Gönderen Konu: HÜRKUŞ PROJESİ  (Okunma sayısı 185694 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #400 : 10 Mart 2023, 23:04:55 »
Alıntı
Türk Hava Kuvvetleri'ne ait A400M Niamey havaalanın da.  Nijer 2021 yılında Hürkuş C siparişi vermişti. Daha önce #HÜRKUŞ Test Pilotu Murat ÖZPALA ve ekip arkadaşları Nijer'de görüntülenmişti

@TUSAS_TR #MilliTeknolojiHamlesi #SavunmaSanayi
https://mobile.twitter.com/Keremhok

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
HÜRKUŞ.
« Yanıtla #401 : 06 Nisan 2023, 18:20:40 »
Alıntı
2022 yılında HÜRKUŞ uçağının ihraç versiyonları için aviyonik süit geliştirme sözleşmesi ve HÜRKUŞ-II için aviyonik entegrasyon ve cihaz teslimatı sözleşmesi imzalandı. ASELSAN proje kapsamında geliştirilen yazılımın ilk uçuş versiyonu ve ilgili cihazlarını teslim etti.

https://mobile.twitter.com/Defence_Turk

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #402 : 08 Nisan 2023, 17:57:12 »
Alıntı
Murat Özpala HÜRSİM'de Hürkuş ile  touch and go deniyor.

https://mobile.twitter.com/Keremhok

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
2 tanesi 50 milyon Euro değerinde.
« Yanıtla #403 : 14 Nisan 2023, 00:19:58 »
Alıntı
TUSAŞ CEO'u Prof. Dr. Temel Kotil: "Paramızı aldık, HÜRKUŞ'u 2 ülkeye ihraç ettik. 3'üncü ülke yolda. 2 tanesi 50 milyon Euro değerinde."

youtu.be/xau9aLy8u7I
https://mobile.twitter.com/SavunmaSanayiST

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #404 : 14 Nisan 2023, 12:00:17 »
Error 404 (Not Found)!!1

13.29 da Hürkuş , Hava Kuvvetlerinin envanterine ne zaman girecek sorusuna daha girmedi diye cevap veriyor Kotil. Muhabirin tepkisi: o kadar çok ihracat talebi geliyor ki daha HvKK envanterine giremedi...Birinin artık bu konuyla ilgili doğru sorular sorması ve bir yetkilinin konuya bir açıklık getirmesi gerekiyor.

Bu uçak neden envantere girmedi giremedi yıllardır?Gereğinden fazla mı sofistike yapıldı bir eğitim uçağı için?Yapısal problemleri mi var?Neden bu kadar modeli varken Hürkuş 2 gibi bir uçak yapılıyor bu kadar proje arasında?

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #405 : 15 Nisan 2023, 01:55:52 »
Eskiden bu projenin savaşan modeline sıcak bakardım artık gerekte yok bence  ihtiyaca.Mühimmatlarımızın akıllanması çeşitliliği operasyonel İHA başarımız Akıncı ve Kızılelmanın gelmesi derken gerek yok artık. 1. Versiyonu da gayet satılabilir bir uçak 40 45 adet satarsak en azından verilen emeğe değmiş olur. 2. Versiyonu üzerine neden bu kadar ısrar bilmiyorum Kore’den almışsın 40 adet KT1 biraz daha al bitirilip buradaki insan gücünü , mali yapıyı hem Hürjet’e  hem de MMU ya harcamak çok daha doğru geliyor bana bu kadar mühendis sıkıntısı varken.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2023, 01:57:20 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #407 : 15 Nisan 2023, 12:58:09 »
Eskiden bu projenin savaşan modeline sıcak bakardım artık gerekte yok bence  ihtiyaca.Mühimmatlarımızın akıllanması çeşitliliği operasyonel İHA başarımız Akıncı ve Kızılelmanın gelmesi derken gerek yok artık. 1. Versiyonu da gayet satılabilir bir uçak 40 45 adet satarsak en azından verilen emeğe değmiş olur. 2. Versiyonu üzerine neden bu kadar ısrar bilmiyorum Kore’den almışsın 40 adet KT1 biraz daha al bitirilip buradaki insan gücünü , mali yapıyı hem Hürjet’e  hem de MMU ya harcamak çok daha doğru geliyor bana bu kadar mühendis sıkıntısı varken.

40 KT-1 siparişinden sonra Hava Kuvvetleri +15 KT-1 opsiyonunun da kullanılmasını istedi ama Hürkuş yetişecek denilerek opsiyon kullanılmamıştı....Kotil'in açıklamasına göre TSK hala Hürkuş'u envantere almamış "İlginç" ... 3 ülkeye ihraç ediliyormuş...

Kotil önceden yaptığı açıklamada, “Gövde malzemesi alüminyum. Biz HÜRKUŞ’u bir daha yeniden yapıyoruz. İkinci bir HÜRKUŞ yapıyoruz. O baya kompozit olacak.” demişti. TSK bu modeli mi bekliyor acaba? Yoksa ihraç edilmeye de başlananlar bu kompozit oranı artırılmış olanlar mı?

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #408 : 15 Nisan 2023, 13:59:27 »
Sn Serkan eskiden üretilen Alüminyum gövdeli olanlar ihraç edildi galiba  zaten hali hazırda bildiğim kadarıyla 10+ adet Hürkuş A veya B üretilmişti. Eğitim için kullanılıyordu hatta 1 tanesi kaza geçirmişti. Neyse ki pilotlara bir şey olmamıştı.TUSAŞ ve HKK bunları yurtdışına ikinci el olarak sevketti ya da Hava yer Entegrasyon Uçağı dedikleri uçaklar bu olsa gerek.Bu konuda detaylı şu şudur bu budur diyen adam akıllı bir haber kaynağı olmadığı için bilemiyorum.Mesela Anka’nın geçen günlerde 80+ üretim hattında olduğunu görmüştük ama envanterde 20 civarı olduğu söyleniyor 40 felanda deniyor. TUSAŞ’ın elinde 10’a yakın prototip var deniyor vs.Adam akıllı bir bilgi yok aynı şey Aksungur için geçerli kaç adet var ve kaçıncı üretimde bilgi yok. Tahminimce eğer 80+ adetlere geçti isek bizim bilmediğimiz ve ciddi sayıda MİT  envanterinde olan Anka var diye düşünüyorum.Irak ve Suriye’den arka arkaya MİT saldırıları geliyor.Bu envanter konusunda bilgisi olan varsa yazarsa bizi bilgilendirmiş olur.Ayrıca Temel Kotil Anka’da sıra var demiş ayda 5 adet üretiliyormuş.Madem sıra var ve ayda 5 adet üretim nedir yaa.Baykar orada ayda 30 adet TB2 üretim kapasitesine çıkacak bunun yanında yılda 60 adet Akıncı üretmeyi hedefliyor.Daha TB3 ve Kızılelma gelecek.Siz Anka ve Aksungur’u ki Aksungur ile Anka çok yakın platformlar parça motor malzeme vs. 5 adet ile gururlanıyorsunuz. Eğer büyük şirket olacaksanız 10larca üretilme kapasitesi olmalı. Kısacası Serkan benim tahminim 10+ üretilen uçağı 2. el olarak sattıkları yönünde. Ellerinde 1 adet Hürkuş C konsepti olduğunu biliyoruz. Bu proje üzerindeki bu ısrar niye onu anlamış değilim o ayrı. Bu haliyle satabildiğin kadar sat yeter işte. Elde Hürjet ve MMU projesi var.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #409 : 15 Nisan 2023, 21:57:41 »
İtalyan lisansı ile TAI de üretilmiş TSK lerinin pilot eğitimi için kullanılan SF260 uçağa bir bakın yanındaki adamlarla mukayese edin.

Birde bizim onların yerine önerdiğimiz  Hurkuş  a bakın yanında jet uçağı gibi kalıyor. 
Bizim uçak daha bayırda arabayı vitese takıp kaldıramayan adama kamyon vermek gibi oluyor.
Türkün gücü Türkün gücü derken abarttık bence ondan TSK leri nerede kullanacağını şaşırdı bu uçağı

« Son Düzenleme: 15 Nisan 2023, 22:01:37 Gönderen: re »