Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 720307 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #1720 : 15 Haziran 2019, 21:05:13 »
Cevabı bilmiyorum...Sizin de bildiğinizi en azından elinizdeki verilerle bilebileceğinizi sanmıyorum...

Hiçbir aklı başında insan F-35 varken S-400 sistemini seçmez...
Biri ancak 20 sene sonra erişebileceğiniz yeteneklere sahip bir uçak diğeri 5 sene sonra elde etmenizin hemen hemen kesin olduğu bir HSS...

Bizimkilerin ne düşündüğünü bilmiyorum... Muhtemelen ikisinden birini seçmeleri konusunda bu kadar sıkıştırılacaklarını tahmin etmiyorlardı...

Bizimkiler bu zamana kadar o kadar çok yanlış öngörülere sahip işler yaptılar ki sağlıklı düşündüklerini , şu şu şu nedenle S-400 almalıyız noktasında olduklarını  sanmıyorum...

Her atılan yeme atlayan bir balık gibi 2 adım ötesini hesaplayamadan maceradan maceraya atılıyorlar...  Ortada bir devlet aklı olduğuna da hiç mi hiç inanmıyorum...

Biri elma biri armut sonuçta.Ne F-35 ne de S-400 birbiriyle kıyaslanamaz bu son derece yanlış ve ülkemizin her iki sisteme de ihtiyacı var normalde.5 sene sonra üreteceğimiz Siper HSS sistemi S-400 düzeyinde olacak mı zannediyorsunuz bu ne büyük iyimserlik haa keşke olsa tabi en çok biz seviniriz ama gerçekçi olmak lazım.Dün emekli amirallerden biri çıkmış 2012 de üretime başlasaydık bugün elimizde uzun menzilli HSS miz olurdu diye saçma sapan yazıyor.7 yılda kim S-400 veya Aster30 düzeyinde hava savunma sistemi geliştirmiş de biz geliştirelim

Tarihinde uçak yapmamış , F-22/F-35  kabiliyetlerinde stealth uçağı  2023 yılında hangardan çıkaracak iddiasındaki bir ülke ; S-400 ayarında bir HSS'yi F-35 ambargosu yemezse 5 senede  yapar....

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1721 : 15 Haziran 2019, 21:12:59 »
Sayın fırtına06  ; almayalım  o zaman ABD'den hiç silah sistemi bu kadar müdahaleye açıksa ... Aynı şeyi Ruslar da S-400 için yapar o zaman...

Ne almamız taraftarısınız anlamadım ki cevap yazayım... Yok  işte , yerlisini üretemiyorsun... 

Sayın Hyperspace ; ne demek istediğinizi anladım ama ben hala aynı yerde ve tutarlıyım... F-35'in S-400'e önceliği olduğuna inanıyorum ve F-35 üzerindeki " kontrolü biz de olmaz " görüşüne katılmıyorum...

Yazılarımı okursanız ben hep bu iki sistemin yerine tüm kaynakların MMU için kullanılmasından yana olduğumu defalarca belirttim.Siyasi irade bir karar verecekse de  önceliğimi F-35'e , hem de hiç mi hiç düşünmeden veriyorum... Sadece savunma ile hiçbir savaş kazanılmaz... Siz defans oyuncusuna ben forvet oyuncusuna yatırım istiyorum...

Madem Kİ F-35 bu kadar kötü ve müdahaleye açık bir uçak , o zaman aylardır niye Malatya'da F-35 hangarı yapıyor bu Hava kuvvetlerimiz? Bu kadar aptal mı bizim genelkurmay ,İngiliz,italyan vs... devletleri...

Sayın serkan1976 ben almayalım demiyorum defalarca yazdığım gibi F-35 muadillerine göre  dünyanın en gelişmiş savaş uçaklarından biridir bunda anlaşıyoruz. S-400'de dünyanın en gelişmiş füze savunma sistemlerinden biridir. Kendin yapamıyorsan ABD, Rusya gibi ülkelerden almak zorundasın yapacak birşeyin yok. Fakat biri ikiyüzlülük yaparak tehdit ve baskı uygular F-35 vermem derken diğeri kendi milli İFF sistemimizi bile füze sistemlerine entegre etmemize izin veriyor. Size soruyorum Amerika S-400 sistemleri hala F-35'i bilgilerini elde edebilir diyor Suriye'de İsrail ve Amerikan F-35'leri kaç kere Rus hava savunma sistemleriyle karşı karşıya gelmiştir? Yada Rus- Avrupa sınırında? Geçiniz bu işleri rica ediyorum.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2019, 21:14:03 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1722 : 15 Haziran 2019, 21:19:55 »
Sayın fırtına06  ; almayalım  o zaman ABD'den hiç silah sistemi bu kadar müdahaleye açıksa ... Aynı şeyi Ruslar da S-400 için yapar o zaman...

Ne almamız taraftarısınız anlamadım ki cevap yazayım... Yok  işte , yerlisini üretemiyorsun... 

Sayın Hyperspace ; ne demek istediğinizi anladım ama ben hala aynı yerde ve tutarlıyım... F-35'in S-400'e önceliği olduğuna inanıyorum ve F-35 üzerindeki " kontrolü biz de olmaz " görüşüne katılmıyorum...

Yazılarımı okursanız ben hep bu iki sistemin yerine tüm kaynakların MMU için kullanılmasından yana olduğumu defalarca belirttim.Siyasi irade bir karar verecekse de  önceliğimi F-35'e , hem de hiç mi hiç düşünmeden veriyorum... Sadece savunma ile hiçbir savaş kazanılmaz... Siz defans oyuncusuna ben forvet oyuncusuna yatırım istiyorum...

Madem Kİ F-35 bu kadar kötü ve müdahaleye açık bir uçak , o zaman aylardır niye Malatya'da F-35 hangarı yapıyor bu Hava kuvvetlerimiz? Bu kadar aptal mı bizim genelkurmay ,İngiliz,italyan vs... devletleri...

F-35 in sahip olduğu ALİS sisteminin sakıncalarını okudunuz mu hiç? Bu konuda diğer ülkelerinde rahatsızlığı olduğu söyleniyor. Ne operasyonel gizliliğiniz kalıyor ne de lojistik gizliliğiniz ne de harbe hazırlık düzeyinizin gizliliği.Adeta yatak odanızı 3.kişilere açmış gibi oluyorsunuz.Şİmdi böyle bir uçakla siz abd nin işine gelmediği istemediği operasyonları güvenle yapabilir misiniz? 40 yıldır hava savunmamızı F-16 larla yapıyoruz bunun yanlışlığı daha anlaşılmadı mı? Zamanında karar vericiler tüm bunları düşünmeden malesef hakkımızı aramanın da mümkün olmadığı bir anlaşmaya imza atmışlar ve bu durumun sakıncalarını görememişler.Herhalde abd ile bugünlere gelineceğini hesap edemediler ama fırtınanın yaklaştığı 2003 tezkere ve çuval hadisesinden belliydi.MMU konusunda da gerçekçi olalım dış destek olmadan böyle bir uçağı yapamayız en azından 2030' a kadar yapamayız
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2019, 21:26:48 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1723 : 15 Haziran 2019, 21:24:42 »
Cevabı bilmiyorum...Sizin de bildiğinizi en azından elinizdeki verilerle bilebileceğinizi sanmıyorum...

Biri ancak 20 sene sonra erişebileceğiniz yeteneklere sahip bir uçak diğeri 5 sene sonra elde etmenizin hemen hemen kesin olduğu bir HSS...

Bizimkilerin ne düşündüğünü bilmiyorum... Muhtemelen ikisinden birini seçmeleri konusunda bu kadar sıkıştırılacaklarını tahmin etmiyorlardı...

Bizimkiler bu zamana kadar o kadar çok yanlış öngörülere sahip işler yaptılar ki sağlıklı düşündüklerini , şu şu şu nedenle S-400 almalıyız noktasında olduklarını  sanmıyorum...

Her atılan yeme atlayan bir balık gibi 2 adım ötesini hesaplayamadan maceradan maceraya atılıyorlar...  Ortada bir devlet aklı olduğuna da hiç mi hiç inanmıyorum...

Biri elma biri armut sonuçta.Ne F-35 ne de S-400 birbiriyle kıyaslanamaz bu son derece yanlış ve ülkemizin her iki sisteme de ihtiyacı var normalde.5 sene sonra üreteceğimiz Siper HSS sistemi S-400 düzeyinde olacak mı zannediyorsunuz bu ne büyük iyimserlik haa keşke olsa tabi en çok biz seviniriz ama gerçekçi olmak lazım.Dün emekli amirallerden biri çıkmış 2012 de üretime başlasaydık bugün elimizde uzun menzilli HSS miz olurdu diye saçma sapan yazıyor.7 yılda kim S-400 veya Aster30 düzeyinde hava savunma sistemi geliştirmiş de biz geliştirelim

Tarihinde uçak yapmamış , F-22/F-35  kabiliyetlerinde stealth uçağı  2023 yılında hangardan çıkaracak iddiasındaki bir ülke ; S-400 ayarında bir HSS'yi F-35 ambargosu yemezse 5 senede  yapar....

😀😀😀

Hay sen cok yaşa e mi.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1724 : 15 Haziran 2019, 21:29:04 »

Yaparız tabi canım hepsini yaparız bizden kaçmaz ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1725 : 16 Haziran 2019, 14:34:54 »
Yakın tarihimizde bir tek doğru hareket yaptık , Zeytin Dalı Harekâtı-Afrin Operasyonu  . Ama onu da yapma nedenimiz  , tarihimizin en aptalca hareketi olan "Emevi camisinde cuma namazı kılma " düşüncemizdi...

Konu dışı ama bu yanlışı düzeltmek gerek.

Zeytindalı ve Fırat Kalkanı operasyonları Emevi Camiinde cuma namazı için yapılmadı! Emevi caiinden cuma namazı için daha öncesinde ABD ve saz arkadaşlarının Suriye'de iç savş çıkarmalarına göz yumuldu.

Bu savaş sonrasında Kuzey Irak'dan Akdeniz'e kadar uzanacak bir Kürt devletinin kurulucağı en sonunda anlaşıldığı için bu hattın önünü kesme amacıyla yapıldı o harekatlar!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1726 : 16 Haziran 2019, 22:04:58 »
E ben de zaten onu söylüyorum... 3 adım sonrasını hesap etmeden her teklife atlıyoruz...

Bizim sünni ülküsünü ,ümmeti birleştirme idealini gerçekleştirmek için "aslında İsrail'i rahatlatmak için tezgahlanan" Suriye'nin bölünmesi projesine  atlamasaydık ; Zeytin dalı -Afrin harekatlarına da zaten hiç gerek kalmazdı... Kendimizin yol açtığı hastalığı tedavi ettiğimz için kendimizi alkışlıyoruz... İroninin  tanımı tam da budur zaten..

İşte asıl mesele Esad o bölgeden uzaklaştırılınca yerine kimin geçeceği öngörüsünü bizim ortaya koymamız gerekirdi...

S-400 meselesinde de olayın bu noktaya gelmesine izin vermemeliydik... Heyyyt hüytt ile bu işler olmaz... Sen de stratejik kozlarını oynamalıydın...

Efendim ABD bizi bölecek , bölücüleri destekliyor , tırlar dolusu silah veriyor...Adamlar 25 senedir zaten destekliyor...GÜNAYDIN TÜRKİYE ...
Sen hala onu bu düşünceden vazgeçirecek stratejik adımları atamamışsan köpürüp durmayacaksın....
« Son Düzenleme: 16 Haziran 2019, 22:07:38 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1727 : 18 Haziran 2019, 12:36:10 »
Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alma planları nedeniyle ABD'nin F-35'in Türk tedarikçilerinin ötesinde Türk savunma şirketlerine de yaptırım uygulayabileceği öne sürüldü.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasına karşı planladığı mali yaptırımları genişleteceği öne sürüldü. Buna iddiaya göre, olası yaptırımlar sadece F-35 parçaları üreten Türk firmaları değil, diğer savunma sanayi kuruluşlarını da kapsayacak.

ABD Ordusu'nun silah satın alma şefi Ellen Lord pazartesi günü yaptığı açıklamada Türkiye'yi önemli bir NATO müttefiki olarak gördüklerini vurguladı ancak Rusya'dan hava savunma sistemi alınması halinde uygulanacak yaptırımların F-35 savaş uçağı için kritik parçalar üreten Türk firmaların yanı sıra ABD savunma sanayisine üretim yapan şirketlere de yansıyacağını duyurdu.

Ellen Lord, Paris'te yapılan Air Show'da yaptığı açıklamada "S-400 ve F-35 konusunun tüm savunma ve ticari endüstrimize olan etkilerini ayrı ayrı inceledik. Savunma sanayinde F-35'lerin haricinde ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamına girebilecek tüm unsurları gözden geçirdik" dedi.

Türkiye ile müttefiklik ilişkisini sürdürmek istediklerini vurgulayan Lord, henüz herhangi bir karar alınmadığını ancak olası bir yaptırım kararının Türk sanayisini sert bir şekilde etkileyeceğini belirtti.

Ellen Lord, “Gerçekten yapmak istediğimiz bu değil” dedi.

937 PARÇAYI TÜRKİYE ÜRETİYOR

Türk savuma sanayi firmaları ABD yapımı F-35 savaş uçaklarının 937 parçasını üretiyor.

Türkiye ve ABD 100 adet F-35 alımı için 9 milyar dolarlık bir anlaşmaya varmıştı.

Pentagon gelecek yıl başlarında Türkiye'nin üretimdeki payını ABD veya başka bir ülkeye kaydırmayı planlıyor.

Raytheon Entegre Savunma Sistemleri Başkanı Ralph Acaba, Türk firmalarının Patriot füze savunma sistemi için bileşen ürettiğini belirtti.

Raytheon, silah sistemlerindeki Türk yapımı parçaların oranı hakkında bilgi vermeyi reddetti ancak firmanın risk değerlendirmelerine dayanarak Türk firmalara alternatif baktığı biliniyordu.

TÜRKİYE GERİ ADIM ATMIYOR

ABD ve NATO, Türkiye'nin Rusya'dan hava savunma sistemi satın almasına güvenlik endişesi nedeniyle karşı çıkıyor.

Ankara ise NATO'nun Türkiye'nin hava sahasının sadece yüzde 30'unu koruyabildiğini vurgulayarak birlik tarafından sağlanmayan hava savunmasının başka kaynaklardan çözümüne gidilmesini 'milli mesele' olarak gördüğünü belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile NATO müttefikleri arasında krize neden olan Rus savunma sistemi S-400'lerin temmuz ayının ilk yarısında Türkiye'ye teslim edileceğini duyurmuştu.

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2870428-abdden-turkiyeye-yeni-tehdit-bunu-istemiyoruz

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1728 : 18 Haziran 2019, 12:57:33 »
Aramizda halen daha sorunun S400-F35 uyumsuzlugu ,S400 aliminin iptali veya S400 sistemlerin baska bir ulkeye devredilmesi ile  SAM AMCANIN ALISKANLIK SEVIYESINDE  OLAN TEHDIT VE SANTAJLARIN SONLANACAGINA inanan ,dusunmekte olan siyasi lider varmi dersiniz?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1729 : 18 Haziran 2019, 13:35:00 »
Aramizda halen daha sorunun S400-F35 uyumsuzlugu ,S400 aliminin iptali veya S400 sistemlerin baska bir ulkeye devredilmesi ile  SAM AMCANIN ALISKANLIK SEVIYESINDE  OLAN TEHDIT VE SANTAJLARIN SONLANACAGINA inanan ,dusunmekte olan siyasi lider varmi dersiniz?

Bu S-400 alımı iptal edilirse ilelebet ABD'nin boyunduruğu altından çıkamayız ve sözü güvenilmez bir ülke haline geliriz. Zaten bu sadece S-400'lerle sınırlı kalmaz. Bugün S-400'ü iptal ettin yarın nükleer santral projesini iptal et yoksa.... der, yada Suriye'de YPG'ye elleme yoksa... der hiçbirşey yapamazsın. Yapmaya ne gücün kalır ne de seni takan olur artık....
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2019, 13:35:52 Gönderen: fırtına06 »