Gönderen Konu: HÜRKUŞ PROJESİ  (Okunma sayısı 183213 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #210 : 29 Aralık 2018, 11:09:35 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=edI4mNL8XIA" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=edI4mNL8XIA</a>

HÜRKUŞ-C'DEN İLK GÖRÜNTÜ
HÜRKUŞ'un kendi koruma sistemleriyle beraber ilk uçuşu oldu. Eğitim uçağı olarak planlanmış uçaktan başka bir fonksiyon rol görecek. Ayar ve radar güdümlü füzelere karşı koruma sistemi görülüyor. Hürkuş eğitim uçaklarının hava kuvvetlerimize teslimi başladı.

NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

İmalat hatlarına bunları verirken kuvvetlerle görüşmesini yapıyoruz. Çünkü bir talep daha var. Silahlanmış HÜRKUŞ’un daha ağır mühimmat taşımasıyla ilgili kanat güçleri de gündeme gelebilir. Biraz daha güçlendirilmiş hali isteniyor.

İhracat rakamımız 2 milyar doları geçiyor. Bunların daha da artması gerekiyor. Artmanın eşit aşamasının platform ihracatıyla geleceğini düşünüyoruz. Bu yıl içinde haberini verdiğimiz BİLGEM ATAK ihracatı gibi konular. Burada önemli rakamlar konuşuluyor. Sadece ürünü sattığınız rakam değil.

Operasyonlarda ürününüzü kullanıyorsunuz görünür hale geliyor. Bir tarafa ne kadar anlatırsanız anlatın. Ama operasyonda gördüğü anda… Yakın bir örnek hatırlatayım. Bir yabancı ülkenin üst düzey yetkilisi… Önemli şeyler söylüyoruz ama karşı tarafta geçmiyor.  Hemen cep telefonundan video gösterdik. Operasyon görüntüsü. İlgi değişti ve 5 dakika içinde ‘bundan almalıyız’a geldi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/canli-yayinda-acikladi-ilk-kez-turkiyede-olacak-41067026
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2018, 11:17:33 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #211 : 29 Aralık 2018, 16:47:06 »
Yakın destek uçağı olarak büyük iş görecektir. Birde jet motorlu versiyonu olan hürjeti görürsek müthiş olacak. Ben jet motorlu versiyonunu Rusların Yak-130'una benzetiyorum.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Hürkuş Jandarma için hazırlanıyor
« Yanıtla #212 : 10 Şubat 2019, 16:18:40 »
Jandarma Genel Komutanlığı’nın yakın hava ateş desteği ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yürütülen Hürkuş-C projesi kapsamında önemli bir aşama geride bırakıldı.

Hürkuş-C Ön Hazırlık Projesi kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı’na görev uçuş hizmeti sağlanması için bir adet Hürkuş-A uçağının görev uçuşuna yönelik modernizasyonu ve Hürkuş-C Projesi imzalanana kadar uygulama ve teslimat takviminin kısaltılması amacıyla ön tasarım çalışmalarına devam ediliyor.

Bu doğrultuda, Hürkuş-A uçağı üzerine faydalı yük entegre edilmesine yönelik gerekli tasarım, üretim ve uçak üzeri modifikasyon faaliyetleri tamamlandı. Bu kapsamda aerodinamik lançer iyileştirmesi, Havelsan-EHSİM elektronik harp süiti, Aselsan, 4700 kripto telsiz, atış kontrol sistemi, kokpit atış sistemleri, taktik görüntü ekranı, koordinat ve silah girdilerinin yapılabildiği SMS ekranı, atış kontrol sistemini destekleyecek şekilde harita ekranı, keşif ve gözetleme sistemlerinin HOTAS yapısında kontrolünü mission grip entegrasyonu yapıldı.

27 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen uçuş testiyle uçağa entegre edilen ilk milli tasarım radar ve ısı güdümlü füzelere karşı kendinin koruma elektronik harp sisteminden Chaff/Flare güvenli ayrılma testleri başarıyla tamamlandı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ve Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç  duyduğu hafif silahlı keşif ve saldırı uçağının üretilmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında ilk etapta 18 uçağın üretimi planlanıyor. Ayrıca ilave 18 adetlik opsiyonda bulunuyor.

HÜRKUŞ-C uçağı pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra, hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin düşük maliyet ve yüksek hassasiyet ile gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. 35 bin feet irtifa tavanıyla 6 saate kadar havada kalabilecek uçak, CİRİT Lazer Güdümlü Füze, LUMTAS/UMTAS Güdümlü füze gibi milli mühimmatların yanı sıra genel maksat bombaları ile 12,7 mm ve 20 mm top sistemleri ile donatılabilecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/06/hurkus-jandarma-icin-hazirlaniyor/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #213 : 28 Şubat 2019, 10:16:45 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #214 : 28 Şubat 2019, 10:46:20 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #215 : 28 Şubat 2019, 10:54:47 »
Hürkuş'un iç güvenlik operasyonlarında kullanılacak olması ,şimdiye dek iç güvenlik sürekli kullanımda olan Jet maliyetine göre daha uygun olacağı kesin. Ayni zamanda envanterimizde bulunan jet ucaklarının da gerçek görevlerine tahsis edilmiş olmalarına katkı sağlayacak.'' daha nice + örneklerleme  yapılabilir''

Benim sorgulamak istediğim bu Hürkuş veya benzeri platformlar ile iç güvenlik harekatı yapmaya ne kadar hazırız ? '' Yıllardan beri  bu bölgelerde helikopter kullandık ama bu biraz daha değişik bir platform''   Turboprob ucaklar ile içgüvenlik harekatı yapmakta olan başka ülkelerin edinmiş oldukları tecrübe ve zorlukları belki irdelemekte yarar olduğu kanısındayım. Bu tür uçaklar Jetlere göre daha yavaş ve daha alcaktan uçacakları için docka,manpad ,RPG7 ... tacizinden daha çok etkilenecekleri kanısındayım. Allah etmesin  düşürelecek uçak veya uçaklar pek ala PKK propogandasına hizmet edebilir bu yüzden bu yeni platformların tümüne  iç güvenlik harekatlarına sürülmeden önce gerekli sensor flir vs ile donatılması yararlı olacağı kanısındayım. '' Bu belirtmiş olduğum fikirler hali ile uygulanmış olabilir diyebilirsiniz ama doğrusu kontrol tekrar kontrol uygulama kontrol olmalı''

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #216 : 28 Şubat 2019, 11:25:21 »
Hürkuş'un iç güvenlik operasyonlarında kullanılacak olması ,şimdiye dek iç güvenlik sürekli kullanımda olan Jet maliyetine göre daha uygun olacağı kesin. Ayni zamanda envanterimizde bulunan jet ucaklarının da gerçek görevlerine tahsis edilmiş olmalarına katkı sağlayacak.'' daha nice + örneklerleme  yapılabilir''

Benim sorgulamak istediğim bu Hürkuş veya benzeri platformlar ile iç güvenlik harekatı yapmaya ne kadar hazırız ? '' Yıllardan beri  bu bölgelerde helikopter kullandık ama bu biraz daha değişik bir platform''   Turboprob ucaklar ile içgüvenlik harekatı yapmakta olan başka ülkelerin edinmiş oldukları tecrübe ve zorlukları belki irdelemekte yarar olduğu kanısındayım. Bu tür uçaklar Jetlere göre daha yavaş ve daha alcaktan uçacakları için docka,manpad ,RPG7 ... tacizinden daha çok etkilenecekleri kanısındayım. Allah etmesin  düşürelecek uçak veya uçaklar pek ala PKK propogandasına hizmet edebilir bu yüzden bu yeni platformların tümüne  iç güvenlik harekatlarına sürülmeden önce gerekli sensor flir vs ile donatılması yararlı olacağı kanısındayım. '' Bu belirtmiş olduğum fikirler hali ile uygulanmış olabilir diyebilirsiniz ama doğrusu kontrol tekrar kontrol uygulama kontrol olmalı''

Zaten helikopter operasyonları yaparak hali hazırda daha tehlikelisini yapmakta değil miyiz?

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #217 : 28 Şubat 2019, 11:39:58 »
Siyah ne güzel yakışmış... Hiç unutmuyorum testler sırasında motor susturup serbest düşmeye bırakmışlardı makineyi, bizde youtube dan izlemiştik nereden nereye, gururlanıyor haliyle insan...

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #218 : 28 Şubat 2019, 12:34:00 »
Siyah ne güzel yakışmış... Hiç unutmuyorum testler sırasında motor susturup serbest düşmeye bırakmışlardı makineyi, bizde youtube dan izlemiştik nereden nereye, gururlanıyor haliyle insan...

Dur bakalım. Serkanın  uzman yorumunu bekliyorum.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2019, 13:05:14 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #219 : 28 Şubat 2019, 14:14:11 »

Dur bakalım. Serkanın  uzman yorumunu bekliyorum.

Düşüncem bu uçakla güdümsüz MK 82 kullanılması. Ucuz etkili gayet yeterli. Güdümlü olacaksa F16 da olur ama güdümsüz MK serisi bomba için Hürkuş çok daha anlamlı olur. Her pkk lıya LGB atmaktan kurtuluruz bu güdümsüz bombaları çok boşladık. Rusya bu aptal bombalar ile Suriye yi ele geçirdi biz her pkk lıya LGB atıyoruz artık.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2019, 14:17:39 Gönderen: serkan »
beğen