Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 715824 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #1680 : 14 Haziran 2019, 08:56:29 »
Bütün ümmet şimdi F35 i kötüler şekilde pozisyonunu aldı. Star gazetesi filan okuyarak olayları yorumlamamak gerek. Yerden havalanamayan düşmanı dost görüp ateş edemeyen uçaklar üretilmedi bu dünyada daha. Bırak İsrail Yunan ABD uçağını birlikte havalandığın kol arkadaşının uçağını bile düşürürsün niyeti bozduysan. Füzelerde böyle uçaklarda böyle hiçbiri birilerini dost diye vurmamazlık etmiyor. Sana bu dost yada düşman diye bilgi verir sonrası sana kalmış. Kaldıki Yunan uçağı dost filan olmak zorunda da değil bu teknolojilerde.

Hiçbir silaha üretici ülke arka kapı bırakıp onu etkisiz hale getirmez bunu bir kere mantık olarak imkansız bir şey. Çünkü sen kendin kullanmak için arka kapı bırakırsan düşmanda bunu bulup kullanabilir bu riski hiç bir ülke almaz. Ama silahı üreten ülkeler kötü niyetlerini şöyle kullanırlar. Eriştikleri teknoloji 100 ise seninkinde 80 kullanırlar ve kalan 20 birim onun sana üstünlüğü olur oda ona yeter. Senin silahını kandırmayı aldatmayı başarır bu zaaf ile. Her ülke illaki ihraç modeli üretiyordur buna bizde dahiliz bizimde ihraç ettiğimiz SOM yerlisi ile aynı olmaz yazılım olarak. Ama bu arka kapısı var sinyali yolladımmı düşecek yada uçmayacak diye olamaz o zaman dostuna müttefiğine diye sattığın silah gün gelir ortak düşman tarafından engellenir. Silahlara böyle şeyler konmuyor daha bunun tek bir örneği bile yakalanamadı. 
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2019, 09:03:59 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1681 : 14 Haziran 2019, 09:05:24 »
Konu hiçbir zaman s400&f35 olmamalı.Her 2 silahında avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. ve ne yazıkki 2 silah da bağımlılık silahı. Şimdi f35 almadık ama s400 aldık. Bir süre sonra diyecekler ki bu yüksek irtifa silahı bunun orta ve alçak irtifası olan da var size ondan verelim. Bir süre sonra f35 alamadınız size su57 verelim. Aman ha dikkat hiçbirine gerek yok. Eğer Caatsa yemezsek ve hükümet beceriksizlik sergilemezse, biz alçak irtifası da orta irtifası da uçağımızda hepsi hazır olur evelallah.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1682 : 14 Haziran 2019, 09:07:24 »
Şu f35'ler kötü, s400'ler ultra Super mantığıni bir terkedin once. Yok oyle bir sey! Ruslar irkdaslarini ve de kopeklerini biz Müslüman Turklere her zaman tercih etti, edeceklerdir. Bunun icin abd ile masabasinda anlasir bile! Suriye'nin hali ortada!

F-35'ler kötü, S-400'ler ultra kim dedi? Sizin mantığınızla dünyada kimseden silah almayalım o zaman. Ben işime hangi silah yarıyorsa bana en çok avantajı hangi silahlar veriyorsa onu alırım. Ona bakarsanız İtalyanlar ile zamanında savaş halindeydik bugün en çok övündüğümüz helikopteri onlar sayesinde üretiyoruz? F-35'lerin dünyadaki muadillerine göre şu anda alternatifsiz olduğu bir gerçek fakat ABD ile tarihte hiç görülmemiş kadar ilişkilerimizin bozuk olduğuda bir gerçek.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1683 : 14 Haziran 2019, 09:49:19 »
Neden NATO'dan bağımsız bir hava savunma sistemine sahip olmalıyız-2

ABD Irak'a müdahale bahanesiyle Türkiye'den üs talep etti. Başta İncirlik olmak üzere birçok hava üssü ve askerî tesis Amerikan ordusuna açıldı. Bunda pek gönüllü olmadık. Askeri ve siyasi baskılar, ekonomik vaatler ile üslerimizi açtık.

ABD Çekiç Güç olarak Saddam'ı devirme bahanesi ile Ortadoğu'ya girdi. Çekiç Güç pkkya alenen destek veriyordu. Uçak ve helikopterler ile pkkya destek malzemeleri attılar. Bazı ABD malı yardım malzemeleri TSK'nın eline geçti. Genelkurmay bu yardımları basına verip yayınlattı. Artık pkkya verilen yardımın kanıtı vardı.

Güneydoğu ve doğudaki radarlarımızda ABD uçar unsurları görünmüyordu. Radarda uçaklar ve helikopterler kuş olarak görünüyordu. Jandarma komutanı Eşref Bitlis ABD üslerini bastı. Askerlerimize helikopterlerin motorlarını elleme görevi verdi. Uçmuyor denen helikopterlerin motorları sıcaktı. Ve efsane komutan Eşref Bitlis bir suikasta kurban giderek şehit oldu.

Pkkya verilen ABD malzemeleri TSK tarafından ele geçirilince, TSK Türk askerine pkkya yardım eden ABD uçak ve helikopteri görülürse düşürme emri verdi.

Bu emirden sonra 14 Nisan günü Türk askeri heyeti uçuş yapacaktı. Teknik nedenlerden dolayı Türk helikopterleri yetersiz görüldü ve görev ABD helikopterlerine verildi. 2 ABD helikopteri havalandı. İkiside ABD F15C jetleri tarafından vuruldu.  Düşen helikopterlerde Kurmay Albay Hikmet Alp, Topçu Üsteğmen Barlas Gültepe ve Ceyhun Civan isimli askerlerimiz şehit oldu.

ABD o gün bölgede dost hava unsuru olmadığını, helikopterlerin düşman sanılıp vurulduğunu açıkladı. Türk Genel Kurmayı ise uçuş bilgilerinin çekiç güç komutanlığına iletildiğini belgeledi. ABD bu olay üstüne özür diledi.

Görüyoruz ki ABD uçak ve helikopterleri hava sahamızı açıkça ihlal edip pkkya askeri yardım atıyor. Ancak radarlarımız tespit edemiyor. ABD'ye çekiç güç kapsamında uçuş izni verilsede bunlar daha önceden bildirilen uçuşlar içindi. ABD gizli uçuş yaparak pkkya destek verdi.

NATO'ya bağlı sistem ile hava sahamızı korumak çok gerçekçi değil. Geçmişte yukarıdaki gibi örnekler var. Kısa vadede S400 hava savunmamız için hayati önem taşıyor.

Türk Savunma Sanayii Facebook sayfasından alıntıdır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1684 : 14 Haziran 2019, 09:50:20 »
Şu f35'ler kötü, s400'ler ultra Super mantığıni bir terkedin once. Yok oyle bir sey! Ruslar irkdaslarini ve de kopeklerini biz Müslüman Turklere her zaman tercih etti, edeceklerdir. Bunun icin abd ile masabasinda anlasir bile! Suriye'nin hali ortada!

Yok canım, biri iyi diğeri kötü değil. Bence ikisi de iyi.

Ruslar Kurtuluş savaşında bize cephane vs vermeseydi, yani ortodoks Yunanlılara karşı bizi tercih etmeseydi, şu an belki bu satırları okuyamıyor olabilirdin.
Ruslar bunu bizi sevdikleri için de yapmadı. Çıkarları onu gerektirdiği için öyle yaptı! Ülkeler arasında çıkarlar söz konusudur. Çıkarların ters düşerse kardeş dediğini bile tanımazsın! Bu zamanda Rusya-Ukrayna arasındaki çatışma gibi!

Irkdaşlıkmış, din kardeşliğiymiş vs hepsi hikaye!

İnsanlığın doğası böyle. Bireysel olarak bakarsan bile kardeşler miras için birbirlerine düşüyorlar. Dini bir vakfın yöneticisi, o vakfa sığınan din kardeşlerine tecavüz ediyor vs. Hemen her gün görüyoruz bu tip haberleri.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1685 : 14 Haziran 2019, 12:03:59 »
Ben Suriyede S400ler hiç vuramadı demiyorumki. Yalnız Rusların bir çakallığı vardır. S400 gibi yada balistik füze gibi sistemlerinin hedefleri vurmalarını hiç göstermezler sadece ateşleme faslının birkaç saniyelik videosu vardır hepsi bu ama oraya buraya %100 başarı sağlandı yazarlar. Sorsan salladıkları her füze tam isabet lakin tüm dünya bu propagandaları çok iyi bilir. Suriyede illaki tomahawk vuran S400 vardır lakin 100 taneden Rusya diyorki 90nını vurduk Amerika diyorki 90nı isabet etti. Rusyanın propaganda da ne kadar güçlü bir ülke oldugunu söylememe gerek yok. Lakin isabet konusunda Rus sistemleri hep tartışılmıştır. Bunu ilk defa burdan benim yazmamla öğreniyorsanız demekki savunma sanayii konularıyla alakanız yok. Hayır daha önceden biliyorsanız 2 sistem S400ün birşey koruyamayacagınıda bilmeniz lazım. Kaldıki Rusyanın bize son geliştirdiği füzeyi vermeyeceğini Amerikada , İsrailde , Yunanlılarda biliyordur heralde. Büyük ihtimal 400 km radarlı -200+km menzilli bir füze olacak.Bununda sayısı 100-200 arasında olur. Bugün 1000+ km menzilli seyir füzerinden bahsediyoruz. Amerikada bir atmaya başlayınca çekirdek gibi 100-150 tanesini aynı anda sallıyor. Amerikanın bu sayıda füzeyle saldırma devamlılığı ekonomisi açısından mümkün. Peki bizm bu füzeleri 200 HSS füzesiyle karşılama olasılıgımız bu ekonomide nedir ?. 100-150 gemilerden , 30-40 stealth uçaklardan gelse al sana 200 seyir füzesine karşılık 200 HSS füzesi demek. Bunun imal edilebilmesi , bütçesi , devamlılığı nedir. 2 S400le ülke koruyan arkadaşlara soruyorum ? Şunuda not edeyim.Tekrar ediyorum ben S400e karşı değilim. 2 sistem S400le ülke korunuyor kafası yaşayanlara karşıyım. En az 8-10 sistem S400 ve alt katmanları olan Hisar - Siper olacakki tamamız diyeyim. Dünyada %100 sizi koruyacak bir sistem hiç olmadı hiçte olmayacak. S400 evet caydırıcı bir güç kabul lakin bizim rakiplerimiz S400den cayacak ülkeler değil. Çünki bizim rakiplerimiz kıytırık yunanistan , Ermenistan  , Mısır değil. İsrail hakkında ne biliyorsunuz bilmiyorum lakin çevrimdışı bilgisayarlara sızmayı başarmış hackırlara sahip bir ülkedir bakın çevrimdışı diyorum. Bilgisayarlarla arası iyi olan biri varsa çevrimdışı bilgisayarlara dışardan sızmanın ne kadar zor oldugunu açıklarsa sevinirim.. Adamların nerelere sızabilme ihtimalinin oldugunu siz düşünün. Düşmanı iyi tanımazsan , sırf kendimizi küçümsemeyelim diye bazı şeyleri görmezden gelirsen yarın başına iş açar.

Hocam ya siz anlamıyorsunuz ya ben anlatamıyorum neyse daha fazla uzatmaya gerek yok fakat şunu da unutmayın elimde ABD'nin ve yahut NATO'nun tam kontrolünde olacak Patrot- SampT ikilisi olacağına dost- düşman ayırma sistemi benim kontrolümde olacak  daha başarılı S-400'ü tercih ederim. Şu anda hava savunma sistemlerine olan ihtiyaç savaş uçaklarına olanla daha fazladır. Umarım yarın bir gün ABD ile aramızda ciddi bir sorun çıktığında F-35' leri yerden 1 santim oynatamadığımızda bunu görüp milyarlarca doları o çelik yığınlarına gömdüğümüze pişman olmayız.
Hocam ben sizi anlıyorum. Diğer seçeneklere göre S400 bencede iyi bir karar 3 defa söyledim yine söylüyorum. Ben S400ü eleştirmiyorum. ÜLKE GÜVENLİĞİNİ 2 S400E EMANET EDİLMESİNE KARŞIYIM DİYORUM. Anlaşamadıgımız nokta burası sanırım. Siz S400ü eleştiriyor diye algılıyorsunuz. Karşımızdaki ülkeler S400e karşı 2-3 uçağının düşürülmesine gözyumacak ülkeler. Koskoca ikiz binalarını sırf Afganistana girebilmek için feda etmiş Amerika , konu Türkiye olunca nelerden vazgeçer , neleri heba eder bir düşünün bakalım. 2 S400le caydıramazsınız diyorum. Ben burda sayısından şikayetciyim S400den değil.
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2019, 12:10:04 Gönderen: ムゲン »
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1686 : 14 Haziran 2019, 12:43:59 »
Hocam sayıya o kadar takılmayın zaten anlaşma 2 sistem S-400, iki sistemde opsiyondu yanlış hatırlamıyorsam. Yani sadece iki sistemle sınırlı kalmaz bu. Ayrıca bu S-400'lerin korunması için Tunguska, Pantsir gibi alçak irtifa Rus sistemlerinde alınacağını düşünüyorum. Bunu birde Hisar, Siper gibi kendimize ait sistemlerlede destekleyeceğiz ki Hisar denemelerinin başarılı bir şekilde ilerlediğini hepimiz gördük. Ayrıca zaten yeteri kadar alçak irtifa sistemimiz hali hazırda var Atılgan, Zıpkın, Stinger, Igla, Rapier gibi( Korkut'u unutmuşum sonradan ekledim). Oerlikon, HAWK, Nike Herkules gibi artık eskimiş sistemleri saymıyorum bile.
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2019, 12:46:50 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #1687 : 14 Haziran 2019, 13:53:42 »
Kusura bakmayın ama bu S-400 muhabbeti ne zaman ve neden ortaya çıktı? Evet her zaman dillendiriliyordu ancak ciddi karar 15 temmuzda F-16’lar sağı solu bombalayınca verildi diye anımsıyorum ve bu bataryalar nereye konulacak diye düşünüldüğünde hep Ankara ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı konuşuldu halk arasında. Sanki F-16’nın tek panzehiri buymuş ve Amerikaya en güzel cevapmış gibi düşünüldü.

Tüm ülkeyi koruyacakmış gibi lanse ediliyor dimi :)

Aslında bunların hepsi boş. Bir ülkenin en iyi silahı endüstri; bu endüstriyi de yaratan eğitim, bilim ve teknolojiye yatırım disiplinidir. Gelişmiş Avrupa ülkelerini, Japonyayı yerle bir etsen dahi dirilip tekrar liderliğe oynuyorsa bunun sebebi bahsettiğim disiplindir. O da bizde yok. Neyse ki etrafımızdaki olası düşmanlarımızda da yok (İsrail hariç)

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #1688 : 14 Haziran 2019, 17:09:03 »
Tüm ülkeyi koruyacakmış gibi lanse ediliyor dimi :)

15 temmuzun etkisi olmuştur. Ama halk ağzıyla yok sarayın avlusuna kurulacak vs vs geçelim bunları. Yanlız 40N6 füzeli 3 batarya ile neredeyse bütün Türkiyenin hava sahasına kilit atılabiliyor.

Aşağıda Rusların S-400 ü konuşlandırdığı bölgeye göre 40N6 ile kilit mesafesi.
Hatay Türkmen dağı bölgesine konuşlandıracağımız bir bataryanın etki alanını özetliyor.

10 puanlık soru.. İsrail menfaatleri açısından Türkiye'nin 5 nesil f-35 uçağına sahip olması mı yoksa S-400 sistemine sahip olması mı tehlikeli ?

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1689 : 14 Haziran 2019, 17:17:42 »
F35 in bilgisayar sistemine veri akışına güvenmediğim için S diyorum fakat fakat rusların uçaklarının vurulmasına rağmen 1 tane bile israil uçağı düşürmemiş olması sebebiyle S400 e güvenmesek mi sizce ? sebebi de rusların israil ile gizli anlaşma vs durumu sebebiyle.