Gönderen Konu: Güney Doğu'ya Ac130 uygun değil mi ?  (Okunma sayısı 10487 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Destiny

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Güney Doğu'ya Ac130 uygun değil mi ?
« : 05 Eylül 2010, 03:15:45 »
Bunu hep merak ediyorum. Kendime soruyorum. Neden 1 tane bile almıyoruz ? Yada c-130 ları yenileyip zırhlandırıp,silahlandırıp, radar sistemi yerleştirip kullanmıyoruz ?  ???

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1 : 05 Eylül 2010, 03:44:04 »
Aslında işe yarar gibi görünse de, büyük bir uçak olması nedeniyle derin vadilerle dolu bölgede pek istenilen verimi verebileceğini sanmıyorum. A-10 falan olsa daha uygun olur gibi.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #2 : 05 Eylül 2010, 07:46:39 »
Bunu hep merak ediyorum. Kendime soruyorum. Neden 1 tane bile almıyoruz ? Yada c-130 ları yenileyip zırhlandırıp,silahlandırıp, radar sistemi yerleştirip kullanmıyoruz ?  ???

Hocam  güzel soru sormuşssunuz kendinize
İlk önce tahminimce sıcak çatışma için indirme için düşünmüssünüzdür yada teknik olarak saldırı yönünden oldugunu düşünüyorum ama Sn.SKYWOLF'unda belirttigi gibi daglık derin araziye o uçakla girmek tehlike yaratır.Büyük tehlike sonuçta vadide olan çatışmaya adam indiriyorsunuz
giremezse uçak ama A-10 tam o bölgelerin uçagı alçak irtifada ve küçük oldugu için Ac-130 a göre daha kolay girip çıkar en son amerika 10 tanesini envanterinden çıkartıyordu öyle biliyordum belki SSM ilgilenir.Ben bişey sorcam biz Suudi Arabistandan galiba c-130  hercules almışmıydık ve erciyes projesine dahil edicez diye duymuştum ama.

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2010, 13:59:54 »
Bu konu çok tartışıldı her forumda hatta bende konu açmıştım savunma forumlarında.Aslında yoğun ateş gücü açısından iyi fakat büyük bir uçak ve derin vadilerde tehlike yaratır Sn.SKYWOLF ve Sn.Falconun dediği gibi.Aslında yoğun çatışmalarda bölge durumu iyi ise iş görebilir kritik bölgeler için helikopterler mevcut AC-130 çok iyi bir uçak Cod:MW oyununda çok iyi iş görüyor at bir tane 105lik bitti.:D

İyi fikir iş görebilir ama üstadlarında dediği gibi derin vadiler için pek uygun olmaz.

A-10 iyi bir çözüm ama yavaş bir uçak, uçaksavarlara kolay yem olabilir düşüncesindeyim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #4 : 05 Eylül 2010, 14:05:30 »
A-10 iyi bir çözüm ama yavaş bir uçak, uçaksavarlara kolay yem olabilir düşüncesindeyim.

A-10 çok dayanıklıdır. Körfez savaşında kevgire dönen bir A-10 üssüne geri dönmeyi başarmıştı. :D

Bir taarruz uçağı açısından yavaş olması çok önemli. Çok kısa mesafelerde ani dönüşler yapabilmesi için havada adeta asılı kalıyor. Hedefleri görüyor, saldırıyor, vuruyor ve uzaklaşıyor. Derin vadilere dalabilir. Biz bu görevler için saldırı helikopterlerini kullanıyoruz. Galiba bu şekilde de devam edecek.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 05 Eylül 2010, 14:17:55 »
Evet biliyorum viki'de fotoğrafı vardı.Hawx adlı oyunda kullandım üzerinde silahlar baya bir etkili garanti tek seferde 10 tane tank güme gidiyordu.:D Pek içime sinmedi bencede biz bu iş için helikopterler ile devam edeceğiz.

Acaba elimizdeki hafif kargo uçakları veya indirme uçakları için AC-130 gibi çevirme imkanımız varmı ?

[Hawx gerçekçi uçak simülasyonu 2.oyun 2010 4.çeyrekte çıkacak tavsiye ediyorum oynamanızı]

Çevrimdışı Destiny

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 05 Eylül 2010, 18:31:08 »
Ac-130 kızılötesi kameraları ile gece harekatlarında kullanılmalı diye düşünüyorum. Ne T-129 ne de Super Cobra. Cobralar atış için yakınlaştığında füzelerin tehtidi altında kalıyor. Ac-130 ile 7500 metre de kim seni vuracak Rpg ile ? ?

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #7 : 05 Eylül 2010, 18:42:34 »
Ac-130 kızılötesi kameraları ile gece harekatlarında kullanılmalı diye düşünüyorum. Ne T-129 ne de Super Cobra. Cobralar atış için yakınlaştığında füzelerin tehtidi altında kalıyor. Ac-130 ile 7500 metre de kim seni vuracak Rpg ile ? ?

Hocam öyle düşünmemek lazım Süper Cobra ve milli saldırı helikopterimiz T-129 çok daha güçlü olacaktır.Derin vadi kısacık alan sen istedigini tak gece harekatı yap ora araya giremedikten sonra paraşütle insen ne  o vadinin ta 5 km metresine inmek var direk o vadiye girip ateşe atılmak var
Hea söyle bir durum var gece harekat düzenlersin orası ayrı bir durum ama derin vadiye o uçakla girilmez üstten asker bırakacaksan nereye düşücekler onuda hesap etmek gerekir daha çok o uçaklar serbest alana hitap ediyor saldırı helikopterinin yanında taşıyıcı bir  helikopter ve A-10 olsun çokta bir önemi yok yani bu durumda o sıkıntıya girmeye gerek yok 200$ 5 tane alcagına Ar-ge yatır  diye düşünüyorum ben

Saygılar...

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #8 : 07 Eylül 2010, 18:29:04 »
Konuyu sadece terör olarak algılamak yanlış bana göre.Tek tehlike Pkk değil sonuçta Türkiye Cumhuriyetine karşı, bir çok ülke potansiyel düşman niteliğindedir.
AC-130 önemli birimlerimizi, önemli operasyonlar sırasında ateş üstünlüğü sağlayabilecek mükemmel bir uçak.Bu açıdan düşünüldüğünde kesinlike Tusaş vb. kurumlar mevcut C-130 lardan yararlanarak bir modernizasyon ile TC-130 çıkarılabilir. Mevcut durumlarda da işe yarayacaktır.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #9 : 07 Eylül 2010, 18:41:02 »
Konuyu sadece terör olarak algılamak yanlış bana göre.Tek tehlike Pkk değil sonuçta Türkiye Cumhuriyetine karşı, bir çok ülke potansiyel düşman niteliğindedir.
AC-130 önemli birimlerimizi, önemli operasyonlar sırasında ateş üstünlüğü sağlayabilecek mükemmel bir uçak.Bu açıdan düşünüldüğünde kesinlike Tusaş vb. kurumlar mevcut C-130 lardan yararlanarak bir modernizasyon ile TC-130 çıkarılabilir. Mevcut durumlarda da işe yarayacaktır.

Hocam tamam bunu bizde biliyoruz.Ama  başlıkta fark ettiyseniz Güney Dogu yani başlıktan anlayabilecigimiz kadarıyla terör ama ordumuza katılmasın demiyoruz biz katılsın gücümüze güç katsın ama orda kullanamayız dedik biz Sayın Skywolf ile orada gitmez .
Saygılar...