Gönderen Konu: 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI  (Okunma sayısı 23986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
« : 30 Ağustos 2010, 01:07:43 »
Bağımsızlığımızı perçinlediğimiz büyük zaferin yıldönümü kutlu olsun. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
Zafer Bayramı
« Yanıtla #1 : 30 Ağustos 2010, 11:09:43 »
Bagımsızlıgımızı kazandıgımız bu günde Ulu önderimiz ve silah arkadaşları gazilerimiz ve şehitlerimizi saygıyla anar bütün Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan vatandaşlarımızın ve Defenceturk ailesinin bu güzel bayramını kutlarım .

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Zafer Bayramı
« Yanıtla #2 : 30 Ağustos 2010, 15:13:08 »
Bu büyük zaferin mimarlarını saygı ve minnetle anarken geleceğin mimarları olmak adına çok çalışmak gerektiğini unutmamamız dileğiyle.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
« Yanıtla #3 : 29 Ağustos 2012, 21:58:25 »
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

GÜNÜN ANLAMI VE ÖNEMİ

Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla yurdumuz tamamen elimizden alınıyor, vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyordu. Yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşmanlara veriliyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu.

Türk milletinin bu durumu kabul etmesi elbette mümkün değildi. 19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkmasıyla, lideriyle kucaklaşan Anadolu, Atatürk'ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Amasya Genelgesi'nin yayınlanmasının ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri yapıldı. Daha sonra 27 Aralık 1919'da Ankara'ya gelen Atatürk, 23 Nisan 1920'de TBMM'yi kurdu. Böy-lece hem memleketin yönetimi halkın iradesine verilmiş oluyordu. Hem de Kurtuluş Savaşı'nın merkezi Ankara oluyordu.

TBMM meclisi yaptığı görüşmelerde yurdun durumunu ve kurtuluş çarelerini aradı. "Misak-ı Millî sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşü"nden hareketle, düşmanla mücadele kararı alındı. Oluşturulan düzenli ordularla savaşa girildi. İlk başarı, Doğu'da Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra, Batı cephesinde, Yunanlılarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapıldı. Bu savaşların kazanılmasıyla Yunanlılar'a büyük bir darbe indirilmiş oldu. Bunun üzerine Yunan ordusu yeniden saldırıya geçti. Saldırı üzerine Mustafa Kemal, or-dularına: "Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz." emrini verdi.

Türk askeri, büyük bir azim ve fedakârlıkla bu karara uydu. 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle, Türk milleti 1699 Karlofça Antlaşmasından beri ilk defa toprak kazanmaya başlıyordu. Sakarya Savaşı, Türk milletinin savunma durumundan taarruz durumuna geçtiği önemli bir savaş olarak da tarihe geçti. Bu zafer sonunda, TBMM tarafından, Mustafa Kemal'e "gazi" unvanı ve "Mareşal" rütbesi verildi.

Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı'ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.

1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlandı. Güneydeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Batı cephesine kaydırıldı". İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane kaçırıldı. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silâhlar satın alındı. Ordumuza taarruz eğitimi yaptırıldı. Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal'in başkomutanlığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis'te vardı.
Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık
Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

Büyük Tarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu. Hain düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline "dur" diyen ve kanımızın son damlasını akıtmadan yurdumuzu bırakmayacağımızı dünyaya ispatlayan bu büyük zaferi her yıl, 30 Ağustos günü, bayram yaparak kutluyoruz.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
« Yanıtla #4 : 29 Ağustos 2013, 22:54:59 »
Üzerinden bir yıl daha geçti. Yine kutlu olsun. Muhtemelen daha fazla zafer bayramı kutlamamıza neden olacak epey zaferler göreceğiz...

« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2013, 07:43:18 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #5 : 30 Ağustos 2013, 08:55:00 »
Zafer bayramımız kutlu olsun.

Bu zafer bayramı geçit töreninde bazı sürprizler bekliyorum bakalım neler göreceğiz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #6 : 30 Ağustos 2013, 12:25:08 »
"Kudüste toplanan onbinlerce Arap, minarelere ve kulelere yerleştirilen mitralyözler ve zırhlı araçlardaki İngiliz askerleri karşısında, semayı dalgalndıran bir kükreyişle ; çoşkun ve korkusuz haykırıyordu : "YAŞASIN MUSTAFA KEMAL PAŞA!." -Pierre Benoit
O gün 30 AĞUSTOS 1922 idi..

Avrupalının "Eyvah Bir Cengiz Han mı doğuyor Türklerden yine " diye korktukları ve de "ZAFER -ZAFER BENİMDİR- DİYEBİLENİN,MUVAFFAKİYET -MUVAFFAK OLACAĞIM" DİYE BAŞLAYANIN VE MUVAFFAK OLDUM DİYEBİLENİNDİR." diyen Atatürk bu zafer sonrası aksine davranış göstermiş, savaştıkları ülke sorumlularına, temsilcilerine sıcak yüzünü göstermiş ve komşularımızla ilişkilerimizi düzeltme yolunu seçmiştir.
Dahası ara vermeden derhal İktisadi, İlmi ve Sınai zaferleri için adımlar atmıştır.
Bu konularda ki ders niteliğinde birkaç örnek sözünü de hatırlamakta fayda vardır.

"ASKERİ ZAFERLERİMİZLE MAĞRUR OLMAYALIM, YENİ İLİM VE İKTİSADİ ZAFERLERE HAZIRLANALIM." Atatürk,

"GERÇEK İŞGALLER KILIÇLA DEĞİL, SABANLA YAPILIR." Atatürk

"İSTİKLALİYETİN TAMAMI İSE ANCAK, MALİ İSTİKLAL İLE MÜMKÜNDÜR. BİR DEVLETİN MALİYESİ İSTİKLALDEN MAHRUM OLUNCA O DEVLETİN BÜTÜN HAYATİ KISIMLARINDA İSTİKLAL KAYBOLUR.." Atatürk

"BİR MİLLET, EĞİTİM ORDUSUNA SAHİP OLMADIKÇA, SAVAŞ ALANLARINDA NE KADAR PARLAK ZAFERLER ELDE EDERSE ETSİN, O ZAFERLER KALICI SONUÇLAR VEREMEZ." Atatürk

Çevrimdışı Boreas

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #7 : 30 Ağustos 2013, 12:27:04 »
Zafer bayramımız kutlu olsun...Aziz şehitlerimize gazilerimize şükran ve minnetle...

bu arada geçit törenini yarısında izlemeye başladım...süprizleri kaçırdım galiba
Efendiler! Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı tahrip edilse, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üstünde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız.

1920 (Atatürk’ün S.D. I, s. 78)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #8 : 29 Ağustos 2014, 23:13:00 »

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Silah Arkadaşlarını
Saygı , Şükran Ve Minnetle Anıyoruz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #9 : 30 Ağustos 2015, 12:23:01 »