Gönderen Konu: Aksa karbon elyaf üretimine başladı  (Okunma sayısı 2350 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuco

  • Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 1463
  • 21
Aksa karbon elyaf üretimine başladı
« : 23 Temmuz 2010, 17:35:05 »
Aksa karbon elyaf üretimine başladı

Aksa, teknolojisi ‘devlet sırrı’ gibi saklanan ve sadece 9 ülkede üretilen karbon elyafın üretimine başladı. Çeliğe göre 3 kat daha dayanıklı ve 5 kat daha hafif bir hammadde olan karbon elyaf birçok kritik alanda kullanılıyor.

AKSA’nın, Yalova’da yılda 1.500 ton üretim kapasitesiyle devreye aldığı Karbon Elyaf Üretim Tesisi’nin açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

Törende konuşan Akkök Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Dinçkök, Türkiye’yi karbon elyaf üreten 10’uncu ülke olarak dünya haritasına dahil etmenin gururunu ve heyecanını taşıdıklarını belirtti.  Dinçkök, konuşmasında şunları söyledi:

"Türkiye’de tekstil sektörü için önemli bir girdi olan akrilik elyafı 1971 yılından bu yana üretiyoruz. Kuruluş kapasitemiz yılda 5 bin 500 tondan 308 bin tona ulaştı. Karbon elyafta da, akrilik elyafta olduğu gibi küçük adımlarla büyük bir başarı yakalamayı hedefliyoruz. Tam randımanlı üretime geçtiğimizin habercisi olan bu günden itibaren hiç durmadan karbon elyafımızı dünya piyasalarına kabul ettirmek ve hızla tesisimizi büyütmek istiyoruz. Bu ürünün teknolojisi AKSA elemanları ve Türk uzmanlarının eseridir."

2020 stratejik hedeflerinin, dünya karbon elyaf pazarından yüzde 10 pay almak olduğunu kaydeden AKSA Genel Müdürü Mustafa Yılmaz ise “AKSA ve Yalova çevresinde ‘kümelenme’ modeliyle bir Kompozit Vadisi yaratmayı hayal ediyoruz. Bu hayal gerçekleştiğinde, karbon elyaf etrafında oluşacak entegre sanayinin Türk ekonomisinin büyümesine milyarlarca dolar katkı sağlayacağını öngörüyoruz” dedi.

Karbon elyafın Türkiye’de henüz yeni duyulmaya başlanan bir hammadde olduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Oysa karbon elyafın son kullanım alanlarının Türkiye’nin lokomotif endüstrileri arasında olması, ülkemiz ekonomisi için önemli fırsatlar içeriyor. Otomotiv, denizcilik, bina güçlendirmesi, rüzgar türbini kanatlarının üretimi ve basınçlı kap endüstrisi, Türkiye’de karbon elyaf takviyeli kompozit endüstrisinde öncelikli olarak gelişeceğine inandığımız alanlar."

KARBON ELYAF NEDİR?

Standart karbon elyaf, çeliğe göre 3 kat daha dayanıklı ve 5 kat daha hafif bir hammadde… Karbon elyaf, ağırlıklı olarak, uzay ve havacılık sektöründe, kara ve deniz taşımacılığında, endüstriyel malzemelerde, bina ve alt yapı güçlendirmelerinde, rüzgâr santrallerinde ve spor malzemelerinde kullanılıyor. Birçok uçak, uydu ve roket sistemi, kişisel koruyucu ekipmanlar, basınçlı kaplar ve Formula 1 yarış arabalarının iskelet sistemlerinde de karbon elyaf yoğun olarak tercih ediliyor.

Dünyada sadece 40 bin ton üretilebilen ve stratejik öneme sahip bir ürün olarak kabul edilen karbon elyafın, global pazarda bugüne kadar sadece Japonya, ABD, Almanya, Fransa, İngiltere Macaristan, Çin ve Tayvan tarafından üretilebiliyordu. NASA’nın yanı sıra Boeing ve Airbus gibi havacılık firmalarının da uçaklarında kullandığı karbon elyaf teknolojisi, diğer ülkelere satılmayarak sır gibi saklanıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/15400530.asp?gid=373