Gönderen Konu: AH-1Z King Cobra v.s. AH-64D Longbow Apache  (Okunma sayısı 28718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
AH-1Z King Cobra v.s. AH-64D Longbow Apache
« Yanıtla #20 : 16 Eylül 2010, 12:26:02 »
Ne alakası var anlamadım. Apache kilometrelerce öteden topunu mu kullanıyor? Top için yine hedefe yakın mesafede olması gerekir. Füzelerden bahsediyorsanız, aynı füzeleri Cobra da kullanıyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #21 : 16 Eylül 2010, 14:22:52 »
Ne alakası var anlamadım. Apache kilometrelerce öteden topunu mu kullanıyor? Top için yine hedefe yakın mesafede olması gerekir. Füzelerden bahsediyorsanız, aynı füzeleri Cobra da kullanıyor.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #22 : 16 Eylül 2010, 17:36:06 »
Muhimmat çeşidi ve kullandığı elektronik sistemler olarak ikisi de hemen hemen aynı. AH-64D de kamerayı uzaklaştırırsan karınca gibi gözüküyor ama AH-64D çok yük taşıyor. Ben ABD ordusunun izlediği politikayı merak ediyorum. Çünkü 3. dünya ülkelerinde savaşıyorlar hep. Bence Afganistan'da Irak'da apache bir halta yaramaz. Talibanda öyle tank falan yok, ABD kaçar adet kullanıyor bunlardan?

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #23 : 16 Eylül 2010, 20:06:51 »
ABD deniz piyadeleri toplam 226 Cobraya sahip ve bunları AH-1Z King Cobra'ya dönüştürüyor. Bu halikopterlere aynı zamanda apache'de de kullanılan AN/APG-78 longbow radarı takılabilecek.

Körfez savaşında abd deniz piyadelerine ait 78 sea cobra 1273 sortide 97 tank 104 zırhlı araç ve 2 hava savunma bataryası imha etmiş ve hiç vurulmamış, 3 tanesi kaza sonucu kaybedilmiş.

2001'de başlayan afganistan operasyonunda düşen 10 apache'ye karşılık sadece 2 super cobra kaybı var. Bunların ilki 2009 yılında bir uh-1 helikopteriyle çarpışarak düşmüş, diğeri de geçtiğimiz temmuz ayında vurularak düşmüş.

2003'te başlayan ırak operasyonunda ise düşen 27 apache'ye karşılık 8 cobra kaybedilmiş. Vurularak düşürülen 12 apache'ye karşılık sadece 3ü vurularak düşürülmüş.

ABD den sonra en yoğun AH-1W kullanan Türkiye aldığı 10 AH-1W'den çok memnun kalmış, yaklaşık 20 yıl 4000 metrenin üzerinde irtifalarda yoğun olarak kullanılan gece gündüz uçurulan bu 10 helikopter hiç kaza yapmamış, sadece 2 tanesi sa-7 füzesiyle vurularak düşmüştür. Koşumuz yunanistanın daha yeni aldığı apachelerden 2 tanesini hiçbir operasyon yapmadan kaybettiğini düşünürsek verimlilik açısından AH-1W nin başarısı anlaşılır.

Bu kıyaslamayı yapan arkadaşlara son sözüm; Apache ve Super Cobra aynı sınıf helikopter değildir. Biri hafif diğeri ağır saldırı helikopteridir. Daha basit anlatmak gerekirse super cobra UH-! helikopterine denk, apache ise UH-60 helikopterine denktir. Apache tank avlamak için en iyi helikopterdir fakat yumuşak hedeflere karşı apache, super cobra gibi bir alternatif varken gereksiz kaçar. 

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #24 : 17 Eylül 2010, 01:29:05 »
Apachenin 30 mm lik topuyla yaptığı atışların mesafesi 3km olarak hesaplanmıştı.Hatta atışlarına bakarsan ateş açıldıktan yaklaşık 5 saniye sonra hedefe ulaşıyor 30 mm lik mühimmatları.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı skywalker

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #25 : 17 Eylül 2010, 20:24:08 »
3 km gibi mesafeden yapılan atışta o merminin sapma olmadan hedefi vurması pek mümkün değil büyük boyutlu zırhlı araçlar biraz sapmayla vurulabilir. Ancak bizim dağlarda 3 km mesafeden terörist avlamaya kalkarsanız dağı taşı tararsın. 30mm'lik top fazla güçlü olduğu için atış sırasında sarsıntıya neden oluyor bu açıdan bakılırsa Ah-1 serisinde kullanılan m197 topu yüksek atış hızı düşük titreşimi nedeniyle çok daha isabetli atışlar yapıyor. Varsın 3 km den zırhlı araç vurmasın agm 114 kullansın.

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #26 : 17 Eylül 2010, 21:51:27 »
3 km gibi mesafeden yapılan atışta o merminin sapma olmadan hedefi vurması pek mümkün değil büyük boyutlu zırhlı araçlar biraz sapmayla vurulabilir. Ancak bizim dağlarda 3 km mesafeden terörist avlamaya kalkarsanız dağı taşı tararsın. 30mm'lik top fazla güçlü olduğu için atış sırasında sarsıntıya neden oluyor bu açıdan bakılırsa Ah-1 serisinde kullanılan m197 topu yüksek atış hızı düşük titreşimi nedeniyle çok daha isabetli atışlar yapıyor. Varsın 3 km den zırhlı araç vurmasın agm 114 kullansın.

Bu videoyu izle merminin hızı saniyede 800 metre ve 4 saniyeye yakın bir süre sonra mermiler ulaşıyor hedefe yani en az 3000 metre mesafe ve oldukça isabetli demek ki daha uzaktan da atış yapabilir Apache.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=6jrli4ZJV50&amp;has_verified=1" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=6jrli4ZJV50&amp;has_verified=1</a>
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2010, 13:35:50 Gönderen: boxer »

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #27 : 18 Eylül 2010, 13:51:11 »

Bu videoyu izle merminin hızı saniyede 800 metre ve 4 saniyeye yakın bir süre sonra mermiler ulaşıyor hedefe yani en az 3000 metre mesafe ve oldukça isabetli demek ki daha uzaktan da atış yapabilir Apache.
Yani Apache , Kobra gibi çok riskli bir şekilde hedefin üstüne alçalarak ateş etmiyor 3-4km den bile topunu kullanabiliyor bu da çok önemli olarak gösterdiğiniz kobranın inceliğinin günümüzde hiçbir önemi kalmadığının göstergesidir.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=6jrli4ZJV50&amp;has_verified=1" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=6jrli4ZJV50&amp;has_verified=1</a>

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #28 : 18 Eylül 2010, 18:58:56 »

Yani Apache , Kobra gibi çok riskli bir şekilde hedefin üstüne alçalarak ateş etmiyor 3-4km den bile topunu kullanabiliyor bu da çok önemli olarak gösterdiğiniz kobranın inceliğinin günümüzde hiçbir önemi kalmadığının göstergesidir.
http://www.youtube.com/watch?v=6jrli4ZJV50&has_verified=1

Ne alaka? Apache derin vadilere veya yüksek bilar arasındaki hedeflere nasıl 3000 metre mesfaden ateş edecek. Her zaman net olara görebilecek mi o karmaşık yapıda.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı skywalker

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #29 : 18 Eylül 2010, 20:33:06 »
Bizim güneydoğuda uzak mesafeden topuyla vuracak helikoptere değil arazinin yapısından dolayı yakın mesafeden etkin şekilde ateş desteği sağlacak helikoptere ihtiyacımız var, yoksa tak ah-1lere hellfire 8 km'den vursun. Asimetrik çatışmaya uygun olduğu için 1. atak ihalesinde king cobrada bu kadar diretildi olmayıca da T-129 konfigürasyonun da yeniden tasarlanacak olan A-129I konsepti seçildi.