Suriye'de mig-23 düştü...

Mayıs ayında Libya'ya ait bir Mig-21 daha ...
13 Mayıs Türkiye Süper Cobra helikopteri düşürüldü...
19 Mayıs Guam'da B-52 düştü...
26 Mayıs ABD'de iki F/A-18 havada çarpışıp düştü.
31 Mayıs İtalya'da HammerHead İHA düştü...

Haziran Wing Loong İha Pakistan'da...
Haziran Rusya'da Tu-22 pistten çıktı...
3 Haziran ABD'de F-16 düştü...
3 Haziran ABD'de F/A-18 düştü...
5 Haziran'da İran'da PC-7 düştü...
7 Haziranda ABD'de Reaper İHA düştü...
8 Haziran ABD'de iki F-16 havada çarpışıp düştü...
9 Haziran'da Rusya'da Su-27 düştü...
14 Haziran Vietnam'da Su-30 düştü...
Haziran İsviçre F-5'i düştü...
Haziran Karadağ'da SA341 Gazelle helikopteri düştü...
Haziran Hindistan'da Mig-27 düştü...

« Son Düzenleme: 23 Haziran 2016, 22:31:39 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Mig-21
« Yanıtla #15 : 21 Temmuz 2018, 08:43:39 »

Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait bir adet Mig-21 savaş uçağı, 18 Temmuz tarihinde teknik bir arızadan ötürü Himachal Pradesh'in Kangra şehrine düştü. Pilot hayatını kaybetti.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1020248689988825088

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #16 : 26 Temmuz 2018, 17:53:51 »

1975'de Doğu Almanya'da bir apartmana çakılan bir Mig-21...

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 26 Temmuz 2018, 18:07:47 »
Yürüyeni sağlam görünüyo tamir edilir
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #18 : 28 Eylül 2018, 22:45:09 »

Nijerya Hava Kuvvetleri'ne ait 2 adet F-7NI savaş uçağı, ülkenin başkenti Abuja’da Nijerya'nın 58. Bağımsızlık Yılı Kutlamaları için prova uçuşu yaparken birbirleri ile çarpıştı. Yaşanan kazada 1 pilot hayatını kaybetti.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1045718510511501319

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Hindistan, Rusya'ya 3 adet eski tip Mig-21 uçağı hediye edecek
« Yanıtla #19 : 09 Ekim 2018, 09:19:41 »
Hindistan, Rusya'ya 3 adet eski tip Mig-21 uçağı hediye edecek

© Sputnik / Mikhail Kuhtarev

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin 4-5 Ekim'de Yeni Delhi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le gerçekleştirilecek zirvede, Sovyetler döneminde sevkiyatı yapılan 3 adet eski tip Mig-21 süpersonik savaş uçağını hediye edeceğini söyledi.

The Hindu Times'ın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 4-5 Ekim'de Başbakan Narendra Modi ile yapacağı zirvede, Yeni Delhi, Moskova'ya 3 adet eski tip Mig-21 uçağı hediye edecek. Bu hediyeler, iki ülke arasındaki ilişkilerin ve derin stratejik işbirliğinin nişanesi olacak. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise iki ülke liderlerinin bir araya geleceği zirvede askeri-teknik işbirliğinin olacağını belirtti. Biri Mig-21bis, ikisi Mig-21FL tipi olan uçakların tamamı çalışır durumda ve ulaşım masrafları Rusya tarafından karşılanacak.

BATI DIŞINDA BİR YERDEN ALINAN İLK UÇAKLAR

Mig-21 uçakları Hindistan'ın Batı dışında bir ülkeden aldığı ilk uçaklar. Sovyetler Birliği döneminde Mikoyan-Greviç Tasarım Bürosu tarafından 1950'li yıllarda geliştirilen uçaklar ilk uçuşunu 1956'da yapmış, 1959'da hizmete alınmıştı. Hindistan'a sevkiyatlarsa 1963 yılında yapılan bir anlaşma ile başlamıştı. Uçaklar 1971 yılında Hindistan ile Pakistan arasındaki savaşta kullanılmıştı.

Rusya ile Hindistan arasındaki ilişkilerdeki önemli bir aşama Yeni Delhi'nin ABD'nin baskılarına rağmen Moskova'dan S-400 füze savunma sistemi satın almak istemesi oldu.

ABD, Hindistan’ı da tehdit etti: Rusya'dan silah alınırsa yaptırım uygularız

Gazetecilerin ‘S-400 sevkiyatı konusunda nasıl bir gelişme bekleyebiliriz' sorusunu yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Yeni Delhi'yi ziyaret edecek. Ziyarette birçok belge imzalanacak, görüşmelerin gündemde askeri teknik işbirliği de olacak" dedi.
Peskov, görüşmelerle ilgili daha fazla ayrıntı veremeyeceğini de ekledi.

https://tr.sputniknews.com/asya/201810011035462602-hindistan-rusyaya-3adet-eski-tip-mig21-ucagi-hediye-edecek/