Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 719870 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #1700 : 14 Haziran 2019, 22:58:55 »
Sen o F-35'lerle İsrail'e saldırabilseydin haklısın diyecektim. Bırak F-35'leri, F-16'larla bile saldıramazsın. Çünkü senin elindeki ABD malı uçakların her daim İsrail'i dost olarak görmeye devam edecek ve kilitlenemeyeceksin bile İsrail uçaklarına.
Şu yazdıklarınızı kanıtlayan herhangi bir veri var mı? Zamanında F 16 NATO uçaklarına kilit atmıyor diye bir şehir efsanesi attılar ortaya herkes buna inandı ne hikmetse 2006 yılında F 16 ile Yunan(NATO) uçağı düşürdük.

https://www.sabah.com.tr/gundem/2011/09/13/israil-artik-turk-f16-icin-dost-degil

http://www.milliyet.com.tr/f-16-lar-milli-oluyor-gundem-1460850/

http://www.ufukotesi.com/yazigoster.asp?yazi_no=20041118

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1701 : 14 Haziran 2019, 23:15:14 »
Sen o F-35'lerle İsrail'e saldırabilseydin haklısın diyecektim. Bırak F-35'leri, F-16'larla bile saldıramazsın. Çünkü senin elindeki ABD malı uçakların her daim İsrail'i dost olarak görmeye devam edecek ve kilitlenemeyeceksin bile İsrail uçaklarına.
Şu yazdıklarınızı kanıtlayan herhangi bir veri var mı? Zamanında F 16 NATO uçaklarına kilit atmıyor diye bir şehir efsanesi attılar ortaya herkes buna inandı ne hikmetse 2006 yılında F 16 ile Yunan(NATO) uçağı düşürdük.

Konular iyice iç içe geçti; HSS konusu olmasına karşın F-35 tartışıyoruz ve mecburen buradan cevap veriyorum.

Yazınıza değinmek istedim. Bu yazılanları kanıtlayan bir veri yok doğru. Olması da şu an için imkansız. Bu bir öngörü.

Satılan cihazlarda işletim sistemlerinin size ait bilgileri paylaşması; Telefonların size ait bir çok bilgiyi kaydetmesi (mesela android sahiplerinin özellikle girip kapatmamışlarsa konumlarının sürekli kaydedildiğini görmüşsünüzdür belki) ya da yazı veya konuşmada geçen bir şeyin reklamlarının birden ortaya çıkması fenomeni... Hatta öyle ki firmalar birbirlerini alenen casuslukla suçlayacak hale geldi. (Huawei örneği)

Bunları düşünen, yapan bir ülkenin uçağın kontrolüne etki etmemesine imkan vermiyorum. Amerikanın projedeki ALIS çalışmasına bütün iştirakçiler tepki gösteriyor. Neden bilgilerimizi bize sormadan paylaşan bir uçak? "yeaa işte uçuş saatleri aşınan parçalar vs." ne kadar da masum değil mi?  Hepsi aslında bizim gibi şüpheleniyor. Tek tuşla düşürmekten tut; konumu paylaşma veya performans düşürücü ya da stealth özelliği ortadan kaldırabilecek şeyler. 4-5 satırlık kodlamaya bakar. Ama bunu da kolay kolay belli etmez. Yani dogfight yaparken müdahale edecek de bu rezalet ortaya çıkacak. Daha büyük ölçekli şeyler lazım; topyekün hava çatışması ile tamamen yok olacak bir hava gücü gibi. Ortada şahit bırakmadan.

Bu arada bahsettiğiniz düşen Yunan F-16'sı füze ile değil çarpışma sonucu düştü diye hatırlıyorum ben.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1702 : 14 Haziran 2019, 23:35:16 »
Sayın fırtına06 kanıt diye toplumu gazlamak için yazıldığı her halinden belli olan linkleri mi veriyorsunuz? Sayın Ace yazdıklarınız mantığa uygun olmakla beraber başka bir soruyu getirdi aklıma, peki S400 ne kadar güvenilir? Rusların bilgileri almayacağının ya da sisteme uzaktan müdahale etmeyeceğinin sistemin tüm hakimiyetinin bizde olacağının bir garantisi de yok. F 35'i gömme S400'ü süper silah kabul etme mantığını sorguluyorum işin özünde. Bir diğer husus olayın ekonomik boyutu ne olacak, ticaretimizin önemli bir kısmı Batı ile Rusların turist göndermediği dönemde olanları gördük, Batı bizimle ticareti keserse olacak olanları kim hesaplayabilir evet S400 iyi bir sistem lakin getirisi götürüsünü karşılayacak mı?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1703 : 14 Haziran 2019, 23:41:12 »
Sayın fırtına06 kanıt diye toplumu gazlamak için yazıldığı her halinden belli olan linkleri mi veriyorsunuz? Sayın Ace yazdıklarınız mantığa uygun olmakla beraber başka bir soruyu getirdi aklıma, peki S400 ne kadar güvenilir? Rusların bilgileri almayacağının ya da sisteme uzaktan müdahale etmeyeceğinin sistemin tüm hakimiyetinin bizde olacağının bir garantisi de yok. F 35'i gömme S400'ü süper silah kabul etme mantığını sorguluyorum işin özünde. Bir diğer husus olayın ekonomik boyutu ne olacak, ticaretimizin önemli bir kısmı Batı ile Rusların turist göndermediği dönemde olanları gördük, Batı bizimle ticareti keserse olacak olanları kim hesaplayabilir evet S400 iyi bir sistem lakin getirisi götürüsünü karşılayacak mı?

İnternette dolaşan her habere toplumu gazlamak için yazılmış derseniz internetteki hiçbir habere inanmayalım o zaman. F-16'larda dost düşman tanıma sistemleri olduğu ve block30'larda bu sistemin millileştirildiği bizzat savunma sanayii başkanı İsmail Demir tarafından açıklandı boşunamı değiştirildi bunlar?

https://www.haberturk.com/ekonomi/savunma-sanayi/haber/1064553-modernize-edilen-son-f-16-teslim-edildi

Bunada inanmayacaksanız başka birşey yazmayacağım artık.
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2019, 23:41:50 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1704 : 14 Haziran 2019, 23:47:51 »

S-400 konusunda size katılıyorum ayrıca Rusların elimize bu silahı öyle pat diye vermesi de şüpheli. Düne kadar düşman olasılığı yüksek olan ve Amerikanın uydusu gibi görünen bir ülkeye önemli bir silahımı veriyorsam kesinlikle bendekini değil de dandik bir sürümünü veriyorumdur. Ya da aynı şekilde tüm hava sahamızdaki radar verileri belki de paylaşıma açık hale gelecektir. Bu tarz yüksek teknolojili tüm silahlarda aynı korkuya sahip olacağız. İşte o yüzden bu tarz şeyleri kendimiz yapmalıyız. Milli tüfek veya yerli zırhlı araç olmasa da olur elzem değil ama bunlar elzem(tabi onları da yapalım canım niye para kaybedelim) :)

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1705 : 14 Haziran 2019, 23:48:35 »
AA Editör Masası'nın konuğu olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu... S-400 hava savunma sistemlerinin alınmasına ilişkin de açıklama yapan Çavuşoğlu, ''Hiçbir şekilde geri adım atmayacağız.'' dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

S-400'ler ile ilgili hiçbir şekilde geri adım atmayacağız. Bağımsız ve özgür millet olmak için kararlılığımızı devam ettireceğiz.

'SESSİZ SEDASIZ OTURALIM ANLAYIŞI YOK, KARŞILIĞINI VERECEĞİZ'

ABD bize yönelik olumsuz adımlar atarsa, bizim de atacağımız adımlar var. Amerika bu kararları aldı, biz de sessiz sedasız oturalım anlayışı yok artık. Bize yönelik olumsuz bir davranış olursa, biz de karşılığını vereceğiz. Cumhurbaşkanımız liderliğinde bunun çalışmalarını yapıyoruz.

'NATO'NUN BİZİ KORUYACAK KAPASİTESİ YOK'

Yarın bize yönelik herhangi bir saldırı olduğu zaman NATO'nun bizi koruyacak bir kapasitesi yok. NATO bizim hava sahamızın yüzde 30'unu koruyabiliyor. Bizim en ihtiyacımız olduğu zamanda ABD, Hollanda Patriot bataryalarını geriye çekti. Bir tek İspanya ve İtalya bunları bıraktı. Elbette bu bir milli mesele. Muhalefetten de topluca bir bilgilendirilme talebi olursa elbette bunu yaparız. Muhalefete bilgi verme konusunda hiçbir tereddütümüz olmaz. Ama bu bilgileri almadan da Türkiye S-400'ü almasın şeklinde muhalefet etmesinler, birilerine hizmet etmesinler.

http://www.haber7.com/guncel/haber/2869295-turkiyeden-kritik-s-400-aciklamasi-atacagimiz-adimlar-var/?detay=1

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1706 : 14 Haziran 2019, 23:53:44 »

İnternette dolaşan her habere toplumu gazlamak için yazılmış derseniz internetteki hiçbir habere inanmayalım o zaman. F-16'larda dost düşman tanıma sistemleri olduğu ve block30'larda bu sistemin millileştirildiği bizzat savunma sanayii başkanı İsmail Demir tarafından açıklandı boşunamı değiştirildi bunlar?

https://www.haberturk.com/ekonomi/savunma-sanayi/haber/1064553-modernize-edilen-son-f-16-teslim-edildi

Bunada inanmayacaksanız başka birşey yazmayacağım artık.
Ben zaten basınımızın yayınladığı savunma sanayi ile alakalı çoğu habere inanmıyorum çünkü savunma sanayi ile alakalı basınımızda çıkan haberlerin büyük çoğunluğu toplumu gazlamak için ısmarlama yapılan işler. Yalnız F-16'larda değil modern uçakların hepsinde dost düşman tanıma sistemi var. Vermiş olduğunuz son link F-16 modernizasyonundan bahsediyor uçaklarımızın Nato veya İsrail uçaklarını vuramayacağından bahsetmiyor.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1707 : 15 Haziran 2019, 00:04:26 »
Bu modernizasyonda block30'lardaki dost düşman tanıma sistemleri millileştirildi. Böylece kimin dost kimin düşman olsduğuna bizim uçaklarımız karar veriyor. İnanamıyorsanız siz bilirsiniz. Daha fazla ısrar etmeyeceğim. Neyse daha fazla konuyu dağıtmayalım bu S-400 meselesi ile F-35 meselesi iç içe geçtiği için konu ister istemez buralara kadar gelebiliyor. Bundan tek birşey çıkarabiliriz kendin üretemiyorsan başkalarına muhtaçsın demektir bu ya S-400 olacak ya da F-35'ki çok çok büyük ihtimalle S-400 olacak. ABD'de bizi F-35 projesinden çıkaracak fakat daha ileri gitmeyecektir. Son zamanlardaki ABD'li yetkililerin açıklamaları bunu gösteriyor.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2019, 00:12:54 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1708 : 15 Haziran 2019, 10:26:18 »
Alman hükümeti Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri almaya hazırlanan Türkiye’ye, NATO’daki konumunu göz önünde bulundurarak bu kararını yeniden gözden geçirmesi çağrısı yaptı.

Alman hükümeti, Rus S-400 füze savunma sistemlerinin alımı konusunda Türkiye'yi uyardı. Hükümet sözcü vekili Ulrike Demmer, "Alman hükümeti, Türkiye'nin kararını transatlantik ittifaktaki konumu çerçevesinde bir kez daha gözden geçirmesinden memnuniyet duyacaktır" açıklaması yaptı.

Alman hükümet sözcüsü, Rusya ile Türkiye arasında imzalanan S-400 anlaşmasının NATO içinde de "sürekli ve hararetli bir şekilde tartışılan bir konu" olduğunu belirterek, ayrıca Rus silah sistemlerinin ithal edilmesinin Türkiye'ye yönelik Amerikan yaptırımlarını devreye sokabileceğini hatırlattı. Demmer, "Bu da ne Türkiye'nin ne de NATO'nun çıkarına olabilir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak S-400'ler konusunda iki gün önce yaptığı açıklamada ABD'nin yaptırım tehditlerine rağmen geri adım atmayacakları mesajını vererek "Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacaktır demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik. İnşallah önümüzdeki ay da bu sistemin ülkemize teslimi yapılacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Cuma günü yaptığı açıklamada bu mesajı yineleyerek, ABD'nin yürürlüğe sokmakla tehdit ettiği yaptırımlara karşı Türkiye'nin atacağı adımlar konusunda hazırlıklar yapıldığını bildirmişti.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2869599-almanyadan-s-400-cagrisi

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1709 : 15 Haziran 2019, 10:31:54 »
Soylu: S400'lerle beraber Türkiye'nin bağımsızlığına bir kat daha katkı sunacağız

Rusya'dan S400 alımına ilişkin ABD'nin tutumunu eleştiren Soylu, şunları söyledi:

"S400'ü alamazsın dediği zaman biz 'emredersiniz, başımız üstüne' mi diyeceğiz? Dün paramız yoktu, bugün paramız var. Dün bize uzaktan menzille beraber saldırmaya çalışanlara karşı teslim haldeydik, Allah'ın izniyle 2 ay sonra S400'lerle beraber Türkiye'nin bağımsızlığına bir kat daha bu milletin güveni ve bu milletin anlayışı şeklinde bir katkı daha sunacağız. Bu millet hep birlikte binbir başlı kartalı taşıyacak kabiliyete sahiptir."

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201906151039373115-soylu-s400lerle-beraber-turkiyenin-bagimsizligina-bir-kat-daha-katki-sunacagiz/