Gönderen Konu: JSF ile ilgili YARDIM  (Okunma sayısı 32131 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı shadowww

• DefenceTurk
  • *
  • 0
JSF ile ilgili YARDIM
« Yanıtla #30 : 11 Temmuz 2010, 21:12:51 »
Uyduların sinyalleri başka alıcılar tarafından da alınabilir ve şifrelense dahi yüksek teknoloji sahibi düşmanlar bunları çözebilir. Bu yüzden de uydudan yeryüzüne lazer ile aktarım çalışmaları yapılıyo.
http://www2.nict.go.jp/pub/whatsnew/press/h21/090324/090324_e.html  bu link de bir alman uydusu ve avrupa uzay ajansına ait bir yer istasyonun arasında lazer ile optik veri aktarımı yapıldığı anlatılmış. 2008 de ng de  de yayınlanmıştı. Lazer ile veri aktarımının düşman tarafından okunması mümkün değil bu yüzden de çok önemli bir teknoloji.
Bugün otomobillerin bile uydudan kontrol edilebildiğini düşünürsek uydudan uçak müdahalesi mümkün ama usa uydularının bizim uçaklara bunu yapması artık mümkün değil. Çünkü bizim f-35 lerin haberleşme sistemleri aselsan tarafından üretilecek.

Çevrimdışı Doruk

• DefenceTurk
  • *
  • 0
JSF ile ilgili YARDIM
« Yanıtla #31 : 11 Temmuz 2010, 23:02:36 »
''Uydudan yönlendirilebiliyor bu uçaklar'' sözü şöyle değerlendirirsek
Amerika bunu yapar mı? yapmaz mı?  yapabilir mi? yapamaz mı?

Cevap yapamaz ise durum iyi(Predator ve Toma Hawkı uydu ile yönlendirenler bunuda yapar) ama yapabilir bu imkana sahip fakat bizler müttefik ülkeyiz bize yanlış yapmaz derseniz çuval olayından başlarım anlatmaya
Madem bukadar iyi niyetliyiz Amerika ile iki taraf olarak versin o zaman kodları
Ayrıca Amerikaya bu kadar güvenip Pembe rüyalar gören ben değilim sayın Doruk

Bende size ABD bunu yaptığı anda savunma sanayisinin nasıl çökeceğini hesaplamıştır herhalde diyorum.Yanlış anlaşılmasın Amerikancı değilim fakat durduk yere bu uçaklardan almayalım demek biraz saçma geliyor.Kendi uçağımızı geliştirelim desek ortada Hindistan ve İsrail gibi önemli örnekler var.EF-2000 alalım desek yine aynı sorunlar olacak.Eeee peki biz ne yapacağız?Milletin 4+ ve 5. jenerasyon uçaklar kullanmaya başladığında hala F-4E 2020 ve F-16 mı kullanacağız?

Çevrimdışı arrrow

• Arrrow
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
JSF ile ilgili YARDIM
« Yanıtla #32 : 12 Temmuz 2010, 00:13:38 »
''Uydudan yönlendirilebiliyor bu uçaklar'' sözü şöyle değerlendirirsek
Amerika bunu yapar mı? yapmaz mı?  yapabilir mi? yapamaz mı?

Cevap yapamaz ise durum iyi(Predator ve Toma Hawkı uydu ile yönlendirenler bunuda yapar) ama yapabilir bu imkana sahip fakat bizler müttefik ülkeyiz bize yanlış yapmaz derseniz çuval olayından başlarım anlatmaya
Madem bukadar iyi niyetliyiz Amerika ile iki taraf olarak versin o zaman kodları
Ayrıca Amerikaya bu kadar güvenip Pembe rüyalar gören ben değilim sayın Doruk

Bende size ABD bunu yaptığı anda savunma sanayisinin nasıl çökeceğini hesaplamıştır herhalde diyorum.Yanlış anlaşılmasın Amerikancı değilim fakat durduk yere bu uçaklardan almayalım demek biraz saçma geliyor.Kendi uçağımızı geliştirelim desek ortada Hindistan ve İsrail gibi önemli örnekler var.EF-2000 alalım desek yine aynı sorunlar olacak.Eeee peki biz ne yapacağız?Milletin 4+ ve 5. jenerasyon uçaklar kullanmaya başladığında hala F-4E 2020 ve F-16 mı kullanacağız?

:)Amerika bu işi olağan hallerde yapacak değil ya...Bu uçaklara müdahele söz konusu olduğu an(olası savaş durumu) zaten amerikanın savunma sanayinden önce bizim Hava Kuvvetleri çöker onların savunma sanayi yine ayakta kalır.Uçaklara müdahele ettiğinide kimseye söyleyecek halleri yok.Irak işgal edildi ve bazı müttefiklerden alınan  hava savunma sistemleride buna benzer müdahele ile etkisiz hale getirildi ama müttefiklerin savunma sanayileri hala ayakta.
Eeee peki ne yapacağız derken çok çalışacağız herhalde,Aselsandaki mühendislerimizi iyi koruyacağız,ATAK Tarzı projelere ağırlık vereceğiz gibi
Birde savunma yapılanmasında Amerika ve Rusyadan silah tedarik edip Amerikadan alınan silahı Rusyaya..Rusyadan alınanıda Amerikaya karşı kullanabilirsin.
Rusya ile sıkı pazarlıkla kaynağına koduna varana kadar uçağı alıp üretebilirsin.
Amerikaya ne derse he demeyip kaynak kodu yoksa bende yokum restini çekebilirsin.
Bir çok şey geli,yor aklımıza
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2010, 00:19:15 Gönderen: arrrow »

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
JSF ile ilgili YARDIM
« Yanıtla #33 : 12 Temmuz 2010, 13:37:42 »
Kaynak kodlar sadece bir uçağa herhangi bir sistemi entegre etmeyi sağlayan koddur. Bununla ilgili şüpheye düşmeden önce daha önce uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar okunmalı. Bu kod olayının kötü tarafı ABD'yi dost Yunan'nı dost göreceğiz tartışması değilidir, bu konuda konuşanların çoğunun pek bir bilgisi yoktur. ABD kaynak kodlarını vermeyerek bizi kendine uçağın silah sistemlerinde bağımlı yapıyor.

Çevrimdışı paukaf

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
JSF ile ilgili YARDIM
« Yanıtla #34 : 19 Temmuz 2010, 16:33:09 »
Kaynak kod, yazılım yani algoritma demektir.
Eğer bir ürüne ait kaynak kod, yani yazılım biliniyorsa algoritma da biliniyor demektir.
Bilinen algoritma karşısında karşı önlem almak kolaylaşır.

IFF de diğer sinyaller de yazılımdaki algoritma sonucunda üretilip yayınlanırlar.
Yazılımlara konulan "arka kapılar" ile, ilgili platformlara müdahale etmek mümkündür.
Hiç kimse, bir Türk F-16'sının yada F-35'inin, "arka kapı" yöntemi ile uzaktan gönderilecek sinyaller ile işlevsiz hale getirilemeyeceğini iddia edemez. Bu bir olasılıktır, gerçekleştirlmesi mümkündür...

Sorunun diğer ayağı ise çok farklı...
Bir Türk F-16'sı ile bir ABD F-16'sı karşılaştığında, ABD, ECM-Elektronik Savaş yöntemleri ile bizim F-16'nın kaynak kodlarına müdahale edeceği için hemen hemen hiç şansımız olmaz. Ama bu şu anda mevcut standart bir ABD F-16'sında olmayan, ama yazılım modifikasyonu ile kısa sürede kazanırılabilecek bir yetenektir. Yani ABD isterse kendi F-16'larına Türk F-16'larına karşı kod değişiklikleri ile müdahale yeteneği kazandırabilir.

Somut örnek-1: Ronald Reagan zamanında Sidre Körfezinde, bir Libya savaş gemisi (üzerinde nadir ABD mühimatı olan Libya gemilerinden biriydi) ABD gemilerine Harpoon fırlattı, ama isabet kaydedemedi. Ama hemen ardından ABD savaş gemisinin gönderdiği Harpoon hedefini vurarak Libya savaş gemisini batırdı.

Somut örnek-2: Falkland savaşı sırasında Fransa, Arjantin'in elindeki Exocet füze kodlarını, İngiltere'ye vermeyi reddetti. Eğer verseydi, İngilizler, Fransız Exocet füzelerini devre dışı bırakabilirlerdi.

Somut örnek-3: Türkiye, Kıbrıs Rum Kesiminin satın alıp, sonradan Yunanistan'a devrettiği S-300 füzelerinin kodları Rusya tarafından verilmediği için, bu açığı Çin'den satın aldığı S-300 radarı ile çözdü (Varyag'ın geçiş izninin getirilerinden biri...)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
JSF ile ilgili YARDIM
« Yanıtla #35 : 19 Temmuz 2010, 16:42:55 »
Somut örnek-2: Falkland savaşı sırasında Fransa, Arjantin'in elindeki Exocet füze kodlarını, İngiltere'ye vermeyi reddetti. Eğer verseydi, İngilizler, Fransız Exocet füzelerini devre dışı bırakabilirlerdi.

Savunma forumlarında bu konu önceleri çok tartışılmıştı. Arjantin'in elindeki Exocet füzelerinin hiçbir kodu olmadığı, çünkü o modellerin eski teknoloji olduğu yazılmıştı.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı arrrow

• Arrrow
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
JSF ile ilgili YARDIM
« Yanıtla #36 : 11 Ekim 2010, 20:51:24 »
Videonun en başında bu konuda anlatmak istediğim şeylerin tamamını Ahmet zengin tane tane anlatıyor.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Z0X_4-AX0Rk" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=Z0X_4-AX0Rk</a>

Alternatif Link

<a href="http://www.dailymotion.com/video/xf15g9_ahmet-zengn-tarh-gerce-acikliyor_news" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.dailymotion.com/video/xf15g9_ahmet-zengn-tarh-gerce-acikliyor_news</a>

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
JSF ile ilgili YARDIM
« Yanıtla #37 : 11 Ekim 2010, 21:55:41 »
2000 model arabalar ve tırlar bile uzaktan erişilebilip kontrol edilebiliyor servisi arayıp alo arabam çalışmıyor dediğinizde arabanın plakası vs bilgilerle arabaya uzaktan bilgisayarla müdahale ediyor servis ve 1 dk sonra şimdi arabayı çalıştırabilirsiniz dediğinde araba çalışıyor.Hatta kendi anahtarıyla açılmayan arabanın kapısı aynı şekilde uzaktan bilgisayarla müdahaleyle düzeltildi ki burada söz konusu olan bir teknoloji harikası F-16 çok basit bir şekilde müdahale edebilirler.Nasıl müdahale edecekleriyse onlara bağlı bir komut verirler uçak sadece uçabilir silahlarını kullanamaz veya da başka bir komutla uçağın elektriğini kesebilirler uçak düşer.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
JSF ile ilgili YARDIM
« Yanıtla #38 : 11 Ekim 2010, 21:59:36 »
Kaynak kodlar sadece bir uçağa herhangi bir sistemi entegre etmeyi sağlayan koddur. Bununla ilgili şüpheye düşmeden önce daha önce uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar okunmalı. Bu kod olayının kötü tarafı ABD'yi dost Yunan'nı dost göreceğiz tartışması değilidir, bu konuda konuşanların çoğunun pek bir bilgisi yoktur. ABD kaynak kodlarını vermeyerek bizi kendine uçağın silah sistemlerinde bağımlı yapıyor.
Sana bunu kim söyledi o uçak nasıl uçuyor yazılan kodlar sayesinde uçuyor eğer kodlarla uçmasaydı silahları kodlar olmadanda uçağa takabilirdin zaten.Uçaktaki kodların bir kısmı mühimmatlarla ilgili sadece o kadar uçuşu sağlayanlar farklıdır.

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
JSF ile ilgili YARDIM
« Yanıtla #39 : 11 Ekim 2010, 22:04:06 »

Bugün otomobillerin bile uydudan kontrol edilebildiğini düşünürsek uydudan uçak müdahalesi mümkün ama usa uydularının bizim uçaklara bunu yapması artık mümkün değil. Çünkü bizim f-35 lerin haberleşme sistemleri aselsan tarafından üretilecek.
Aselsan ın üretmesi hiçbirşeyi değiştirmezki sonuçta F-35 in yazılımına tabi olarak kullanılacak.