Gönderen Konu: Silah Taşıyıcı Araç Projesi  (Okunma sayısı 70940 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: Silah Taşıyıcı Araç Projesi
« Yanıtla #60 : 14 Temmuz 2016, 01:38:10 »
Sayin Destiny,

Ben zaten SSM'nin tanimlamalarini baz almadim, benimkisi daha cok duz mantik ve dunya genelindeki gelismeler. Simdi binlerce M113'u cok pahali bir sistemle degistirmek mumkun degil gibi geliyor bana, ustelik buyuk sayida APC'lerin transportunu da dusunmek gerek. Onun icin buyuk sayilar icin daha cok kompakt ve ucuz tasarimlar secilir varsayimindan ilerliyorum. Bakinca zaten Kaplan-10 bir evrim gecirmis M-113'e benziyor, dogal olarak M-113 selefi gibi duruyor.

ACV-lerin selefi Kaplan-20 olabilir ve IFV'lerin selefi Kaplan-30 veya Tulpar.

Herneyse bunlar hepsi fikir uretmekten ibaret, bekleyip gorecegiz TSK'nin secimlerini
Yukardaki röportaja göre kuvvetin hangi araçları ne tarz bir araçla değiştireceği ortada zaten üstadım. M113 tarzında bir araç günümüzde ön cephede kuvvetin ihtiyacını asla karşılayamaz bu tarz araçların koruma seviyesi artalı çok oldu kuvvet 20 tonluk bir aracı bile yetersiz görmüş olmuşki Kaplan-20 tarzı bir araçtan Kaplan-30 tasarımı çalışmalarına başlanmış. Sonuçta burada binlerce adedi kapsayan Yeni Nesil ZMA projesinden söz ediyoruz bunlar Tekerlekli ve Paletli tipte olacak. Yani 8x8 ve 30 Tonluk Paletli tipte. Günümüzdeki ihtiyaçlarada ancak bunlar cevap verebiliyor zaten. Ön cephede yani asla M113 hatta ACV tonajında araçlar göreceğimizi sanmıyorum şekillenen modern Türk Kara Kuvvetlerinde. Zaten geçen bir asya ülkesi adını hatırlayamadığım M113'leri 30 tonluk bir araçla değiştiriyordu. Dünya çoktan kaydı bile bu noktaya.

He şu olabilir daha ilerde eldeki diğer ZPT-ZMA'larında değişmesi gündeme gelir ve bence ön cephede görev alacak binlerce adetlik ZMA temini bir kenara konulup arkada kuvvet intikalini sağlayacak zırh koruma seviyeside ortalamalarda 20 tonluk Kaplan-20 tarzı araçlarda görmeliyiz envanterde burdaki maksatda nicelikdir tabiki. Ağır ve Hafif ZMA olarak ayrılabilir bence bu durum.

Yav ağır bir araçmı istiyorsunuz STA'da yoksa hafifmi ben hiç bir şey anlamadım ne demek istiyorsun. Ayrıca IFV ile STA'nın görevlerini karşılaştırıyorsunuz. Bu yüksek kalibreli silahlara ATGM ekleme furyası yeni yeni türemeye başladı o konseptler aslında tam olarak STA konsepti değilki zaten.

Bu araçlar vur kaç yapacaklar manevra kabiliyetleri yüksek olmak zorunda, hızlı olmak zorundalar, tasarımlarıda zor tespit edilebilir olmak zorunda mesela motorları IR ize karşı arkada bulunması, boyutları bir insan boyutu kadar ancak olması, atış sonrası hızlıca yer değiştirme hatta sutre gerisi atışlar yapma indirekt atışlar yani. Bu sistemler kaldıki tek başına dolaşmayacakda STA takımları halinde düşman birliklerine hızlıca saldırıp yokedecekler. Mesela 4 STA takımı 16 lançer eder. Gelen mekanize birliği uygun bir ortamda pusuya düşürüp menzil dışından hatta belki indirekt atışlarla daha tanklar nerede olduğunu saptayamayıp devamlı yer değiştirerek saldırdığını hayal edin. Bunların taşınması durumu var, intikali vs.. vs.. kuvvet neler neleri göz önünde bulundurmuştur tabiki. Ayrıca bu araçlardan çok fazla meskun mahale girip çatışmasını beklemeyelim ha girmezmi girerler zaten meskun mahalde tank savaşları dönücek aşamaya gelirse iyi bir durumsal farkındalık bu araçlar direkt ve indirekt atışlarla manevra kabiliyetleri ve ölçülerinide kullanarak oynarlar o tanklarla, bundan daha yakını dost mekanize unsurlardır zaten. Tank ve ZMA'lar.
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2016, 01:39:03 Gönderen: Destinyy »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #61 : 30 Eylül 2016, 16:23:21 »
Aselsan KAP'a yaptığı açıklamada, FNSS Savunma ile 34 milyon euroluk sözleşme imzaladığını ve teslimatların 2017-2020 yılları arasında yapılacağını duyurdu.

Aselsan'ın KAP'a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ASELSAN A.Ş. ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacına yönelik olarak, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yürütülen Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında, Komuta Kontrol ve Haberleşme Sistemleri tedariği amacıyla, toplam bedeli 34.000.200,- EURO olan bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2017-2020 yıllarında gerçekleştirilecektir."

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1924827-aselsan-34-milyon-euroluk-sozlesme-imzaladi

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #62 : 20 Mayıs 2018, 01:32:11 »

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #63 : 21 Mayıs 2018, 23:32:20 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #64 : 07 Haziran 2018, 14:32:52 »

Güzel tasarım eğer optronik  yükseltilebilirse ve 8-12 km civarı umtaslar takılırsa çok etkili bir sistem olur. Omtaslarında zma'lara eş eksenli çıkılması daha mantıklı olur.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #65 : 20 Eylül 2018, 13:16:49 »
Boyle bir varyant olsa nasil olur?

4'lu CIRIT lanceri mevcut sadece tasiyici araca uyarlamak gerek

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #66 : 20 Eylül 2018, 14:22:46 »
Özel kuvvetler için olabilir lakin diğer birlikler için zaten aracımız var
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #67 : 20 Eylül 2018, 14:29:02 »
Ozel birliklerden ziyade Kirpi ve Ejder gibi araclarin ustunde diye dusunmustum.

Birliklerin ates gucunu gayet basit gudumlu roketlerle artirmak gibi

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #68 : 20 Eylül 2018, 14:43:40 »
Bence harika bir fikir. Bunu kolaylıkla sökülüp takılabilir şekilde yaptığımızı düşünün. Farklı görevler için araç üzerinden kolaylık çıkarılabilir. Çatışma riski olan görevler için de takılabilir. Aracın ateş gücünü müthiş artırır.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #69 : 20 Eylül 2018, 14:50:32 »
Ne kadar pratik bir şey. LAzer işaretleyiciside yerdeki askerde bulunan bizim Engerek benzeri taşınabilir lazer işaretleyicisi.
Biz yapınca bunu yapıyoruz onlar ise bu kadar basit bir şeyle aynı işi yapmışlar. Mühendislik işte hatta mühendislikte değil minimalizim anlayışı. Mühendislik ne kadar basite indirebilirim meselesidir bunu biz tam daha anlayamıyoruz yığıyoruz ne varsa makineye. Halbuki ne kadar basit çalışabilirse o şekilde olmalı.
Şu iki aracın aynı işi yapması çok üzücü. Birinde lazer işaretleyici bile yok öbüründe maskın üstünde özel optikler işaretleyiciler filan masraf üstüne masraf yani. Aselsan Roketsan iyi güzel ama nasıl daha çok para kazanırım derdinde basiretli tüccar olarak tabi. Bu yüzden bu silahları tasarlarken askerde fikir üretmeli bana bunu yapın demeli en azından sistem entegrasyonunda sözü olmalı hazır ürün beklememeli.

Bu bizim araç ortaya çıktığında bunda stabilizasyone ne gerek var demiştim bir sürü laf duydum ama bakın adamlar motor bile takmamış bırak stabilizasyonu. Nişan almak yok çünkü yönü biraz dönsün yetiyor

« Son Düzenleme: 20 Eylül 2018, 14:58:32 Gönderen: serkan »
beğen