Gönderen Konu: HÜRKUŞ PROJESİ  (Okunma sayısı 184545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #90 : 25 Aralık 2013, 16:45:12 »
Hürkuş-B sözleşmesi yarın imzalanıyormuş.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #91 : 25 Aralık 2013, 17:12:44 »
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Yeni Nesil Eğitim Uçağı Projesi'nin (HÜRKUŞ-B) seri üretim sözleşmesinin yarın imzalanacağını bildirdi.

SSM'den yapılan açıklamada, HÜRKUŞ-A Uçağı prototip üretimine yönelik Hürkuş Geliştirme Program Sözleşmesi'nin, 2005 yılının Ocak ayında gerçekleştirilen Savunma Sanayi İcra Kurulu'nda alınan karar gereğince, 15 Mart 2006 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında imzalandığı hatırlatıldı.

Program çerçevesinde, özgün bir eğitim uçağı prototipinin tasarım, geliştirme, üretiminin, test ve doğrulama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, uluslararası sertifikasyonunun alınması ve sisteme ait teknik veri paketinin oluşturulmasının hedeflendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İlk uçuşunu 29 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirmiş olan HÜRKUŞ-A uçağı, şu ana kadar 15 sortide uçmuş olup, analog bir kokpite sahiptir. HÜRKUŞ-A uçağının Ağustos 2015'te EASA'dan tip sertifikası alması hedeflenmektedir. Edinilen tecrübe ve kabiliyetler çerçevesinde, 26 Eylül 2013 tarihli Savunma Sanayi İcra Komitesi Kararı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 15 adet Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla TUSAŞ ile HÜRKUŞ-B uçaklarının seri üretimini öngören teklifi üzerinden sözleşme görüşmelerine başlanması kararı verilmiştir. Bu görüşmelerin neticesinde seri üretim sözleşmesi bugün imza aşamasına gelmiştir.

Bu kapsamda, yarın saat 11.00'da SSM Müsteşarı Murad Bayar'ın katılımlarıyla TUSAŞ Havacılık Tesislerinde Yeni Nesil Eğitim Uçağı Projesi (HÜRKUŞ-B) Sözleşme İmza Töreni gerçekleştirilecek."

- HÜRKUŞ-B kapsamında 15 adet uçak üretilecek

Açıklamada, HÜRKUŞ-B kapsamında TUSAŞ tarafından 15 adet uçağın üretileceği ve HÜRKUŞ-A'dan farklı olarak, uçakların tamamında ASELSAN tarafından sağlanacak modern aviyonik ekipmanlarla birlikte dijital kokpitin yer alacağı bildirildi.

İlk uçak teslimatının, sözleşmenin yürürlüğe girmesine müteakip 48. ayda gerçekleştirilmesinin planlandığı aktarılan açıklamada, "Bahse konu sözleşme ile birlikte TUSAŞ'ın projedeki yerli yüklenici sayısı 33'e yükselmiş olacak. Ayrıca, imzalanacak bu sözleşme kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin silahlı yakın hava destek ve keşif gözetleme ihtiyacına yönelik geliştirilmesi planlanan HÜRKUŞ-C uçağının kavramsal tasarım faaliyetleri de gerçekleştirilecek" ifadelerine yer verildi.

kaynak:http://ekonomi.haber7.com/turkiye-ekonomisi/haber/1109583-seri-uretim-icin-yarin-imzalar-atilacak
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #92 : 26 Aralık 2013, 21:31:45 »
SSM ile TUSAŞ Arasında Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ-B) Sözleşmesi İmzalandı

26 Aralık 2013

HÜRKUŞ-A Uçağı prototip üretimine yönelik HÜRKUŞ Geliştirme Program Sözleşmesi Ocak 2005'te Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde (SSİK) alınan karar doğrultusunda Mart 2006'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arasında imzalanmıştır.

Program çerçevesinde, özgün bir eğitim uçağı prototipinin tasarlanması, geliştirilmesi, test ve doğrulanmasının yapılması, üretiminin ve sertifikasyonunun gerçekleştirilmesi ile sisteme ait teknik veri paketinin oluşturulması hedeflenmiştir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü/Avrupa Havacılık Otoritesi'nden (EASA) tip sertifikası alması planlanan ve analog bir kokpite sahip olan HÜRKUŞ-A Uçağı, ilk uçuşunu 29 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirmiş olup, şu ana kadar 15 sortide toplam 800 dakika uçulmuştur.

26 Eylül 2013 tarihli SSİK'te Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın (Hv.K.K.) Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı  ihtiyacının karşılanması amacıyla TUSAŞ ile HÜRKUŞ uçaklarının seri üretim sözleşmesi görüşmelerine başlanması kararı verilmiştir.

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Sözleşmesi kapsamında, TUSAŞ tarafından 15 adet HÜRKUŞ-B uçağı üretilerek Hv.K.K. envanterine kazandırılacaktır.

HÜRKUŞ-A'dan farklı olarak HÜRKUŞ-B, ASELSAN tarafından sağlanacak modern askeri aviyonik ekipmanlarla birlikte teslim edilecektir.

Bahse konu sözleşme ile birlikte, TUSAŞ'ın projedeki yerli yüklenici sayısı 33'e yükselmiş olacaktır.

Ayrıca, bu sözleşme kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) silahlı yakın hava destek ve keşif gözetleme ihtiyacına yönelik olarak "HÜRKUŞ-C" kavramsal tasarım faaliyetleri de gerçekleştirilecektir.

Yaklaşık 70 yıl aradan sonra milli tasarım insanlı uçaklarımızın TSK envanterine kazandırılması ve HÜRKUŞ'un yurt dışında pazar imkanının artırılması açısından yüksek öneme sahip Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Sözleşmesi'nin hayırlı olmasını diliyoruz.

https://www.tai.com.tr/content/images/large_hurkus-b-2-.jpg
https://www.tai.com.tr/content/images/large_hurkus-b-1-.jpg

https://www.tai.com.tr/tr/basin-bultenleri/ssm-ile-tusas-arasinda-yeni-nesil-temel-egitim-ucagi-hurkus-b-sozlesmesi-imzalandi

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #93 : 26 Aralık 2013, 22:12:56 »

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #94 : 28 Aralık 2013, 18:21:06 »
2. hürkuş mu o ::)

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #95 : 28 Aralık 2013, 19:51:06 »
Hayır uçuşa eşlik eden KT-1.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #96 : 28 Aralık 2013, 22:27:33 »
Fotoğrafta oldukça benzer görünüyorlar ancak hürkuş kt-1 den daha iyi bir uçak olacak.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #97 : 05 Temmuz 2014, 10:45:24 »
İkinci prtotipin üretimi tamamlanarak fabrikan çıkmış.

http://kokpit.aero/vecihi-geliyor-ikinci-prototip

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #98 : 05 Temmuz 2014, 10:50:11 »
HÜRKUŞ PROJESİ’NDE 2’NCİ UÇAK YER TESTLERİ SÜRECİ BAŞLADI

HÜRKUŞ Projesi kapsamında üretilen 2 Nolu uçar prototip uçağımızın ise ilk elektrik verme işlemi 16 Mayıs 2014 tarihinde başarı ile gerçekleştirildi ve “2’nci Uçak Yer Testleri Süreci” başlatıldı. 2 Nolu uçağın Temmuz sonunda yer testlerinin tamamlanarak taksi işlemlerine geçilmesi planlanıyor.

TAI

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #99 : 05 Temmuz 2014, 20:33:00 »