Gönderen Konu: Askerlik 9 aya iniyor  (Okunma sayısı 6775 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Askerlik 9 aya iniyor
« : 16 Eylül 2010, 09:23:19 »
Askerlik 9 aya iniyor

Tek tip askerlik sonrası askerlik
Hükümet, askerliği 9 aylık süreye çeken 'Tek tip' tasarısını 1 Ekim'de Meclis'e getirecek. Böylelikle kışlada süre eşitlenecek

Bedelli askerlik tartışmaları sürerken gündem "Tek tip"e kilitlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile bir araya geldi. Bu sırada Koşaner, Başbakan Erdoğan'a bir dosya sundu. O dosyada "Tek tip" askerlikle ilgili çalışmaların bulunduğu öne sürüldü. Takvim Gazetesi'nde yer alan bilgilere göre Genelkurmay Başkanlığı, askerliğin 9 aylık sürede "Tek tip" olarak yapılmasını öngören çalışmayı tamamladı. Genelkurmay'ın taslağı Başbakanlık'ta yapılacak çalışmaya göre işleyecek. Başbakanlık, konunun ilgilendirdiği kurumlarla temasa geçerek Genelkurmay'ın yazdığı metne son şeklini verecek.

İLK MADDELER ARASINDA
Hükümet tasarısı olarak hazırlanacak metin, öncelikle Bakanlar Kurulu'nda tartışmaya açılacak. Bakanlar Kurulu'nun imzasının ardından da TBMM'ye sunulacak. Tasarı, önümüzdeki haftalar içinde tamamlanırsa, 1 Ekim'de yeni yasama yılına başlayacak olan TBMM'nin öncelikleri arasında bulunacak.

ERKEN TERHiS
"Tek tip" askerlik, kısa ve uzun dönemi ortadan kaldıracak. Yasa çıkarsa herkes 9 ay askerlik yapacak. Uzun dönem yapanların süreleri 15 aydan 9 aya inecek. Ancak 6 ay olarak görev yapan üniversite mezunları 3 ay daha kışlada kalacak. Yedek subaylar ise görevlerine devam edecek. Yasa çıkar çıkmaz, yüzlerce asker de erken terhis olacak.

http://www.ensonhaber.com/tek-tip-askerlik-sonrasi-askerlik.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Askerlik 9 aya iniyor
« Yanıtla #1 : 16 Eylül 2010, 10:25:47 »
9 ay az diyorlardı neden fikir değiştirdilerki?
neyse vatana millete hayırlı uğurlu olsun  bu geç kalınmış bir karardı , askere harcanan paraya silah alınsa ve 9 aylık dönemde adam gibi eğitim verilse ordumuz çok daha güçlü olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Askerlik 9 aya iniyor
« Yanıtla #2 : 16 Eylül 2010, 10:29:36 »
Henüz tasarı halinde. Daha görüşülecek ve kabul edilirse uygulamaya konulacak.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı skywalker

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Askerlik 9 aya iniyor
« Yanıtla #3 : 17 Eylül 2010, 21:28:26 »
Alıntı
"Tek tip" askerlik, kısa ve uzun dönemi ortadan kaldıracak. Yasa çıkarsa herkes 9 ay askerlik yapacak. Uzun dönem yapanların süreleri 15 aydan 9 aya inecek. Ancak 6 ay olarak görev yapan üniversite mezunları 3 ay daha kışlada kalacak. Yedek subaylar ise görevlerine devam edecek. Yasa çıkar çıkmaz, yüzlerce asker de erken terhis olacak.

Bugün bazı gazetelerde kısalan-uzayan askerlik süresiyle ilgili kışlalarda bayram diye manşetler verilmiş.

Değişiklik konusunda yapılan uygulama ne kadar adaletli diye sormak lazım aslında. Şöyle düşünürsek ekim ayında meclis açıldığında ilk oturumda görüşüldü kabul edildi resmi gazetede yayınlanıp yürülüğe girdi. Haziran devresinde uzun dönem askere giden eleman mart ayında erken terhis olurken, ağustos devresinde askere gidip kısa dönemde şubat ayında terhis olacakken mayıs ayında teskeresini alacak. Bu adam yıllarca okuyup dirsek çürütüyor bir şeyler için emek verip çabalıyor, kendisi için bir şey yapmamış arkadaşta eyvallah diyip 6 ay erkenden tezkere alıp gidiyor. Bir tarafa senle fazla işimiz yok derken diğer tarafada gel bakalım biraz daha kal diyorsun. Bu insanlar işlerini güçlerini bırakmış gelmiş 6 aylık kısa dönemde ayrıldığı işine geri dönme şansına sahipken 9 ayda bu şansından mahrum kalmakta.

İşin bir boyutu bu diğer bir boyutuda bu uygulama sonucunda askere yapılan masraftan ne kadar tasarruf edilecek ve bu askere verilen tehcizata ne kadar yansıyacağıdır ve bahsedilen sayı sıkıntısına ne kadar çözüm getireceğidir.

Çevrimdışı matmat26

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Askerlik 9 aya iniyor
« Yanıtla #4 : 17 Eylül 2010, 21:55:09 »
Bana kalırsa bu düzenlenmenin yapılması önümüz de ki yıl seçimlerden sonra mümkün olur. Hükümet oy kaybına uğramak istemez.

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Askerlik 9 aya iniyor
« Yanıtla #5 : 17 Eylül 2010, 22:00:03 »
Kısa dönem neden uzatılıyor ki kazanılmış hak bu sonuçta zaten uzayacağınıda sanmıyorum ama askerlik 15 aydan 12 aya felan düşebilir.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Askerlik 9 aya iniyor
« Yanıtla #6 : 17 Eylül 2010, 23:23:29 »
Bana kalırsa bu düzenlenmenin yapılması önümüz de ki yıl seçimlerden sonra mümkün olur. Hükümet oy kaybına uğramak istemez.
Neden oy kaybetsin ki askerlik kısalıyor tersine oy kazandıracak bir hamle...kısa dönemlerin uzamasından bahsediyorsan onların oranı daha az.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Askerlik 9 aya iniyor
« Yanıtla #7 : 18 Eylül 2010, 08:58:24 »
çok geç kalmış bir karardı
bu karar çıkarsa kısadönem saçmalığıda son bulur.

Çevrimdışı skywalker

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Askerlik 9 aya iniyor
« Yanıtla #8 : 18 Eylül 2010, 20:41:26 »
Kime göre saçmalık neye göre saçmalık?
3 ay daha askerde kalmak zorunda olan mühendise göre mi?
yoksa 6 ay daha kısa süre askerlik yapacak olan ilköğretim yada yüksek okul mezununa göre mi?
mağdur olan kim avantaj kazanan kim?

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
Askerlik 9 aya iniyor
« Yanıtla #9 : 18 Eylül 2010, 22:23:27 »
Peki bu erken terhisler Kuvvet sayısında bir açığa uğratırmı. yani daha az asker olacak 500.000 asker olarak kalıp alırsak baya gider gibi.

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)