Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 715866 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #1980 : 22 Temmuz 2019, 13:13:15 »
Adam S-400 peçindeki Oğuz Türk' üne bile tahammülü yok.

O kokpitaero yazarı'nın özel bir S-400 takıntısı var. Peç'deki Oğuz Türk'üne kulp bulması bu yüzden. Mesela Türkiye Patriot sistemini seçip bu logoyu kullansa hiç ses etmezdi.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1981 : 22 Temmuz 2019, 14:46:03 »
Fetöcünün medya yapilanmazi bunlar

bit gibi temizle temizle bitmez bunlar

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1982 : 22 Temmuz 2019, 16:18:54 »
Adam S-400 peçindeki Oğuz Türk' üne bile tahammülü yok.

O kokpitaero yazarı'nın özel bir S-400 takıntısı var. Peç'deki Oğuz Türk'üne kulp bulması bu yüzden. Mesela Türkiye Patriot sistemini seçip bu logoyu kullansa hiç ses etmezdi.

Ne yazık ki, algı yaratabilme kabiliyet ve imkanı olan bir takım yazarlar -artık hangi saiklerle hareket ediyorlarsa!- meseleleri jeopolitik gerçekler üzerinden değilde, silah yetenek ve kabiliyetleri üzerinden değerlendirmeyi adet edinmişler. Öyle olunca da, mesele adeta SİLAH FETİŞİZMİ boyutuna evriliyor.

Yani şimdi silah dediğin nedir ki! İhtiyaca binaen tedarik edilen bir şey değil midir? Benim S-400' e ihtiyacım var. Patriot istemişim, adam zaten vermemiş... Üstelik Trump kendi itiraf ediyor. Bakınız öyle olmasına rağmen, forumlarda yazan bazı insanlar, bir dönem; YOK ÖYLE Bİ' ŞEY. ONU DA NEREDEN ÇIKARTTINIZ! diyerekten algı yaratıyorlardı. Tabii olarak bu arkadaşların kimisi sarı renkte, kimisi de kırmızı renkte olunca... üstad-üstad diyerekten ağzının içine bakan gençler çoktu. Halbuki adamlar algı yaratmaya çalışıyor muş! Peki, ne oldu? Trump kendi itiraf etmedi mi!?

F-35 meselesi de aynı şekilde... Bakınız, F-35 programının ortaklarından olmamıza rağmen, henüz memlekete bir tanecik F-35 getiremedik. Halbuki İngiltere -yanılmıyorsam- 16' cı, İsrail ise program ortağı olmadığı halde 15' nci uçağını mı ne teslim aldı. Ve hatta İsrail, bir uçakları operasyonda kullanan ilk ülke oldu. Buralardan bile pis kokular geliyor.

Kaldı ki, F-35' in ne menem bir bağımlılık yaratacağı ortadadır. Bilinmesine rağmen, halen F-35 güzellemesi yapanları anlamakta güçlük çekiyoruz! Yetmezmiş gibi karşı gelenleri cahillikle suçluyorlar. Bahse konu Kokpitaero yazarı da aynı kafadan... Diğerlerine '' eğitimsiz çoğunluk '' demiş! Bu şekilde '' eğitimli azınlığın '' hangi amaca hizmet ettiğini de görmüş oluyoruz. Tabii olarak bize yutturamazlar:)

Dedim ya, mesele silah fetişizmine evrildi diye... Bu arkadaşlar -çok özür dileyerek söylüyorum- F-35' le nikah mı kıyacaklar, nedir? Bu F-35 aşkı nedir! Adam uçağı vermiyor, kodlarını vermiyor; üstüne F-35 üzerinden şantaj yapıyor...! İş bana kalsa... inşallah vermezler. Memleket büyük bir beladan kurtulur, demek istiyorum. Daha uçağı almadan başımıza bunlar gelecekse; bi' de 100 tane F-35 uçağımız olduğunu düşünün! Bizi şamar oğlanına çevirirler.       

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1983 : 22 Temmuz 2019, 17:54:04 »
Sayın Partikül bazı noktalarda bilgi eksikliğini düzeltmek isterim uygun görürseniz.

F-35 blok fazları olduğundan ötürü Türkiye bu aşamada ilk blokları almayı kendisi tercih etmemiştir.O yüzden F-35 projesinde sipariş noktasında İsrail ve İngiltere daha önce sipariş vermiş ve teslim almış durumdadır.İsrail 2010 da ilk blok siparişini vermiş olup 2016 yılında uçakları almaya başlamıştır.Keza ingilterde benzer zamanlarda ilk siparişlerini vermiş ve teslimatları devam etmektedir.

Türkiye ise 14 Adet sipariş adedini 2018 de başlamak üzere 2016 senesinde yanlış hatırlamıyor isem LM'ye sipariş geçilmiştir.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #1984 : 22 Temmuz 2019, 17:57:06 »
Üstadım yinede  F-35 5inci nesil bir uçak. Yazılımlar, durumsal farkındalık, sensör-algılıyıcılar ve düşük radar izi yani var oğlu var.  Diğer Kokpitaero yazarı  Hakanın bir sözü var. " bana 2 veya 4 filo S-400 mü, yoksa 100 f-35 uçağı mı deseniz ben f- 35 derim"

Diğer sözle F-35 uçağının sağlayacağı caydırıcılığı S-400 sağlayamaz diyor. Ben buna katılıyorum. Fakat bizim uzmanların anlayamadığı şu ki geldiğimiz noktada ileride ABD ve müttefikleri ile karşı karşıya gelme durumumuz var ve yerli sistemlerin gelmesini bekleyecek kadar vakit ve zamanımız yok.

Bizim S- 400 sistemine de, F-35 uçaklarına da yerli ürünleri ortaya çıkarana kadar ihtiyacımız var.

Türkiye İrana ders vermek istiyor. Suriye de hem PYD yi bertaraf edip ülkesindeki Arapların gideceği bir ortamı aralamak istiyor. Akdeniz de hesap da olmayan bir pay isterimiz var. İleride Rusya ile de Suriye sebebiyle mutlaka karşı karşıya gelecez. ( F-35 bu açıdan da elzem)
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1985 : 22 Temmuz 2019, 18:25:44 »
Arkadaşlar bir yanlışı düzelteyim.2 tane Levent Özgül var.S-400 ambleminden rahatsız olan twitterda yazan Levent kokpit aero yazarı değil.Kendisi hdp sempatizanı kürtçü abdci natocu bir zattır ve Türk savunma sanayi ürünlerini devamlı küçümser.Diğer Levent Özgül ise facebookta 2 grupta yazılar yazıp paylaşımlar yapar twitter kullanmaz.Kokpit yazarı olan arkadaş budur.F-16 yı çok iyi bilir bu uçağa aşıktır.Benim iyi arkadaşımdır o da S-400 lere karşıdır bu yüzden gerek sosyal medyada gerekse telefonda çok tartışmışızdır.F-35 leri alamayacak olmamıza çok hayıflanmıştır.Ama kesinlikle bölücü yanı yoktur ve milliyetçidir sadece bakış açılarımız farklıdır kendisiyle.
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2019, 18:33:45 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1986 : 22 Temmuz 2019, 18:53:50 »
Sayın Partikül bazı noktalarda bilgi eksikliğini düzeltmek isterim uygun görürseniz.

Estağfurullah... haklısınız, katılıyorum. Onlar önce istedi ve aldı... bekli de biz istemedik! Ancak 4 adet F-35' in teslimatını geciktirdikleri bir vakaa değil midir? Ne kadar doğrudur bilinmez ama F-35' in sadece pilotluk becerilerinin öğretildiğini; Amerika'da ki Türk ekibe, diğer bazı can alıcı yeteneklerin öğretilmediğine dair bir yazı okumuştum. Peki niye öğretmiyorlar, yoksa program ortağına güvenmiyorlar mu? Böyle şey olmaz! Bizi bilenler bilir, biz zaten Amerikan karşıtıyız dır da... Ne olursa olsun Türk milletinin itilip kakılmasına tahammül edemeyiz. Ayrıca Türk-Amerikan ilişkisi; bizim açımızdan kişisel husumetin ötesi geçmiştir. Artık mesele Jeopolitik bir konudur.

Üstadım yinede  F-35 5inci nesil bir uçak. Yazılımlar, durumsal farkındalık, sensör-algılıyıcılar ve düşük radar izi yani var oğlu var. 

Üstadım platformun teknolojik yetenekleri zaten yadsınamaz, aklı başında herkes O gerçeği kabul edecektir. Lakin mesele Jeopolitik bir konuma evrildiği için, salt teknolojik yetenekler baz alınamaz. Biz o yüzden diğer arkadaşlara SİLAH FETİŞİSTİ diyoruz... bakıyorsun ki, sistem kağıt üzerinde mükemmel, herkes sahip olmak ister. Gel gör ki, O yeteneklerin ne kadarı kullanıma açıktır, neresinde ne gibi gizli kapılar vardır, sistemi istediğim zaman istediğim kriterlerde kullanabilecek miyim? Bunlar büyük soru işaretleri(?) Ve sistemin aynen bir cep telefonu mantığıyla çalıştığı da biliyoruz.

Söz konusu caydırıcılık olunca; saldırı yeteneği, savunma yeteneğinden daha caydırıcıdır. Orasını kabul ederim. Fakat bana saldırı yeteneği verebilecek sistem, bana saldırma niyetiyle yaklaşan sözde müttefikler tarafından üretiliyor(!) Ve benim bu sözde müttefiklerle büyük problemlerim var. İşte bu durum, bizler açısından derin kaygılar yaratmaktadır.

Türkiye İrana ders vermek istiyor. Suriye de hem PYD yi bertaraf edip ülkesindeki Arapların gideceği bir ortamı aralamak istiyor. Akdeniz de hesap da olmayan bir pay isterimiz var. İleride Rusya ile de Suriye sebebiyle mutlaka karşı karşıya gelecez. ( F-35 bu açıdan da elzem)

Bu kısma cevap olarak... Rusya' yla karşı karşıya gelmek istemiyorlarsa, Esad' la anlaşsınlar. Niye anlaşmıyorlar? Genel af çıkartması konusunda anlaşsalar ya... neyi bekliyorlar? Herkes silahını teslim etsin, güvenlikleri ve gelecekleri anayasal teminat altına alınsın ve hatta bu Türkiye garantör/gözlemci olsun... Efenim, Türkiye' deki sığınmacıların kabulü anlaşması yapsınlar, uygun yerlere sığınmacıların yerleşimi konusunda işbirliği yapılsın, kalacakları yerleşin inşaa faaliyetlerine katkı sunalım... Yeni şehirler, kasabalar yapalım. Suriye' ye uzun dönemli krediler verelim.. İş alanları yaratalım... niye yapmıyorlar, dertleri nedir? Bunları yapmış olsalar Rusya' yla, İran' la çatışmanın gerekçesi kalır mı? Türkiye için de en temiz, en kestirme, en güzel yöntemdir.

Aha açıkça yazıyorum; bunları yapmazlarsa yarın bir gün yine ABD' nin kucağına düşeriz. İran gibi bir devletle Türkiye' yi düşman etmenin bir anlamı var mı? Yarın bir işgal durumunda, destek göreceğim yerlerden bir tanesidir. Benim İran' la ne derdim olabilir ki?

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1987 : 22 Temmuz 2019, 18:54:48 »
Arkadaşlar bir yanlışı düzelteyim.2 tane Levent Özgül var.S-400 ambleminden rahatsız olan twitterda yazan Levent kokpit aero yazarı değil.Kendisi hdp sempatizanı kürtçü abdci natocu bir zattır ve Türk savunma sanayi ürünlerini devamlı küçümser.Diğer Levent Özgül ise facebookta 2 grupta yazılar yazıp paylaşımlar yapar twitter kullanmaz.Kokpit yazarı olan arkadaş budur.F-16 yı çok iyi bilir bu uçağa aşıktır.Benim iyi arkadaşımdır o da S-400 lere karşıdır bu yüzden gerek sosyal medyada gerekse telefonda çok tartışmışızdır.F-35 leri alamayacak olmamıza çok hayıflanmıştır.Ama kesinlikle bölücü yanı yoktur ve milliyetçidir sadece bakış açılarımız farklıdır kendisiyle.

Durum şayet dediğin gibiyse, diğer arkadaştan özür dileyelim bari. Hatlar karıştı galiba:)

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1988 : 22 Temmuz 2019, 19:26:06 »
Rostech Başkanı Çemezov: S-400'lerin belirli parçalarının Türkiye’de üretilmesine yönelik görüşmeler devam ediyor

Rostech Başkanı Sergey Çemezov, S-400'lerin belirli parçalarının Türkiye’de üretilmesine yönelik görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Rakiplerimizin ilişkilerimize yönelik müdahale girişimlerini başarıyla aşıyoruz. Türkiye ile havacılık, helikopter üretimi ve enerji alanlarında iş birliğini genişletmeye hazırız" dedi.

Rusya devlet savunma sanayi şirketi Rostech Başkanı Sergey Çemezov, S-400 hava savunma sistemleri ve savunma sanayisinde Türkiye ve Rusya arasındaki artan iş birliğine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye ve Rusya arasında sanayiye yönelik ilişkilerin büyüdüğünü vurgulayan Çemezov, "Türkiye, Rostech ve Rusya'nın kilit ortaklarından biridir. Moskova ve Ankara arasında askeri-teknik alandaki iş birliği olumlu yönde ilerliyor" diye konuştu.

Türk ve Rus siyasi liderleri arasında yürütülen yakın ve yapıcı görüşmelere işaret eden Çemezov, "Kurumlarımız ve şirket temsilcilerimiz arasında yürütülen görüşmelerin de sayesinde rakiplerimizin ilişkilerimize yönelik müdahale girişimlerini başarıyla aşıyoruz" dedi.

Rusya ve Türkiye’nin çeşitli ortak projeler yürüttüğünü belirten Çemezov, "Bu projeler arasında gelişmiş uçak ve helikopter sistemleri, zırhlı araç parçaları ve temin edilen silahların satış sonrası hizmetleri yer alıyor. Türkiye ayrıca çeşitli menzillerdeki Rus hava sistemlerine ve tank savar sistemlerine ilgi duyuyor" şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİNİ GENİŞLETMEYE HAZIRIZ'

Çemezov, Türkiye'nin ulusal uzun menzilli hava sisteminin oluşturulmasına yönelik istişarelerin devam ettiğinin altını çizerek, "S-400 hava sistemlerinin belirli parçalarının lisanslı bir şekilde Türkiye’de üretilmesine yönelik görüşmeler de devam ediyor" dedi.
Türkiye ve Rusya arasında askeri-teknik alandaki iş birliğinin, sivil alanlar için sağlam bir temel oluşturduğunu dile getiren Çemezov, şunları kaydetti:

"Türkiye ile teknolojik açıdan, başta havacılık, helikopter üretimi ve enerji alanlarında iş birliğini genişletmeye hazırız. S-400’lerin teslimatını Türkiye’nin talebi doğrultusunda hızlandırdık. Bu tür bir uygulama, dünyada ender görülmektedir. Sistemlerin ilk teslimatı bu ay yapıldı ve takvim doğrultusunda ilerliyoruz"

https://tr.sputniknews.com/rusya/201907221039730723-rostech-baskani-cemezov-s-400lerin-belirli-parcalarinin-turkiyede-uretilmesine-yonelik-gorusmeler/

Çevrimdışı göktürk77

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1989 : 22 Temmuz 2019, 20:14:03 »
Pardon da hangi parçaları türkiye ye ürettireceklermiş kendi ülkelerindeki yazılan çizilenlere bakılırsa bırak sistemin taşıyıcısının contalarında (bu da ne demek anlamadım) tornavida zorlamasında bile yazılımın kendisini koruma amaçlı olarak silme işlemine girdiğinden falan bahsedenler ruslarsa bu konuşanlar kim açıkça kendi ülkelerindeki yazılanlarda altını çize çize kesinlikle teknoloji transferi olmadıgını yazanlar ruslar ise bi zahmet hangi parçalarıda uretelicek onlarıda söyleseydi de bizde bilseydik ne menem kritik parçalarmış!!!