Gönderen Konu: AH-1Z King Cobra v.s. AH-64D Longbow Apache  (Okunma sayısı 29064 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
AH-1Z King Cobra v.s. AH-64D Longbow Apache
« Yanıtla #30 : 19 Eylül 2010, 00:50:35 »
Ne alakası var anlamadım. Apache kilometrelerce öteden topunu mu kullanıyor? Top için yine hedefe yakın mesafede olması gerekir. Füzelerden bahsediyorsanız, aynı füzeleri Cobra da kullanıyor.

Bu videoyu izle merminin hızı saniyede 800 metre ve 4 saniyeye yakın bir süre sonra mermiler ulaşıyor hedefe yani en az 3000 metre mesafe ve oldukça isabetli demek ki daha uzaktan da atış yapabilir Apache.
Yani Apache , Kobra gibi çok riskli bir şekilde hedefin üstüne alçalarak ateş etmiyor 3-4km den bile topunu kullanabiliyor bu da çok önemli olarak gösterdiğiniz kobranın inceliğinin günümüzde hiçbir önemi kalmadığının göstergesidir.
http://www.youtube.com/watch?v=6jrli4ZJV50&has_verified=1

Ne alaka? Apache derin vadilere veya yüksek bilar arasındaki hedeflere nasıl 3000 metre mesfaden ateş edecek. Her zaman net olara görebilecek mi o karmaşık yapıda.

Helikopter apache gibi 3-4 km den topunu isabetli kullanabiliyorsa motoru ve  görüntüleme sistemleride apache gibiyse vadiye hiç inmeden daha yüksekten  bu atışı yapabilir youtube ye  "Taliban column attacked by US Apache helicopter in Afghanistan (2009) " yazın ve ilk  videoyu izleyin bu bir örnektir.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #31 : 19 Eylül 2010, 00:57:59 »
Yahu videolarca örnek olsa ne değişir? İki helikopterin kullanıldığı o kadar çatışma örneklerini burada yazdık. Körfez Savaşı'nda, Afganistan'da, Güneydoğuda vsne durumda olduklarını yazdık. Birbirlerine göre üstünlük ve dezavantajlarını yazdık. Halen neyi tartışıyoruz ki anlamadım!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #32 : 19 Eylül 2010, 02:36:18 »
Yahu videolarca örnek olsa ne değişir? İki helikopterin kullanıldığı o kadar çatışma örneklerini burada yazdık. Körfez Savaşı'nda, Afganistan'da, Güneydoğuda vsne durumda olduklarını yazdık. Birbirlerine göre üstünlük ve dezavantajlarını yazdık. Halen neyi tartışıyoruz ki anlamadım!
Neyi tartışıyoduk kobranın ince olmasının avantaj olarak gösterilmişti , apacheye karşı bu şekilde üstünlük sağladığını söylemiştiniz ama apachenin kobra gibi hedefe yaklaşmadan yani uçaksavarla vurulma tehlikesi olmadan 3-4 km mesafeden topuyla hedefi isabetli bir şekilde vurabildiğinden bu sebeple kobranın inceliğinin önemini yitirdiğinden bahsetmiştim.Ayrıca düşürülen apachelerin düşme sebebi büyüklüğüne bağlanmıştı helikopterin ama apachelerin hepsi füzeyle düşürülmüştür ve bunların yerinde kobra olsaydı onlarında düşeceğinden bahsetmiştim.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #33 : 19 Eylül 2010, 04:41:06 »
Neyi tartışıyoduk kobranın ince olmasının avantaj olarak gösterilmişti , apacheye karşı bu şekilde üstünlük sağladığını söylemiştiniz ama apachenin kobra gibi hedefe yaklaşmadan yani uçaksavarla vurulma tehlikesi olmadan 3-4 km mesafeden topuyla hedefi isabetli bir şekilde vurabildiğinden bu sebeple kobranın inceliğinin önemini yitirdiğinden bahsetmiştim.Ayrıca düşürülen apachelerin düşme sebebi büyüklüğüne bağlanmıştı helikopterin ama apachelerin hepsi füzeyle düşürülmüştür ve bunların yerinde kobra olsaydı onlarında düşeceğinden bahsetmiştim.

3-4 km. den King Cobra hedef vuramıyor mu?

Apache'lerin çoğu teknik arıza sebebiyle düşmüştür. Hepsi füzeyle düşürülmemiş keleşle düşürüleni de olmuştur. Irak ve Afganistanda daha az sayıda 'Super Cobra' apache'lerden daha bile çok uçmuş ve daha az düşmüştür.

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #34 : 19 Eylül 2010, 23:53:23 »

Bu bahsettikleriniz Cobra'nın ince olması üstünlüğünü değiştirmiyor ki? Derin vadiler veya yüksek binalar arasında helikopterin hedefleri tespit edebilmesi için belirli bir mesafeye yaklaşması gerektiğini, bu mesadefe de ince yapısı nedeniyle Cobra'nın üstünlüğünün tartışılmaz olduğunu belirtmiştik. Ayrıca verdiğiniz pek çok bilginin doğruluğunu araştırınız.

Ortada iki helikopteri karşılaştırabileceğimiz sıcak çatışmalar var demiştik. Bundan daha ötesi mi var?

Örnek...

Çöl Fırtınası Operasyonu sırasında AH-1W helikopterleri, konuşlanan saldırı helikopter gücünün %20'sinden azını oluşturuyordu. Aynı zamanda saldırı gücünün uçuş saatinin %50'sinden fazlasını gerçekleştirdiler.  Özellikle 100 Saat Savaşında  güvenirlik ve %92 göreve hazırlık oranı ile yüksek seviyedeydi ki diğer tüm saldırı helikopterlerinde bu oran %24'de kaldı.  Bu etkileyici sicil belki modern savaşta bazı çok zıt çevresel koşullara şimdiye kadar en uzun süre dayanması sonucunda oluştu.  Sıcaklık 57°C - 63°C arasında değişmekteydi. Talk pudrası kıvamında kum tozu insanları ve makineleri tehdit etmekteydi. Hava sık sık yanmış petrol ve uçuşan kumların kara karışımıyla doluyordu.  Donanma kolordusu ekipleri ve AH-1W'ler bu şartlar altında 97 tank, 104 zırhlı personel taşıyıcı, 16 bunker ve 2 uçaksavar topçusunu imha etmişlerdi.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com