Gönderen Konu: HÜRKUŞ PROJESİ  (Okunma sayısı 185848 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
TOMTAŞ İcra Kurulu Üyesi Ali Ekşi:

"TOMTAŞ önümüzdeki 10 yıl içerisinde ortağı olan TUSAŞ’ın bundan önceki birikimlerinden de istifade ederek, TUSAŞ ile beraber geliştireceği özgün Hürkuş gibi hafif taarruz ve eğitim uçağı benzeri bir platformu inşallah tasarlayıp, geliştirip ve üretip 10 yıl içerisinde göklere çıkaracak"

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
TOMTAŞ İcra Kurulu Üyesi Ali Ekşi:

"TOMTAŞ önümüzdeki 10 yıl içerisinde ortağı olan TUSAŞ’ın bundan önceki birikimlerinden de istifade ederek, TUSAŞ ile beraber geliştireceği özgün Hürkuş gibi hafif taarruz ve eğitim uçağı benzeri bir platformu inşallah tasarlayıp, geliştirip ve üretip 10 yıl içerisinde göklere çıkaracak"

Tahminimce PAC MFI-17 Mushshak ya da Cessna 172 gibi temel düzey eğitim ve sivil uçuş uçağı tasarlayacaklar. Bence yapılacak ürünün iyi olması halinde faydalı olabilir. Birçok ülkenin bu tip temel eğitim uçağına ihtiyacı var ve Türkiye olarak bu uçak, Hürkuş, Hürjet derken bir paket halinde hem uçak satışı hem de pilot eğitimi sunabiliriz. Ama TOMTAŞ sadece bu kadar basit bir uçak ile uğraşmak yerine çünkü bence bayağı basit bir ürün olur özellikle TUSAŞ'da yardım eder ise. Üstüne gelecekte kullanım için hafif nakliye uçağı düşünmeliler ya da Çinlilerin Air White Whale W5000 dedikleri küçük kargo uçağı yapmalılar. Bu segmentte ki insansız kargo uçaklarının gelecekte çok çok işe yarayacaklarını düşünüyorum.

https://www.techtimes.com/articles/286595/20230122/chinese-cargo-drone-startup-airwhitewhale-raise-22-1-million-r.htm

Şöyle 5 ton taşıyan belli mesafelere giden bir kargo İHA'sı çok iş görür ayrıca yapması da öyle çok zor olmayacaktır.
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2024, 00:57:27 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #452 : 29 Şubat 2024, 01:04:25 »
Super mushak tarzı bir şey olamaz. Hafif taarruzdan ve Hürkuş'a benzemekten söz ediyor çünkü. İşin ilginci 10 yıl içinde göklerde olacak demesi. Yani ilk uçuş falan yapılmış olacak. Bence komple deneysel bir proje olacak.

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #453 : 29 Şubat 2024, 01:25:00 »
Super mushak tarzı bir şey olamaz. Hafif taarruzdan ve Hürkuş'a benzemekten söz ediyor çünkü. İşin ilginci 10 yıl içinde göklerde olacak demesi. Yani ilk uçuş falan yapılmış olacak. Bence komple deneysel bir proje olacak.

O zaman ne amacı var ve kime, nasıl satacağız ki. Böyle bir proje bize ve bu şirkete ne katacak ki. Bu kadar savunma sanayinde ihtiyaç varken, bu kadar mühendise ve teknisyene ihtiyaç varken ve maliyemiz bu durumda iken dediğiniz gibi olursa resmen saçmalık abidesi olur . Başka eksiğimizi veya işe yarayan bir şey yapsınlar, yapmalılar. Üniversiteler ile iş birliğiyle hem faydalı hem de yararlı bir ürün çıkartabilirler.
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2024, 01:35:49 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #454 : 29 Şubat 2024, 02:32:43 »

O zaman ne amacı var ve kime, nasıl satacağız ki. Böyle bir proje bize ve bu şirkete ne katacak ki. Bu kadar savunma sanayinde ihtiyaç varken, bu kadar mühendise ve teknisyene ihtiyaç varken ve maliyemiz bu durumda iken dediğiniz gibi olursa resmen saçmalık abidesi olur . Başka eksiğimizi veya işe yarayan bir şey yapsınlar, yapmalılar. Üniversiteler ile iş birliğiyle hem faydalı hem de yararlı bir ürün çıkartabilirler.

haberin kaynağını vermeyi unutmuşum, benim hatam: https://sanayigazetesi.com.tr/tomtas-sessizligini-bozdu-tusas-ile-beraber-gelistirip-10-yil-icinde-goklere-cikaracagiz/

Haber metnini okursanız sanki Ali Ekşi'nin ana vurgusu TOMTAŞ'ı diriltmek ve tekrardan Türkiye'nin öncü havacılık firması haline getirmek gibi görünüyor. O yüzden deneysel proje olacağını söylemiştim. Zaten ilk uçuşunu 10 yıl sonra yapacağını da düşünürsek bu projenin ürünü olacak bir uçak için hangi ülkeye satılacağı gibi sorular önemsiz kalıyor.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #455 : 29 Şubat 2024, 02:36:35 »
Ayrıca mevcut Hürkuş projesi de tıpkı Altay gibi sürekli gecikmiş ve 15 yıldır teslimatı yapılamamış bir ürün, siz Afrika ülkelerine hazırda üretilmiş ürünlerin satılıp envanterden çıkartıldığına bakmayın. O yüzden her ne kadar 10 yıl sonra uçacak olsa bile faydalı buluyorum.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #456 : 29 Şubat 2024, 08:21:26 »
TS-6000'in turboprop versiyonu gelirse, onunla uçacak bir kargo uçağı tasarlasınlar diyeceğim emmeee, bu TOMTAŞ'ın boyunu aşabilir. 10-15 Yıl sonra kargo uçağı açığımız koskocaman olacak.
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2024, 08:22:48 Gönderen: Merzifonlu »

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #457 : 29 Şubat 2024, 11:38:36 »
TS-6000'in turboprop versiyonu gelirse, onunla uçacak bir kargo uçağı tasarlasınlar diyeceğim emmeee, bu TOMTAŞ'ın boyunu aşabilir. 10-15 Yıl sonra kargo uçağı açığımız koskocaman olacak.

Yukarıda 5000 kg'lık Çinlilerin İHA projesini attım, buna benzer bir projeyi bence hakkıyla başarabilirler. Öncelikle bu kurulacak şirketin TUSAŞ ile organik bağları var, yoksa da olmalı. İkinci olarak yapmayı hedefledikleri uçakta öyle kolay bir uçak değil. Bence en temel düzey eğitim ve sivil havacılık uçağı ile başlayıp daha sonra 5-6 ton taşıyan Anka serisinin temel elektroniklerini bulunduran bir kargo İHA yapmaları çok daha akılcı ve öğretici olur. TOMTAŞ kendince haklı olarak kabiliyet kazanmak istiyor ama böyle deneysel bir uçağı yapmak yerine daha faydalı şeyler yapsa daha güzel olur. Üstüne arkasında destek alacağı bir TUSAŞ varsa bu yükü neden kaldıramasın ki. Yazılan 2 projede hedefledikleri projeden daha basit üstelik. Ve ileride bu 2 platformdan öğreneceklerinin üstüne kendileri de  gövde bilgisi, kompozit bilgisi, kompozit üretme tecrübesi vs katarsa TOMTAŞ, TUSAŞ'ın yerli kargo uçağı alanında en yakın partnerlerinden biri olur. Gövdedeki Section üretimlerinden  kanatlardaki Flapleri, dikey stabilizatörleri vs falan üreten muhteşem bir yan sanayi üretim merkezimiz olur. Bu kabiliyeti ne kadar gelişeceği TUSAŞ'a bağlı. Yani bu iş helikopterlimize de , Hürjet'e de, TUSAŞ'a geçilen büyük üretici siparişlerine de olabilir. Ayrıca Kayseri'de bu iş için gayet doğru. Bir kere sanayi şehri Kayseri nispeten. İkincisi kendince 1,5 milyona yakın nüfusu var. Maraş, Sivas, Adana gibi şehirlere yakın olmasıyla o bölgede mühendislik ve teknisyenlik okuyan kişileri çekebileceği bir alanda. Hava İkmal o bölgede bilindiği üzere. Vs vs.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #458 : 29 Şubat 2024, 12:00:50 »
Twitter'da da belirttim bizim havacılık sektörü firmalarının maceraya ihtiyaçları yok zaten yapılmayı bekleyen yeterince rantlb proje var bu bakımdan Tomtaşın da mevcut projeler üzerinden TUSAŞ ile beraber yürümesi faydalı olacaktır. Zira seri üretime geçmeyi bekleyen Gökbey Hürjet Kaan Atak 2 T929 gibi birçok proje var bunun dışında Türk Hava kuvvetleri için Hürkuş 2  ve olası nakliye uçağı için sipariş gelirse bu uçaklarda da işbirliği yapılabilir.
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2024, 12:20:02 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #459 : 29 Şubat 2024, 19:03:42 »
Twitter'da da belirttim bizim havacılık sektörü firmalarının maceraya ihtiyaçları yok zaten yapılmayı bekleyen yeterince rantlb proje var bu bakımdan Tomtaşın da mevcut projeler üzerinden TUSAŞ ile beraber yürümesi faydalı olacaktır. Zira seri üretime geçmeyi bekleyen Gökbey Hürjet Kaan Atak 2 T929 gibi birçok proje var bunun dışında Türk Hava kuvvetleri için Hürkuş 2  ve olası nakliye uçağı için sipariş gelirse bu uçaklarda da işbirliği yapılabilir.
Aynen, Tomtaş'ı diriltmeye gerek yok. Zaten, yerine Tusaş geldi/oluşturuldu. Tusaş'ın yan kuruluşu veya taşeronu olursun ancak. Bu da çok iyi ve faydalı bir iş olur. Çünkü, Tusaş çok büyüyecek, ilerisi için gerekli böyle şirketler.