Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 716150 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2050 : 27 Temmuz 2019, 20:55:07 »
Ben olsam  o parayı direkt  BEA System'e  kaynak olarak veririm... Ben ABD ambargosundan daha çok BEA System'in MMU projesinden çekilmesinden korkuyorum...

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2051 : 27 Temmuz 2019, 23:24:28 »
Eksik bilgileri düzenlemek gerekir ise;

Patriot sistemi 2000 lerin basindan beri ihale surecinde.Bu sistemler icin IFF yazilimlari zaten Nato standartlarinda geldiginden oturu uzerinde milli bir IFF sistemi tanimlamaniza gerek yoktur.

Baris kartalinda ise gecikme sureci Amerika tarafinda degil TAI tarafindan istenilen radar sistemlerinin bize ozgu olmasi icin yapilan calismadan oturu ve Heik radar sisteminin omurgasinda kapsama alani sorunu oldugu icin gecikmeli teslim edildi.Ilk bu ucaklari bu sekilde alan Avusturalya hava kuvvetleri daha sonra bu ucaklari boeing e geri gondermis ve radar acisi guncellenerek yeniden teslim edilmistir.

CH-47 lerin imalati devam etmekte olup bu sene sonunda 1 helikopter daha teslim edilicek.Bu gelen versiyonlar Vip oldugundan oturu  konfigurasyonlari Aselsan tarafindan yapilmakta.

Skorsky tarafinda ise su an 2 adet testbad jandarma tarafindan teslim.alindi ve testleri suruyor.

Atak helikopterlerinin motorunu biz sectik projeye baslar iken Amerika veya baska bir ulkenin motorlari kullanicaksiniz anlasmasi mevcut degil.

Super Kobra helikopterlerini verememelerinin sebebi uretim bandinin kapali olmasi ve Afganistanda yogun kullanimdan oturu viper serisini veremediler onun yerine ah serisinin bir alt versiyonunu teklif ettiler biz kabul etmedik.
Bütün bunların yanında 240 adet F-16 aldık. CCIP modernizasyonu ve kullandıkları silah sistemleri Aim-120 C7, Aim-9x ve Awacs ile bölgenin en güçlü hava kuvvetlerine sahibiz. 100+16 F-35A-B verecek adamlar ve 9 milyar dolar is payı. Daha ne istiyon be adam. Belanımı arıyon derler adama. Adam senin ortadoğunun em güçlü hava kuvveti haline getirmiş. Mısıra bile Aim-7 veriyor. Hangi korfez ulkesine F-35 satıyor.

F-35 projesi ayrı bir olay zaten biz bu projenin ana ortaklarından biriyiz değilmi? Neden proje ortağı olmayıpta sonradan uçakları sipariş eden İsrail, Japonya, Kore gibi ülkelere bizden önce bu uçaklar verildi? Niye bu kadar geciktirildi? Bu konu S-400'ler ortaya çıkmadan öncede böyleydi. Biraz komplo teorisi gibi olacak ama bence ABD bizi bu projeden çıkarmak için bir bahane arıyordu ve bu bahaneyi de buldu S-400'ler. Bölgede bizim bu uçakların sahibi olmamızı istemeyecek kaç ülke var sizce? Başta İsrail'ki, İsrail ABD'den F-35 kaynak kodlarını almış dünyadaki tek ülkedir. İsrail istediği silah sistemini F-35'lerde kullanabiliyor. Yunanistan, Ermenistan ki ABD'de önemli bir lobileri var, Mısır ki daha geçen günlerde ABD bine yakın mayına karşı korumalı araç hibe etti Mısır'a. Bu arada bölgedeki en güçlü hava kuvvetlerine sahip ülke İsrail'dir. Bizimde güçlü bir hava kuvvetlerimiz var fakat buna Mısır'da dahil olabilir.
F-35 konusunda uçakların geç gelmesi tamamen bizim isteğimiz. Geç siparişleri verdik. .

En aktüel konfigürasyona talip olmak icin.
Hocam doğrudur. Ama ingiltere 16. Uçağını aldı. Japonya, Kore , Israil hepsi bizden çok önce siparişler verdiler. Arada ne fark olabilir ki ?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2052 : 27 Temmuz 2019, 23:31:14 »
TF-X projesine istediğiniz kadar kaynak aktarın o uçak gene 2026 ilk uçuş 2030 seri üretim olacak. 10 değil 30 milyar dolarda harcasak böyle olur. Mesele para değil teknolojiyi geliştirmek. Ar-Ge üretmek. Kaynak zaten aşama aşama aktarılıyor. 4 milyar TL teşfik aldı Tuşaş proje için. BAE sistems 100 milyon paund ödeme yaptık vs kayna belli aralıklarla aktarılıyor.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2053 : 28 Temmuz 2019, 08:20:58 »
TF-X projesine istediğiniz kadar kaynak aktarın o uçak gene 2026 ilk uçuş 2030 seri üretim olacak. 10 değil 30 milyar dolarda harcasak böyle olur. Mesele para değil teknolojiyi geliştirmek. Ar-Ge üretmek. Kaynak zaten aşama aşama aktarılıyor. 4 milyar TL teşfik aldı Tuşaş proje için. BAE sistems 100 milyon paund ödeme yaptık vs kayna belli aralıklarla aktarılıyor.

Hocam aslında; ne kadar para o kadar kaynak ne kadar kaynak o kadar mühendis ne kadar muhendis o kadar iş yükünün paylaşılması ne kadar iş yukunun paylaşılması o kadar işin hızlı bitmesi değilmidir ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2054 : 28 Temmuz 2019, 10:46:00 »
Malesef değil :)

F 35 konusunda da belirttigim üzere is sadece mühendis yetistirmek veya bu projeye 100 milyar dolar yatirmak ile bitmiyor.Bugun piyasada belirli basli ucak tasarimlari ve aerodinamik verileri en detaylica inceleyen 3 veya bilemediniz 5 tane yazilim mevcut.Bunun yaninda o yazilimlarin yuzde 76 i Amerika mşli diger kisminida Avrupa ve diger ulkelerin pantentinde.

Bunun uretim tezgahlari ve malzeme biliminda kullanilan ar ge lab larindan daha bahsetmiyorum bile.Bugun buna en fazla sahip olan Amerika ve Çin devletleridir.Arkasindan Rusya ve Avrupa gelmekte.

Çin neden Amerikaya ve Avrupaya surekli ogrenci gonderdi hic dusundunuzmu ? Sonrasinda Amerika ve Avrupa universiteleri Çinden gelen ogrencilere bolum kisitlamasi ve lab lari kullanim kisitlamasi getirdi.

Bugun 5.nesil teknoloji alt yapisi en yuksek olan Amerika sonra Çin oda kopyalama ile sonra Avrupa sonra Rusya gelmekte.Bizim bu klasmana girmemiz icin egitim ve fen bilimleri alaninda cok ciddi basarilarimizin olmasi lazim.Bunlar olmadigi surece istediginiz kaynagi ayirin istediginiz muhendisi transfer edin bir ucak uretemezsiniz ha ordan burdan toplama yaparsiniz ama bunun blok serilerinde duvara carparsiniz.Cunku jenerasyon upgrade i dedigimiz sey rakiplerinizden daha iyi ar ge yapabilme yetenegidir.

TF X bizim esasinda F 35 ile elde eldebilecegimiz bir kabiliyetti ama malesef bu kabiliyete erisemeden 4.5 nesil bir ucagi 10 sene sonra gokler ile bulusturmayi planliyoruz.Tabi 10 sene sonra 6.nesil ucaklar konusulur ve prototipleri ucar iken.

Kusura bakmayin telefondan bu kadar yazabiliyorum :)
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2019, 10:49:19 Gönderen: Hilal-i Ahmer »

Çevrimdışı Cetin

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2055 : 28 Temmuz 2019, 11:04:15 »
Tabi bu sadece TFX için ya diğer savunma sanayi projeleri?

F 35 konusunda da belirttigim üzere is sadece mühendis yetistirmek veya bu projeye 100 milyar dolar yatirmak ile bitmiyor.Bugun piyasada belirli basli ucak tasarimlari ve aerodinamik verileri en detaylica inceleyen 3 veya bilemediniz 5 tane yazilim mevcut.Bunun yaninda o yazilimlarin yuzde 76 i Amerika mşli diger kisminida Avrupa ve diger ulkelerin pantentinde.

Bunun uretim tezgahlari ve malzeme biliminda kullanilan ar ge lab larindan daha bahsetmiyorum bile.Bugun buna en fazla sahip olan Amerika ve Çin devletleridir.Arkasindan Rusya ve Avrupa gelmekte.

Çin neden Amerikaya ve Avrupaya surekli ogrenci gonderdi hic dusundunuzmu ? Sonrasinda Amerika ve Avrupa universiteleri Çinden gelen ogrencilere bolum kisitlamasi ve lab lari kullanim kisitlamasi getirdi.

Bugun 5.nesil teknoloji alt yapisi en yuksek olan Amerika sonra Çin oda kopyalama ile sonra Avrupa sonra Rusya gelmekte.Bizim bu klasmana girmemiz icin egitim ve fen bilimleri alaninda cok ciddi basarilarimizin olmasi lazim.Bunlar olmadigi surece istediginiz kaynagi ayirin istediginiz muhendisi transfer edin bir ucak uretemezsiniz ha ordan burdan toplama yaparsiniz ama bunun blok serilerinde duvara carparsiniz.Cunku jenerasyon upgrade i dedigimiz sey rakiplerinizden daha iyi ar ge yapabilme yetenegidir.

TF X bizim esasinda F 35 ile elde eldebilecegimiz bir kabiliyetti ama malesef bu kabiliyete erisemeden 4.5 nesil bir ucagi 10 sene sonra gokler ile bulusturmayi planliyoruz.Tabi 10 sene sonra 6.nesil ucaklar konusulur ve prototipleri ucar iken.

Tamamen katılıyorum. Elinize sağlık.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2056 : 29 Temmuz 2019, 14:05:24 »

Yazınızın büyük bölümüne katılıyorum ancak son paragrafı anlayamadım.Yani F-35 alınca 5.nesil TFX geliştirebilmek garanti mi olmuş oluyor? Tamam fikir vermesi açısından faydalı olacaktı kuşkusuz ama F-35 alınsaydı da yetişmiş personel sayımız bir anda artmayacaktı çünkü bu uçağın sadece bir kısmını şirketlerimiz üretiyor onlar da çok kritik parçalar sayılmaz.Yıllardır 4.nesil F-16 uçuruyoruz henüz özgün bir 4.nesil uçak ve jet motoru yapabildik mi? Yani F-35 alınca TFX konusunda bir mucize olmayacaktı ki zaten proje dış desteğe muhtaç bugün BAE çekilsin projeden TFX ucu belirsiz bir döneme girer.
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2019, 14:07:29 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2057 : 29 Temmuz 2019, 15:15:21 »
Sayın Hyperspace

Tabiki garanti değil ama bizim F-35 te üretiminde bulunduğumuz orta gövde teknolojisi her ne kadar proje içerisinde çok fazla göze batmasada bu üretilen gövde teknolojisinin ve tezgahlarının teknolojisi bizim bu tarz bir gövde üretimine oldukça fayda sağlayacak  birleşenlerden oluşuyor.Özellikle bu gövdenin ana omurgasının üretimi bizim mühendislerimize çok iyi deneyimler kazandırdı bugüne kadar.Eğer projede devam etse idik bu üretimin yanında dünyada F-35 lerin İngiltere dışındaki tek  bakım ve onarım merkezi olarak bizim ülkemiz olacaktı.

Bu ne gibi avantajlar sağlıyor derseniz uçağın bütün yapısal ve elektronik sistemlerine erişim sağlayarak bu sistemi tam özümseme imkanına sahip olacaktık.Aynı F-16 da parça montajından parça ve sistem üretimine geçmemiz gibi.

O gövde teknolojileri sayesinde bugün Anka ve Atak projelerinin yanı sıra Hürkuş ve Hürjet sistemlerinide tasarlama/üretim noktasına geldik.Eğer bugün F-16 lar sayesinde ayağa kalkan TAI olmasa idi bugün ne Anka ile gururlanabilir ne TF-X veya Hürkuş, Hürjet ,Atak,Gökbey projelerini başarı ile sürdürüyor olurduk.Bazıları için basit montaj olarak küçümsediği bu işin sonrasında olan projelerin ne denli büyük ölçekli olduklarını görmemek zor değil.

Bu F-35 projesinde ileriki  dönemlerde üretim artıp iş payı büyüdükçe bizim TF-X için 5.nesil bir uçağın altyapısını şekillendirebileceğimiz deneyimi içerisinde barındırmaktaydı.Özellikle SOM-J gibi 5.nesil uçaklara silah entegrasyonunda muazzam deneyim ve bilgi birikimimiz oluşucaktı.Tabi bunlar sadece görünen yüzü bakım onarım üssünde hem donanımsal hem elektronik alt sistemlerde elde edilicek bilgi birikimleri saymıyorum bile.

O yüzden F-35 projesi aslında TF-X projesinin temelini atan proje idi şimdi oda bittiğine göre 10 sene sonra uçucak uçağımızın bir F-16 ayarında olacağını bilmemek zor değil.Dış gövdesi ne kadar afilli uçar açar modunda da olsa önemli olan kaplama teknolojisi ve yapay zeka bunların eksik olması dışı 5.nesil içi 4.5 nesil bir uçaktan öteye götüremez malesef.

Ki rakipleriniz daha yüksek teknoloji barındıran 6.nesil uçakların temelini atar iken.
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2019, 15:17:13 Gönderen: Hilal-i Ahmer »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2058 : 23 Ağustos 2019, 08:44:22 »
Patriot teklifi ABD tarafından geri çekildi

ABD'nin Türkiye'ye yaptığı Patriot hava savunma sistemi satış teklifinin, resmi olarak geri çekildiği duyuruldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, geçen yıl Aralık ayında, 3.5 milyar dolarlık Raytheon Patriot füze sisteminin Türkiye'ye olası satışına onay verildiğini duyurmuştu.

Amerikan yayın kuruluşu CNN, Trump yönetiminin, Türkiye'ye yapılan Patriot hava savunma sistemi satış teklifini resmi olarak geri çektiğini yazdı.

"S-400 MİSİLLEMESİ YAPTIK"
Haberde, kararın Türkiye'nin Rus hava savunma sistemi S-400 almasına karşılık misilleme olduğu belirtildi.

CNN'e konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi "S-400lerin teslim edilmesi durumunda son Patriot teklifimizi geri çekeceğimizi Türkiye'ye mütemadiyen söyledik. Patriot teklifimizin süresi doldu" dedi.

https://www.ensonhaber.com/patriot-teklifi-abd-tarafindan-geri-cekildi.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2059 : 23 Ağustos 2019, 13:07:01 »
sanki patriotun meraklisiydik tandik sistem alsinlar arablar

bize gerekmez