Gönderen Konu: KFX Güney Kore Savaş Uçağı Programı  (Okunma sayısı 72859 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hopeful73

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • TÜRK KENDİNİDE MAZLUMUDA KORUR.
Güney Kore'nin savağ uçağı projesinden basına yansıyanlar
« Yanıtla #10 : 25 Ekim 2011, 12:22:45 »
  bir engelleme olmazsa bu projede,g.Koreliler mutlaka yaparlar bu uçağı.adamlarda azim var,istek var,hırs var.inşAllah bu projeyi devam ettirirler.bizde ortak oluruz.

Engel olmak? Hayır, ziyadesi ile destek göreceklerdir. Ortadoğu için israil ne ise uzakdoğu için g. Kore odur amerika için. yani kalesidir. Kızıl Çin ve Kuzey Kore tehdidi altında yaşam mücadelesi veren Koreliler okadar kaptırdılar ki kendilerini, bu uğurda nüfuslarının 60% ı hristiyan oldu. Ne ilginçdir ki dünyada en yoğun misyonerlik faaliyetlerini Koreliler yapar. Modern zamanların manda örneğidir aslında. 48 mln luk artmayan bir nüfusu var. Altın çağlarını yaşıyorlar ve daha fazlası da olmayacak.. tabi eğer kuzeyle birleşmezler ise.

G. Kore dostumuzmudur? bize karşı minnet duyarlar evet ama dostumuz değilller maalesef.

Türkiye Kore savunma işbirlikleri mevcut platformlarda teknoloji transferi içindi buzamana kadar. Bu uçak projesi ise geliştirilecek bir platform. Türkiye eşit ağırlıkta katılım bekledi bu projeden ama Kore kabul etmedi. bu durumda öküz öldü ortaklık bozuldu yani. Kore Endonezyayı ufak ortak alarak devam edecek...
Bu nokatadan sonra Türkiyenin bu projeye dahli olmaz, olmamalı da.

Kore bu uçağı yapar yapmasına da, proje nekadar sürer ne nederece başarılı bir uçak olur görücez. lakin yüksek satış rakamlarına ulaşamaz kanaatindeyim. Kime satacak ki? Malezya ve Filipinler belki. Başka?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
KFX / IFX
« Yanıtla #11 : 01 Mart 2013, 23:19:38 »
KFX / IFX

Endonezya ve Güney Kore ortak savaş uçağı yapmak için işbirliği yapıyorlar ama siyaset ilerlemeyi geciktiriyor.

KFX / IFX Projesi; Amerikan Lockheed Martin beşinci nesil stealth  F-35 savaş uçağının aksine bir "4.5-nesil" muharip uçak üretecek. KFX / IFX savaşçı yetenekleri ABD yapımı Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon jet uçaklarından daha gelişmiş, F-35'in de biraz altında olacak şekilde tasarlanmıştır. ABD yapımı F-16 Fighting Falcona kıyasla , KFX / IFX  %50 daha fazla savaş yarıçapına, % 34 daha uzun gövde ömrüne, daha iyi aviyonik ve daha iyi elektronik harp yeteneklerine sahip şekilde dizayn edilmiştir.

Endonezya Savunma Bakanlığı yetkilisi Pos Hutabarat, projenin çok yavaş ilerlediğini, bunun nedenin de Güney Kore'deki hükümet değişikliği olduğunu belirtti. Pos, Endonezya'nın  Güney Kore'nin Korea Aerospace Industries savunma tesisinde KFX / IFX savaşçı tasarım çalışmalarına dahil olmak üzere 30 mühendis gönderdiğini de sözlerine ekledi.

Çin'in Xinhua haber ajansı Perşembe günü Endonezya'nın uçağın geliştirme maliyetlerine yüzde 20 katkısı olduğunu bildirdi.

Endonezya'nın bugün kullanmakta olduğu 10 F-16A savaş uçağı ile Güney Kore'nin 135 F-16'sı 1994-2004 yılları arasında General Dynamics'in 5.5 milyar dolar karşılığında sağladığı teknoloji transferiyle Güney Kore'de lisans altında üretilmişti.

Endonezya ve Güney Kore, ortak savaş uçağı programı ile 250 adet KFX/IFX üretecekler. Bunların 50 adedi Endonezya'nın olacak. Uçak başına maliyetin 50-60 milyon dolar olması tahmin ediliyor.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: KFX Güney Kore Savaş Uçağı Programı
« Yanıtla #12 : 02 Mart 2013, 01:39:32 »

Geçen yıl SEOUL AIR SHOW'da sergilenen KFX kokpiti

Radome prototipi
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #13 : 02 Mart 2013, 01:42:34 »

C100 ve C200 adında iki farklı modelden bahsediliyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #14 : 02 Mart 2013, 01:45:40 »
Bu modellerin gerçeklik payı ne kadar biilemem...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #15 : 02 Mart 2013, 01:47:21 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #16 : 02 Mart 2013, 01:48:53 »

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #17 : 02 Mart 2013, 11:37:37 »
Neden gövde içi silah taşıma kabiliyeti düşünmemişler acaba... O tarihlerde tüm jetler artık 5.nesil çıkmaya başlayak fabrikadan 4.5 nesilmi kalmış...

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
Ynt: FA-50/T-50 Golden Eagle
« Yanıtla #18 : 22 Eylül 2013, 22:03:31 »
Şöyle bir habere denk geldim. Lakin KF-X ile ilgili başlık bulamayınca birleştireyim istedim.

KAI; Kore ve Endonezya-Indonesia için geliştirmekte olduğu KFX projesinde Küçük bir KFX konsepti görseli yayınlamış.

Üç aşağı, 3 yukarı, f-16 nın alıkları kenarda olanı. Tayvan zaten bir benzerini f2 projesinde yapmıştı.

http://defense-studies.blogspot.com/2013/07/kai-publishes-small-kf-x-concept.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
KF-X Programında KAI'ye Rakip Çıktı
« Yanıtla #19 : 07 Şubat 2015, 21:42:30 »
KF-X Programında KAI'ye Rakip Çıktı

Son zamanlarda KF-X Projesinde ilginç gelişmeler yaşanıyor. Güney Kore'de ülkenin gelmiş geçmiş en büyük projesi olan yeni orta düzey savaş uçağı programını (KF-X) kazanmak için devlet tarafından finanse edilen Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) ve ülkenin en büyük ticari havayolu şirketi Korean Air (KAL) yarışıyorlar.

İlk kez 2001 yılında duyulan KF-X projesi için Kore hükümeti yaklaşık 8 milyar dolar harcayacak. İhaleye katılacak teklifler Pazartesi günü sunulacak. Temmuz ayında uçağın çift motorlu olmasına karar verildi.

Teklifte bulunacak rakiplerden KAL, yarışa EADS'ın eski bölümleri olan Airbus Military, Astrium ve Cassidian'ın 2014 yılında birleşimiyle kurulan Airbus Grup'un bir kolu olan Airbus Defence and Space ile birlikte katılıyor. Avrupa'nın savaş uçağı Eurofighter Typhoon'u üreten firmanın KF-X programına katkısı merakla bekleniyor. Airbus şu an Kore'nin satın alacağı 4 tanker uçağı için Boeing ve IAI ile yarışıyor. Korean Air 1982-1986 yılları arasında Kore Hava Kuvvetleri için  KF-5E/F uçaklarını lisans altında üretmişti.

Diğer rakip KAI ise Güney Kore'nin sipariş ettiği 40 F-35 savaş uçağı için Lockheed Martin ile ortak. Türkiye'nin de kullanmakta olduğu KT-1 temel eğitim uçağının da üreticisi olan Kore Havacılık ve Uzay Sanayi yine Lockheed Martin ile birlikte T-50/FA-50 Jet eğitim, hafif saldırı uçaklarını geliştirip üreten havacılık şirketi. Surion genel maksat helikopterini de üreten şirketin ayrıca KF-X projesinde şu an ön tasarım çalışmaları bulunuyor.

Güney Kore, yaşlanan F-4 ve F-5 uçaklarını 120 yeni savaş uçağı ile değiştirmeyi planlıyor.

DefenceTurk.com