Gönderen Konu: HÜRKUŞ PROJESİ  (Okunma sayısı 185836 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #420 : 10 Temmuz 2023, 18:29:21 »
Türk ekolü oluşuyor ÇAD ordusunda Türk hava araçları Silahlı Hürjet Anka ve çok muhtemel çeşitli Türk mühimmatları. En sıkıntılı yerli proje olan Hürkuş da ekmeğini çıkarttı

« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2023, 20:35:03 Gönderen: re »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #421 : 10 Temmuz 2023, 19:03:56 »
Silahlı hürjet hariç hepsi doğrudur.😁

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #422 : 10 Temmuz 2023, 20:14:50 »
Hürkuşu sırtlana benzetmişler :)

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #423 : 10 Temmuz 2023, 20:39:23 »
Şu tabloda Hürjet F16 gibi kalır. Mutlaka Hürjet için ABD kısıtlamalarına takılmayacak alternatif motor bulmak gerek. Hürjet bizim Türk ekolü oluşturmada dostlarımıza yakın dönemde sunabileceğimiz tek jet muharip uçak önerimiz olacak bu uçağı çok önemseyip özgürleştirmemiz gerek mutlaka inşallah

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #424 : 10 Temmuz 2023, 21:41:05 »
Bu Hurkus olayını ben tam kavrayamadim..

TSK için sipariş edilen 10-15 tane  yurtdışına mi satıldı?

Hurkus 2'den bahsediliyor, bu satılan hurkus 1 ler isterleri karşılama di mi yani?

Yoksa ben mi yanlış anladım..
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2023, 21:42:27 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #425 : 10 Temmuz 2023, 21:55:37 »
İsterleri karşılayacak hatta belki güncellenen isterler söz konusu, yeni bir versiyon olacak hürkuş 2. daha fazla kompozit kullanılacağı da söyleniyor.

hürkuş 1 lerin tamamı 3 devlete satıldı denmişti. birisi çaddı

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #426 : 10 Temmuz 2023, 22:04:57 »

+1 Millete izah edemiyorum bir türlü. Kendi motorumuzu imal etmeden Hürjet'i silahlandıramayız. O kapasitede yerli bir motor gelince, bu kez biz Hürjet'i silahlandırmaktan vazgeçeceğiz. Çünkü daha ucuz otonom çözümler ortaya çıkacak.
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2023, 22:06:13 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #427 : 10 Temmuz 2023, 22:08:21 »

+1 Millete izah edemiyorum bir türlü. Kendi motorumuzu imal etmeden Hürjet'i silahlandıramayız. O kapasitede yerli bir motor gelince, bu kez biz Hürjet'i silahlandırmaktan vazgeçeceğiz. Çünkü daha ucuz otonom çözümler ortaya çıkacak.

+1 geriden geliyoruz

Bence o zaman insanlar Anka3 yada bayraktar Kızılelma blok2-3 tercih edicektir.
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2023, 22:37:38 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #428 : 10 Temmuz 2023, 23:30:46 »
Bence o zaman insanlar Anka3 yada bayraktar Kızılelma blok2-3 tercih edicektir.

Mesele platform olmaz; o vakit geldiğinde... KE olmazsa Anka-3 olur, fark etmez. Sürü yapay zekasının olgunlaşıp olgunlaşmadığına bakılarak karar verilecek.

Sürüdeki sensörlerden gelen dataları kaynaştıran, hedef tanımını ve takibini otomatik olarak yapan, hasımlara EH uygularken, aynı zamanda hasımlarca uygulanan EH'e karşı direnen ve insanlara sadece son kararları soran bir "sürü yapay zekasından" bahsediyorum. Elbette ki sürünün tüm platformları tam otonom olacak. Tanımladığıma uyan düzende yapay zeka teknolojisi olan bir devletin, enerji ve hammadde kaynakları da yeterliyse hele, sırtı yere gelmez gaaaaari!

Yerli motorlar olgunlaşana kadar, biz epeyce ilerlemiş oluruz o tarz bir yapay zekada diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2023, 14:09:06 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Hava Kuvvetleri’ne 55 adet HÜRKUŞ-2 uçağı
« Yanıtla #429 : 05 Ocak 2024, 20:39:37 »
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, HÜRKUŞ-2 uçağından Türk Hava Kuvvetleri’ne toplamda 55 adet teslim etmeyi hedefliyor. HÜRKUŞ-2 için geliştirme faaliyetleri devam ediyor.

TUSAŞ, temel uçuş eğitimi ve savaş pilotu harbe hazırlık uçuş eğitimleri arasındaki tüm kademelerde kullanılmak ve yakın hava desteği görevlerini yerine getirmek üzere tasarladığı HÜRKUŞ’un yeni versiyonu için çalışmalarını sürdürüyor.

Önemli iyileştirme faaliyetlerini içeren proje kapsamında HÜRKUŞ-2‘nin üretimi devam ediyor. Uçağın ilk uçuşunu haziran ayında yapması bekleniyor.

HÜRKUŞ Projesi kapsamında başlangıçta eğitim uçağı varyantı üzerinde yoğunlaşan çalışmalara, ilerleyen aşamada hafif taarruz ve silahlı keşif varyantı faaliyetleri eklendi. HÜRKUŞ-C olarak isimlendirilen silahlı varyanta çeşitli mühimmat ve ekipmanlar entegre edildi, başarılı uçuş/atış testleri yapıldı. Yurt dışında ilgi gören HÜRKUŞ-C, Afrika ülkelerine ihracat başarıları yakaladı.

İhracat için Afrika’ya uçtu

HÜRKUŞ-C’ye yurt dışından gelen taleplerin karşılanması sürecinde, Türk Hava Kuvvetleri için üretilen 15 uçak acil ihtiyacı bulunan Afrika ülkelerine ihraç edildi.

Türk Havacılık Uzay Sanayii, çok daha gelişmiş toplam 55 (15+40) adet HÜRKUŞ-2’yi Türk Hava Kuvvetleri 122’nci Temel Jet Uçuş Eğitim Filosu envanterine kazandıracak.

Mevcut ve uzun vadeli yurt içi ve dışı ihtiyaçlar dikkate alındığında silahlı HÜRKUŞ’un oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşması öngörülüyor.

https://www.savunmasanayist.com/hava-kuvvetlerine-55-adet-hurkus-2-ucagi/