Gönderen Konu: Silah Taşıyıcı Araç Projesi  (Okunma sayısı 71438 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gucluak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: Ynt: OMTAS PROJESİ
« Yanıtla #90 : 19 Şubat 2019, 12:08:29 »
Bu sakfor daki arkadaşlar şunu bile anlamamış durumda IIR füze ile cirit lazer güdümlü füzenin aynı platformda kullanılmasının zararı nedir ? Bu platforma verilen paraya yazık değilmidir ? Bu platfor çifte fonksiyonellikte kullanılamaz mı vede IIR anti tank füzenizi kullanırken masta monte optik durumsal farkındalığınızı arttırmaz mı ? Ufak bir iha bu araç için durumsal farkındalık arttırıcı bir güç çarpanı değilmidir ?  Ürdünlü yaparken modüler tasarım düşünmüşte seni mühendisin ve planlama dairen bunu neden düşünememiz 2 anti tank modüler tasarımla 4 anti tanka evrilemezmi ??

Siz bunları düşünemiyormusunuz yoksa pekala düşünüpte ifade mi etmiyorsunuz ???

Alay etmek zorunda bırakmaması lazım devlet yönetenlerin sonrada niye itham ediyorsun eleştirinin dozunu arttırmak lazım ki planlaya insanlarda meydanı boş bulduklarını düşünmesinler ve zorlasınlar bu ihale FNSS hedefli oalrak verildi. Platformların zafiyetlerine rağmen verildi. Hatta platform önce temin edildi sonra bu platforma uygun ihale açıldı. Hadi bir arkadaşda FNSS aracının silüetinin düşük olmasının etkilerini analiz etsin hem silüet düşük diye araç seçeceksin hemde masta optik koymayacaksın hemde platformu sadece OMTAS yada KORNET için kullancaksın hali hazırda ürettiğin cirit için modüler bir yapı oluşturmayacaksın. Sonrada hakaret etmeyin diyeceksin..

Sektördeki herkes biliyor bunu eleştirince suç oluyor..

Neyse susup oturucan..

Körler sağırlar birbirini ağırlasın...

Bu ruh hali ve eleştirel ortam sayesinde çok ama çok ilerleriz..

Sayın gücluak,

OMTAS konusunda gönderdiğiniz mesaj ikinci kez silinmiştir.

Laser güdümlü füze taşıyan bir aracı, IIR güdümlü füze taşıyan bir araç ile yapısal olarak karşılaştırmada düştüğünüz teknik yanılgılardan bağımsız olarak, mesajınız, STA projesindeki isterleri belirleyen TSK personelini "FETÖ" mensupları olarak yaftaladığınız için ikinci kez silinmiştir.

Forumumuzda her türlü eleştiri kabul edilir ama hakaret asla kabul edilemez.

Sınırlanan yazma hakkınız bir süre sonra iade edilecektir. Ama bu tür yaftalama veya hakaret içeren paylaşımlarınızı sürdürürseniz, paylaşım hakkınız kalıcı olarak sınırlandırılacaktır.

Saygılarımızla.  Mesajı Paylaş
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2019, 12:17:25 Gönderen: gucluak »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #91 : 19 Şubat 2019, 12:23:11 »
Aracın üzerindeki optiklerin olduğu suit kapalı duruyor lazer işaretleme olmadığını nereden biliyoruz yada niye konmasın oraya. Araç lazer güdümlü füze atmıyor ama taburun özel aracı dolayısı ile hedefi lazer ile işaretleyebilir başka silahlar için örneğin F16 için helikopter için. Kocaman kapıları kapalı kutu var içinde lazer işaretleme sistemi konur yani panik yapacak bir şey değil illa bir flir gerekmiyor bunun için.
beğen

Çevrimdışı gucluak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #92 : 19 Şubat 2019, 12:24:14 »
NBu mesajıda tarihe not düşmek adına burda paylaşıyorum.. Dursun birgün ihtiyacımız olur. Bu dandik zırhlı araçlar içinde allah göstermesin canlarımız şehitlerimiz çıkarsa ki çıkmasın ben yanılayım fıratın doğusundaki anti tank kirliliğini düşünün yemende teker teker avlanan suudi araçlarını düşünün o videoları bir izleyin bakalım durumsal farkındalık neymiş sahada neden gerekliymiş lazer ikaz cihazları varmıymış bu araçlarda ? Eğer lazer ikaz cihazı yoksa zırhları neden bu kadar yetersizmiş sorgulayalım..

Üstten alınan kararlarla askerimizin canının yok sayılmasına itirazımız yoksa suriyede ilk harekatlarda kaybedilen tank sayısını ve özellikle modernize edilmeden gönderilen ancak paçalar tutuşunca yapılmaya çalışılan modernizasyona sözümüz. Halen Leopard lardan haber yok ukraynadan era alınacakta roketsan sırtını dayadığı amerikalı firmadan amborgo yiyince anca altaya yetiştirecekte zırh mükemmeliyet merkezi diye oluşturulan yapıdan ürün çıkacakta sahada kan akıyor beyler yıldızlı generaller masa başında çay içerken kan ve ter karışmış mehmetçik savaşta şehit düşüyor. Hiç kimse bunları dile getirme hakkını elimizden alamaz her vatanseverinde ilk vazifesi içinde bulunulan çürümeyi ifşa etmektir. Cezasız kalan beceriksizlikleri ortaya dökmektir. Namusluysan , bayrağını seviyorsan susup tırsıp oturmayacaksın..

--------------------------

Sayın Topgun

Açıkcası ne yazsam bilemedim ağır konuşucam olmayacak yazdım sildim yazdım sildim basiretsizlik , uzgörü noksanlığı ve çapsızlık mı desem.. Ne siz sorun ne söyleyelim malum mahkemeler hazır kıta beklemede beka sorunumuzu 100 milyon USD yi işe yaramaycak bir platforma (OMTAS hariç taşıyıcı ve atıcı olarak tasarlanan hilkat garibesinden bahsetmekteyim.) aktarılmasına mı yanalım yoksa az bir çaba ile işimizi görecek 30mm yada üstü vede 2 X 2 Omtas insansız kuleye gömülü teleskopik mastlı çözümle birlikte gerek motor kapasitesi gerek ağırlık güç oranı yüksek bir toplam çözüm üretilemeyecek olmasınamı görünürlüğü ve farkedilmeyi azaltan modern çözümler hibrid motor (dizel elektrikli motor çözümü) yada daha güçlü dizel motor ile daha yüksek zırh koruması ve atiklik beklerken  ve dahi "FNSS'nin bu proje için önermiş olduğu ve hazırladığı prototipler her açıdan çok daha gelişmiş araçlar idi!) araçlar hakkında konuştuğumuzda, ellerinin tamamen TSK ve MSB isterlerine bağlı olduğu, kendi konseptlerinin çok daha gelişmiş yeni nesil bir araç/sistem üzerinden hazırlandığı, lakin istenilenin gerekenin çok altında bir maliyet ile en ucuz çözüm olduğu bilgisini almış idim. Yazık." bu tür bir çözümle yolumuza devam edebilecekken edilmemesine mi ??

"Sayın güçlüak, tespitlerinize yüzde yüz katılıyor ve eli arttırıyorum. Bu devirde, böyle en basidinden ve sadece tek amaçlı tanksavar ZMA tedariği ve herhangibir mevcut ZMA/ZPT'na rahatlıkla uygulanabilecek bu derece basit bir entegrasyon işlemi için bir dolu proje geliştirme maliyeti ile mevcut ZMA'lardan daha zayıf ve basit bir araca, tamamen gereksiz bir harcama yapılmasına tek kelimeyle yazık diyorum!

İDEf17'de FNSS yetkilileri ile TSK'nın en ucuzundan talebi ile bu gudubet hale getirtilmiş (çünkü FNSS'nin bu proje için önermiş olduğu ve hazırladığı prototipler her açıdan çok daha gelişmiş araçlar idi!) araçlar hakkında konuştuğumuzda, ellerinin tamamen TSK ve MSB isterlerine bağlı olduğu, kendi konseptlerinin çok daha gelişmiş yeni nesil bir araç/sistem üzerinden hazırlandığı, lakin istenilenin gerekenin çok altında bir maliyet ile en ucuz çözüm olduğu bilgisini almış idim. Yazık. İlk denemede vurmuş! Peh sanki vuran araç, OMTAS bu zaten elinle atsan gidip vuruyor, başarılı olan senelerdir geliştirilen OMTAS!

Bir vergi mükellefi olarak, tüm dünyanın elinde mevcut ZMA'larına basitçe entegre ederek uyguladığı çift fırlatıcılı tanksavar lançer uygulamasının, bu şekilde bir savurganlık ile bu derece basit ve futuristlikten uzak bir şekilde tedarik edilmesini üzülerek kınıyorum. Muhakkak bir işe yarar araç/silah sistemi oldu ama olması gereken bumu idi?"

Trendmi aşağıdakiler trend gerisi sadece boşa para harcamadır. 30 mm yada 57 mm özel mühimmatlarla

Bayağı sıkıldım hemde çokca sorun yenilenmeyen askeri doktrinimizde hantallığımız yaşamlara maloluyor değişen ve gelişen tehditlere karşı millet bir dünya zırh yüksek kalibre top ve 2 yada 4 OMTAS benzeri çözümler vede bir dünya elektronik sensör eklesin biz bakalım aval aval..

Yazıktır günahtır.....

FIGES üretimi yerli vede milli mast entegre edip mastın üzerinede optik göz koyamadık mı ?

Yada aşağıdakinden eklesek topografik bir harita açalım vede bir senaryo üzerinden kurgulayalım. Hepbirlikte

Otonom Döner Kanatlı Keşif İHA Sistemi

TOGAN™ genel maksatlı keşif ve gözetleme görevlerinde kullanmak üzere özgün görev planlama yazılımı, otonom zekâ ve harekât kabiliyetine sahip, otonom veya uzaktan kumanda ile tek personel tarafından taşınabilen ve kullanılabilen çok-rotorlu döner kanatlı milli İHA çözümüdür. TOGAN™ özgün gömülü ve gerçek zamanlı görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli nesnelere karşı etkin olarak kullanılabilmektedir. Sistem; "döner kanatlı İHA" ve "yer kontrol" bileşenlerinden oluşmaktadır.

Kabiliyetler

-Gündüz ve gece etkin kullanım
-Hareketli nesne takibi
-İkincil TOGAN ile eş zamanlı harekat ve görev değişimi
-Yüksek performanslı seyrüsefer ve kontrol algoritmaları
-Özgün milli gömülü donanım ve yazılım
-Görüntü işleme tabanlı kontrol uygulamaları
-Gömülü ve gerçek zamanlı nesne tespit, teşhis, takip ve sınıflandırma
-Tek personel tarafından kullanılabilme
-30x optik yakınlaştırma
-3 eksen stabilize özgün POD

Kobani karşında omtas entegre bir araçla karşısan bakıyorsun. Hedefin bu ortamda gizlenmiş saklanmış anti tank füze bataryalarını yada bir tankı yada zırhlı bir bomba kamyonunu tespit edip imha etmek.

Evet drone kullanmak lazım mı lazım o dronedan gelen koordinat verisine göre OMTAS tevcih edilmelimi edilmeli kasabanın bir ucundan diğer ucundaki bombalı zırhlı aracı en ucuz yollu tespit edip OMTASI  2,5 km 3 km öteye atalım nasıl atacağız. MASTIN yok DRONE yok üç kuluvallah bir elham çekip sallarız artık..  3 km ötedeki zırhlı personel taşıyıcıyı Male İHA da yoksa tepende ne ile tespit edicen. Ön planda çarpışan piyadene nasıl destek vericeksiniz ???

Benzer bir senaryoyu topografik haritada hayal edin düşman zırhlı birliği hadi yunan olsun 6 km ötede ufuk ve görüş hattı ötesinde sizde bu yeni araçlardan birindesiniz ve keşfedilmemiş gece hızlı bir saldırı yapıyor.. Araç komutanı çevre birliklerden telsizle iletişim alamadığı sürece elindeki dürbüne bağımlı kalır gece ise alır eline

o da varsa dağıtılmışsa birliğe ???

Şunu masta monte etde bari asker gecenin soğunda aracın tepesinde yada yüksek bir mevzide donmasın aracında otursun sıcak sıcak ekranına baksın varsa düşman sallasın yada uçursun bir tane TOGAN 3-4 km yarı çapında göz atsın ne var ne yok çok zor değil bunlar.

TOYOTA hilux a bile entegre edebilirsin şu çift omtası birde mast ve optik vede iha togan bu araçtan daha iyi bir çözüm olur.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2019, 12:30:18 Gönderen: gucluak »

Çevrimdışı gucluak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #93 : 19 Şubat 2019, 12:36:40 »
Evet kapalı kutu ordada içinde laser işaretlemeside varda bu platformu seçerken düşük sülieti yüzünden seçtiler. Yani Bir ejder yada conra2 kullanmayalım dediler. İler hatta gözlem yapacak dediler gerekirse anti tank sallayacak dediler. Ben demedim diyenlerin yalancısıyım.

Bana ileri hatta gözlem yapacak bir aracın hemde düşük sülieti ile vede yeri geldiğinde sütre gerisinden ateşlemek zorunda kalacağı OMTASI-KORNETİ etrafını bilmeden 3 ila 4 kilometre demek kobaninin bir ucundan diğer ucuna bir uzaklık demek 30 tane bina yükselti demek durumsal farkındalığını etkileyen onlarca etken demek. Yani ya bu cihazların görevi nedir diye güzel bir tanımlama yapalım o zaman tamam diyelim yada eksiklikleri kabul edelim.

Bu araçla keşan çevresinde güzel bir tepeye konuşlanalım aracın görünürlüğünü azaltmak için tepearacın biraz üzerinde kalsın bu durumda o kapalı kutuyu kullanamazsın araçtan çıkıcaksın hemen tepeyi tırmanıp elindeki dürbün ile karşıyı gözetleyeceksin. Yahu tatbikatta yaşamışlığımız var olmasa he dicem.. Sütre gerisine yapıştırıyorsun görünmesin diye ardından daha yüksek biryerden olası düşmanı gözlüyorsun büyük nikon dürbünle hani 2.dünya savaşından kalmışlar varya onlarla ee şimdi ne yapacaksın.. Motorize piyade olarak benim gözlemim bu yanlışsa ortaya koyalım.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2019, 12:44:19 Gönderen: gucluak »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #94 : 19 Şubat 2019, 13:10:16 »
Aslında sana katılıyorum bende buna daha önce bazı itirazlarda bulundum. Optik set lerin her araçta her silahta çeşit çeşit olmasını bende çok kere eleştirdim .Sarp da Cirit de zırhlıda keşifte yüz çeşit farklı paketlenmiş optik set var. Oysa bunlar sonuçta belli şeyler termal kamera + gündüz kamerası + lazer işaretleme + lazer noktalama+ lazer mesafe ölçme. Bu paketi güzel bir mühendislik ile paketleyip kullanmak lazım her yerde. En fazla iki çeşidi olur biri flir seçeneği öbürüde tört köşe bir pakettir bir platform a sabitlersin. Olabildiğince flir kullanmakta bence mantıklı bir tercih her optiği illa platform a montajını yapmak şart değil. İsrail bunu yapıyor artık bakıyorsun stamp gibi silahlarda bile bir flir yetiyor. Mast kullanımıda artmalı bunada katılıyorum. Aselsan biraz son yıllarda bunu yapmaya çalışıyor gibi eskisi kadar çeşit çeşit optik suit ler yok bir  paket var fark ediyorum onu kullanıyorlar ama yinede iyi çalışmamışlar belliği standart olarak paketlemeye ki bir çok yerde yine silaha özel optik setler var.

Şunda aynı şeyler başka bir pakette öbüründe başka pakette öbüründe başka pakette. Ne gerek var buna hepsi aynı işi yapıyor termal kamera gündüz kamera işaretleme mesafe ölçme. Birini paketten çıkartırsın eklersin oda bir seçenek kapağı aç lazer noktalamayı çıkart mesela.

Aselsan şu paketi kullanmaya çalışıyor artık silahlarında eskisi gibi sil baştan bir optik set tasarlamıyor her şeye ayrı. Bir iyileşme var ama bakıyorum ara ara yine garip gerip optik sil baştan tasarımlar var. Bu optik suit bu kadar sil baştan yeniden silaha özel konsriksiyonda tasarlanmasın paket bu tak kullan nerede lazımsa. Ustaca estetik olsun diye sistemin içinede gömmemeliler bazende onu yapıyorlar ne gerek var alenen görünsün ortada. Şu resimdeki kullanım ne güzel ASELSAN bu paketi böyle kullanıyor artık ben çok yerde görüyorum. Buna alternatif flir olabilir İsrail daha çok flir tercih ediyor bencede mantıklı

« Son Düzenleme: 19 Şubat 2019, 13:11:28 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: OMTAS PROJESİ
« Yanıtla #95 : 19 Şubat 2019, 13:16:48 »
Sn Gucluak , OMTAS hakkında yapmış olduğunuz  gözlem ve eleştirilerde  doğruluk payı olabilir.
Neticede ürünler tasarlanıp gelştirilirken değişik bakış açısı olan uzman ,saha kullanımı , ve konu ile hiç alakası olmayan kişilerin yapmış oldukları yorumların değerlendirmeleri neticesinde son halini almakata. Buna göre  sizin görüşleriniz de değerli olduğu kanısındayım.

Yapmış olduğunuz yorumlarda görmüş olduğunuz eksiklikleri belki daha kısa ve yalın olarak belirtmeniz daha şık olacağı kadarı takip eden arkadaşların sizi daha net olarak anlamasını kolaylaştıracaktır .Teşekkürler.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: Silah Taşıyıcı Araç Projesi
« Yanıtla #96 : 19 Şubat 2019, 14:04:37 »
Forumların amacı zaten ilgili konularda bilgi paylaşımı yaparak bilginin çoğalmasını sağlamak. Artan bilgi ile gelişmeye katkı sağlamak. Bu nedenle bu tarz geliştirici düşüncelerinizi burada paylaşabilirsiniz. Konuyla ilgili herhangi bir forumda da paylaşabilir olmanız gerekli hatta.

Ancak sanıyorum biraz yormuşlar sizi. O nedenle biraz bıkkınlığın verdiği gerilim hissediyorum. Sert sayılabilecek söylemleriniz bunu hissettiriyor. Sakin olmakta yarar var.

Herkes aynı şeyi düşünemez. Öyle olsa dünya tek renk olurdu. En iyimser değerlendirmeyle, bu konuda karar verenler, sizin görüş açınızla konuya bakamıyor  olabilirler diyelim. Sizin yaptığınız gibi olması gerektiğini, daha iyisini belirtelim. Burada konuyu takip eden birileri mutlaka çıkacaktır. Hatta konuyu doğrudan kendilerine de ulaştırabilirsiniz.

Keyifle okudum. Daha az sert olsaydı daha keyifle okurdum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı gucluak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #97 : 19 Şubat 2019, 15:51:35 »
Haklisiniz 2 gundur uykusuzum dlger forumdaki yoneticide uyarmadan kesiyor. Birde soz soyleyen yok orda sayin togun var acik yurekli bir o

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #98 : 19 Şubat 2019, 16:22:17 »
Fikirlerinizi belirtemiyorsanız rahatça çıkın o forumdan buraya bekleriz bu arada siz ve topgun ın dedikleri doğru bu hâli ile araç yetersiz
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #99 : 19 Şubat 2019, 22:19:56 »
Gucluak hepten öldürme sadfor'u.. Biz işin içinde olmadığımız için bazen yüzeysel bakıp yorumlayabiliyoruz.. Belki o proje üzerinde çalışan bir vatandaş aynı şekilde forumu takip ediyor olabilir. Sözlerinden etkilenip yöneticiye şikayette bulunmuş da olabilir. Yöneticide müdahale etmiştir.

Mesela seneler önce Uçak aerodinamiği ile alakalı TOPGUN ile SSF de iken tartışmıştık. iş uzadı hatta bazı arkadaşlar bana destek çıkarak Topum Gumum diye arkadaşla makara bile geçtiler. Sonra özelden TOPGUN yazarak THY de pilot olduğunu bilmem kaç defa uçak indirip kaldırdığını ve gözlemlerini anlattı. Bana dedi "sen hiç pilot kabinine girdin mi? Rezil oldum. Adama hiç görmediğim Ayranı tarif ediyorum. Adamda karşıma geçmiş Ayran içiyor. :)

Yani üreticinin, kullanıcının bizim göremediğimiz bazı öngörüleri olabilir. İşin içindeler. Hemen karar vermeyelim.

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..