Gönderen Konu: F-22 RAPTOR  (Okunma sayısı 22588 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı paukaf

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
F-22 RAPTOR
« : 30 Ağustos 2010, 03:41:11 »
F-22 RAPTOR

F-22 üretim tesis/malzemeleri konserve oluyor

ABD  Hava Kuvvetleri (USAF) için üretilen ve 2012 yılı itibariyle 187 uçaktan sonra üretim hattı duracak olan, halen seri üretime geçmiş dünyanın en gelişmiş av-önleme uçağı olarak nitelenen F-22 Raptor’un üretim maksatlı malzeme, tesisat, kalıp ve diğer prodüksiyon ve ArGe üniteleri, üretici Lockheed Martin tarafından ‘konservelenerek’ depolanıyor ve şimdilik rafa kaldırılıyor.

Üretici Lockheed Martin orta/uzun vadede ABD‘nin askeri ve/veya siyasi açıdan konjonktürel tehdit algılamalarının değişeceği ve USAF için ihtiyaç duyulan F-22 miktarının ileride artabileceğinden umutlu görünüyor.

Ayrıca uzak gelecekte F-22‘nin Japonya, Avustralya veya İsrail gibi ülkelere satış yasağının da yumuşatılabileceği, göz önünde bulundurulan opsiyonlar arasında yer alıyor.

ABD ordusu, 21. Yüzyılın ortasına kadar muharip hava gücünün belkemiğinin hatta ezici oranının F-35 konseptine dayandırılmasından hiçte hoşnut değil ve özellikle Hava Kuvvetleri daha az F-35A (CTOL) ve daha çok F-22 isterken, Deniz Kuvvetleri (USN) F-35C (CV) modeline hiç sıcak bakmadığını ve bunun yerine F-35C yerine daha fazla miktarda F/A-18 Super Hornet (Blok II) istediğini açıkça ve resmen dile getiriyor. Buna ABD Deniz Kuvvetleri Bakanı da dahil.

Deniz Piyadeleri Kolordusu (USMC) ise AV-8B Harrier II uçaklarını daha yüksek kabiliyetli ve gelişmiş F-35B (STOVL) modeliyle yenileyeceği için en memnun ve hoşnut ABD hava kuvveti konumunda.

F-22, düşük radar yansıma izi (RCS), son derece yüksek manevra, tırmanma ve ivmelenme performansı yanında, artyakıcısını (afterburner) kullanmadan ses üstü süpersonik hıza da (Mach 1.72) ulaşma (supercruise) kabiliyetine sahip.

‘Stealth‘ kategorsinde yer alan F-22‘nin, mevcut B-2 tipi stratejik bombardıman ve 22 Nisan 2008 tarihinde peyderpey hizmet dışına çıkarılan F-117 tipi taktik bombardıman uçaklarından sonra en düşük RCS değerine sahip savaş uçağı olduğu tahmin ediliyor.   

Sekiz yıldan bu yana üretilerek USAF’a teslim edilen F-22 miktarıysa şu an itibariyle 160 adedi aşmış bulunmakta.

Kaynak:savunmasanayi.net
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2013, 06:20:02 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #1 : 30 Ağustos 2010, 10:57:23 »
Fotoğraf F-35 değil mi?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2 : 30 Ağustos 2010, 10:59:26 »
Fotoğraf F-35 değil mi?

Değil.
F-22...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #3 : 30 Ağustos 2010, 11:11:50 »
Vay be bir kriz neler yaptırıyor adam F-22 yapımı durdu  ::) ???

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #4 : 30 Ağustos 2010, 11:53:30 »
Bu uçakları gerçekten seviyorum, ABD pilotlarının dediği gibi varsa bu uçak gerçekten çok etkili.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #5 : 30 Ağustos 2010, 12:46:47 »
Bu uçakları gerçekten seviyorum, ABD pilotlarının dediği gibi varsa bu uçak gerçekten çok etkili.

Keşke Türk üretimi olsa :( :(

Az önce türk yıldızlarını izledım gerçekten çok güzeldi çok gurulandırıcıydı.Keşke NF 5 keşke kendi üretimimiz olsaydı aşagıdan tanklar geçerken gerçekten çok güzeldi ama keşke uçaklarımızda  olsaydı.İnşallah kendi uçaklarımızla uçarız
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2010, 12:52:43 Gönderen: Falcon »

Çevrimdışı FoXhounD

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 30 Ağustos 2010, 14:13:20 »
F-22 yapımın aslında durduğu yok 187 adetlik uçak sayısı tamamlandığında durucak.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 26
« Yanıtla #7 : 30 Ağustos 2010, 14:15:24 »
 amerikalılar ne yaparsa yapsınlar görünüşleri çok güzel oluyor ve genelde beğeniliyor.m4a1 piyade tüfeği,f22 ve f16 savaş uçakları gibi de efsane oluyorlar.
 f22 savaş uçağıda görünüş ve özellikleri bakımından en beğendiğim uçak.keşke bir gün bizimde olsa.

Çevrimdışı Angel

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 30 Ağustos 2010, 16:03:43 »
F-22 yapımın aslında durduğu yok 187 adetlik uçak sayısı tamamlandığında durucak.

Çok güzel bir tespit, peki bunun aksini iddia eden oldumu?

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #9 : 30 Ağustos 2010, 18:37:12 »

Çok güzel bir tespit, peki bunun aksini iddia eden oldumu?

durmadıda sen olsan böyle süper bir uçaktan 300 tane 400 tane yapmazmısın
Bu arada avusturya leopard 2a4 tanklarını konserve yapıp satıcaklarmış bunlarda buna benzer su f -22 konservesinden bizede tattırırlarmı acaba
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2010, 19:09:30 Gönderen: Falcon »