Gönderen Konu: HÜRKUŞ PROJESİ  (Okunma sayısı 184995 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
HÜRKUŞ C.
« Yanıtla #350 : 25 Mayıs 2022, 14:31:00 »
Alıntı
Silahlı Hürkuş. Hürkuş-C.]https://mobile.twitter.com/TayfunErdil/status/1529390119387553793?cxt=HHwWgoCz0byNvrkqAAAA

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
HÜRKUŞ...
« Yanıtla #351 : 01 Haziran 2022, 15:22:04 »
Alıntı
Hürkuş C - Hava Yer Entegrasyon Uçağı (HYEU) Anadolu Ankası-2021 tatbikatında ilk kez gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Türk havacılık tarihi için önemli bir kilometre taşı daha geride bırakıldı. 🇹🇷

@TUSAS_TR 📸: @DogutCem

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #352 : 24 Temmuz 2022, 03:10:31 »
Alıntı
Temel Kotil : HÜRKUŞ HAKKINDA

Hava Kuvvetleri'ne yaptığımız bir uçak.  Önümüzdeki günlerde teslim edeceğiz. Nijer'e iki tane satışımız gerçekleşti arkası gelecek, pilotları yetiştiriyoruz önümüzdeki aylarda teslim edeceğiz. Çad'a satış gerçekleşti inşallah oraya teslim edeceğiz. Bu eğitim ve savaşa hazırlık uçağıdır. F-16 ile yaptığımız bazı eğitimleri yapabiliyoruz. Üzerine füzeler  yerleştirebiliyoruz.

https://mobile.twitter.com/AceJaceu

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #353 : 12 Ağustos 2022, 15:12:45 »
Hürkuş bence çok şanssız bir proje.

Hatırlıyorum da, proje ilk açıklandığı dönemde hepimiz özellikle terörle mücadelede maliyeti düşürmek için çok cazip ve mantıklı bir seçenek olarak değerlendirmiştik Hürkuş'u. 2 Terörist vurmak için F-16 kaldırmak yerine silahlı Hürkuş kullanmak çok ekonomik ve iyi bir seçenekti o dönem için. Tabi o  dönemde sihalarımız yoktu. Yanılmıyorsam bir ara bizim gibi Amerika da Afganistan'da benzer şekilde düşünmüştü. Ayrıca tank vb. zırhlı araçlara karşı hızlı ve etkin bir yakın hava desteği sağlayabilecekti bu uçak.

Ama gel zaman git zaman teknoloji gelişti, havada saatlerce ve hatta günlerce kalan tanksavarlarla donatılmış siha'lar doktrinleri değiştirdi. Teröristlere göz açtırmadı. Tankları, hss'leri çekirdek çıtlar gibi parçaladı. Böylece Hürkuş bizim için cazibesini yitirdi.

Bırakın Hürkuş'u A-10, F-16, SU-25 vb. uçaklar bile artık çok tartışmalı bir hale geldi yakın hava desteği için. Çünkü çok maliyetli ve riskli hale geldiler. Manpad'ler o kadar gelişti ki çok ağır bedeller ödetiyor koca koca ordulara. Oysa siha'lar fırsat hedefleri bile kaçırmıyor. Mühimmatı mı bitti, o zaman da topçulara ileri gözcülük yapıp koordinat veriyor.

Bu nedenle hürkuş artık büyük orduların envanterinde eğitim uçağından öteye gidebilir mi bilemiyorum. Hatta keşif görevinde bile kullanmak saçma olur ihalar varken.

Ama Hürkuş bizim için Hürjet ve MMU'ya giden yolda bir mihenk taşı, göz bebeği. Çünkü uçak yapmayı biz Hürkuş ile öğrendik. Ve 7g çekebilen çok iyi bir eğitim uçağı yaptık.  :)
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2022, 15:29:54 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #354 : 19 Ağustos 2022, 20:39:00 »
Hürkuş daha şimdiden ihraç edildi bile.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #355 : 11 Eylül 2022, 05:16:04 »
Alıntı
2X4 CİRİT Füzesi ve 2x2 MAM-L Güdümlü Mühimmatı ile yüklü HÜRKUŞ-C Yakın Hava Destek Uçağı.

Uçak üzerinde Roketsan'ın yeni tasarım dörtlü CİRİT Füzesi podu.

https://mobile.twitter.com/M5Dergi/status/1568697420682522624?cxt=HHwWgMDT_cT_kMUrAAAA

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #356 : 12 Eylül 2022, 15:00:17 »
Teknik olarak ilk insanlı savaş uçağımız :=)

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #357 : 12 Eylül 2022, 15:11:18 »
Bir sıkıntı var ama söylesem ayıp olur gibi bir şey. Bizim ürünlerimizde bir türlü tasarım kapatma yapılamıyor. Bu bir tasarım aşamasıdır bir ürünü oturur düşünür taşınır dener sahadan dönüşleri ekler çıkartır en sonunda tama oldu der tasarımı dondurursun ürün gamına ekler satarsın taki yeni modelini üretip yeni bir model numarası ile vitrine koyana kadar. Amarika mesela bu konuda çok iyi Avrupa da endüstriyel kültürleri gelenekleri icabı çok iyiler. Ama biz ürünü sürekli değiştiriyoruz bir birine benzer iki tane MAM L mühimmatı fotosu bulamazsınız o bile değişiyor. Daha SOM füzesinin şekli şudur diyemiyoruz her fuarda sergide sunumda orası burası değişiyor. Bir şeyi üretirsin marketine koyarsın o şey en az 5 sene bir daha değişmez. Aklına gelen şeyi öbür hafta füzeye yada ürüne ekleyemezsin onun ekleneceği yer iki sene sonraki majör değişiklik olur ancak. Hellfire füzesi değişmiyor mesela. Tek derdimiz bu olsun tabi sorun değil ama doğruda değil yani ben onu demek istiyorum
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2022, 15:13:45 Gönderen: re »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #358 : 12 Eylül 2022, 16:40:13 »
Bir sıkıntı var ama söylesem ayıp olur gibi bir şey. Bizim ürünlerimizde bir türlü tasarım kapatma yapılamıyor. Bu bir tasarım aşamasıdır bir ürünü oturur düşünür taşınır dener sahadan dönüşleri ekler çıkartır en sonunda tama oldu der tasarımı dondurursun ürün gamına ekler satarsın taki yeni modelini üretip yeni bir model numarası ile vitrine koyana kadar. Amarika mesela bu konuda çok iyi Avrupa da endüstriyel kültürleri gelenekleri icabı çok iyiler. Ama biz ürünü sürekli değiştiriyoruz bir birine benzer iki tane MAM L mühimmatı fotosu bulamazsınız o bile değişiyor. Daha SOM füzesinin şekli şudur diyemiyoruz her fuarda sergide sunumda orası burası değişiyor. Bir şeyi üretirsin marketine koyarsın o şey en az 5 sene bir daha değişmez. Aklına gelen şeyi öbür hafta füzeye yada ürüne ekleyemezsin onun ekleneceği yer iki sene sonraki majör değişiklik olur ancak. Hellfire füzesi değişmiyor mesela. Tek derdimiz bu olsun tabi sorun değil ama doğruda değil yani ben onu demek istiyorum

Evet, doğru değil ve hayır, bu ciddi bir sorundur. "Ürünleri iyi olmadığından, tasarımını sürekli değiştiriyorlar" algısı yaratır bu durum.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
HÜRKUŞ PROJESİ.
« Yanıtla #359 : 22 Eylül 2022, 00:30:15 »
Alıntı
Hürkuş, Afrika görevine hazırlanıyor.

• @TUSAS_TR, yıl sonuna kadar Nijer'e 2 ve 2023’ün ilk çeyreğinde Çad'a 3 Hürkuş teslim edecek.
• Nijer ve Çad başta olmak üzere Afrika'da yeni siparişler bekleniyor.
• Hürkuş-2'nin kritik tasarım süreci tamamlandı.
https://aa.com.tr/tr/ekonomi/hur