Gönderen Konu: Dev silah alımında sona gelindi  (Okunma sayısı 11631 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Dev silah alımında sona gelindi
« : 13 Eylül 2010, 21:41:31 »

ABD'nin, Suudi Arabistan'a 60 milyar dolar tutarında silah satışını öngören anlaşmanın bu hafta ya da sonraki hafta ABD Kongresi'ne gelmesi bekleniyor.
13 Eylül 2010 Pazartesi, 18:07:05

Anlaşmanın Kongreden sorunsuz geçmesi durumunda, ABD'nin bugüne kadarki en büyük silah satışı gerçekleşmiş olacak.

Obama yönetimi, Suudi Arabistan ile savaş gemisi ve füze savunma sistemi modernizasyonu konusunda da görüşmelerini yürütüyor. ABD yönetimi, 60 milyar dolarlık paketin en az 75 bin kişiye istihdam sağlayacağını düşünürken, anlaşmayı, İran'a karşı yürütülen daha geniş bir politikanın parçası olarak da görüyor.

ABD ile Suudi Arabistan arasındaki görüşmeler aylardır biliniyor, ancak anlaşmanın birçok detayı yeni şekillenmeye başladı. Bu detaylara, anlaşmanın kaç uçağı kapsadığı ve modelleri de eklendi.

Kongreye bu hafta ya da gelecek hafta sunulacak anlaşmaya göre, silah anlaşması paketi, 84 yeni F-15 savaş uçağının yanı sıra üç farklı tipte helikopterin satın alınmasını içeriyor. Bunlar, 70 adet Apache, 72 adet Black Hawk ve 36 adet Little Bird taarruz helikopterleri.

Yetkililer, paketin istihdam yaratıcı özelliğinin Kongreden geçmesinde kolaylık sağlayacağını düşünüyorlar. F-15'ler ile Apache'leri üreten Boeing şirketi, Suudi Arabistan paketinin doğrudan veya dolaylı 77 bin kişiye istihdamı destekleyeceğini ifade ediyor.

2009'DA KÜRESEL BAZDA 57,5 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA İMZALANDI
Washington yönetimi tarafından ABD Kongresi'ne sunulan bir rapor, geçen yıl küresel çapta 57,5 milyar dolarlık silah anlaşması gerçekleştiğini, bunun da 2008 ile kıyaslandığında yüzde 8,5'lik bir düşüşe denk geldiğini gözler önüne seriyor.

Yetkililer, 2009'da silah ticaretinde ciddi bir kayıp yaşandığını belirtiyor. ABD, 2008 yılında ise küresel silah piyasasında rakipleri güç kaybederken satışlarını artırmayı başarmıştı.

ABD, geçen yıl toplam 22,6 milyar dolarlık silah satış anlaşması imzaladı, bu da küresel piyasanın yüzde 39'una denk geliyor. ABD, 2008 yılında ise 38,1 milyar dolarlık silah anlaşması imzalamıştı.

Geçen yıl toplam 10,4 milyar dolarlık anlaşma imzalayan Rusya, ABD'den sonra en fazla silah satan ikinci ülke oldu. Rusya'yı, 7,4 milyar dolarla Fransa takip ederken Almanya, İtalya, Çin ve İngiltere, silah pazarındaki diğer lider ülkeler arasında yer aldı.

AA
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2010, 21:43:54 »
Kendini iyice ABD'ye kaptıran bir ülke yazık yazık biraz milli olmaya çalışsa o paralar ile uçak bile yapılır hatta uçak yapıp üzerinede tank ve helikopter yaparsın yazık ne diyelim yazık.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2010, 22:49:14 »
Arap işte.

Çevrimdışı GOGURYEO

• DefenceTurk
  • *
  • -1
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2010, 16:24:47 »
kafa yokki yapsınlar  ;D BUNLAR anca at hırsızlıgı yapar 1. cihan harbinde turkten calıdıgı atı ingilize ingilizden caldığı atı türke satan milletten ne beklersin ustune de sarı saclı macı gozlu beyaz tenli ingiliz ajanı lawransı peygamber zanneden milletten ne beklersin .....

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2010, 18:21:08 »
84 adet f15 , 70 adet kara şahin 140 taarruz helikopteri alıyorlar
bütününün teslimi en az 5 yıl sürerki iyi ihtimalle 5 yıl diyorum  belkide 8 ~10 yılı bile bulabilir , yani dünya  (rus , avrupa , abd)  yapımı yeni tasarım uçaklara geçerken bizim araplar gitti f15 e bel bağladılar , haydi hayırlısı bugün için iyi bir uçak ama 15 yıl sonrası için pekte öyle olmayacak  neyse boşverelim adamlarda para bol  günü kurtaralım gerisi allah kerim diyorlar  belkide iranı gözden çıkarmalarının karşılığında abd nin ağızlarına sürdüğü bir parmak bal mı desem yoksa okkalı bir kazıkmı desem bilemiyorum.

Çevrimdışı sky_warrior

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 30 Eylül 2010, 12:49:52 »
o kadar uçağa helikoptere koyacak mühimmatları varmı peki?

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2010, 14:13:59 »
Mühimmat varki alıyor olmasa niye alsın ?

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2010, 16:53:43 »
Arapları hafife alma  onlardaki mühimmat basite alınmaz   para bol olunca hem silahını hem mühimmatını alırsında o silahları kullanacak kabiliyette plotlar varmı desen o şüphelidir silahın kabiliyeti yanı sıra onu yeterli uzmanlıkta yönlendirecek kullanacak savaşcı yeteneğine sahip uzman askerler,plotlar olması lazım , arap plotları ne kadar tanıyorsun diyen arkadaşlar olacaktır  emin olun birçok arap plot gördüm,  belki sohbetim olmadı ama helikopterden indiklerinde yüzlerini gördüm  bir türk plotun kullandığı helikopterden inen her arap plotun rengi beyaza dönmüştür ''hoş bizde bazı plotlarımızın kullandığı helikopterlerden inince rengimiz bembeyaz kesilirdi'' ama bu söylediğim arap plotlar ilk eğitim amacıyla gelen plotlar değil yani  üstteğmen hatta yüzbaşı rütbesi düzeyinde olanlarını  bile gördüm yani yüzlerce saat uçmuş subaylardan bahsediyorum
bir bıçağı kadının eline verirsin domates soyar  patetes doğrar yada en kötü ihtimalle parmağını doğrar bir komandoya verirsin kafa derisi soyar kısacası  silah ancak usta ellerde değer kazanır
tarihe bakarsak kimin savaşcı olduğunu kimin olmadığını açık bir şekilde görürüz , eğitim bir noktaya kadar önemlidir ama insanın ruhunda ve genlerinde savaşcı özelliği yoksa  iyi bir eğitimle onu ancak bir noktaya kadar getirirsin ve onlardan çok iyiyi  bekleyemezsin. bence araplar savaşcı ruhu taşımayan bir toplumdur

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #8 : 25 Ekim 2010, 19:59:54 »
Bu haberin ardından acaba Suudiler kendilerine, 'Bu 60 milyar doları, AR-GE'ye yatırsaydık, neleri kendimiz üretebilirdik' diye soruyorlar mı? Yazık, çok büyük para.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #9 : 26 Ekim 2010, 10:29:17 »
Bu haberin ardından acaba Suudiler kendilerine, 'Bu 60 milyar doları, AR-GE'ye yatırsaydık, neleri kendimiz üretebilirdik' diye soruyorlar mı? Yazık, çok büyük para.
o ar-ge çalışmaları yapılır  fabrikalarda kurulurda çalışacak adamı bulmak zordur  yani sudilerin bir sıkıntısıda bu gibi alanlarda çalışabilecek teknik elemanlardır  işte o yüzden sudiler genel anlamda bu gibi alanlarda yurd dışından teknik elemanlar getirmek zorunda kalıyorlar  yani buda başka bir sıkıntıya yol açıyor,   bu parayı biz fabrika kurmak için harcasak çalışacak işi bilen kaliteli elemanları rahatlıkla kendi bünyemizde sağlarız lakin sudilerin bu alanda daha çok yol almaları gerekiyor ki hepimizin arabistanda çalışmış bir tanıdığı vardır   halk zengin olunca çalışacak işçi bulmakta zor oluyor  o yüzdende yabancı işçi çalıştırıyorlar.