Gönderen Konu: HÜRKUŞ PROJESİ  (Okunma sayısı 183170 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #70 : 15 Eylül 2013, 11:06:12 »
inşallah KT-1 yerine HÜRKUŞ seçilirde beni en çok heyecanlandıran HÜRKUŞ C yani silahlı versiyonu terör yine başlarsa şenlik olur şenlik :)
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #71 : 29 Eylül 2013, 16:44:23 »
lk HÜRKUŞ 2017'de teslim edilecek

İlk HÜRKUŞ, sözleşmeyi takiben dördüncü yılda verilecek.
28 Eylül 2013 Cumartesi 17:55
yazıyı büyüt yazıyı küçült

E-posta gönder Çıktı al
İlk HÜRKUŞ 2017de teslim edilecek

TUSAŞ Uçak Grup Başkanı Ertem, "İlk HÜRKUŞ, sözleşmeyi takiben dördüncü yılda verilecek. Kalan 14'ü de takip eden yıl içinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek" dedi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı için seri üretimine karar verilen Türkiye'nin ilk temel eğitim uçağı olan HÜRKUŞ uçuş testlerine 29 Ağustos 2013’te başladı.

Halen dört uçuşunu başarı ile tamamlayan ve önümüzdeki iki yıl boyunca uçarak test edilecek HÜRKUŞ, şartları karşıladığını gösterdiğinde Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Avrupa Havacılık Emniyeti Kurumundan (EASA) tip sertifikası almış olacak. Alınan üretim kararı ile de bir yandan prototipler denenirken diğer yandan seri üretim süreci başlayacak.

TUSAŞ Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk temel eğitim uçağı olan HÜRKUŞ'un geliştirme programının, mart 2006'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile başlatıldığını söyledi.

Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin 26 Eylül 2013 tarihindeki toplantısında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 15 adet yeni nesil temel eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla TUSAŞ ile HÜRKUŞ uçaklarının seri üretimi için sözleşme görüşmelerine başlanması kararı alındığını anımsatan Özcan, devletin Türk sanayisine olan bu güveninin kendileri için büyük gurur kaynağı olduğunu belirtti.

Ertem, sözleşmenin 2013 bitmeden imzalanması durumunda ilk HÜRKUŞ uçağının 2017 yılında, kalan 14'ünün de 2018 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edileceğini bildirdi.

HÜRKUŞ'un maliyetinin henüz belirlenmediğini anlatan Ertem, "Ama dünyada bu tür uçaklar, içindeki elektronik cihazlara bağlı olarak 10-12 milyon dolar bandında dolaşıyor. Biz de rekabetçi olmak açısından bu rakamlar arasında olmaya çalışıyoruz" diye konuştu.
kaynak:http://www.trthaber.com/haber/turkiye/ilk-hurkus-2017de-teslim-edilecek-102722.html

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #72 : 30 Eylül 2013, 21:00:57 »
HÜRKUŞ Uçuşlara Devam Ediyor...

https://www.tai.com.tr/tr/basin-bultenl ... vam-ediyor
30 Eylül 2013

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın temel eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması için üretilen Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı "HÜRKUŞ", yer testleri ile taksi testlerini tamamlamasını takiben, 29 Ağustos 2013 tarihinde TUSAŞ'ın, Kazan tesislerinde "İlk Uçuşunu" başarıyla gerçekleştirdi.

İlk Uçuş: Sabah 07:30'da motor çalıştıran HÜRKUŞ, 07:35'te uçuş kulesinden gerekli izinleri aldıktan sonra havalanmıştır. Toplam 33 dakika havada kalarak, 9500 ft yüksekliğe tırmanmış ve kumanda yüzeylerinin ilk kontrollerini tamamlamıştır. Planlamalara uygun olarak tüm uçuşu iniş takımları açık olarak yapan HÜRKUŞ, başarılı bir iniş gerçekleştirmiştir.
2. Uçuş: 12 Eylül 2013 tarihinde icra edilmiştir. Bu uçuşta, 9950 ft yüksekliğe çıkılmış, 135 knot hızla statik kontrol testleri icra edilmiştir.
3. Uçuş: 19 Eylül 2013 tarihinde icra edilmiştir. 33 dakikalık bu uçuşta 10.200 ft yüksekliğe ve 140 knot'a çıkılarak trim kontrolleri, flap konfigürasyon değişiklikleri ve direk yaklaşma testleri icra edilmiştir.
4. Uçuş: 20 Eylül 2013 tarihinde icra edilmiştir. 58 dakikalık bu uçuşta 10.200 ft yüksekliğe ve 140 knot'a çıkılarak farklı flap konfigürasyonlarında statik stabilite kontrolleri yapılmıştır.
Önümüzdeki dönemde HÜRKUŞ uçuş testlerine yoğun bir şekilde devam edecektir.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #73 : 06 Aralık 2013, 19:30:45 »
Hürkuş seri üretime geçecek ama ilerleyen dönemde silah taşıyabilir bir kapasiteye ulaşacak mı?

Ulaşacak, çünkü tasarımında bu dikkate alındı. Şu anda Hürkuş’un bir buçuk ton görev yükü taşıma kapasitesi var. Bu da dünyada yeni gelişen bir konsept.
kaynak:http://www.ntvmsnbc.com/id/25484206

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #74 : 06 Aralık 2013, 19:42:19 »
Yeni mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #75 : 07 Aralık 2013, 11:33:29 »
yeni haber

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #76 : 07 Aralık 2013, 12:35:50 »
Dünyada yeni gelişen konsept nedir?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #77 : 07 Aralık 2013, 15:28:51 »
A-10 dan daha küçük genel olarak pervaneli uçaklara gelişmiş güdümlü mühimmatlar takılarak kara destiği sağlamak özellikle afrika ülkeleri için çok gerekli bir sistem  taarruz helikopterinden daha hızlı daha atik saatlik maliyeti daha düşük daha fazla silah yükü ve menzil gibi birçok artısı var

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #78 : 07 Aralık 2013, 17:12:03 »
A-10 dan daha küçük genel olarak pervaneli uçaklara gelişmiş güdümlü mühimmatlar takılarak kara destiği sağlamak özellikle afrika ülkeleri için çok gerekli bir sistem  taarruz helikopterinden daha hızlı daha atik saatlik maliyeti daha düşük daha fazla silah yükü ve menzil gibi birçok artısı var

İyi de bu yeni birşey değil ki!

Çevrimdışı Boreas

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #79 : 07 Aralık 2013, 19:19:44 »

İyi de bu yeni birşey değil ki!

şşş kırma gençlerin aman ufaklıkların hevesini abisi
Efendiler! Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı tahrip edilse, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üstünde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız.

1920 (Atatürk’ün S.D. I, s. 78)