Gönderen Konu: Silah Taşıyıcı Araç Projesi  (Okunma sayısı 71596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Ynt: PARS 4x4 STA OMTAS Tanksavar Güdümlü Füze atışı.
« Yanıtla #160 : 03 Haziran 2022, 16:59:48 »
Alıntı

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait @FNSS_Savunma PARS 4x4 STA, Atış Serbest 2021 Faaliyeti kapsamında @Roketsan OMTAS Tanksavar Güdümlü Füze atışı gerçekleştiriyor.https://mobile.twitter.com/Dromercay https://defenceturk.net/pars-4x4

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: Silah Taşıyıcı Araç Projesi
« Yanıtla #161 : 04 Haziran 2023, 11:28:43 »
Arkadaşlar kaplan ve pars sta'ya bakınca bir yanlışlık görmüyor'musunuz?

Çin hj10-red arrow antitank sistem
Plasan,sandcat-spike nlos
Fv102- swingfire
Pwg1-brozza,ottokar brimstone füze çözümü
Boxer - çek cumhuriyeti için yada ingliz Kara kuvvetleri için battle group orgnic anti armor programı için düşünülen araç ve tanksavar füze yerleşimi

Arkadaşlar bu saydığım yada belirttiğim sistemleri resim olarak tam bu sayfada paylaşma ve teknik broşürleri burda paylaşma imkanımız var mı?

Çünkü şunun için söylüyorum

Biz kaplan ve pars sta'da atışa hazır iki adet füze ile göreve çıkıyotuz...

Neden

Umtas U 8km
Umtas U 16 km

Olan modelinden bir tanksavar altını çiziyorum bu ifadenin yani sta aracı değil bildiğimiz Tanksavar bir araç ve zırhlı araç ailesi geliştiriyoruz...

Örnek 4x4 araca tıpkı İsrail sandcat çözümü gibi umtas-u yapabiliriz.

Hj10 yada brozza-ottokar çözümü gibi zırhlı araca monteli bir çözüm sunabiliriz

Yada boxer veya fv102 gibi zırhlı bir araca gömülü sistem cözümü de sunabiliriz..

Arkadaşlar gönlümden geçen sistem

Mlrs270 gibi modüler sistem örnek 12 kuzgun ky ile 12 adet umtas-u atan ve buna bağlı teleskobik masta bağlı flir ve aynı şekil teleskobik masta bağlı radar(kara hedefleri için muhtemelen sar radarı)...

Olan bir tanksavar aracı zırhlı olarak

Bir diğeri hafif olan Pulsan sandcat çözümü olan spike nlos sistemi..

Zırhlı araç üretiyoruz
4x4 araç üretiyoruz
Lançer,kanister üretebiliyoruz
Teleskobik kule üretebiliyoruz (figres'ti galiba)
Radar, flir üretiyoruz
Envai çeşit füze üretebiliyoruz

Roketsan belki mbda rayhteon Lockheed Martin boeing gibi firmalardan sonra NATO'nun 4.yada5. füze üreticisi ünvanı varsa şaşırmayın...

Kısaca yapmamak için hiçbir sebep yok

Herşeyi ihaya sihaya yüklemeye çalışıyoruz

Oysaki yükleme kapasitesi belli havada kalıs süresi belli...

Hiçbir zaman kara aracı kadar taşıyamazlar, taşımak isteseler kocaman olurlar ampül gibi radarda gözükürler...

İran yapımı hava savunma sistemleri ile Suriye
ABD hava savunma sistemleri ile nasams patriot vs pyd'ye gerçek operasyon yapmak istediğimizde...

Görcem ben o İHA siha severleri

Sayın re nin dediği gibi nepotizm yani kayırmacılık olduğunu düşünüyorum...

Yani kara araçları üreten firmalara ve çözümlerine üvey evlat muamelesi yapılıyor

Azerbaycan-Ermenistan savaşında Savaşı nasıl kazandık biliyor musunuz?

İsrail'in spike nlos füzeleri ve harop gibi kamikaze ihaları ile tabi bizim sözde yalaka olan Türk basını hemen bizim sihalara pay cıkarmaya çalıstı....

Kaç tane Azerbaycan'a siha verdik ki ne bekleyelim...

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #162 : 04 Haziran 2023, 14:15:37 »
Sayın denizci,

Sihaların keşif kabiliyetini çok küçümsüyorsunuz. Havada kalış süresi 24 saat, 30 saat hatta 60 saat (aksungur) olan sihalarımız var. Anka 3 ve kızılelma gibi rcs değeri düşük sihalar geliyor.

Karabağda yaptıkları da ortada. Youtube a kadar düşen görüntüler olmasa neyse. Tek başına hiçbir platform bir savaşı kazanamaz. Bu savaşta da birkaç şeyin arasında sihalar öne çıktı.

Bu siha abartma mevzusu kadar küçümseme mevzusu da çok yanlış. Sihaları bu ülkede aklıselim değerlendirebilecek bir amatör olduğunu düşünmüyorum. Konu tamamen siyasallaştı çünkü

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #163 : 04 Haziran 2023, 14:34:03 »
Suudi Arabistan elindeki batı sistemleri ile Patriotlarla, bizim elimizdekilerden çok daha basit İran Sistemlerine karşı koyabildi mi ki,

Konunun siyasallaştığı açık. Ama burada yapılan siyasetin amacının, yerli ve milli siyasetin üstünde olduğu da anlaşılabiliyor.

Akraba , eş dost kayırma olarak bakılırsa, AKP'de buna, Bayraktarlar dışında örnekler verilebileceği açık. Hatta, akraba, eş dost konusunda CHP, ana muhalefet içinden de o kadar çok örnek verilebilir ki. Ama yok işte, varsa yoksa Bayraktarlar.   Ama iddiaların aksine Bayraktarlar konusunda suçlamalar devamlı olarak gerçeklerin, belgelerin duvarlarına çarptılar. O kadar iddia, suçlama, hepsi çürütüldü. Oysa iktidar, muhalefet, FETÖ,  o kadar eş dost kayırma var ki memleketimde. Bir çoğu batık, memleket zararına. Buna karşın, Bayraktar SİHA sistemlerinin mevcutta, şimdiye kadar,  ekonomik, siyasi ve askeri yararlılıkları, Dünya çapında sansasyon olmaları, taktir edilmeleri ortada iken, bu başarılı işlerin, aksi ortaya konulmuş iddiaların aksini halen savunmak, bununla da yetinmeyerek,  soyut bir şekilde, hayali senaryolarla, bir  de şununla kapışsaydı da dayağı yeseydi anlamında, milli ve yerli olanın değil de, şunun ve bunun sistemlerinin tarafında yer alan anlayışlarla yerilme çabalarının temeli, mantığı ve arzusu bu topraklardan kaynaklanamayacak kadar, yerli ve milli çıkarlarla çelişik olacaktır. Bu bakımdan, bu gibi büyük ve önemli konularda;  nirengi, referans noktalarımızın nereleri olduğu, amacımızla, ettiğimiz sözün sonunun nereye gidip, sonuçlarının amaca uygun olup olmadığını ölçüp biçip tartmak yerinde olacaktır. Baykar milli ve stratejik öneme haiz bir kuruluştur. Türkiye'nin büyüklüğüne ve kapasitesine göre, gerçekleştirdiği işler ve bunların ekonomik boyutu ile Türkiye için bir Boeing, General Dynamic misalidir.                 
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2023, 15:08:03 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #164 : 04 Haziran 2023, 15:07:38 »
Arkadaşlar söylediklerinizde haklısınız doğrudur siyasallaşıyor...

konu bayraktarlar değil kara araçları üreten firmaların yaptığı ARGE ile aldıkları sipariş olarak konulara bakarsanız...daha sağlıklı değerlendirme yapabiliriz...

Kara aracı olarak envai çeşit var aynı şekil üretme potansiyeli ve ihtiyaç var ama sipariş gelmiyor ortada bir yanlışlık yok mu?

Sayın Mehmet 05 ve ocelot konuyu bu açıdan değerlendirir misiniz? Tekrar lütfen...

Bizim gerçek bir Tanksavar aracına ihtiyacımız yok mu?

İsterseniz yukarda saydığım araçların fotosu ile başlayalım paylaşma şansınız varsa foto paylaşamıyorum banada yardımcı olmuş olursunuz..

Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için...
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2023, 18:02:12 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #165 : 04 Haziran 2023, 15:29:33 »
Sn Denizci,

İşin içine YPGi Nasams, Patriot katmayıp, görürüm o İHA, SİHA severleri ifadesinin ardından da nepotizm, kayırmacılık eklentilerini yapmasaydınız, şimdi şikayet eder gibi gözüktüğünüz yolu açmazdınız.

Kara araçlarının üzerindeki füze sistemlerine gelince, kullanıcı askerlere bu konuyu sormuştum. Kendileri pek şikayetçi değil, özellikle her füzeyi attıktan sonra mevzi değiştirmeyi düşünüyor olmalılar ki, bu sürede de atıcıda eksilen füze hayli hayli tamamlanabileceğinden çok kaygıları yoktu.

Teleskopik termal nişangah, zannedersem paletli sistemde varken, tekerlekli sistemde yoktu. O konu bence de bir eksiklik. Ama biri için varken diğeri için yapılmaması, yapısal bir sebeple mi bilemiyorum.  Yoksa STA sistemleri gerçek anlamda tanksavarlar. İhale ile birçok orduda olmadığı kadar sayıda envanatere de girdiler. Hatta belki kullanıcı uzman eksiği bile vardır envantere göre. Artık envantere o kadar çok modern ekipman ve sistem girmeye başladı ki, uzman ihtiyacı da o kadar artıyor. Ama ben asıl olarak, ağ merkezli savaşa daha da entegre bir şekilde, ATAK-2'deki gibi 20+km menzilli UMTAS GM cinsi füzeler için çoklu füze taşıyan STA'lar veya kule değişiklikleri umuyorum. Bu menzilde taşıyıcı araçların da o kadar sık mevzi değiştirme ihtiyaçları olmayacaktır.         

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #166 : 04 Haziran 2023, 15:45:18 »
Arkadaşlar söylediklerinizde haklısınız doğrudur siyasallaşıyor...

konu bayraktarlar değil kara araçları üreten firmaların yaptığı ARGE ile aldıkları sipariş olarak konulara bakarsanız...daha sağlıklı değerlendirme yapabiliriz...

Kara aracı olarak envai çedit var aynı şekil üretme potansiyeli ve ihtiyaç var ama sipariş gelmiyor ortada bir yanlışlık yok mu?

Sayın Mehmet 05 ve ocelot konuyu bu açıdan değerlendirir misiniz? Tekrar lütfen...

Bizim gerçek bir Tanksavar aracına ihtiyacımız yok mu?

İsterseniz yukarda saydığım araçların fotosu ile başlayalım paylaşma şansınız varsa foto paylaşamıyorum banada yardımcı olmuş olursunuz..

Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için...

Kara aracı envai çeşit var ama sipariş gelmiyor diyorsunuz elde zaten bir sürü kara aracı mevcut demekki kuvvet henüz bunları elden çıkarmaya hazır değil. Bu silah taşıyıcı araçlar dışında envanterde zaten M113 ve ACV'lerin üzerinde çok sayıda TOW atıcısı bulunmakta bunları ne yapacaksınız? Ayrıca Kaideye monteli cirit sistemi üzerine UMTAS ve Kornet tank savar sistemleri entegre edildi yakında bunlar da envantere alınır silah taşıyıcı araçlarla birlikte bayağı bir tanksavar taşıyıcı sistem sahibi oluyoruz.

FNSS ACV300 TOW 2 aracı

M113 TOW aracı

Kaideye Monteli Cirit Sistemi

Kaideye Monteli Cirit Sistemi + UMTAS tank savar füzesi
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2023, 15:47:46 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #167 : 04 Haziran 2023, 16:24:21 »
Tanksavar silahta tamamen pasif olmaya öncelik göstermek gerek. Lazer güdümlü sistemler aktif sistemdir kullanıcı hemen alarma geçer önlem başlatır. man in the loop yani TV güdümlü yada kablosuz operatör kontrollü sistemler havaya emisyon yayarlar aktif sistemlerdir düşman iyi çalışmış ise bu emisyondan sistemin imzasını çıkartır tehdidi anlar karıştırma bastırma yapabilir. LAzer mesafe ölçme bile aktif bir sistemdir alarma yol açar. TOW mesela neden radyo kontrollü değil de arkasından iki tane tel salıyor atılırken amerika radyo kontrollü füze yapmayı akıl edemiyor muydu. İsrail spike füzei neden fiber optik kablo salıyor iki basit elektronik haberleşme sistemi olsa daha kolay olurdu işleri

OMTAS eğer at unut çalışabiliyor ise ne ala ama her senaryoda bu bana medeniyetimizin ulaştığı teknolojik seviye ve tabiki bir tanksavardan beklenen isabetli atış oranı icabı mümkünatı yok geliyor. Diğer kullanım şekli olan man in the loop yani operatör konsoldan füzenin kamerasını görecek onu uzaktan yönetecek buda çok aktif sistemdir risklidir.  En iyisi fiberoptik OMTAS yapmaktır. Ben bunu hep diyorum dünyaları yaptık daha neden bir tane fiberoptik füze yapmadık hayret bir şey.
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2023, 16:25:29 Gönderen: re »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #168 : 04 Haziran 2023, 16:53:24 »
Tanksavar silahta tamamen pasif olmaya öncelik göstermek gerek. Lazer güdümlü sistemler aktif sistemdir kullanıcı hemen alarma geçer önlem başlatır. man in the loop yani TV güdümlü yada kablosuz operatör kontrollü sistemler havaya emisyon yayarlar aktif sistemlerdir düşman iyi çalışmış ise bu emisyondan sistemin imzasını çıkartır tehdidi anlar karıştırma bastırma yapabilir. LAzer mesafe ölçme bile aktif bir sistemdir alarma yol açar. TOW mesela neden radyo kontrollü değil de arkasından iki tane tel salıyor atılırken amerika radyo kontrollü füze yapmayı akıl edemiyor muydu. İsrail spike füzei neden fiber optik kablo salıyor iki basit elektronik haberleşme sistemi olsa daha kolay olurdu işleri

OMTAS eğer at unut çalışabiliyor ise ne ala ama her senaryoda bu bana medeniyetimizin ulaştığı teknolojik seviye ve tabiki bir tanksavardan beklenen isabetli atış oranı icabı mümkünatı yok geliyor. Diğer kullanım şekli olan man in the loop yani operatör konsoldan füzenin kamerasını görecek onu uzaktan yönetecek buda çok aktif sistemdir risklidir.  En iyisi fiberoptik OMTAS yapmaktır. Ben bunu hep diyorum dünyaları yaptık daha neden bir tane fiberoptik füze yapmadık hayret bir şey.

+1 sn re o yüzden kablolu ingliz swingfire antitank füzesi örneğini verdim... Aslında kastım araç ve füze yerleşimi

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #169 : 04 Haziran 2023, 17:41:44 »
Sn fırtına06 birtek kaide değer olan araç yalman kuleli sta gerekli olan hizmet koşullarını karşılıyor yada modern diyelim

Tow1 ve 2 demode

Milan'ı bile bilirim efes'ten sabit tankı bile vuramadıkları oluyordu tatbikat öncesi atışlarda

Sta kaplan ve pars ise tow aracının aynı felsefe ile üretilmiş daha modern versiyonu...daha ötesi değil..

Artık şöyle bir durum var...

Lahat (İsrail)
Kombat(Ukrayna)
Gibi 105-120 ve 125 mm lik tank namlusundan atılan lazerbeam yada lazer güdümlü hareketli hedefleri vurabilen ve tank namlusundan atılan mühimmatlar var ...

Ve en düşük menzilleri 5000 m(kombat) ve 8000 metreye kadar çıkıyor ( lahat) ile...

750 mm rha da delebiliyor bu heat başlık taşıyan bu mühimmatlar ama zaten konumuz bu değil atalardan ve acv lerden kimse antitank koruması beklemiyor zırh olarak ama kastım çok çabuk savaşdışı kalcakları halükardar ortada kastım bu ...Buda başta personel olmak üzere maddi kayıp demek...belki bir sta 2-3 milyon dolar dan aşağı değildir...

Ama yanlış strateji ile kurgulanmış bir doktrin

Bu araçlar tanklara karşı geliştiriliyor fakat ne yazık ki tankın atış zarfının Gerisine düşüyorlar...4 km menzilli omtas ile olcak birşey değil

Biz sta'lar ancak zma,zpt ve 4x4 araçlar avlayabiliriz kimse modern Batılı tanklara yada modern tanklara karşı etki beklemesin sonuç hüsran olur...

Hatta lazer güdümlü antitank mühimmatı kullanan doğu ekolü tanklara bile etkisiz olur..

En basiti tow1 tow2 ve  sta kaplan ve  parslaraneden atışa hazır 2 adet füze olan araçlar ile göreve gönderiyoruz yada göndercez...dolum için gereken zaman zaafiyet göstermiyecek mi?

Elbette gösterecek...bu bile handikap..

Mesela aselsan'ın mevcut sta'larda kullanılan kule yerine daha küçük daha kompakt 4 lü kornet veya omtas atan lançeri vardı 2017 olması lazım gösterim tarihî  bu lançer tercih edilebilirdi...

şimdiki sta nın lançeri ile alakası yok makinalı tüfek de yoktu Fakat çok kompakt'tı.korkuttaki  ASELSAN atıs kontrol radarının radarı sökülmüş yerine 4 lü antitank mühimmatı yerleşmiş gibi olan versiyonu..

Arkadaşlar kısaca modern bir tanksavar başta tüm düşman tanklarının atış zarfı dışından atış yapabilmeli..

İkincisi farklı açılardan (ön,arka,sağ,sol ve üst) vuruş parametresi seçilebilmeli fakat bu farklı açılardan vurulmak istenen hedefe füzeler eş zamanlı olarak hedefe varmalı amaç aktif koruma sistemlerini ve Lancerlerini şaşırtmak ...

Kısaca bir antitank aracında en az 8 km menzilli antitank ve en az 8 adet atışa hazır füze bulunmalı ...

Bunu sağlayan en yakın sistem menzil olarak yalman silahlı kule iken atışa hazır mühimmat açısından isterlerlerimizi karşılamamaktadır...

Olay şu
Polonya en son ikinci dünya savaşında savaşmış ama 12 adet atışa hazır lançerli brimstone atan tanksavarı envantere alıyor...

Halbuki biz en yakın Fırat kalkanı, zeytin dalı, barış pınar'ı gibi askeri harekatlar düzenleyen orduyuz.

Yani Polonya'dan daha aktif orduyuz fakat bir Polonya kadar antitank sistemi seçemiyoruz ve envantere alamıyoruz ...

Bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum Arkadaşlar saygılarımla...

Yani bir çarpıklık var.

« Son Düzenleme: 04 Haziran 2023, 23:56:07 Gönderen: Denizci16 »