Gönderen Konu: Eurofighter'den Türkiye'ye ortaklık teklifi  (Okunma sayısı 22177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MilliyetciVatandas

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Eurofighter'den Türkiye'ye ortaklık teklifi
« Yanıtla #10 : 07 Temmuz 2010, 01:43:35 »
Eger Türkiye bu Ucaklara ortak olursa, o Zaman Yazilimlarini alabilecegimiz cok yüksek bir olasilik degilmi?

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #11 : 07 Temmuz 2010, 02:12:04 »
Söke söke o yazılımları alırız. :D ;D Donuna kadar misali ;D Onca para ver yazılımı verme olurmu böyle şey ya.

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #12 : 08 Temmuz 2010, 00:42:02 »
Bu is 120 f 35 ve 230 kusur f 16 ile yurumez...(2040 a kadar)

F 35 kara saldirilari ve stealth saldirilar icin ideal ama hava-hava muharebeleri icin eurofighter ideal f 16 lar 60 yasinda olacaklar 2040 da...

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #13 : 21 Temmuz 2010, 13:35:06 »
Eurofighter cephesinden iyi ve kötü haberler gelmeye devam ediyor.İyi haber Captor Aesa radar için mayıs ayı sonunda anlaşma imzalanmış.Bu radar diğer Aesa radarlardan farklı olarak horizontal-vertikal hareket edebilecek.

http://www.aviationweek.com/aw/blogs/farnborough/?plckController=Blog&plckBlogPage=BlogViewPost&newspaperUserId=af81e61b-7188-4a72-8f39-d3869b7980c2&plckPostId=Blog%3aaf81e61b-7188-4a72-8f39-d3869b7980c2Post%3a3103f4cb-a0df-4040-b05e-765f1ab45199&plckScript=blogScript&plckElementId=blogDest

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=_0JvBtbCURA&amp;feature=player_embedded" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=_0JvBtbCURA&amp;feature=player_embedded</a>

Kötü haber ise Avrupa'daki ekonomik kriz nedeniyle her geçen gün bir ülkeden tranch 3b siparişlerinde indirim veya iptal haberlerinin gelmesi.Son haberlere göre Almanya'dan sonra İtalya'da 25 adetlik tranch 3b siparişini iptal edecekmiş.İngiltere'nin de alacağı uçak sayısında indirime gitmesi bekleniyor.

Bu versiyonu aslında uçağın en iyi modeli olacak ama ekonomik şartlar ülkeleri zorluyor gibi.Hareketli aesa radar ile daha da etkili hale gelecek olan uçağı Türkiye'nin dikkatine sunmakta daha da baskılı olabilirler bu şartlarda;üstelik daha makul tekliflerde verilebilir.Eğer ihracat yapamazlarsa bu sayılarla hiç te ekonomik bir uçak olmayacak EF.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2010, 13:37:59 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #14 : 23 Ağustos 2010, 19:16:34 »
Geçti Eurofigther pazarı sür eşşegini Kfx gibi projelere .Bu projeden bize hayır gelecegi pek sanmam.Başta olsaydı en başta herşey başlarken bizim teknikerlerimizde herşeyi alırlardı yani 2 ile 2 yi topluyoruz ama bunun nerden geldigini bilmekte gerek.Yani başta olsaydı bunların hepsini ögrenir bizde kendi uçagımız içinde bir ışık gözükürdü hala gözüküyor ama 40 uçak al 50 uçak al ortak ol sadece AB battı ve bunu işte kendi paçalarını kurtarmak için bir yol olarak görüyorlar.Sadece  Suudiler degil Hindistanda sipariş verdi diye biliyordum...

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #15 : 23 Ağustos 2010, 21:04:07 »
F-35 projesi çatırdıyor, şu işe bir el atsak olur. Aslında ben bu vakitten sonra uçak alımının ortak olmaktan bir farkı olmayacağını düşünüyordum ama Yunanistan'ın Türkiye'ye EF siparişi vermesi fikri hoşuma gitti. :)

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #16 : 24 Ağustos 2010, 03:12:21 »
F-35 projesi çatırdıyor, şu işe bir el atsak olur. Aslında ben bu vakitten sonra uçak alımının ortak olmaktan bir farkı olmayacağını düşünüyordum ama Yunanistan'ın Türkiye'ye EF siparişi vermesi fikri hoşuma gitti. :)

İnşallah

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
EUROFİGHTER KRİTİK TEKNOLOJİLERİ VERİRİZ
« Yanıtla #17 : 03 Haziran 2011, 15:54:07 »
EUROFİGHTER KRİTİK TEKNOLOJİLERİ VERİRİZ

"Kritik Teknolojileri Veririz"

ABD'nin savaş uçağı F-35'in kodlarını vermeyeceğini açıklamasından sonra Avrupa'dan Türkiye'ye tüm kaynak kodları verme teklifi geldi.
ABD’nin savaş uçağı F-35’in kodlarını vermeyeceğini açıklamasından sonra Avrupa’dan Türkiye’ye tüm kaynak kodları verme teklifi geldi.
Yayına Giriş: 31.05.2011 09:58:35
Güncelleme: 31.05.2011 10:57:49

Türkiye’ye 16 milyar dolara mal olması beklenen geleceğin savaş uçağı F-35 projesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. ABD’nin uçağın kodlarını vermeyeceğini açıklaması ve Ankara’nın siparişleri bir süre askıya almasının ardından, bu kez Avrupa’dan kritik bir hamle geldi.

Avrupa’nın yeni nesil savaş uçağı Eurofighter konsorsiyumundan üst düzey bir yetkili, "Biz Türkiye’ye tüm kaynak kodları ve kritik teknolojileri vermeye hazırız" açıklamasını yaptı.

Zaman’ın haberine göre, aynı yetkili, Türkiye’nin Eurofighter konsorsiyumuna katılması halinde tüm araştırma ve geliştirme safhalarında rol alabileceğini ifade etti.

ABD ordusunun bel kemiğini oluşturan savunma sanayi şirketi Lockheed Martin’in F-35’lerden sorumlu Başkan Yardımcısı Stephen O’Bryan, "Yazılımı paylaşmak demek ondan sonra sürekli kullanıcı isteklerine göre değişiklik demek. Bu zaman ve maliyet açısından karşılanabilir bir durum değil. İngiltere ve İsrail dahil hiçbir ülke kaynak kodlarına sahip olmayacak" diğerek, Türkiye’nin isteklerine kapıları kapamıştı. Avrupa ise kaynak kodları vermeyi teklif ediyor.

16 milyar dolarlık F-35 projesinin masaya yatırıldığı son Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısında, yazılım konusundaki endişeler dile getirilirken Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, daha önce alınan F-16 savaş uçaklarında yaşanan sorunları hatırlatmıştı.

Başbakan “Kabul Edilemez” Demişti
Başbakan Erdoğan da yazılım kodlarının verilmemesinin kabul edilemeyeceğini net bir dille ifade etti. Geçtiğimiz aralık ayında ABD lisansı ile Türkiye’de üretilen F-16 savaş uçaklarının uçuşta beyni kabul edilen görev bilgisayarlarının yerli olarak üretilmesi yönünde karar alınmıştı. Milli görev bilgisayarının üretilmesiyle birlikte F-16’ların ABD’nin muhtemel elektronik etkisinden kurtarılması hedefleniyor.

“Eşit Ortaklık” Teklif Ediyorlar
Türkiye’ye kaynak kodları verme vaadinde bulunan Eurofighter Typhoon konsorsiyumu İngiltere, İtalya, Almanya ve İspanya’nın müşterek projesi. İlk uçuşunu 1994’te gerçekleştiren çift motorlu ve çok amaçlı Eurofighter, şu anda Avrupa orduları tarafından kullanılıyor.

Eurofighter yetkilileri, Ankara’nın bu konsorsiyuma katılması halinde, elde edeceği bilgi birikimiyle yüksek teknoloji gerektiren milli projeler için de elini güçlendireceğini dile getiriyor. Aynı zamanda Türkiye’ye "eşit ortaklık" teklifinde bulunuyor.
DHA
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2013, 01:11:00 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı colt

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Kritik Teknolojileri Veririz
« Yanıtla #18 : 15 Haziran 2011, 22:10:21 »
yanlış hatırlamıyorsam zaten adamlar en baştan bu teklifi yapmışlar ama bizim askeri - siyasi karar mekanizmaları yine de F-35 te karar kılmışlardı. ki o zaman dahi anlam veremiyordum. hem diyeceksin ki "2020 de % 100 yerli savaş uçağı üretmek istiyorum" hem de böyle bir teklifi görmezden geleceksin. kaynak kodunu dahi alamadığımız F-35, hayata geçirmeyi hayal ettiğimiz yerli savaş uçağı projesine zerre katkı sağlamayacağı gibi, kendisinden dahi verim alacağımız şüpheliyken Typhoon için yapılan bu teklif kaçırılmamalı diye düşünüyorum. sazan gibi atlamadan yavaş yavaş yanaşmalıyız bu projeye :)
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2011, 22:45:34 Gönderen: colt »

Çevrimdışı ArroWBLooD

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Kritik Teknolojileri Veririz
« Yanıtla #19 : 15 Haziran 2011, 22:19:41 »
yanlış hatırlamıyorsam zaten adamlar en baştan bu teklifi yapmışlar ama bizim ordu-siyasi karar mekanizmaları yine de F-35 te karar kılmışlardı. ki o zaman dahi anlam veremiyordum. hem diyeceksin ki "2020 de % 100 yerli savaş uçağı üretmek istiyorum" hem de böyle bir teklifi görmezden geleceksin. kaynak kodunu dahi alamadığımız F-35, hayata geçirmeyi hayal ettiğimiz "yerli savaş uçağı projesi" ne zerre katkı sağlamayacağı gibi, kendisinden dahi verim alacağımız şüpheliyken Typhoon için yapılan bu teklif kaçırılmamalı diye düşünüyorum. sazan gibi atlamadan yavaş yavaş yanaşmalıyız bu projeye :)

Bende yavaş yavaş yanaşılmasından yanayım teklifi duyar duymaz kabul etmek olmaz tabi.
Typhoon için yapılan bu teklife yanaşırken abd yi' de arada yoklamak gerek diye düşünüyorum.
Ama sonuç itibari ile tercihimiz f-35 den yana olur diye düşünmekteyim.
∂ιzℓєяιмιη üzєяιη∂є уαşαмαктαηѕα αуαкℓαяιмιη üzєяιη∂є öℓмєуι тєя¢ιн є∂єяιм

¢нє